قرص‌های ویتامین b نه تنها می‌تواند روند پیشرفت بیماری آلزایمر را متوقف کند، بلکه در بازگشت بیمار به شرایط عادی تاثیر فوق‌العاده‌ای دارند.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد دوزهای بالای این مکمل دارویی می‌تواند سرعت کوچک شدن مغز را که معمولا در بیماران آلزایمری اتفاق می‌افتد کاهش دهد. کوچک شدن مغز به نوبه خود باعث از دست دادن حافظه و بروز بیماری‌های ذهنی می‌گردد.
تاثیر این ویتامین آن‌قدر زیاد است که دانشمندان معتقدند استفاده از آن می‌تواند روش‌های درمان بیماری آلزایمر را به طور کامل متحول کند.
کوچک شدن مغز معمولا یکی از نشانه‌های معمول افزایش سن است، اما این موضوع در میان افرادی که دچار آلزایمر یا دیگر بیماری‌های مشابه می‌شوند با سرعت بیش‌تری اتفاق می‌افتد.
اما دانشمندان دانشگاه آکسفورد با مطالعه روی 168 فر متوجه شدند مصرف مقادیر بالای مکمل‌های ویتامین b به صورت روزانه می‌تواند سرعت کوچک شدن مغز را تا 53 درصد کاهش دهد.
پروفسور دیوید اسمیت که در این تحقیقات شرکت داشته است در این باره گفت: آخرین یافته‌ها در این مورد بسیار امیدبخش است. مطالعات ما نشان می‌دهد راه حل مبارزه با بیماری آلزایمر بسیار ساده است. شما فقط کافی است ویتامین b مصرف کنید و به همین راحتی از مغز خود محافظت کنید.
هر روز 500 نفر در بریتانیا به آلزایمر دچار می‌شوند. حتی اگر بتوان از ابتلای 10 درصد از این افراد به آلزایمر پیشگیری کرد در دراز مدت تاثیر بسیار زیادی در بهبود سلامت عمومی جامعه خصوصا در میان سالمندان خواهد گذاشت و صرفه‌جویی‌های زیادی در بودجه‌های درمانی صورت خواهد گرفت.
حجم مغز انسان همزمان با افزایش سن شروع به کوچک شدن می‌کند و زمانی که ما به سن 60 سالگی می‌رسیم مغز با سرعت نیم درصد در سال کوچک می‌شود.
اما در میان بیماران آلزایمری سرعت کوچک شدن مغز 2.5 درصد در سال است که می‌تواند علائم بسیاری از جمله از دست دادن حافظه، نداشتن تمرکز و مانند آن‌ها را بروز دهد.
تلگراف ، 9 سپتامبر