جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 7 از 7 مجموع

موضوع: هلیکوباکتر - سرطان معده

 1. #1
  karami.m آفلاین است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Jul 2008
  ارسالها
  2

  پیشفرض هلیکوباکتر - سرطان معده

  ایا مبتلایان به هلیکوباکتر در معرض ابتلا به سرطان معده هستند

 2. #2
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  سرطان معده مرتبط با حضور هلیکوباکتر شناخته شده است. البته این بدان معنا نیست که هرکس مبتلا به هلیکوباکتر بود لزوما به سرطان معده دچار می شود اما حضور هلیکوباکتر درمان نشده زمینه ساز ابتلا به سرطان معده خوانده شده است . در عین حال نژادهای زرد پوست ساکن چین و ژاپن جزء نژادهای مستعد به ابتلا به سرطان معده شناخته شده اند . نشان داده شده است که بعضی از انواع سرطانهای معده سابقه حضور بیشتری از این میکرب داشته اند. غیر از سرطان معده , سرطان قسمت های دیگر هم مشکوک به این عامل است. فعلا هنوز دستور العملی مبنی بر برخورد با این عفونت که در آمار بالائی نیز دارد... وجود ندارد. منظور اینکه قائدتا اگر حضور این عفونت شروع کننده و پیشبرنده سرطان معده هست باید کاری کرد... مثلا با استفاده از داروهائی آنها را از بین برد. با اینحال گزارشات تحقیقاتی وجود دارد که بعرض میرسد

  هليكوباكتر پيلوري(اخبار و گزارشات)
  هليكوباكتر پيلوري(اخبار و گزارشات)

  مقاله انجمن سرطان آمریکا در باره ارتباط این باکتری با سرطانها


  H. pylori and Cancer: Fact Sheet
  http://www.cancer.gov/cancertopics/f...-pylori-cancer

 3. #3
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  پاكسازي زودهنگام معده از باكتري “هليكوباكتر پيلوري” مي‌تواند در پيشگيري از بيماري سرطان معده مفيد باشد.

  جديدترين دستاوردهاي پژوهشگران ژاپني وابسته به دانشگاه پزشكي واكاياما نشان مي‌دهد، پاكسازي زودهنگام معده از باكتري “هليكوباكتر پيلوري” مي‌تواند در پيشگيري از بيماري سرطان معده مفيد باشد.


  باكتري هليكوباكتر پيلوري از عوامل بروز التهاب و زخم معده شناخته شده است و به عنوان عامل بروز بيماري سرطان نيز از آن نام برده مي‌شود.

  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از روزنامه يوميوري ، گزارش داد: اين دستاورد در جريان يك بررسي گسترده ‪ ۱۰‬ساله بر روي چهار هزار و ‪ ۱۲۹‬بيماري كه داراي باكتري هليكوباكتر پيلوري در معده بودند، به دست آمده است.

  اين دستاورد پژوهشگران ژاپني نشان مي‌دهد، خطر ابتلا به‌بيماري سرطان معده در افرادي كه پاكسازي معده خود از باكتري هليكوباكتر پيلوري را پيش از پديدار شدن بيماري التهاب معده با موفقيت انجام داده‌اند، نسبت به آن گروه از افرادي كه اين عمل را پس از بروز التهاب معده انجام مي‌دهند، ‪۴۰‬ درصد كمتر است.

  دستاوردهاي پيشين پژوهشگران دانشگاه هكايدو نيز نشان داده بود، اگر باكتري هليكوباكتر پيلوري در بدن نابود شود، احتمال ابتلا به بيماري سرطان معده بسيار كاهش خواهد يافت.

  پژوهشگران ژاپني مي‌گويند، نكشيدن سيگار و نخوردن غذاهاي پرنمك و داشتن تعادل در انتخاب نوع خوراك مي‌تواند به پيگشيري از ابتلا به بيماري سرطان معده در ميان كساني كه باكتري هليكوباكتر پيلوري به بدن آنها سرايت كرده، كمك كند.

  به گفته آنها اگر باكتري هليكوباكتر پيلوري در كودكي به بدن سرايت كند، تا آخر عمر به زيست ادامه مي‌دهد و به همين دليل بهتر است كه هر چه زودتر آن را پاكسازي كرد.

 4. #4
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  چرا زخم معده مي تواند به سرطان معده تبديل شود؟
  محققان سرنخ مهمي پيدا کرده اند که مي تواند آنان را در يافتن اين پاسخ ياري دهد که چرا برخي از باکتري هاي عامل زخم معده ـ بيشتر از ديگر باکتري ها زمينه را براي مشکلات جديد تري مانند سرطان معده فراهم مي کند.

  به نوشته مجله "شيمي زيستي" که از سوي انجمن بيوشيمي و بيولوژي مولکولي امريکا منتشر مي شود،
  تحقيقات نشان داده است که اين باکتري ها مي توانند براي محافظت خود در مقابل دستگاه ايمني بدن، از سلول هاي پيراموني معده استفاده کنند.
  "هليکوباکتر پيلوري" گونه اي از باکتري ها هستند که مي توانند معده انسان را آلوده کنندو موجب التهاب، زخم و بالقوه، حتي سرطان معده شوند. هرچند بخش اندکي از آلودگي هاي اين باکتري ها به سرطان مي انجامد، اما اين واقعيت ، دانشمندان را بر آن داشت که در پي يافتن اين امر برآيند.
  يک نوع از باکتري هاي اچ.پيلوري که به نظر مي رسد احتمال ابتلا به بيماري را افزايش مي دهد، نوع کگ + ( + cag ) نام دارد که حاوي مجموعه پروتيين هايي است که باعث مي شود باکتري بتواند بعد از متصل شدن به جدار معده، پروتيين باکتريايي را به داخل سلول ها تزريق کند و اين کنش و واکنش ميان باکتري ها و سلولهاي معده مي تواند نقش اساسي در صدمات مزمن به معده داشته باشد.
  محققان با بررسي يک نوع باکتري + cag در موش دريافتندکه پروتييني به نام cag E مي تواند سلولهاي معده را تحريک کند تا نوعي گيرنده به نام DAF (داف) ( فاکتور تسريع روند خرابي) را فعال سازد. وظيفه "داف" آنست که به منظور جلوگيري از صدمات ناخواسته دستگاه ايمني ،
  پروتيين هاي ايمني دور و اطراف را که مي توانند سلول ها را بکشند، از بين ببرند.
  به گفته محققان، اچ.پيلوري با واداشتن فعاليت مداوم "داف"، فضايي از التهاب دايمي به وجود مي آورد که ميتواند آستانه لازم براي پديد آمدن بيماري هاي جدي تر را کم کند.

 5. #5
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  چند مطلب جدید در باره ارتباط عفونت هلیکوباکتر پیلوری و سرطانهای دستگا ه گوارش

  عفونت مزمن هلیکوباکتر پیلوری خطر سرطان معده را 3 برابر افزایش می دهد. اما آدنو کارسینوم معده یک بیماری چند عاملی است و لزوما همه بیماران دچار این عفونت نیستند. بر عکس در برخی مناطق جغرافیائی علی رغم شیوع بالای عفونت مزمن
  هلیکوباکتر پیلوری سرطان معده شیوع پائینی دارد ( معمای آفریقا ). در مقایسه با افراد غیر آلوده , خطر سرطان معده در افرادی که سابقه زخم معده دارند بیشتر و در افرادی که سابقه زخم دئودنوم را دارند کمتر است.عفونت هلی کوباکتر پیلوری خطر ایجادآدنوکارسینوم دیستال مری و ناحیه کاردیا را کاهش می دهد. که احتمالا ناشی از کاهش ترشح اسید ( در اثر گاستریت جسم معده ) و کاهش خطر مری بارت می باشد.

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  دستاورد تازه پژوهشگران ژاپني درباره عامل بيماري سرطان معده

  تازه‌ترين دستاورد پژوهشگران وابسته به وزارت بهداشت، رفاه و كار ژاپن نشان مي‌دهد كساني كه باكتري "هليكوباكتر پيلوري" وارد بدنشان شده است، احتمال بروز بيماري سرطان معده در آنها نسبت به ديگران ‪ ۵‬برابر بيشتر مي‌باشد.

  باكتري "هليكوباكتر پيلوري" از عوامل بروز التهاب معده و زخم معده شناخته شده است.

  به گزارش روز سه‌شنبه روزنامه "آساهي"، اين موضوع پس ازبررسي‌هايي كه برروي حدود ‪ ۴۰‬هزار زن و مرد ‪ ۴۰‬تا ‪۶۹‬ساله در بين سالهاي ‪ ۱۹۹۰‬تا ‪۱۹۹۵‬ ميلادي انجام گرفته، بدست آمده است.

  در اين بررسي براي اطمينان پيدا كردن از سرايت و يا عدم سرايت باكتري "هليكوباكتر پيلوري" به بدن اين افراد، خون آنها آزمايش شده است.

  اين تحقيق نشان داده كه تا سال ‪ ۲۰۰۴‬ميلادي، ‪ ۵۱۲‬نفر از اين افراد دچار سرطان معده شدند كه پژوهشگران وضعيت بدني آنها با ديگر افراد را مورد مقايسه قرار دادند.

  نتيجه اين مقايسه نشان داده كه ‪ ۹۴‬درصد از كساني كه دچار بيماري سرطان معده شدند، افرادي بودند كه باكتري "هليكوباكتر پيلوري" وارد بدن آنها شده است.

  به گفته پژوهشگران ژاپني، نكشيدن سيگار و استفاده نكردن از غذاهاي پرنمك مي‌تواند به پيشگيري از ابتلا به بيماري سرطان معده در ميان كساني كه باكتري "هليكوباكتر پيلوري" به بدن آنها سرايت كرده است، كمك كند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  هليكوباكتري عامل سه درصدي بروز سرطان‌هاي معده

  بيش از 60 درصد افراد به عفونت «هليكو باكترپايلوري» مبتلا هستند

  به گفته يك فوق تخصص گوارش، بيش از 60 درصد افراد در كشور بدون اينكه از وجود عفونت هليكوباكتري در بدن خود آگاه باشند به آن مبتلا هستند.

  دكتر سيد محمود اسحاق حسيني در گفت‌وگو با خبرنگار «سلامت» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اينكه لزومي هم ندارد كه همه افرادي كه به اين عفونت‌ مبتلا هستند، درمان شوند، افزود: اين عفونت كه معده را درگير مي‌كند، ممكن است ماه‌ها و سال‌ها بدون هيچ نشانه‌اي در بدن وجود داشته باشد.

  وي افزود: اين عفونت به صورت حاد نيست بلكه مزمن بوده و بسيار سريع و ساده انتقال پيدا مي‌كند و برخلاف ساير عفونت‌هاي بدن با تب همراه نيست.

  اسحاق حسيني ادامه داد: دست، آب و غذاي آلوده، مهم‌ترين راه‌هايي هستند كه اين باكتري را انتقال مي‌دهند. اين عفونت، از راه تنفس و از طريق مادر و جفت به فرزند نيز انتقال پيدا مي‌كند.

  اين فوق تخصص گوارش افزود: اگر بيماري علائمي همچون لاغري و كاهش شديد اشتها داشته و دچار زخم و ورم معده يا زخم اثني‌عشر باشد حتما بايد آن را درمان كند تا از گسترش آن جلوگيري شود زيرا باقي ماندن اين ميكروب در بدن در سه درصد موارد به سرطان معده منجر مي‌شود.

  وي با بيان اينكه مهم‌ترين علامت رشد اين ميكروب، درد در ناحيه شكم است، افزود: درمان اين بيماري با استفاده از آنتي‌بيوتيك‌ها بين 10 تا 14 روز طول مي‌كشد كه با طي اين دوران حدود 95 درصد كساني كه به اين بيماري مبتلا هستند، درمان شده و تنها ممكن است حدود پنج درصد افراد به دليل مقاومت دارويي و ميكروبي به درمان‌ها پاسخ ندهند.

  اسحاق حسيني تاكيد كرد: رعايت بهداشت فردي و اجتماعي مهم‌ترين وسيله براي پيشگيري و درمان اين بيماري است.

  اين فوق تخصص گوارش افزود: از آنجا كه راه انتقال اين بيماري بسيار ساده است ممكن است حتي در بعضي از كساني كه بهداشت را كاملا رعايت مي‌كنند نيز اين بيماري مشاهده شود.

  اسحاق حسيني با اشاره به اينكه اين ميكروب در همه كشورها وجود دارد، افزود: در كشورهاي توسعه يافته ميزان آن روز به روز كم‌تر مي‌شود اما در كشورهاي در حال توسعه مانند ايران اين ميكروب در همه جا وجود داشته و متاسفانه آمار آن بالا است.

  وي در پايان اظهار كرد: تنها افرادي بايد اين عفونت‌ را درمان كنند كه علائم آن را در خود مشاهده كرده باشند، همچنين اين افراد بايد از تعداد زياد آزمايش‌ها پرهيز كنند و به جاي آن به درمان قطعي بيماري بپردازند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت