جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 4 از 4 مجموع

موضوع: مزوتلیوم (مقالات و گزارشات)

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض مزوتلیوم (مقالات و گزارشات)

  تومورهاى اوليهٔ پلور

  دو نوع تومور اوليهٔ پلور شناسائى شده‌اند: مزوتليوم موضعى و مزوتليوم بدخيم منتشر. مزوتليوم موضعى در اکثر موارد از پلوراى احشائى منشاء مى‌گيرد، ممکن است پايه‌دار يا بدون پايه باشد و به درون فضاى پلور برآمده، به درون بافت ريه فرو رفته باشد. ممکن است به اندازهٔ غول‌آسائى برسد. در نماى ميکروسکوپي، اين تومور عمدتاً از سلول‌هاى دوکى‌شکل تشکيل شده، و به‌نظر کاملاً بدخيم مى‌آيد ولى معمولاً اين تومور کپسول خوبى دارد. بهترين درمان برداشتن موضعى آن است چون تنها حدود ۳۰% از مزوتليوم‌هاى منفرد بدخيم هستند. يافته‌هاى راديوگرافى عبارتند از يک تودهٔ محيطى با حدود کاملاً مشخص که در اغلب موارديک زاويهٔ منفرجه با ديوارهٔ قفسه سينه مى‌سازد. درد استخوان و مفصل، تورم و آرتريت در دوسوم از موارد مزوتليوم موضعى گزارش شده است. عود غالباً با بازگشت علائم آرتريت بروز مى‌کند و ممکن است خوش‌خيم يا بدخيم باشد. تومورهاى بدخيم پيش‌آگهى بدى دارند.

  مزوتليوم منتشر ممکن است از هرجائى از پلور منشاء بگيرد. اين تومور ممکن است پس از منشاء گرفتن از سلول مزوتليال به‌سرعت در امتداد سطح پلور تزايد پيدا کند و ريه را در درون خود محبوس کند. افيوژن پلور تقريباً در تمام موارد وجود دارد و معمولاً خونى است. در مواردى‌که افيوژن وجود ندارد، اين ضايعه ممکن است به‌صورت ضخيم‌شدن منتشر پلور بروز کند. شواهد اندکى وجود دارد که نشان مى‌دهد اين ضايعات از مزوتليوم موضعى خوش‌خيم منشاء مى‌گيرند. مزوتليوم منتشر ممکن است در تمام گروه‌هاى سنى بروز کند ولى غالباً در بيماران نسبتاً جوان و به‌ويژه مردان بين ۴۰ تا ۵۰ سال ديده مى‌شود. بروز مزوتليوم با مواجههٔ قبلى با عناصر معدنى خاص که در توليد آزبست تجارتى به‌کار مى‌روند، ارتباط مستقيم دارد. بيماران از درد پلور، بى‌حالي، کاهش وزن، کم‌خوني، ضعف، تب، سرفهٔ آزارنده يا تنگى‌نفس شکايت دارند. يافته‌هاى فيزيکى نشانهٔ ضخيم‌شدگى يا افيوژن پلور هستند.

  درمان مزوتليوم منتشر به‌ندرت جراحى است ولى عمدتاً شامل تسکين علائم و برطرف کردن افيوژن پلور - که ممکن است به‌سرعت تشکيل شود - مى‌باشد. گاه بيمارى با پرتودرمانى و ايزوتوپ‌هاى راديواکتيور در داخل پلور به مدت طولانى خاموش مى‌شود. به‌نظر مى‌رسد که استفاده از رژيم‌هاى شيمى‌درمانى حاوى دوکسوروبيسين (آدريامايسين) بقاء مبتلايان به تومورهاى نوع اپى‌تليال را طولانى مى‌کند
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  مزوتليوم صفاقى

  اين نئوپلاسم‌هاى اوليهٔ نادر از لايهٔ مزودرمى صفاق مشتق مى‌شوند. نوع بدخيم آن در مردان شايع‌تر است که پس از مواجههٔ طولانى‌مدت با آزبست و پس از يک دورهٔ کمون طولانى (به‌طور متوسط ۴۰ سال) بروز مى‌کند. نسبت مزوتليوم‌هاى بدخيم پلور به انواع صفاقى آنها ۳ به ۱ است. مبتلايان غالباً با کاهش وزن، درد کرامپى شکم، يک تودهٔ بزرگ يا اتساع ناشى از آسيت و سابقهٔ تماس با آزبست مراجعه مى‌کنند. در کمتر از نيمى از اين بيماران نماى راديوگرافيک آزبستوز در قفسه سينه ديده مى‌شود. برخلاف کارسينوماتوز صفاقي، آسيتى که در مزوتليوم‌ها ديده مى‌شود کمتر از آن است که از روى شدت اتساع شکم تخمين زده مى‌شود و بررسى‌هاى سيتولوژيک مايع آسيت نيز به‌ندرت مثبت مى‌شود.
  بيماران معمولاً براى تشخيص و يا به‌دليل انسداد روده تحت لاپاروتومى قرار مى‌گيرند. توده‌هاى لوکاليزه بايد براى پيشگيرى از انسداد بعدى برداشته شوند. متاستاز به کبد و ريه از عوارض ديررس است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  مزوتلیوم بدخیم

  مزوتلیوم بدخیم کانسر نادری با منشاء سلولهای مزوتلیومی است که معمولا در پرده جنب پریتال ( جداری ) یا احشائی اتفاق می افتد , هر چند در موارد خیلی کمتر در صفاق وپریکارد نیز دیده شده است.

  این تومور از آنجا که به مواجهه با آزبست های موجود در هوا ارتباط دارد , اهمیتی شایان توجه یافته است. تقریب 50% بیماران دارای سابقه مواجهه با آزبست می باشند. افرادی که بطور مستقیم با آزبست سروکار دارند ( کارگران کشتی سازی , معدنچیان عایق بند ها ) در معرض بیشترین خطر هستند. اما مزوتلیوم بدخیم در افرادی که تنها مواجهه آنها زندگی در مجاورت کارخانه آزبست و یا داشتن رابطه نسبی با کارگران صنایع آزبست بوده , دیده شده است. دوره نهفته برای ایجاد مزوتلیوم بدخیم طولانی بوده
  و غالبا 25 تا 40 سال بهد از مواجهه اولیه با آزبست است که این امر حاکی از آن می باشد که چندین واقعه ژنتیکی سوماتیک برای تبدیل یک سلول مزوتلیومی به سرطان مورد نیاز است.

  نکته مهم در این مسئله این هست که ترکیب مصرف سیگار با مواجهه با آزبست خطر سرطان ریه را به شدت افزایش می دهد , اما این حالت خطر مزوتلیوم بدخیم را بالا نمی برد.

  اساس سرطان زائی آزبست هنوز در پرده ابهام قرار دارد. واضح است که شکل فیزیکی آزبست نقش حیاتی دارد , به احتمال خیلی زیاد تمام موارد ابتلا به سرطان به مواجهه با آزبست به آمفیبول مربوط است که دارای فیبر های بلند و مستقیم می باشد , اما این موارد به کریزو تایل مارپیچی ارتباطی ندارد.

  آزبست از ریه برداشت نشده و متابولیزه نمی شود و بنا بر این فیبر های آن برای تمام عمر در بدن باقی می ماند. بنا بر این بعد از مواجهه با این ماده خطر مادام العمری وجود دارد که با گذشت زمان کاهش نمی یابد ( بر خلاف مصرف سیگار که در آن خطر ابتلا بعد از ترک آن کاهش می یابد)

  در اغلب موارد پیش از مزوتلیوم بدخیم ؛ فیبروز گسترده پرده جنب و تشکیل پلاک اتفاق می افتد که در تصاویر توموگرافی کامپیوتری به راحتی دیده می شود. این تومور ها در یک منطقه لوکالیزه شروع می شوند و با گذشت زمان توسط رشد مجاورتی و یا با پراکندگی منتشر بر روی سطوح جنبی, به نحو وسیعی انتشار پیدا می کنند. متاستاز دور دست نادر است. سرطان ممکن است به طور مستقیم به دیواره توراکس و یا بافت ریه زیر پرده جنب تهاجم کند

  مزوتلیوم خوش خیم ( یعنی تومور های فیبرو منفرد ) نیز ممکن است از پرده جنب منشاء بگیرند. این تومور ها هیچ ارتباطی به مواجهه با آزبست ندارند.

  منابع انگلیسی برای علاقه مندان
  http://en.wikipedia.org/wiki/Mesothelioma

  http://www.mesothelioma.com/

  http://www.asbestos.com/mesothelioma/

  http://www.cancer.gov/cancertopics/f...s/mesothelioma

  آزبست و سلامت انسان
  آزبست و سلامت انسان
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  خاک‌های سرطان‌زا جان اهالی روستایی در ترکیه را گرفت


  شبکه خبری بی‌بی‌سی از مرگ بسیاری از اهالی روستای توزکوی ترکیه به دلیل ابتلا به نوعی سرطان کمیاب خبر داد.

  به گزارش شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی، بسیاری از ساکنان روستای "توزکوی "در منطقه آناتولی ترکیه به دلایل مشابه و بر اثر ابتلا به نوعی کمیاب از سرطان تاکنون جان خود را از دست‌داده‌اند.

  بنا بر این گزارش، ترکیب موادی که از آن برای ساختن خانه‌ها در این روستا استفاده می‌شود، عامل اصلی ابتلا به این نوع سرطان کمیاب است.

  این گزارش با اشاره به اینکه این روستا در نزدیکی شهر توریستی کاپادوکیا واقع شده است، افزود: شهر کاپادوکیا دارای صخره‌های آتشفشانی است و سنگ‌هایی که از دل کوه‌های این منطقه برای ساختن خانه‌های استفاده می‌شود دارای ترکیبات معدنی سرطان‌زا است.

  "دکتر عزالدین باریش " محقق خاک‌شناس ترکی درباره علت مرگ شهروندان این روستا اعلام کرد که ترکیب مواد شیمیایی، صخره‌های آتشفشانی و آب نمک ماده‌ای را به وجود آورده است که ریشه بسیاری از سرطان‌ها است.

  مقامات ترکی با اشاره به اینکه تعداد این نوع سرطان در روستای توزکوی بسیار بالاتر از میانگین جهانی آن است، اعلام کرده قصد دارند تا با حمایت‌های دولتی روستای قبلی را تخریب کرده و شهری جدید بسازند.

  http://www.youtube.com/watch?v=ccG3J...=youtube_gdata

  Village ravaged by cancer in Turkey's Cappadocia
  http://news.yahoo.com/s/ap/20101104/...cancer_village
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت