محققان در يك پژوهش جديد اعلام كردند كه بيماري‌ لثه مي‌تواند با آلزايمر ارتباط داشته باشد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، محققان دانشگاه نيويورك دريافته‌اند كه بيماري‌هاي پريودنتال ممكن است نشان دهنده افزايش خطر بروز اختلالات ذهني مرتبط با بيماري‌ آلزايمر باشند.

دكتر آنجلا كامر محقق اصلي اين پژوهش و دستياران وي، تحقيقي شامل 20 سال اطلاعات جمع‌آوري شده را انجام داده‌اند كه وجود ارتباط احتمالي بين بيماري پريودنتال يا التهاب لثه را با بيماري آلزايمر كه شامل التهاب مغز است، تاييد مي‌كند.

به گزارش خبرگزاري يونايتدپرس، اين تحقيق نشان داده است: اشخاصي كه توان ذهني طبيعي دارند اما به التهاب لثه مبتلا هستند، بيشتر در معرض كاهش عملكرد ذهني در سال‌هاي آتي زندگي قرار دارند.

به گفته متخصصان؛ بيماري‌هاي پريودنتال همان بيماري‌هاي لثه هستند که مي‌توانند لثه و استخوان اطراف دندان را مبتلا سازند. بيمار ممکن است به اين نوع التهاب مبتلا باشد اما اطلاعي از بيماري خود نداشته باشد؛ چرا که علائم اوليه خاصي براي اين بيماري وجود ندارد مگر خونريزي و قرمزي لثه‌ها در هنگام مسواک زدن و بوي بد دهان كه از علائم آن به شمار مي‌آيند.

به هر حال هر چه بيماري پيشرفت مي کند، علائم مشخص‌تر مي شوند که اگر بدون درمان رها شوند بيماري پريودنتال مي‌تواند منجر به لق شدن دندان‌ها، تحليل لثه‌ها و در نهايت از دست دادن دندان‌ها شود.

شما مي توانيد با مسواک زدن مرتب و کشيدن نخ دندان، پلاک ميکروبي را که هنوز نرم است، حذف کنيد. به علاوه لازم است که به طور منظم به دندانپزشک و يا متخصص بيماري‌هاي لثه مراجعه کنيد تا وضعيت لثه‌ها را بررسي و در صورت لزوم بخش‌هاي بيمار در لثه را درمان کند.

اگر فردي به بيماري لثه و پريودنتال مبتلا باشد، دندانپزشک و يا متخصص بيماريهاي لثه، پلاک ميکروبي و جرم‌هاي بالا و زيرلثه را برمي دارد که اين روش درماني جرم گيري نام دارد.

اين يافته‌ها در نشست سالانه انجمن بين‌المللي تحقيقات دندان پزشكي در اسپانيا ارائه شده است.