1 هر نوع تغيير در اجابت مزاج:در سنين بالا، هر نوع تغيير در اجابت مزاج بايد بررسي شود و علتش كشف شود. به علت آن كه در اين سنين احتمال سرطان دستگاه گوارش به‌خصوص روده بزرگ و به‌خصوص در قسمت‌هاي انتهايي آن زياد است. اگر به تازگي دچار يبوست شده‌ايد و يا اسهال پيدا كرده‌ايد، هر دو مي‌تواند علامت خطر باشد. ضمن آن كه در مردان احتمال بروز سرطان روده بزرگ بيشتر از زنان است و مصرف كم فيبر در رژيم غذايي و همين‌طور مصرف سيگار احتمال بروز آن را بيشتر مي‌كند.
2وجود خون در ادرار:اين هم در آقايان محتمل‌تر و مهم‌تر است. دلايل مختلفي از جمله عفونت قسمت‌هاي مختلف دستگاه ادراري، سنگ كليه و غيره مي‌تواند با وجود خون و در نتيجه قرمز شدن ادرار همراه باشد. 3البته هر قرمزي نشانه خون نيست و مصرف برخي داروها يا بيماري‌هاي كبدي نيز مي‌تواند رنگ ادرار را تغيير دهد3 اما يكي از مهم‌ترين دلايل وجود خون در ادرار، پيدايش سرطان در يكي از قسمت‌هاي دستگاه ادراري، تناسلي است. مثلا در پروستات يا مثانه ممكن است تومور يا بدخيمي وجود داشته باشد. اين سرطان معمولا، به‌خصوص در مراحل اوليه، درد ندارند گاهي تنها علامت آنها همين قرمز شدن ادرار است. آزمايش ساده ادرار مي‌تواند وجود خون در آن را ثابت كند.
3كاهش وزن:اگر حداقل 10 درصد وزن بدن در يك ماه اخير كم شده باشد، بدون آن كه به رژيم‌ لاغري خاصي عمل كرده باشيد، نشانه قابل توجهي است. مثلا فرد 70 كيلويي در عرض يك ماه، 63 كيلو يا كمتر بشود. در اين صورت ممكن است سرطان در هر قسمت بدن رخنه كرده باشد. پزشك با پرسيدن ساير علائم و انجام بررسي‌هاي لازم براي شايع‌ترين سرطان‌ها با هر سن و جنسي كه هستيد، وجود يا عدم وجود سرطان و همين‌طور محل احتمالي آن را تعيين مي‌كند. البته ممكن است با اولين مراجعه متوجه شويد كه علت كاهش وزن شما مشكل ديگري است و خيلي سريع و راحت بتوانيد آن را حل كنيد.
4 تغيير رنگ و اندازه خال‌ها : هم مي‌توانند نشانه مهمي باشند. اگر متوجه اين سرنخ‌ها شديد، از دستشان ندهيد و مراجعه كنيد. البته ممكن است نمونه‌برداري از بافت و بررسي روي آن تشخيص سرطان پوست نباشد، ‌ولي به‌هر حال شما چيزي از دست نداده‌ايد.
5توده در پستان: در زنان معاينه دوره‌اي پستان‌ها اهميت دارد. معاينه به منظور جستجوي توده يا گره‌هاي كوچك در داخل بافت پستان صورت مي‌گيرد كه ممكن است نشانه‌اي از وجود بدخيمي در آنها باشد. بهترين زمان براي معاينه در حمام و جلوي آينه است. شيوه صحيح انجام اين معاينات را مي‌توانيد از كارمندان بهداشتي3به‌خصوص ماماها3 بخواهيد.
6 ضعف ايمني: پيدا شدن زخم يا جوش يا هر نوع ضايعه پوستي كه ديرتر از معمول خوب مي‌شود. اين علامت مربوط به موقعي است كه به هر دليلي سيستم ايمني و ترميم بدن ضعيف شده يا خوب كار نمي‌كند. ديابت شيرين يك علت شايع ضعف ايمني است. دليل ديگر ممكن است سرطان باشد. و البته دلايل مهم ديگري هم مي‌توانند دخيل باشند. اهميت ضعف بارز سيستم ايمني آن است كه مصداق گنديده شدن نمك است3 چون اگر اين سيستم خوب كار نكند يعني بدن در مقابل انواع عفونت‌هاي مختلف بي‌دفاع است