جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 6 از 6 مجموع

موضوع: درمان مشکل درد بیماران سرطانی

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض درمان مشکل درد بیماران سرطانی

  سرطان دیگر درد ندارد!!  افرادی که دارای سرطان از هر نوع آن هستند به شدت از دردهای این بیماری لاعلاج رنج می برند .  درد سرطان در بیمارانی كه از این مریضی رنج می‌برند با دردهای ناشی از دیگر بیماری‌ها تفاوت‌های اساسی بیولوژیك دارد كه مصرف داروهای مسكن برای این بیماران را بی‌اثر می‌كند. همین رابطه، یك تیم تحقیقاتی متشكل از دانشمندان آلمانی در مقاله‌ای كه منتشر كرده است،یادآور شده بلوكه كردن یك نوع مشخص از مولكول‌های هورمون مانند در بدن بیماران كه توسط تومورها تولید می‌شود،می‌تواند در كاهش درد بیماران سرطانی مؤثر واقع شود.
  این نخستین بار است كه دانشمندان به نقش این مولكول در تولید درد در بیماران سرطانی اشاره می‌كنند.حالا دانشمندان امیدوارند پس از شناسایی تاثیر این مولكول بر ایجاد درد در بیماران سرطانی، موفق به كشف داروهای مناسبی برای مقابله با آن شوند.
  دكتر ماتفیلد از مركز بین‌المللی تحقیقات سرطان در این باره می‌گوید: شناسایی یكی از عوامل ایجاد درد در بیماران سرطانی كه به احتمال بسیار زیاد مهم‌ترین آنها هم هست، گام مهمی برای كاهش درد بیماران سرطانی در سراسر جهان است.
  درد به‌خودی خود یكی از نشانه‌های بیماری‌های متفاوت است.در بیماران سرطانی با پیشرفت بیماری، درد هم به‌شدت افزایش پیدا می‌كند اما پزشكان در كاهش این درد شدید ناموفق بوده‌اند.


  انجمن درد
  http://forum.iransalamat.com/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D8%AF%D8%B1%D8%AF-1269/
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 23-Mar-2011 انجام شده است
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  محققان دانماركی؛ روش جديدی برای كنترل‌ درد دهان‌ دربيماران سرطاني پیشنهاد کردند

  محققان علوم پزشكي در دانمارك اعلا‌م كردند مي توان بااستفاده از يك دهان شويه ضد عفوني كننده كلرهگزيدين يا تراشه هاي حاوي يخ از بروزدرد زخمهاي ناحيه دهان در بيماران مبتلا به سرطاني كه شيمي درماني مي‌شوند, جلوگيري كرد.حدود ۴۰ درصد از بيماران سرطاني كه شيمي درماني مي‌شوند دچار زخمهاي ناحيه دهان مي‌شوند كه در بلع و خوردن غذا مشكل ايجاد مي‌كنند
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  به اعتقاد دانشمندان آمريکايي
  انجماد تومورها مي‌تواند دردهاي سرطاني را کاهش دهد

  دانشمندان آمريکايي مي‌گويند؛ منجمد کردن تومورها مي‌تواند به کاهش دردهاي شديد ناشي از سرطان که به استخوان‌ها کشيده شده و اغلب با اشعه راديواکتيو و داروهاي آرام بخش تسكين نمي‌يابند، كمك كند.

  به گزارش سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه مرکزي به نقل از رويترز، اين نوع انجماد براي از بين بردن تومورهاي زانو و پروستات و ساير تومورها به کار برده مي شود، اما دانشمندان به اين نتيجه رسيده‌اند که انجماد مي‌تواند درد ناشي از سرطان را در80 درصد از بيماران کاهش داده و تاثير آن تا شش ماه در بدن بيمار باقي مي ماند.

  در حال حاضر درمان به وسيله اشعه راديواکتيو، عمومي‌ترين روش درماني براي بيماران سرطاني است.

  متخصصان از اسکنرهاي ct براي هدايت سوندهاي کوچک شبيه به سوزن به سمت تومورها استفاده مي‌کنند. سپس گاز ارگون از طريق يک لوله نازک به داخل يک محفظه بزرگ‌تر در سوند تزريق مي‌شود و تومور را تا حد منجمد شدن سرد مي‌کند.

  ميزان مقاومت اين روش بالا بوده و بدون احساس درد در بيمار با دقت فراوان اجرا مي‌شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  تسكين درد كيفيت زندگي بيمار سرطاني را افزايش مي‌دهد


  تسكين درد با استفاده از طب تسكيني به منظور بهبود دردهاي بيماران سرطاني هم براي خود بيمار و هم براي خانواده او امري ضروري است كه در نهايت باعث ارتقاي كيفيت زندگي بيمار مي‌شود.

  دكتر "مامك طهماسبي" دبير سمينار طب تسكيني براي پزشكان عمومي در حاشيه اين سمينار در گفت‌وگو با خبرنگار علمي ايرنا گفت بايد اين آموزش به پزشكان عمومي داده شود كه هنگامي كه يك بيمار سرطاني به علت درد به آنها مراجعه مي‌كند، او را به حال خود رها نكنند و به منظور تسكين درد او اصولي را به كار گيرند.

  سمينار طب تسكيني براي پزشكان عمومي كه از دوشنبه در بيمارستان امام خميني آغاز به كار كرده بود، روز سه‌شنبه به كار خود پايان داد.

  وي افزود آنچه بيماري سرطان را وحشتناك مي‌كند همان دردهاي آن و رنج‌هاي ناشي از درد، تهوع و استفراغ و دردهاي استخواني است در حاليكه از لحاظ طول عمر، يك بيمار مبتلا به نارسايي حاد قلبي هم ممكن است بيش از شش ماه زنده نماند اما مشكل او به اندازه سرطان وحشتناك نيست.

  دكتر طهماسبي كه فلوشيپ طب تسكيني است مي‌گويد يكي از مهمترين اهداف طب تسكيني اين است كه با بهبود و كنترل درد بيمار بتوان كيفيت زندگي او را ارتقاء داد حتي اگر هيچ تاثيري در افزايش طول عمر بيمار نداشته باشد.

  وي گفت با پيروي از اصول طب تسكيني كه مورد تاييد سازمان بهداشت جهاني است مي‌توان تا ‪ ۹۰‬درصد دردهاي بيماران مبتلا به بيماري‌هاي لاعلاج را كنترل كرد.

  دكتر طهماسبي يادآور شد يكي از راههاي تسكين درد در مورد دردهاي جزيي، استفاده از داروهاي تسكيني غير مخدر و در مورد دردهاي شديد به خصوص در مورد بيماري لاعلاج پيش رونده‌اي مانند سرطان، استفاده از مخدرها است.

  وي افزود استفاده از مخدرها يكي از شايعترين و شناخته شده‌ترين روشها براي كنترل درد در مراقبت‌هاي تسكيني است و مي‌توان مصرف مورفين را بدون ترس و واهمه از معتاد شدن بيمار مبتلا به سرطان برايش تجويز كرد.

  دكتر طهماسبي با تاكيد بر اينكه اصول اوليه طب تسكيني را بايد آموزش داد، افزود بسياري از پزشكان از تجويز مورفين براي بيمار سرطاني و يا هر بيمار دچار دردهاي شديد، خودداري مي‌كنند اين در حاليست كه بايد به آنها اين نكته مهم را يادآور شد اگر مخدرها را با روشي صحيح و به ميزاني مناسب به بيمار داد هيچ خطري بيمار را تهديد نمي‌كند.

  دكتر طهماسبي با بيان اينكه نوع ارتباط پزشك و بيمار در كنترل دردهاي جسمي و روحي بيمار بسيار موثر است، افزود پزشك بايد براي بيمار وقت بگذارد و به صحبت‌هاي بيمار گوش دهد در بسيار از موارد بيمار فقط دوست دارد مشكل خود را بيان كند و همين بيان كردن مشكل تا ‪ ۵۰‬درصد درد او را مي‌كاهد.

  وي افزود در مواردي بيمار از هزينه بالاي داروها شكايت مي‌كند، پزشك تا حد امكان بايد داروهايي را براي بيمار تجويز كند كه اثرات مشابه اما قيمت پايين تري داشته باشند.

  طب تسكيني رشته‌اي جديد است كه قدمت آن از ‪ ۵۰‬سال تجاوز نمي‌كند. اين هدف اين رشته كه نخستين بار در انگلستان پايه‌گذاري شد، پيشگيري و كنترل دردهاي جسمي و روحي خصوصا كنترل درد در بيماران مبتلا به بيماري‌هاي لاعلاج و يا صعب‌العلاج است تا بتوان كيفيت زندگي بيمار را ارتقاء داد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  درمان درد در بیماران سرطانی


  اگر مشخص شود كه درد جسمانی فرد ناشی از درگیری سرطانی و بدخیمی است، گزینه‌های درمانی متعددی برای برطرف كردن مشكل در پیش رو قرار دارد.


  طی سال‌های گذشته، پیشرفت‌های زیادی در درمان سرطان‌های گوناگون و بیماران مبتلا به بدخیمی صورت گرفته است. این مسائل موجب بالا رفتن عمر این بیماران شده است اما هنوز مشكلات متعددی دست به گریبان این بیماران است كه یكی از مهم‌ترین آنها دردهای جسمانی ناشی از سرطان است. اما اگر به یك بیماری بدخیم مبتلا هستید باید شیوه برخورد با دردهای جسمانی‌تان را یاد بگیرید. اولین نكته‌ای كه باید به شما گوشزد كرد این است كه اگر مدتی پس از ابتلا به بدخیمی در بخشی از بدن خود درد احساس كردید، نباید فكر كنید كه حتما سرطان آن بخش از بدن شما را درگیر كرده است.
  گاهی اوقات علل درد، عامل دیگری به جز بدخیمی است. به طور مثال در نظر بگیرید كه بسیاری از بدخیمی‌ها در سنین بالا روی می‌دهند. در همین سنین شیوع آرتروز هم بسیار زیاد است. پس ممكن است درد تنها ناشی از یك آرتروز ساده باشد و سرطان در این میان بی‌تقصیر باشد. اما به هر حال با توجه به اینكه همیشه در این موارد احتمال دخالت سرطان و ناشی از سرطانی بودن علایم وجود دارد، همواره باید در صورت بروز هر گونه علامتی (حتی خفیف) هر چه سریع‌تر با پزشك خود مشورت كنید و تمام دستورات تشخیصی او را به طور كامل انجام دهید تا از عدم درگیری سرطانی اطمینان حاصل شود.
  ● كدام گزینه؟
  در حال حاضر اگر مشخص شود كه درد جسمانی فرد ناشی از درگیری سرطانی و بدخیمی است، گزینه‌های درمانی متعددی برای برطرف كردن مشكل در پیش رو قرار دارد. بروز درد نشانه‌ای برای ناامیدی نیست چون درمان‌های متعددی در دسترس هستند. مانند بسیاری از دردهای دیگر، در این موارد هم گزینه اول، استفاده از مسكن‌های ساده است اما با توجه به شرایط خاص این بیماران، بهتر است كه تجویز مسكن تنها با نظر و نظارت پزشك متخصص صورت گیرد. معمولا ترجیح داده می‌شود كه در مراحل اولیه از مسكن‌های غیر مخدر استفاده شود تا احتمال اعتیاد به حداقل برسد. اگر پاسخ به این درمان مناسب نباشد، از روش‌های دیگر و حتی داروهای مخدر هم بهره‌ گرفته خواهد شد. یكی از اقداماتی كه پزشكان در برخورد با دردهای بیماران مبتلا به بدخیمی انجام می‌دهند، تشدید درمان ضدتومور است كه از نظر منطقی روش مهمی محسوب می‌شود.
  برای این كار، روش‌های گوناگونی وجود دارد. به طور مثال، پزشك ممكن است صلاح ببیند كه برای تسكین درد بیمار، برای وی یك یا چند دوره شیمی درمانی تجویز كند. این درمان از طریق سركوب كردن رشد و گسترش سلول‌های بدخیم از درد بیمار می‌كاهد. انجام پرتودرمانی (به ویژه روی منطقه‌ای كه درد می‌كند) هم از دیگر روش‌های مرسوم است و به ویژه زمانی كه درد ناشی از درگیری استخوان‌ها توسط بدخیمی است، بسیار كمك كننده خواهد بود. حتی گاهی وقتی بخش گسترده‌ای از بدن دچار درگیری با سرطان شده است، می‌توان برای تسكین دردهای بیمار، تمام بدن او را تحت پرتودرمانی (یا همان رادیوتراپی) قرار داد. البته این كار به طور معمول در دو جلسه صورت می‌گیرد، به طوری كه در جلسه اول، یك نیمه از بدن (نیمه بالایی یا پایینی) و در جلسه دوم، نیمه دیگر تحت درمان پرتوتابی قرار می‌گیرد. معمولا میان دو جلسه چند هفته فاصله است تا بیمار از تشعشعات زیاد صدمه نبیند.
  اما روش‌های پزشكی هسته‌ای هم در این میان مورد استفاده قرار می‌گیرند و خوشبختانه در كشور ما هم امكان استفاده از آنها وجود دارد. در این روش‌ها از داروهای رادیواكتیوی نظیر فسفر یا استرونسیوم رادیواكتیو استفاده می‌شود. تزریق آنها به بیمار باعث می‌شود كه تا چند هفته دردهای ناشی از درگیری استخوان‌ها با سرطان‌های مختلف (نظیر سرطان ریه یا پستان) به طور چشمگیری كاهش پیدا كند و حتی در صورت لزوم می‌توان درمان را تكرار كرد. در حال حاضر در دنیا برای تسكین دردهای این بیماران سعی می‌شود كه یك كار تیمی و گروهی صورت گیرد. در واقع پزشكان، تیم‌هایی متشكل از متخصص بیهوشی، متخصص پرتودرمانی، متخصص پزشكی هسته‌ای و متخصص خون و سرطان را گرد هم می‌آورند تا روند تسكین درد و درمان این بیماران با كار تیمی این افراد بهتر و موثرتر انجام شود. چنین كلینیك‌هایی در كشور ما نیز در حال تشكیل است و خدمات مفیدی به بیماران ارائه می‌دهند.
  دكتر علی‌ غلامرضانژاد


  روزنامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  ماساژ درماني درد بيماران سرطاني را كاهش مي‌دهد


  به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، استفاده از ماساژ يكي از درمان‌هاي تكميلي و بسيار موثر در كاهش درد بيماران سرطاني است.

  درمان درد در بيماران سرطاني شامل درمان دارويي، راديوتراپي يا جراحي است متاسفانه اين درمان‌ها داراي عوارض جانبي ناخواسته‌اي چون خستگي، تهوع و يبوست هستند.

  ماساژ به عنوان يك كيفيت درماني در سراسر تاريخ، هم به منزله يك آرام سازي و نيز به عنوان يك درمان براي افزايش زيبايي شخص استفاده مي‌شد.

  ماساژ موجب دفع سموم از بدن، گردش و ذخيره انرژي در بدن، كاهش اثرات راديوتراپي و شيمي درماني در فرد مي‌شود.

  ماساژ يكي از قديمي ترين، مفيدترين و آسان‌ترين نوع درمان براي تسكين درد و ساير نشانه‌هاي بيماري است.

  به گزارش ايسنا از اين روش به كرات براي افزايش گردش خون به يك قسمت مبتلا، كمك به تخليه ترشحات ناحيه ديگر، شل كردن عضلات و كم كردن احتمال تحليل عضلاني استفاه مي‌شود.

  ماساژ و طب فشاري در هر زمان و مكان مناسب و قابل اجرا است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت