جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 4 از 4 مجموع

موضوع: ژن درمانی سرطان(گزارشات)

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض ژن درمانی سرطان(گزارشات)

  با همکاري پژوهشگران دانشگاه «مينه سوتا»
  محققان ايراني به رهيافت‌هاي جديدي در ژن درماني سرطان رسيدند


  متخصصان ايراني با همکاري پژوهشگران دانشگاه مينه سوتاي آمريکا، موفق به يافتن حامل‌هايي مناسب براي انتقال ژن شدند که مي‌تواند در آينده امکان ژن‌درماني را براي بيماري سرطان فراهم كند.

  به گزارش سرويس پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، دکتر محمد رمضاني، رييس بخش نانوداروي مركز تحقيقات زيست فن‌آوري دانشگاه علوم پزشكي مشهد با اعلام اين مطلب خاطرنشان كرد: مهم‌ترين چالش در صنايع دارويي و در حوزه تخصصي فن‌آوري نانودارو و ژن‌درماني، يافتن حامل‌هاي موثر براي انتقال ماده ژنتيکي به سلول‌هاست به نحوي که در ضمن بي‌خطر بودن و سميت کم بتواند ماده ژنتيکي از قبيل پلاسميد يا siRNA را به نحو موثري به درون سلول‌ها منتقل کند. پروژه تحقيقاتي انجام شده مي‌تواند به يافتن حامل‌هايي موثر در انتقال ژن به سلول‌هاي سرطاني با هدف نهايي ژن‌درماني سرطان کمک کند. يافته‌هاي اين تحقيق مي‌تواند در صنايع دارويي و در بخش نانوحامل‌هاي ژن‌رسان به سلول‌هاي سرطاني مورد استفاده قرار گيرد.

  وي گفت: انتقال اليگونوکلئوتيدها از قبيل DNA پلاسميدي يا siRNA به سلول‌ها، نيازمند حامل‌هاي مناسبي است که بتوانند ماده ژنتيکي را با کارايي بالا و سميت کم به درون سلول‌هاي هدف منتقل کنند. استفاده از حامل‌هاي غير ويروسي از قبيل پليمرهاي کاتيوني، مي‌تواند به عنوان حامل‌هايي موثر در انتقال ژن‌ به سلول‌ها مورد استفاده قرار بگيرد بدون آنکه خطرات ناشي از استفاده از حامل‌هاي ويروسي در خصوص آنها مطرح باشد.

  رمضاني، هدف از انجام پژوهش را افزايش توانايي پلي‌اتيلن‌ايمين در انتقالDNA پلاسميدي به سلول‌هاي نوروبلاستوماي موشي، به گونه‌اي که سميت سلولي مشتقات سنتز شده نيز کاهش يابد، عنوان كرد و افزود: اين حامل، داراي سميت سلولي پاييني است و توانايي آن در انتقال ژن نيز بسيار کمتر از پلي‌اتيلن‌ايمين 25 کيلودالتون است. لذا با انجام تغييرات شيميايي روي پلي‌اتيلن‌ايمين 10 کيلودالتون، سعي در تهيه وکتوري با سميت پايين و کارايي انتقال ژن بالا كرده‌ايم.

  رييس بخش نانوداروي مركز تحقيقات زيست فن‌آوري دانشگاه علوم پزشكي مشهد در ادامه گفت: براي اجراي اين پژوهش، پلي‌اتيلن ايمين 10 کيلودالتون با برمو‌آلکيل کربوکسيليک اسيد با طول زنجيره‌هاي متفاوت وارد واکنش شده تا مشتقات هيدروفوب آن سنتز شوند. در مرحله بعد، اليگوآمين‌هاي گوناگون از قبيل اسپرمين، اسپرميدين، اتيلن‌دي‌آمين و دي‌اتيلن‌تري‌آمين با تشکيل پيوند آميدي به انتهاي کربوکسيل ترکيبات سنتز شده در مرحله قبل افزوده شد. مشتقات جديد سنتز شده براي اثبات توانايي برهمکنش موثر با پلاسميد و تشکيل نانوذره مورد ارزيابي قرار گرفتند.

  رمضاني خاطرنشان كرد: نتايج حاصل نشان داد که اين مشتقات همچنان قادرند با پلاسميد، برهمکنش‌هاي الکترواستاتيک موثري را ايجاد کرده و نانوذراتي با اندازه‌اي در حدود 100 نانومتر ايجاد کنند. ارزيابي توانايي اين نانوذرات در انتقال پلاسميد حاوي ژن گزارشگر به سلول‌هاي نوروبلاستوماي موشي بيانگر توانايي بالاي آنها در انتقال ژن (بيش از پلي‌اتيلن‌ايمين 25 کيلودالتوني) است و در عين حال، سميت اين مشتقات نيز بسيار کمتر از آن است.

  گفتني است، جزئيات اين پژوهش که با همکاري دکتر علي دهشهري، آرش هاتفي و رضا کاظمي اسکويي از دانشگاه علوم پزشكي مشهد، دکتر وين توماس شاير از دانشگاه مينه سوتاي آمريكا و آرش هاتفي از دانشگاه ايالتي واشنگتن انجام شده، در مجله Biomaterials (جلد 30، شماره 25، صفحات 94-4187، سال 2009) منتشر شده است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  مهندسی ژنتيک به درمان سرطان از طريق اعزام پروتيين ضد سرطانی به سوی تومورها نزدیک شده است
  سلول هاي “جستجو کننده و کشنده” سرطان توليد شد

  محققان با بهره گيري از مهندسي ژنتيک موفق به توليد سلول هاي بنيادي از مغز استخوان شدند که نويدبخش درمان سرطان از طريق اعزام پروتيين ضد سرطاني به سوي تومورها است.
  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از رویترز ، پژوهشگران انگليسي با انجام آزمايش هايي بر روي سلول هاي کشت شده آزمايشگاهي و موش ها نشان دادند سلول هاي بنيادي بالغ موسوم به سلول هاي بنيادي مزانشيمي مي توانند سلول هاي سرطاني را هدف قرار داده و يک پروتيين کشنده را که فقط به سرطان حمله مي کند و به بافت سالم طبيعي آسيب نمي رساند، به سوي تومور اعزام نمايند.
  دکتر “مايکل لوبينگر” از دانشگاه کالج لندن و مجري اين تحقيقات گفت: ما سلول هايي توليد کرده ايم که با رويکرد “بگرد و نابود کن”، بطور مشخص سلول هاي سرطاني را در سراسر بدن هدف قرار داده و پروتيين سرطان کش را به قسمتهاي مورد نياز بدن مي فرستد.

  يافته هاي اين تحقيق در کنفرانس انجمن آمريکايي قفسه سينه در سن ديه گو ارائه شده است.

  لوبينگر افزود: محققان در اين مطالعه دو تحقيق را با يکديگر تلفيق کردند. نخست اينکه، سلول هاي بنيادي مزانشيمي بطور ذاتي توانايي جستجوي تومورهاي سرطاني را در سراسر بدن دارند.

  پژوهشگران همچنين اين سلول ها را به گونه اي دستکاري کردند که نوعي پروتيين ضدسرطاني موسوم به trail را بيان و يا توليد کند.

  اين پروتيين فقط موجب از بين رفتن سلول هاي سرطاني مي شود. محققان با تلفيق اين دو رويکرد، سلولي توليد کردند که مي تواند تومورهاي سرطاني را در سراسر بدن يافته و از بين ببرد.
  مطالعه بر روي سلولهاي کشت داده شده در آزمايشگاه نشان داد، اين سلول ها مي توانند سلول هاي سرطاني ريه، پوست، سينه و گردن رحم را يافته و از بين ببرند. بسياري از سلول هاي سرطاني نسبت به پروتيين trail حساس هستند.

  پژوهشگران اين سلول ها را به موش هاي مبتلا به سرطان سينه تزريق و مشاهده کردند که سلول هاي مذکور توانستند بدون آسيب رساندن به بافت هاي سالم، تومورهاي سرطاني را از بين ببرند.
  با انجام اين درمان ۳۸ درصد تومورها، بطور کامل از بين رفتند.

  هدف از اين مطالعه ، ارائه درمان سلولي براي انسان است که بطور خاص و مشخص سلول هاي سرطاني را هدف قرار دهد.

  ويژگي جذاب اين سلول ها اين است که بدن آنها را مهاجم خارجي تشخيص نداده و پس نمي زند.

  پژوهشگران با اشاره به لزوم انجام مطالعات بيشتر در اين زمينه ابراز اميدواري کردند: آزمايش هاي انساني اين درمان طي دو تا سه سال آينده آغاز شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  ويروس‌هاي اصلاح شده از لحاظ ژنتيكي با سرطان مبارزه مي‌كنند

  دانشمندان آمريكايي مي‌گويند، آنها كشف كرده‌اند كه ويروس‌هايي كه از لحاظ ژنتيكي براي كشتن سلول‌هاي سرطاني طراحي شده‌اند مي‌توانند راهكار جديدي براي درمان تومورهاي غير قابل علاج مغزي ارائه دهند.

  به گزارش خبرگزاري يونايتدپرس، اين ويروس‌ها قبل از اينكه بتوانند تومور را از بين ببرند اغلب توسط دفاع طبيعي بدن از بين مي‌روند، اما دانشمندان دانشگاه ايالتي اوهايو مي‌گويند تحقيق آنها احتمالا روش‌هاي جديدي براي استفاده از اين راهكار ارائه مي‌دهد.

  دانشمندان در مركز جامع سرطان ‪ osu‬مي‌گويند، تحقيق آنها نشان مي‌دهد كه ويروس‌ها همزمان با از بين بردن سلول‌هاي تومور باعث مي‌شوند كه سلول ها پروتئين‌هايي بسازند كه موجب رشد رگ‌هاي خوني جديد براي تومور مي‌شود.

  اين رگ‌ها حامل سلول‌هاي ايمني هستند كه ويروس‌ها را از بين مي‌برند و رشد دوباره تومور را تحريك مي‌كنند.

  بالوين كور يكي از محققان اين مطالعه مي‌گويد، اين بررسي به يك تاثير جانبي مهم در درمان سرطان با كمك ويروس‌ها اشاره مي‌كند كه مي‌تواند اثر آنرا محدود كند.

  وي افزود، محققان با علم به اين مطلب اكنون مي‌توانند يك درمان تركيبي طراحي كنند كه از اين تاثير جلوگيري مي‌كند و كارايي درمان سرطان را با استفاده از ويروس افزايش مي‌دهد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  استفاده از آزمايشات ژنتيكي در درمان موثرتر سرطان  جام جم آنلاين: محققان امريكايي مي‌گويند آزمايشات جديدي را طراحي كرده‌اند كه به دقت راههاي ژنتيكي يا امضاهاي ژنتيكي كه منجر به سرطان ريه مي‌شوند را مشخص مي‌سازند.

  با تعيين اين امضاهاي ژنتيكي امكان استفاده از روش‌هاي جايگزين شيمي درماني ميسر مي‌شود.

  براي مثال ممكن است برخي بيماران با داروهايي كه يك راه ژنتيكي معيوب كه منجر به سرطان مي‌شود را هدف مي‌گيرند، درمان شوند.

  شيمي درماني هميشه روش موثري نيست حتي زماني كه دقيقا متناسب با نوع سرطان به كار مي‌رود ، 70 درصد مبتلايان به سرطان ريه ممكن است به درمان پاسخ ندهند بنابراين محققان معتقدند در مورد اين بيماران بايد از روش‌هاي ديگري استفاده كرد.

  به گزارش هلث‌دي ، آزمايشات طراحي شده توسط محققان دانشگاه دوك از طريق اسكن هزاران ژن گرفته شده از تومورهاي بيماران سرطاني انجام مي‌شوند.

  سلول‌ها در كشت‌هاي آزمايشگاهي زنده نگه داشته مي‌شوند تا پروفايل ژنتيكي آرايش ملكولي تومور توليد شود كه به تشخيص راههاي ژنتيكي معيوب ايجاد كننده سرطان كمك مي‌كند.

  در اين مطالعه محققان تومورهاي ريه را با داروهاي مسدود كننده يكي از سه راه ژنتيكي مختلف درمان كردند. در همه موارد تومورها به درمان هدفمند پاسخ دادند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت