براي اولين بار در جهان
عمل لاپاروسكوپي بر روي يك كودك مبتلا به سرطان كبد انجام شد

يك جراح دانشگاه سينسيناتي براي نخستين بار در جهان موفق به انجام عمل لاپاروسكوپي بر روي كبد يك كودك مبتلا به سرطان كبد شد.

به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، جراحي لاپاروسكوپي كبد يك عمل ويژه براي برداشتن تومور سرطاني كبد، بدون نياز به ايجاد شكاف يا بريدگي بزرگ در بدن براي انجام عمل جراحي است.

طبق بيانيه‌اي كه از سوي اين دانشگاه منتشر شده، مارك توماس پزشك، استاديار و جراح پيوند در دانشگاه سيسيناتي توانسته است اين عمل را بر روي يك پسر بچه دو ساله انجام دهد كه مبتلا به سرطان كبد بود و در بيمارستاني در شهر مكزيك بستري بوده است.

به گفته متخصصان، ابتلا به سرطان كبد در كودكان بسيار نادر است به طوري كه در هر سال كمتر از 150 مورد ابتلا به اين بيماري در بين كودكان تشخيص داده مي‌شود، در حالي كه در مقايسه، در بزرگسالان بيش از 18 هزار نفر به سرطان كبد دچار مي‌شوند و به هنگام تشخيص اين بيماري اغلب بيماري آنها با يبوست يا عدم تحمل غذا اشتباه گرفته مي‌شود تا اينكه بيماري به مراحل پيشرفته و صعب‌العلاج برسد.

به علاوه لاپاروسكوپي نوعي روش تشخيصي است كه طي آن پزشك با عبور دادن لوله‌اي به داخل شكم، محتويات شكم را مشاهده و بررسي مي‌كند، از ترشحات و مايعات فضاي شكم نمونه بر مي‌دارد و از ضايعات بيوپسي بر مي‌دارد و حتي ممكن است انواعي از جراحي‌ها را انجام دهد. لوله لاپاروسكوپي لوله‌اي است كه از طريق دوربيني كه در رأس آن قرار داده شده، امكان مشاهده محتويات شكم را فراهم مي‌كند.

اين لوله حدود يك سانتيمتر قطر و 60 سانتيمتر طول دارد و از طريق ايجاد برش كوچكي در سطح شكم، به داخل شكم فرستاده مي‌شود.

همچنين، مي‌توان وسايل كوچك جراحي را نيز از اين طريق وارد فضاي شكم كرد و بيوپسي برداشت يا اعمال جراحي كوچك انجام داد.

قبل از انجام لاپاروسكوپي پزشك اغلب از بيمار مي‌خواهد كه هشت تا 12 ساعت از خوردن و آشاميدن و يا مصرف برخي داروهاي خاص خودداري كند.

معمولا براي انجام لاپاروسكوپي از بيهوشي موضعي و سطحي استفاده مي‌شود. بر خلاف جراحي، پس از لاپاروسكوپي بيمار مدت زيادي به استراحت نياز نخواهد داشت.