رييس مركز پزشكي حج تمتع به زايران اعزامي به عربستان توصيه كرد: در اين سفر، از ماسك و سجاده‌ي شخصي استفاده كنيد تا با مشكلات بهداشتي كم‌تري مواجه شويد.


به گزارش خبرنگار بخش حج‌ و زيارت خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، محمدتقي حلي‌ساز در نشست خبري بعدازظهر امروز (13 آبان‌ماه) در سازمان حج ‌و زيارت با اشاره به فعاليت‌ها و عملكرد اين مركز پزشكي، اظهار داشت: انتخاب افراد آموزش‌ديده براي تيم‌هاي پزشكي و تهيه‌ي امكانات دارويي از جمله اقدامات اين مركزند. امسال حدود 320 نفر در قالب هيأت پزشكي براي خدمت‌رساني در مدت حدود 50 روز در دو بيمارستان مكه و مدينه اعزام مي‌شوند. اين افراد شامل متخصصان، پرستاران، بهياران، خدمه‌ي بيمارستاني، امداد، رانندگان و تيم دفتري مي‌شوند.


به گفته‌ي او، بيش از 50 درصد اين افراد تجربه‌ي سفر معنوي و فعاليت در امور پزشكي حج را دارند و مكان‌ها و شرايط كشور عربستان را به‌خوبي مي‌شناسند. اين افراد معمولا حج به‌جا نمي‌آورند و تلاش مي‌كنند تا ديگران حج سالمي را به‌عمل آورند.


رييس مركز پزشكي حج تمتع با بيان اين‌كه 570 پزشك مجرب ديگر، كاروان‌ها را همراهي مي‌كنند، ادامه داد: درست است كه اين افراد از جمع ما مستقل‌اند، اما همان خدمات را ارايه مي‌كنند. اين پزشكان خط اول كاروان و نزديك به بيمار هستند و ما تلاش مي‌كنيم، مواردي را كه آن‌ها نمي‌توانند رسيدگي كنند، پي‌گيري كنيم.


وي درباره‌ي بروز بيماري‌هاي واگيردار در ميان زايران پس از بازگشت به كشور، گفت: در اين چند سال، چنين اتفاقي نيفتاده است كه پس از سفر، زايران به بيماري‌هاي واگيردار دچار شوند. شايد آنچه شايعه باشد، بيماري سرماخوردگي است كه به طنز مي‌توان گفت، جزو اعمال حج شده است و معمولا 95 درصد زايران به اين بيماري دچار مي‌شوند. البته عده‌ي كمي هستند كه از اين مرحله فراتر مي‌روند و بيماري آن‌ها عفوني مي‌شود؛ اما براساس اطلاعات ما، اين بيماري‌ ويروسي، ولي خوب‌شدني است.


حلي‌ساز در ادامه براي پيشگيري از بروز بيماري به زايران توصيه كرد: پيش از سفر به واكسن آنفولانزا ايمن شوند و از ماسك در ازدحام‌ها استفاده كنند، در معرض باد خنك قرار نگيرند و آب سرد و يخ‌زده ننوشند. از ميوه‌ها، بخصوص مركبات بسيار استفاده كنند و حتما در مساجد و فضاهاي عمومي عربستان از سجاده‌ي شخصي استفاده كنند.


وي بيان كرد: اگر زايران مسايل بهداشتي را كه نكات جزيي‌اند، رعايت كنند، با مشكل و بيماري مواجه نمي‌شوند.


او درباره‌ي سطح خدماتي كه همراه هيأت پزشكي است، توضيح داد: بايد عميق‌ترين خدمات را درنظر گرفت. براي سرماخوردگي به اين تشكيلات نياز نيست. سال گذشته، هيأت پزشكي در عربستان پنج مورد احياي قلبي عروقي داشت؛ اما به‌طور طبيعي نياز داريم از خدمات پزشكي عربستان استفاده كنيم، مانند ام.ار.آي و سي‌تي‌اسكن. سال گذشته، چند عمل داشتيم كه امكانات ما اجازه نمي‌دادند، آن‌ها را انجام دهيم. بنابراين از بيمارستان‌هاي سعودي استفاده كرديم.


وي با اشاره به درمانگاه‌هاي موقتي كه در زمان حج تمتع از سوي ايراني‌ها برپا مي‌شوند، گفت: درمانگاه‌هاي موقت براساس پراكندگي هتل‌ها ايجاد مي‌شوند و درمان‌هاي اوليه را انجام مي‌دهند. بين مكه و مدينه درمانگاهي داير شده است كه اين اطمينان را مي‌دهد، در صورت مشكل از اين مركز مي‌توان استفاده كرد.


رييس مركز پزشكي حج‌ تمتع افزود: در مسجد شجره و جعفه نيز تيم گروه‌هاي پزشكي براي درمان مستقر مي‌شوند؛ اما در منا و عرفات با توجه به شرايط خاصي كه وجود دارد، درمانگاه نمي‌توان ايجاد كرد؛ ولي تلاش مي‌شود، امكانات پزشكي به زايران داده شود.


وي اظهار كرد: سال گذشته، يك نفر در عرفات فوت شد كه حتا اين امكان براي يك پزشك كه پياده خود را به اين فرد برساند، وجود نداشت. بايد پزشكي خاصي در اين زمان باشد تا به اين مسايل رسيدگي كند.


حلي‌ساز درباره‌ي اين‌كه آيا بيماران كشورهاي ديگر توسط درمانگاه‌ها و بيمارستان‌هاي ايران در عربستان پذيرفته مي‌شوند؟ گفت: زايران ديگر كشورها را براي درمان نمي‌پذيريم و اين خدمات با توجه به ضوابط و شرايط عربستان، خاص ايراني‌هاست.