تازه ترين تحقيقات محققان دانشگاه كاليفرنيا منتشر شد

كشف ارتباط بين نور خورشيد و سرطان كليه ‌
‌ دكتر شهرزاد مشيريان

محققان انستيتوي سرطان مارس دانشگاه كاليفرنيا نشان دادند كه ارتباط آشكاري ميان قرار گرفتن در معرض نور خورشيد (به خصوص اشعه ماوراي بنفش) و سرطان كليه وجود دارد. قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراي بنفش توليد ويتامين دي در بدن را تحريك مي‌كند. اين نوع از ويتامين‌ دي در رژيم غذايي و مكمل‌ها نيز وجود دارد. مطالعات قبلي اين گروه تحقيقاتي، ارتباطي ميان بالا بودن ميزان ويتامين دي و كاهش خطر ابتلا به سرطان پستان، كولون و تخمدان را نشان داده بودند اما از قرار معلوم اين بار ماجرا برعكس است. سرطان كليه يك سرطان مرموز است كه هيچ علت مشخص پذيرفته شده يا هيچ وسيله‌اي براي پيشگيري از آن وجود ندارد.

در سال 2006 به طور تقريبي 208.500 مورد سرطان كليه و 101.900 مورد مرگ و مير در اثر اين سرطان در كل جهان گزارش شده است. 39000 مورد جديد و 12700 مورد مرگ و مير در ايالات متحده از اين ميان، طبق گزارش آژانس بين‌المللي تحقيق روي سرطان و جامعه سرطان آمريكا بوده است. اين مطالعه جديدترين يافته‌هاي محققان در مورد مواجهه با نور خورشيد (به عنوان يك منبع ويتامين دي) وبه‌عبارت ديگر ارزيابي ميزان ويتامين‌ دي در بدن با خطر ابتلا به انواع اصلي سرطان‌ها را نشان داد.

محققان نموداري را رسم كردند كه شامل يك محور عمودي (نشان دهنده شيوع سرطان كليه) و يك محور عرضي (نشان دهنده عرض جغرافيايي) بود. حوزه عرض جغرافيايي از 90- تا صفر خط استوابراي نيم‌كره جنوبي و 90+ نيم‌كره شمالي بود. سپس آنها ميزان شيوع را براي 175 كشور براساس عرض جغرافيايي رسم كردند كه يك منحني شبيه لبخند ايجاد شد و نشان داده شد كه كشورهايي با شيوع بالا در سمت چپ و راست و كشورهايي با شيوع پايين در مركز منحني و تنها در فاصله چند درجه‌اي از خط استوا قرار دارند. كشورهاي داراي بالاترين ميزان سرطان، نيوزلند و اروگوئه در نيم‌كره جنوبي و ايسلند و جمهوري چك در نيم‌كره شمالي بودند. كمترين ميزان سرطان كه پايين‌ترين قسمت منحني را تشكيل مي‌داد شامل كشورهايي نظير گوآم، اندونزي و ديگر كشورهاي استوايي بود.

علاوه بر اشعه ماوراءبنفش، محققان تاثير پوشش ابري و كالري‌هاي جذب شده از منابع حيواني نيز را در سرطان كليه آناليز كردند. دانشمندان قادر بودند كه تاثير هر كدام را به طور مستقل نشان دهند. سپس از آناليز پوشش ابري و جذب پروتئين حيواني، در معرض تابش uvb قرار گرفتن، نشان داد كه بالاترين تاثير را بر ميزان شيوع سرطان كليه دارد.

در اين تحقيق، ديگر احتمالات مانند ضخامت لايه ازن، ذرات ائروسل و چاقي نيز مورد بحث و ارزيابي قرار گرفته است اما نشان داده شد كه در مورد سرطان كليه نقش مواجهه با نور خورشيد از بقيه موارد بيشتر است.