تقریبا نیمی از سرطان‌های روده، دهانه رحم و یک سوم سرطان‌های سینه در مراحل آخر بیماری شناخته می‌شوند.

مقامات سلامت آمریکا اعلام کردند با وجود آن‌که امکانات اسکن‌ و عکس‌برداری برای بسیاری از مردم فراهم شده است، اما هنوز بسیاری از آن‌ها بسیار دیر متوجه بیماری خود می‌شوند.
به این ترتیب ما متوجه می‌شویم که باید اقدامات موثرتری انجام شود تا درصد بیش‌تری از این بیماری‌ها در مراحل اولیه شناسایی و تحت درمان قرار بگیرند.
دکتر مارکوس پلسیا از مرز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا در این باره گفت: این گزارش می‌تواند بسیار نگران کننده باشد، چرا که بسیاری از بیماران سرطانی بدون دلیل و فقط به دلیل تاخیر در تشخیص بیماریشان جان خود را از دست می‌دهند.
دانشمندان آمریکایی نرخ ابتلا به سرطان روده، سینه و دهانه رحم را در ایالت‌های مختلف آمریکا بررسی کردند. آن‌ها متوجه شدند میزان سرطان‌های روده‌ای که در مراحل آخر شناسایی می‌شوند با افزایش سن بیش‌تر می‌شود. بالاترین میزان سرطان‌های سینه شناسایی شده در مراحل آخر بیماری در بین زنان بین 70 تا 79 ساله دیده می‌شود.
بالاترین میزان سرطان‌های دهانه رحم نیز که در مراحل آخر بیماری شناخته می‌شوند در بین زنان بین 50 تا 79 سال دیده می‌شود. سرطان روده بزرگ نیز دومین عامل مرگ و میر در آمریکاست و سرطان ریه در مقام اول کشنده‌ترین انواع سرطان‌ها واقع شده است.
پزشکان معتقدند با استفاده از عکس‌برداری می‌توان بسیاری از تغییرات خطرناک را در مراحل اولیه بیماری در بدن شناسایی کرده و قبل از آن‌که این حالت منجر به سرطان شود از وقوع آن‌ پیشگیری کرد.
هر سال نزدیک به 12 هزار نفر در آمریکا به سرطان دهانه رحم دچار می‌شوند. در سال 2006 نیز نزدیک به 191 هزار زن در این کشور به سرطان سینه پیشرفته دچار شده و 40 هزار نفر در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست دادند.
رویترز، 26 نوامبر