تاثير يائسگي بر روابط جنسي - ترجمه:دکتر هومن خليقي
خودآزمايي زنان 50+

يائسگي، دوراني از زندگي‌ زنان است که سلامت جسمي و رواني آنها را تحت تاثير قرار مي‌دهد. اگر مي‌خواهيد اطلاعاتتان را پيرامون اين دوره از زندگي محک بزنيد يا اطلاعاتتان را در اين خصوص افزايش دهيد، مي‌توانيد با شرکت در آزمون 9 سوالي زير شروع کنيد...آزمون يائسگي


1 افزايش سن، بيشترين علت کاهش ميل جنسي زنان است.


درست نادرست
2زنان در حوالي يائسگي نيز ممکن است باردار شوند.
رست نادرست
3 برخي از زنان ممکن است در دوران يائسگي، افزايش ميل جنسي داشته باشند.
درست نادرست
4 کاهش ميل جنسي، نشانه مشکل جسمي و طبي است.
درست نادرست
5 يائسگي موجب بروز تغييرات جسمي مي‌شود که موجب درد حين مقاربت مي‌شود.
درست نادرست
6 هر چه سن افزايش مي‌يابد، زمان رسيدن به اوج رابطه، بيشتر طول مي‌کشد.
درست نادرست
7 اگر احساس کرديد که علاقه‌تان به رابطه زناشويي به همسرتان کم شده است، ورزش را ترک کنيد تا انرژي لازم را براي برقراري رابطه داشته باشيد.
درست نادرست
8 تغيير و اصلاح شيوه زندگي موجب بهبود کيفيت زندگي زناشويي مي‌شود.
درست نادرست
9 بيشتر زنان کاهش ميل جنسي را حس نمي‌کنند يا اين موضوع برايشان ناراحت‌کننده نيست.
درست نادرست


پاسخ‌هاي صحيح آزمون


1) نادرست: استرس بيشترين علت کاهش تمايلات جنسي بانوان است. منشأ استرس ممکن است شغل، روابط خانوادگي و مسووليت‌هاي اجتماعي باشد. سعي کنيد براي خودتان وقت بگذاريد. گوش دادن به موسيقي آرام‌بخش، استفاده از روش‌هاي تن‌آرامي و مديتيشن و ورزش‌هاي آرام‌سازي ممکن است براي آرام کردن شما و مقابله با استرس و فشار عصبي مفيد باشد.


2) درست: زناني که در دوران پيش از يائسگي يا بهتر بگوييم حوالي يائسگي قرار دارند، ممکن است باردار شوند. دوره حوالي يا پيش از يائسگي ممکن است ماه‌ها يا چند سال پيش از بروز يائسگي، به وجود آيد و طول بکشد. تخمدان‌ها ممکن است هورمون‌هاي کمتري توليد کنند و احتمال بارداري کمتر باشد ولي به هر حال وجود دارد. تا زماني که مدت 12 ماه يا يک سال کامل، دوره ماهانه‌تان قطع نشده است، احتمال وجود بارداري‌تان وجود دارد بنابراين از روش‌هاي پيشگيري از بارداري استفاده کنيد.


3) درست: اگر چه بيشتر زنان در دوران يائسگي احساس مي‌کنند ميزان تمايل‌شان به روابط زناشويي با همسرشان کاهش يافته، عده‌اي از زنان احساس مي‌کنند نياز بيشتري به برقراري روابط زناشويي دارند. برخي از زنان نيز هيچ‌گونه تغييري در احساس خود نمي‌يابند. در واقع هر زني به طور متفاوت به يائسگي واکنش مي‌دهد.


4) نادرست: هر زني طي زندگي، دوره‌هايي از افزايش و کاهش ميل به روابط زناشويي را تجربه مي‌کند و اگر در برهه‌اي از زمان نتوانستيد تمايل خود را به برقراري ارتباط زناشويي حفظ کنيد، اين به مفهوم آن نيست که مشکل پزشکي داريد.


تغييرات موقت در ميل به برقراري رابطه زناشويي ممکن است به علت تغييرات طبيعي جسمي و سبک زندگي مانند افزايش ميزان استرس يا ميزان هورمون‌هاي جنسي باشد.


5) درست: همان‌طور که به دوره يائسگي نزديک مي‌شويد، ميزان هورمون استروژن کاهش مي‌يابد و تغييراتي که در بدن به وجود مي‌آيد موجب دردناک و ناراحت‌کننده شدن رابطه زناشويي مي‌شود. زنان يائسه يا در حوالي يائسگي اغلب احساس خشکي در مجراي تناسلي مي‌کنند و اين موضوع که به علت نازک شدن پوشش اين مجاري است، در واقع علت مقاربت دردناک است. افرادي که به اين مشکل مبتلا هستند، مي‌توانند از فرآورده‌‌هاي بهداشتي لغزنده کننده با پايه آب (نه چربي) استفاده و يا با پزشک خود مشورت کنند.


6) درست: هر چه سن افزايش مي‌يابد به سنين يائسگي نزديک مي‌شويد، کاهش هورمون‌هاي جنسي به ويژه استروژن موجب مي‌شود که ديرتر به اوج رابطه زناشويي برسيد البته تغييرات هورموني، همه را يکسان متاثر نمي‌سازد و حتي شما ممکن است متوجه هيچ تغييري نشويد. به هر حال بايد با پزشک خانوادگي‌تان يا روان‌پزشک مشورت کنيد تا از روش‌هاي مخصوص رفع اين مشکل بهره بگيريد.


7) نادرست: ورزش منظم موجب افزايش انرژي و بهتر شدن احساس شما نسبت به خودتان و افزايش کيفيت زندگي زناشويي‌تان مي‌شود. هدف شما بايد ورزش کردن روزانه حداقل به مدت 30 دقيقه و سه تا پنج روز در هفته باشد. شما و همسرتان مي‌توانيد با هم به پياده‌روي يا کوه‌پيمايي خفيف برويد و زمان بيشتري را با هم بگذرانيد و اگر ورزش منظمي نداشتيد، با پزشک ورزشي‌تان مشورت کنيد تا براي شما نسخه ورزشي بنويسد.


8) درست: اصلاح شيوه زندگي مانند ترک سيگار، رژيم غذايي سالم و کنترل وزن به داشتن روابط زناشويي سالم کمک مي‌کند. براي نمونه، در سال 2007 تحقيقي در نشريه پزشکي نيوانگلند به چاپ رسيد که نشان مي‌داد زنان مسني که از شيوه زندگي سالم مانند تغذيه متعادل و متنوع و ورزش منظم پيروي مي‌کردند، کمتر از رابطه زناشويي خود ناراضي بودند و در اين رابطه پرانرژي بودند.


9) نادرست: بسياري از زنان در دوران يائسگي از تغييرات به وجود آمده در شيوه رابطه زناشويي‌شان ناراحت‌اند و بايد با پزشک خود درباره آثار احتمالي داروها يا مشکلات جسمي و رواني و راه‌هاي بهبود کيفيت رابطه زناشويي مشورت کنند.


منبع: ‌mayoclinic