زنان بيشتر از مردان نسبت به سلامت خود حساس‌اندو در اجراي نکات بهداشتي هوشيارتر از مردان‌اند. معمولا زنان، چکاپ‌‌ها و غربالگري‌هايي را که از سوي پزشکان توصيه مي‌شود جدي‌تر مي‌گيرند و بيشتر به دستورات پزشکان عمل مي‌کنند. پزشکان به زنان توصيه مي‌کنند 10 علامت زير را که مي‌تواند پيش‌درآمد سرطان باشد، جدي بگيرند و به دنبال درمانش باشند...

اگر بي‌دليل لاغر مي‌شويد...

بسياري از زنان بدون اينکه سعي در کاهش وزن داشته باشند، وزن‌شان کم مي‌شود و از اين موضوع خوشحال مي‌شوند، در حالي که کاهش وزن بدون دليل بدون انجام فعاليت ورزشي و کاهش دريافت غذا بايد مورد بررسي قرار گيرد. کاهش وزن ناخواسته نشانه سرطان است، مگر اينکه توسط پزشک تاييد نشود. مثلا به دليل فعال شدن غده تيروييد باشد. براي اطمينان از سلامت خود از پزشک بخواهيد وضعيت تيروييد شما را بررسي کرده و در صورت نياز آزمون سي‌تي‌اسکن انجام دهد.


اگر نفخ مي‌کنيد...

نفخ يکي از مشکلات شايع در ميان زنان است که گاهي امري طبيعي تلقي مي‌شود اما اين موضوع مي‌تواند نشانه‌اي از سرطان تخمدان باشد. ساير نشانه‌هاي سرطان تخمدان شامل درد شکم يا درد لگن است. احساس پري سريع بعد از غذا يا حتي وقتي غذا نخورده‌ايد و مشکلات ادراري مثل نياز فوري به دفع ادرار از ديگر نشانه‌هاي سرطان تخمدان است. اگر نفخ تقريبا هر روز اتفاق مي‌افتد و بيشتر از چند هفته طول مي‌کشد، حتما بايد با پزشک مشورت کنيد. پزشک با گرفتن تاريخچه دقيق خانوادگي و انجام آزمايش خون و سي‌تي‌اسکن به شما کمک خواهد کرد.


اگر دچار تغييرات پستاني شده‌ايد...

معمولا در دوران نزديک به قاعدگي مشکل سينه‌ها کمي تغيير مي‌کند و ممکن است توده‌اي در آنها لمس شود اما هميشه اين توده‌ها طبيعي نيستند و ممکن است نشاني از سرطان پستان باشند. التهاب، قرمزي و ضخامت پوست پستان که علامتي از نوعي سرطان پستان نادر اما بدخيم است بايد زنان را بيشتر حساس کند. در اين مواقع لازم است سينه‌ها توسط پزشک مورد بررسي‌هاي بيشتر قرار گيرد تا اگر لازم شد آزمايش‌هاي لازم انجام شود. در صورت ترشح از نوک پستان، برگشت نوک پستان به داخل و تورم غدد لنفاوي زيربغل فرد بايد از سوي پزشک مورد ارزيابي قرار بگيرد و اگر لازم شد اولتراسوند، ام‌.آر.آي و ماموگرافي و گاهي بيوپسي انجام شود.


اگر بين دوقاعدگي خون‌ريزي داشتيد...

زنان گاهي خون‌ريزي‌هاي بين دو قاعدگي را جدي نمي‌گيرند. حتي گاهي از خون‌ريزي‌هاي گوارشي هم غفلت مي‌کنند و به اشتباه تصور مي‌کنند که اين خون‌ريزي‌ جزيي از قاعدگي‌شان است. اما خون‌ريزي بين دو قاعدگي مخصوصا اگر قاعدگي آنها منظم باشد و خون‌ريزي بعد از يائسگي ممکن است علامتي از سرطان اندومتر يا همان بافت داخل رحمي باشد. خون‌ريزي دستگاه گوارش هم ممکن است نشانه‌اي از سرطان روده بزرگ باشد. اگر خانمي هرگز بين دو قاعدگي‌اش خون‌ريزي نداشت و ناگهان دچار اين حالت شد، اين موضوع غيرطبيعي تلقي مي‌شود و بايد بررسي شود. سرطان اندومتر يکي از شايع‌ترين سرطان‌هاي زنان است و تقريبا سه چهارم همه کساني که دچار سرطان رحم مي‌شوند، داراي خون‌ريزي‌هاي غيرطبيعي مي‌شوند.


اگر خون
نا بجا ديديد...

اگر در ادرار يا مدفوع خود متوجه وجود خون شديد، آن را جدي بگيريد و حتما به پزشک مراجعه کنيد. وي با پرسيدن سوالاتي در مورد تاريخچه خانوادگي شما و انجام روش‌هايي مثل کولونوسکوپي (مشاهده درون روده بزرگ) به دنبال نشانه‌هاي سرطان مي‌گردد. مشاهده خون در ادرار نيز اگر در دوران قاعدگي نباشيد، ممکن است علامتي از سرطان مثانه يا کليه باشد. ديدن يک بار خون در ادرار و مدفوع چندان مهم نيست اما تکرار شدن اين حالت نبايد مورد غفلت واقع شود.


اگر درد شکم شما را مي‌آزارد...

همه زناني که دچار درد شکمي مي‌شوند و به دنبال آن دچار افسردگي مي‌شوند نياز به بررسي‌هاي بيشتر دارند. تحقيقات دانشمندان نشان مي‌دهد که بين افسردگي و سرطان لوزالمعده ارتباط وجود دارد. بنابراين درد شکمي که همراه با افسردگي است را ناديده نگيريد.


اگر سوءهاضمه داريد...

زناني که بارداري داشته‌اند مي‌دانند که در طي بارداري هر چه وزن آنها بالاتر مي‌رفت، سوءهاضمه بيشتر آزارشان مي‌داد. اما سوءهاضمه بدون علت واضح ممکن است نشاني از سرطان مري، معده يا گلو باشد.


اگر دهانتان زخم شد...

سيگاري‌ها بايد مراقب باشند که ممکن است در دهان و حتي روي زبانشان پلاک‌هاي سفيد رنگي تشکيل شود که ممکن است علامت هشداردهنده‌اي از سرطان پيشرونده دهان باشد. بنابراين مشاهده هر زخم يا پلاک روي زبان و دهان را به پزشک اطلاع دهيد.


اگر تب داريد...

اگر دچار تبي شديد که به علت آنفلوآنزا و ساير عفونت‌ها نبود، ممکن است نشانه‌اي از سرطان باشد. تب معمولا بعد از انتشار سرطان از محل اصلي اتفاق مي‌افتد. تب همچنين مي‌تواند نشانه‌اي از سرطان خون يا سرطان لنفاوي باشد.ساير علايم سرطان از جمله زردي و يا تغيير در رنگ مدفوع بايد از سوي پزشک مورد بررسي قرار گيرد و اگر لازم شد عکس‌برداري، معاينه باليني و ام.آر.آي انجام شود.


اگر زود خسته مي‌شويد

خستگي يکي ديگر از نشانه‌هاي سرطان است. خستگي معمولا بعد از رشد سلول‌هاي سرطاني بيشتر ديده مي‌شود اما ممکن است جزو نشانه‌هاي اوليه سرطان‌هايي مثل سرطان خون، روده بزرگ يا معده هم باشد.