دیس پارونیا یا مقاربت دردناک، عارضه ای است که زنان را گرفتار می کند. در اغلب موارد علل مقاربت دردناک، حتی اگر مدت ها طول کشیده باشد، قابل برطرف کردن هستند اما ممکن است پس از اینکه علت اولیه بیماری برطرف شد، فرد با توجه به تجربیات قبلی، همچنان احساس درد کند...

این عارضه، عارضه ای شایع است و تا یک پنجم زنان ممکن است زمانی در طول زندگی شان دچار آن شوند. دانستن ۱۰ نکته زیر درباره دیس پارونیا می تواند به مواجهه بهتر شما با این بیماری کمک کند.

۱) در زندگی مشترک، رابطه زناشویی برای همه زنان در همه اوقات لذت بخش و بدون درد نیست. در واقع بسیاری از زنان در نقطه ای از زندگیشان به دلایل بسیار معمولی ممکن است آمیزش دردناک را تجربه کنند. اصطلاح پزشکی که برای این عارضه به کار می رود، «دیس پارونیا» است که به این صورت تعریف می شود: «داشتن درد تناسلی مداوم یا عودکننده که درست پیش از رابطه زناشویی، حین یا پس از آن رخ می دهد و باعث ناراحتی فرد می شود.»

۲) آمیزش دردناک ممکن است شدت یا مکان های متفاوتی داشته باشد، از جمله: احساس درد حتی هنگام گذاشتن تامپون، احساس درد تنها هنگام آمیزش در شرایطی خاص، درد جدید پس از دوره قبلی رابطه زناشویی بدون درد، درد سطحی (در دهانه ورودی دستگاه تناسلی)، درد عمیق در دستگاه تناسلی هنگام آمیزش، احساس سوزش یا درد مبهم. اما اغلب زنان مبتلا به دیس پارونیا از درد سطحی هنگام رابطه زناشویی شکایت می کنند.

۳) علل آمیزش درناک بر حسب محل احساس درد و سطحی یا عمقی بودن درد، متفاوت است. درد سطحی به علل متفاوتی ممکن است رخ دهد؛ از جمله:

▪ نرم شدگی ناکافی: این عارضه اغلب به علت نوازش ناکافی پیش از رابطه زناشویی است. همچنین به طور شایعی پس از یائسگی، پس از زایمان یا هنگام شیردهی به علت افت هورمون استروژن ممکن است نرم شدگی واژن به میزان کافی ایجاد نشود.

برخی از داروها که میل یا برانگیختگی جنسی را مهار می کنند، می توانند نرم شدگی واژن را نیز کم کنند و به رابطه زناشویی دردناک منتهی شوند؛ از جمله آنها می توان به برخی داروهای ضدافسردگی، داروهای ضدفشار خون، داروهای آنتی هیستامین (ضدحساسیت) و نیز برخی قرص های پیشگیری از بارداری اشاره کرد.

▪ آسیب، تحریک، ضربه: آسیب ها و جراحت های ناشی از حوادث، جراحی لگن، اپیزیوتومی یا ناهنجاری های مادرزادی.

▪ التهاب، عفونت یا اختلال پوستی: عفونت در ناحیه تناسلی یا مجاری ادراری می تواند آمیزش را دردناک کند. اگزما یا سایر مشکلات پوستی ناحیه تناسلی نیز می تواند این عارضه را ایجاد کند.

▪ واکنش به فرآورده های پیشگیری از بارداری: حساسیت به فوم ها، ژل ها یا لاتکس ممکن است در زنان رخ دهد. همچنین اگر وسایل پیشگیری از بارداری دیافراگم یا کلاهک گردن رحم درست اندازه نشده باشد، می تواند درد به وجود بیاورد.

▪ واژینیسموس: انقباض و گرفتگی غیرارادی عضلات دیواره واژن.

▪ وستیبولیت: این عارضه که علت آن دقیقا معلوم نیست به صورت احساس سوزش یا مورمور شدن در مدخل واژن بروز می کند.

۴) درد عمیق معمولا در برخی از وضعیت های بدنی هنگام آمیزش شدیدتر می شود. برخی علل احساس درد عمیق دیس پارونیا عبارتند از:

▪ بیماری ها: فهرست طویلی از بیماری ها شامل آندومتریوز، بیماری التهابی لگن، افتادگی رحم، رحم به عقب برگشته، فیبروم های رحم، التهاب مثانه، نشانگان روده تحریک پذیر، همورویید یا بواسیر و کیست ها تخمدانی ممکن است درد عمیق هنگام آمیزش ایجاد کنند.

▪ عفونت ها: هر عفونتی در گردن رحم، رحم یا لوله های رحم ممکن است باعث درد عمیق شود.

▪ درمان های جراحی و دارویی: جوشگاه های به جا مانده از جراحی هایی که در ناحیه لگن انجام شده اند (از جمله رحم برداری) گاهی ممکن است باعث مقاربت دردناک شوند. به علاوه درمان های سرطان شامل پرتوتابی و شیمی درمانی باعث تغییراتی در بافت ها می شوند که رابطه زناشویی را دردناک می کنند.

۵) عواطف عمیقا بر رابطه زناشویی تأثیر می گذارند و ممکن است در هر نوع درد جنسی نقشی داشته باشند. از جمله عوامل عاطفی موثر در آمیزش دردناک عبارتند از:

▪ مشکلات روانی: اضطراب، افسردگی، نگرانی در مورد ظاهر جسمی، ترس از صمیمیت و نزدیکی یا مشکلات در روابط زن و شوهر ممکن است با کاهش میزان برانگیختگی جنسی در زن باعث ناراحتی یا درد هنگام رابطه زناشویی شود.

▪ استرس: عضلات کف لگن شما بسیار به استرس حساس هستند. بنابراین استرس می تواند به آمیزش دردناک بینجامد.

▪ سابقه سو ء استفاده جنسی: اغلب زنان مبتلا به مقاربت دردناک سابقه سوء استفاده جنسی ندارند اما اگر زنی چنین سابقه ای داشته باشد، این واقعه ممکن است در تشدید این عارضه نقش داشته باشد.

۶) پزشکان معمولا برای تشخیص علت زمینه ساز درد شما اقدامات زیر را انجام می دهند:

▪ بررسی سابقه پزشکی: پزشک برای حل این مشکل سابقه پزشکی کاملی را از شما خواهد خواست؛ از جمله زمان شروع درد، مکان درد، شدت درد، ارتباط درد با وضعیت های متفاوت بدن، سوابق جراحی و زایمان ها.

▪ معاینه لگنی: پزشک حین معاینه لگنی نشانه های تحریک پوستی، عفونت و مشکلات آناتومیک (بدنی) را بررسی خواهد کرد. پزشکتان ممکن است در معاینه دستگاه تناسلی و عضلات لگن از شما بخواهد که محل درد را مشخص کنید و همچنین ممکن است برای معاینه از اسپکولوم استفاده کند یا از سونوگرافی و لاپاروسکوپی (یک عمل جراحی که در آن یک وسیله دوربین دار باریک به نام لاپاروسکوپ به درون حفره شکم یا لگن فرستاده می شود) برای دیدن اندام های لگنی کمک بگیرد.

۷) در گذشته، دیس پارونیا را عمدتا یک مشکل روانی می دانستند که نیاز به روان درمانی دارد. اما امروزه این دیدگاه را کنار گذاشته اند. پژوهشگران، بسیاری از علل آمیزش دردناک را شناخته اند و توصیه آنها درمانی همه جانبه و فراگیر است. درمانی که پزشک انجام می دهد بستگی به علت زمینه ساز درد دارد. بیمار و همسرش ممکن است بتوانند با ایجاد چند تغییر ساده در رابطه زناشویی، درد را به حداقل برسانند؛ تغییراتی مانند موارد زیر:

▪ هم کلامی با همسر: در مورد احساسات بد و خوبتان با همسرتان صحبت کنید؛ مثلا اگر احساس می کنید باید آمیزش آرام ترباشد، حتما باید به همسرتان بگویید. اگر در وضعیت بدنی خاصی هنگام آمیزش احساس درد می کنید، ممکن است با تغییر دادن آن و امتحان وضعیت های دیگر دردتان کاهش پیدا کند. ضمن اینکه نوازش طولانی تر پیش از آمیزش نیز به تحریک نرم شدگی طبیعی واژن کمک می کند.

▪ استفاده از نرم کننده ها: نرم کننده های موجود در بازار شامل نرم کننده های با پایه آب یا با پایه سیلیکون ممکن است رابطه زناشویی را برای شما راحت تر کند. در برخی از زنان نرم کننده های حاوی گلیسیرین ممکن است زمینه ساز عفونت قارچی شود. بنابراین هنگام خرید این نرم کننده ها به اجزای آنها روی برچسب شان دقت کنید و از پزشکتان در این مورد سوال کنید.

۸) اگر عفونت یا یک عارضه پزشکی خاصی باعث درد شده باشد، درمان آن ممکن است دیس پارونیا را برطرف کند. اگر مصرف دارویی باعث بروز مشکل در نرم شدگی واژن شده باشد، کنار گذاشتن آن می تواند مشکل را حل کند. در اغلب زنان پس از سن یائسگی، دیس پارونیا ناشی از مقدار ناکافی نرم شدگی واژن به علت افت میزان هورمون جنسی استروژن است. در این موارد، استفاده از کرم ها یا شیاف های واژنی این هورمون با تجویز پزشک ممکن است مشکل را برطرف کند.

۹) در شیوه درمانی «حساسیت زدایی»، شما می آموزید چگونه با انجام تمریناتی برای شل کردن واژن، دردتان را کاهش دهید. پزشک ممکن است انجام ورزش های کف لگن (تمرینات کگل) یا سایر تمرینات را برای کاهش دردتان توصیه کند. اگر برای مدتی طولانی حین رابطه زناشویی احساس درد کرده باشید، ممکن است حتی پس از درمان و رفع علت درد، نسبت به تحریکات جنسی پاسخ عاطفی منفی نشان دهید. اگر به علت آمیزش دردناک، شما و همسرتان از صمیمیت جنسی پرهیز کرده باشید، ممکن است نیاز به بهبود ارتباط تان داشته باشید. صحبت کردن با یک مشاور یا متخصص می تواند به حل این مشکلات کمک کند.

۱۰) و بالاخره اینکه برخی تغییرات در عادات بهداشتی تان می توان درد و ناراحتی شما هنگام رابطه زناشویی را به حداقل برساند. از شست وشودهنده های معطری مانند شامپوهای بدن و ژل های دوش در ناحیه تناسلی استفاده نکنید. این فرآورده ها ممکن است باعث تحریک ناحیه تناسلی و مختل کردن نرم شدگی طبیعی آن شوند؛ به خصوص اگر بیش از حد مصرف شوند. از دوش واژینال هم پرهیز کنید.ترجمه: بهار خراسانی
روزنامه سلامت