تنها ذره‌اي محبت کافي است
Science Daily: بيش از 3/1 از زنان مبتلا به سرطان (37 درصد) از انکولوژيست خود انتظار دارند که هنگام ويزيت دستان آنها را در دست بگيرند. اين انتظار در مردان مبتلا به سرطان کمتر و حدود 12 درصد گزارش شده است. همچنين بيش از 72 درصد از مبتلايان به سرطان تمايل دارند که انکولوژيست، آنها را با نام کوچک صدا کند. آنها معتقدند با اين کار آنها آرامش بيشتري حس مي‌کنند. جالب اينجاست که چنين تمايلاتي در بيماران پير به مراتب بيشتر است.
تقريبا تمامي بيماران مبتلا به سرطان (بيش از 95 درصد) تمايل دارند که انکولوژيست‌ها در مورد ميزان شانس درمان آنها با صداقت برخورد کند و بي‌جهت آنها را اميدوار نکند. پژوهشگران معتقدند در انکولوژي برعکس ساير رشته‌ها ايجاد يک رابطه احساسي قوي بين بيمار و پزشک لازم است.
دستگيري پزشک قلابي در
ايالات متحده
Los Angeles Times: به تازگي يک پزشک خانواده به نام کريستين دانيل در ايالات متحده که با استفاده از داروهاي گياهي به بيماران سرطاني اميد واهي مي‌داد، دستگير شد. اين پزشک با سوءاستفاده از وضعيت روحي بيماران سرطاني با استفاده از داروهاي بي‌اثر مبلغ هنگفتي را جهت درمان با داروهاي گياهي از اين بيماران دريافت مي‌کرده است.
دکتر دانيل از 55 خانواده بين سال‌هاي 2001 تا 2004 بالغ بر 1/1 ميليون دلار به عنوان دستمزد دريافت کرده است که از اين ميان حداقل 6 بيمار 7 ماه بعد از ملاقات با دکتر دانيل فوت کردند. اين پزشک با ارايه نتايج تحقيقات دروغين موفقيت روش درماني خود را تا 60 درصد تخمين زده است. به احتمال زياد مدت محکوميت اين پزشک در زندان حدود 80 سال در نظر گرفته خواهد شد. هنوز حکم قطعي در اين رابطه صادر نشده است.

پيشنهاد ازدواج از سوي مبتلايان به سرطان رد مي‌شود
Medical News Today: نجا‌ت‌يافتگان از سرطان دوران کودکي تمايلي به ازدواج ندارند. يک بررسي نشان داده است که افرادي که در کودکي مبتلا به سرطان بودند در 46 درصد موارد هرگز ازدواج نمي‌کنند و در 3/7 درصد زندگي زناشويي آنها به طلاق مي‌انجامد. مطالعات نشان دادند که آمار طلاق در اين افراد نسبت به همتايان خود چندان متفاوت نيست، اما آمار ازدواج در اين افراد نسبت به افراد سالم هم‌سن و سال خود بسيار پايين است.
در ميان انواع سرطان‌ها افرادي که در دوران کودکي مبتلا به سرطان مغز و سيستم عصبي بودند در 50 درصد تمايلي به ازدواج ندارند. به نظر مي‌رسد وجود درمان‌هاي ضدسرطان روي اين افراد در دوران کودکي و تغييراتي که در ظاهر آنها ايجاد مي‌شود باعث بروز اختلال در روابط اجتماعي آنان مي‌شود.
اختلال حواس مربوط به خود سرطان است يا شيمي درماني؟
Medical News Today: به مدت 10 سال است پژوهشگران دريافتند بيماراني که تحت شيمي‌درماني قرار مي‌گيرند به طور موقت دچار اختلال حواس و حافظه مي‌شوند. پيشتر پزشکان تصور مي‌کردند بروز اين اختلالات ناشي از مشکلات روحي در بيماران است و آنها تمارض مي‌کنند.
به تازگي پژوهشگران نشان دادند که اين اختلال حواس و حافظه در 20 تا 30 درصد بيماراني که تحت شيمي‌درماني قرار مي‌گيرند از قبل وجود داشته است. به نظر مي‌رسد عوامل مختلفي از جمله وجود خود بيماري سرطان علاوه بر شيمي‌درماني در بروز چنين اختلالات حواسي موثر باشد. اين مطالعه آينده‌نگر روي تعدادي از بيماران مبتلا به سرطان‌هاي پستان و کولورکتال به انجام رسيده است.

نوجوانان سرطاني قدرت باروري خود را حفظ مي‌کنند
Science Daily: پسرهاي نوجوان مبتلا به سرطان مي‌توانند اميدوار باشند که در آينده قدرت باروري خود را پس از انجام درمان‌هاي مربوط به سرطان از دست ندهند. در حال حاضر بيمارستان کودکان در ايالت فيلادلفياي آمريکا اسپرم نوجوانان مبتلا به سرطان‌ را قبل از شروع درمان فريز مي‌کند و در بانک ويژه اسپرم نگه مي‌دارد تا اين نوجوانان بتوانند در آينده از اين بانک استفاده کرده و بچه‌دار شوند.
اين آينده‌نگري در مورد پسران کوچک که هنوز اسپرم توليد نمي‌کنند هم انجام شده است. به اين ترتيب که در اين کودکان تکه‌اي از از بافت بيضه برداشته شده و فريز مي‌شود.
پژوهشگران اميدوارند که بالاخره راهي پيدا خواهند کرد که سلول‌هاي نابالغ بافت بيضه اين کودکان قادر به توليد اسپرم باشد، اگر چه در حال حاضر فکري به نظرشان نمي‌رسد!
خودکشي در نجات يافتگان
از سرطان
Detroit News: افرادي که در کودکي مبتلا به سرطان بودند حتي پس از گذشت چند‌دهه از درمان داراي خطر بالاتري از خودکشي نسبت به هم‌سن‌و سالان خود هستند. نزديک به 8 درصد افرادي که در کودکي مبتلا به سرطان بودند يک بار اقدام به خودکشي را تجربه مي‌کنند. اين آمار در مبتلايان به سرطان‌هاي مغز و سيستم عصبي بيشتر است.

چاي لب‌سوز، لب دوز، اما سرطان‌زا
WebMD: طي مطالعه‌اي که در ايران انجام شده نشان داده شده افرادي که چاي داغ با دماي 65 تا 70 درجه سانتي‌گراد استفاده مي‌کنند تا 2 برابر و افرادي که چاي با دماي بالاي 70 درجه سانتي‌گراد مي‌نوشند 8 برابر بيشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان مري هستند.
به دنبال چاپ اين مطالعه چند پژوهشگر خارجي که خوردن چاي در چنين دمايي به نظرشان عجيب مي‌آمد، قدرت تحمل خود را با آب داغ آزمايش کردند. اين پژوهشگران به اين نتيجه رسيدند که دماي 5/65 درجه سانتي‌گراد به هيچ عنوان براي آنها قابل تحمل نيست. حال آنکه دماي 65 تا 70 درجه دمايي است که اکثر ايراني‌ها چاي خود را ميل مي‌کنند!
کتابي براي نجات‌يافتگان
Washington DC: گروهي از انکولوژيست‌ها در ايالات متحده کتابي را تاليف کردند که در آن به بسياري از سوالات والدين و حتي کودکاني که مبتلا به سرطان هستند و تحت درمان قرار گرفتند پاسخ مي‌دهد.
کودکاني که مبتلا به سرطان بوده و تحت درمان قرار مي‌گيرند از مشکلاتي که ممکن است در آينده براي آنها به وجود آيد و همچنين نحوه برخورد با اين مشکلات آگاهي کافي ندارند. اين پزشکان با اهداي اين کتاب کليه مشکلاتي را که ممکن است اين کودکان در آينده با آن مواجه شوند را مورد ارزيابي قرار داده و بهترين راه حل ممکن را نيز براي آنها پيشنهاد مي‌کنند.

وقت ندارم! شما به زودي خواهيد مرد
Medical News Today: پژوهشگران نشان دادند که انکولوژيست‌ها از فرصت‌هاي خود براي ابراز همدردي نسبت به مبتلايان به سرطان استفاده نمي‌کنند. مطالعات نشان دادند که در اکثر جوامع، حمايت احساسي انکولوژيست‌ها از بيماران خود به علت ضيق وقت بسيار محدود و ناکافي است. انکولوژيست‌ها تنها از 10 درصد از فرصت‌هاي موجود براي ابراز همدردي و حمايت عاطفي از بيماران مبتلا به سرطان استفاده مي‌کنند.
طبق برآوردي که انجام شده استفاده از چنين فرصت‌هايي براي ابراز همدردي چندان باعث طولاني شدن وقت ويزيت نخواهد شد و جايز نيست که پزشکان تنها به علت صرفه‌جويي در وقت از بيماران خود غافل شده و اين فرصت را از آنها دريغ کنند.
نويسنده: دکتر سحر ميرپور