جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 4 از 4 مجموع

موضوع: سرطان کیسه صفرا

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض سرطان کیسه صفرا

  سرطان کیسه صفرا چیست ؟

  کیسه صفرا یک عضو کوچک گلابی شکل است که در زیر لب راست کبد قرار دارد . کبد و کیسه صفرا هر دو در زیر دنده های پائینی سمت راست قرار گرفته اند .

  کیسه صفرا 5/7 تا 10 سانتی متر طول داشته ، در حالت طبیعی بیشتر از 5/2 سانتی متر پهنا ندارد . کیسه صفرا ، صفرا را تغلیظ کرده و آن را در خودش ذخیره می کند ، صفرا مایعی است که در کبد تولید شده ، به هضم چربی ها در روده کوچک کمک می کند . زمانی که غذا در حال هضم شدن است ، کیسه صفرا منقبض شده و صفرا را از طریق مجرای به نام مجرای صفراوی به درون روده کوچک می ریزد .

  انواع تومورهای کیسه صفرا :

  بیش از 80% سرطان های کیسه صفرا آدنوکارسینوما هستند . ممکن است سلول های سرطانی از درون رگ های خونی و بافت همبندی به شکل انگشت رشد کنند که این حالت سرطان پاپیلاری نامیده می شود . به طور کلی سرطان پاپیلاری تمایلی ندارد که به کبد یا گره های لنفاوی نزدیک گسترش پیدا کند ، به همین دلیل درمان این نوع سرطان آسانتر است . اما بیشتر از 75% از آدنوکارسینوم ها غیر پیلاری هستند . 6% سرطان های کیسه صفرا پاپیلاری بوده و تقریبا بقیه آن ها آدنوکارسینوم موسینو ، آدنواسکوآموس کارسینوم ، اسکوآموسل کارسینوم یا اسمال سل کارسینوم هستند .

  آمارهای مهم درباره سرطان کیسه صفرا :

  حدود 6950 مورد جدید این سرطان در سال 2004 در آمریکا تشخیص داده شد . این سرطان از لحاظ شیوع پنجمین سرطان دستگاه گوارش است . حدود 3540 نفر در سال 2004 به دلیل این سرطان خواهند مرد .زنان 2 برابر مردان به این سرطان مبتلا می شوند .

  فقط یک چهارم سرطان های کیسه صفرا در مراحل اولیه قابل تشخیص هستند .

  عوامل خطر برای ایجاد سرطان کیسه صفرا :

  · سنگ و التهاب در کیسه صفرا : سنگ کلیه صفرا شایع ترین عامل برای به وجود آمدن سرطان کیسه صفرا است . این سنگ های سخت و صخره ای شکل از تجمع کلسترول و مواد دیگر در کیسه صفرا به وجود می آیند .

  · رسوبات روی دیواره کیسه صفرا : در این حالت دیواره کیسه صفرا با رسوبات کلسیم پوشانده شده است .

  · حصبه ( تیفوئید ): افراد مبتلا به باکتری عامل بیماری حصبه ( سالمونلا ) و کسانی که حامل این باکتری هستند ، 6 برابر سایرین در معرض ابتلا به سرطان کیسه صفرا قرار دارند . بیماری حصبه در آمریکا نادر بوده ، کمتر از 6000 مورد در سال است .

  · کیست صفراوی : این کیست در مسیری که صفرا را از کبد و کیسه صفرا به قسمت اول روده کوچک می برد به وجود آمده پر از صفرا می شود .

  · سیگار کشیدن .

  · مواد شیمیایی صنعتی و محیطی : مطالعه بر روی حیوانات نشان داده که مواد شیمیایی صنعتی مثل آزوتولون ( ترکیبات نیتروژن دار ) و ترکیبات شیمیایی مثل نیتروزآمین ها می توانند باعث ایجاد سرطان کیسه صفرا شوند . کارگران کارخانجات لاستیک و فلزات بیشتر به این سرطان مبتلا می شوند .

  · سن : بیشتر افراد مبتلا به این سرطان بالای 70 سال سن دارند .

  · سابقه خانوادگی : این سرطان در خانواده ها موروثی است .

  · جنس : تقریبا زنان 3 برابر مردان به این سرطان مبتلا می شوند . سنگ ها و التهاب کیسه صفرا 2 عامل مهم هستند که خطر این سرطان را افزایش می دهند .

  · پولیپ های کیسه صفرا : در این حالت توده ای از سطح لایه داخلی دیواره کیسه صفرا به سمت خارج رشد می کند .پولیپ های بزرگ تر از 1 سانتی متر عموما بدخیم بوده و پزشک توصیه می کند که آن ها برداشته شوند .

  · چاقی : این سرطان در افراد چاق یا کسانی که اضافه وزن دارند بیشتر دیده می شود .

  · نژاد : بومیان آمریکا به ویژه ساکنان جنوب غربی آمریکا و مکزیک بیشتر به این سرطان مبتلا می شوند .

  · رژیم غذایی : رژیم غذایی که حاوی کربوهیدرات زیاد و فیبر ( سبزی ، میوه و غلات ) کم است احتمال ابتلا به این سرطان را زیاد می کند .

  · عفونت ناشی از هلیکوباکتر عامل زخم معده : این یک عفونت باکتریایی شایع است که خطر سرطان معده و نیز خطر زخم های معده و اثنی عشر ( بخشی از روده ) را افزایش می دهد .

  علائم و نشانه های سرطان کیسه صفرا :

  · درد شکم : بیشتر از نیمی از افراد مبتلا به این سرطان در ناحیه شکم احساس درد می کنند . محل این درد در قسمت فوقانی سمت راست شکم است .

  · تهوع ، استفراغ : در زمان تشخیص این سرطان بیشتر از نیمی از افراد تهوع و استفراغ دارند .

  · زردی : در این حالت پوست بدن ، سفیدی چشم و بافت های مختلف بدن زرد رنگ می شوند . یک چهارم تا یک دوم افراد در هنگام تشخیص زرد هستند .

  · بزرگ شدن کیسه صفرا .

  · سایر علایم : که شیوع کمتری دارند و عبارتند از بی اشتهایی ، کاهش وزن ، تورم شکم ، خارش شدید بدن و مدفوع سیاه قیری .  تست های آزمایشگاهی :

  انجام این تست ها برای تشخیص میزان بیلی روبین خون لازم است . بهتر است مقدار 2 آنزیم دیگر نیز در خون بررسی شوند که عبارتند از : آلکالین فسفاتاژ و آمینوترنس فرین آسپارتات . در مراحل پیشرفته سرطان ،cea و ca19-9 نیز در خون وجود خواهند داشت .

  روش های تصویربرداری :

  · سونوگرافی .

  · ct اسکن .

  · mri .

  · آنژیوگرافی .

  · کلانژیوگرافی .

  · آندوسکوپی تروگرید کلانژیوپانکراتوگرافی .

  · لاپاراسکوپی .
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  زنان سه برابر مردان به سرطان کيسه صفرا دچار مي شوند

  افراد مسن با متوسط سن 62 تا 66 سال به سرطان کيسه صفرا و مجاري صفراوی مبتلا مي شوند .  به گزارش اختصاصی سرویس علمی خبرگزاري زنان ايران " ايونا" ، کارشناس ارشد مبارزه با بيماريها افزود : از بين سرطان هاي شايع ناحيه کلیه این دومین سرطان شايع در آمريکا مي باشد که بيشتر در زنان بروز مي کند .  دکتر محمد رضا جويا گفت : عواملي همچون سنگ کيسه صفرا ، بالا بودن سطح استروژن ، کشيدن سيگار ، مصرف الکل ، چاقي و غيره در بروز آن دخيل هستند .  وي ادامه داد : علائم احتمالي در اغلب اين بيماري زماني که سرطان منجر به انسداد مجراي تخليه صفرا مي شود و علائم بروز کرده و مشکل زردي پوست و چشم در 90 درصد بيماران (اغلب همراه با خارش) است .  جویا افزود : به علت دفع مقداري از رنگدانه های بیلی روبین از طريق ادرار رنگ ادرار تيره (شبيه رنگ چاي) در مي آيد و به دليل عدم دفع صفرا داخل روده مدفوع بيماران بي رنگ و گچي مي شود .  وي همچنين گفت : علائم ثانويه به امتداد ناشي از تومور که به صورت درد در سمت راست و بالای شکم ، احساس پري شکم يا نفخ ، خستگي ، کاهش اشتها و کاهش وزن هستند .
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  نشانه های سرطان کیسه صفرا


  سرطان کیسه صفرا جزو سرطان های شایع نیست و اگر در مرحله اول بیماری تشخیص داده شود، احتمال درمان آن زیاد است. اما بیشتر سرطان های کیسه صفرا به علت ضعف در تشخیص بیماری در مراحل آخر شناسایی می شود.
  به گزارش «Mayo clinic»، از آنجا که این بیماری بدون علامت است، تشخیص دادن آن دشوار است.
  ● علایم:
  ▪ درد شکم به خصوص در قسمت بالا
  ▪ نفخ، خارش، تب، از دست دادن اشتها
  ▪ کاهش وزن بدون علت، حالت تهوع، زرد شدن پوست و سفیدی چشم
  ● علت:
  هر چند که علت این بیماری به طور دقیق مشخص نیست اما پزشکان معتقدند جهش یافتن DNAسلول های سالم کیسه صفرا می تواند عامل بروز این سرطان باشد.
  این جهش باعث می شود سلول ها بدون کنترل رشد کنند و ادامه حیات دهند. تجمع سلول ها به غده تبدیل می شود که به قسمت های دیگر بدن گسترش پیدا می کند.
  ● عامل خطر:
  ▪ جنسیت: زنان نسبت به مردان بیشتر در معرض خطر این نوع بیماری هستند.
  ▪ سن: با بالا رفتن سن، احتمال ابتلا افزایش می یابد.
  ▪ داشتن سابقه بیماری
  ▪ بیماری های دیگر مربوط به کیسه صفرا خطر بروز این بیماری را افزایش می دهد
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض یک گزارش تحقیقاتی

  خارج کردن کيسه صفرا احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزايش مي دهد

  پژوهشگران دريافته اند عمل جراحي برداشتن کيسه صفرا ، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزايش مي دهد. اين يافته ها اين فرض را مطرح مي کند که افزايش تماس جدار داخلي روده بزرگ با اسيدهاي صفراوي و چربي هاي هضم نشده بعد از عمل جراحي آسيب هايي وارد مي کند که در نهايت به بروز سرطان مي انجامد
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت