جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 3 از 3 مجموع

موضوع: سرطان مری چیست؟

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض سرطان مری چیست؟

  سرطان‌ مري‌ عبارت‌ است‌ از رشد بافت‌ سرطاني‌ در مري‌ كه‌ در آن‌ سلول‌ها بدون‌ كنترل‌ شروع‌ به‌ تقسيم‌ مي‌كنند. سرطان‌هايي‌ كه‌ در مري‌ آغاز مي‌شوند معمولاً در 13 پاييني‌ مري‌ در جايي‌ كه‌ مري‌ در قفسه‌ سينه‌ طي‌ مسير مي‌كند رخ‌ مي‌دهند. سرطان‌ مري‌ در افراد بيشتر از 50 سال‌ و در هر دو جنس‌ ايجاد مي‌شود اما در مردان‌ شايعتر است‌.
  علايم‌ شايع‌
  مشكل‌ يا درد به‌هنگام‌ بلع‌
  كاهش‌ وزن‌ سريع‌
  استفراغ‌ مخاط‌ خون‌آلود
  علل‌
  ناشناخته‌ هستند. اكثر سرطان‌هاي‌ مري‌ از خود مري‌ آغاز مي‌شوند، اما در بعضي‌ موارد هم‌، سرطان‌ از جاي‌ ديگر به‌ مري‌ گسترش‌ مي‌يابد. سرطان‌ مري‌ ارثي‌ نيست‌.
  عوامل‌ افزايش‌دهنده‌ خطر
  سيگار كشيدن‌
  سوء مصرف‌ الكل‌
  سابقه‌ وجود تومور در سر و گردن‌
  بيماري‌ سلياك‌
  فتق‌ معده‌
  تنگي‌ مري‌
  كمبود آهن‌
  ترش‌ كردن‌ مزمن‌
  پيشگيري‌
  سيگار نكشيدن‌
  هرگز الكل‌ ننوشيد.
  در صورت‌ بروز هرگونه‌ اختلال‌ گوارشي‌ كه‌ بيش‌ از 5 روز طول‌ بكشد به‌ پزشك‌ مراجعه‌ نماييد.
  عواقب‌ موردانتظار
  اين‌ بيماري‌ در حال‌ حاضر علاج‌ناپذير است‌. تشخيص‌ زودهنگام‌ و درمان‌ تهاجمي‌ تنها شانس‌ بقاي‌ فرد به‌شمار مي‌روند. در هر صورت‌، مي‌توان‌ علايم‌ را رفع‌ نمود يا تحت‌ كنترل‌ درآورد.
  تاكنون‌ چند مورد سرطان‌ مري‌ وجود داشته‌ كه‌ سرطان‌ بدون‌ هيچ‌ دليل‌ مشخصي‌ خوب‌ شده‌ است‌. تحقيقات‌ در رابطه‌ با علل‌ و روش‌هاي‌ درماني‌ اين‌ بيماري‌ ادامه‌ دارند، بنابراين‌ اميد مي‌رود كه‌ درمان‌هاي‌ روزبه‌روز بهتري‌ ابداع‌ شوند و نهايتاً بتوان‌ اين‌ سرطان‌ را معالجه‌ نمود.
  عوارض‌ احتمالي‌
  اگر درمان‌ فوراً آغاز نشود، سرطان‌ مري‌ سريعاً به‌ ريه‌ها و كبد گسترش‌ مي‌يابد.
  درمان‌
  اصول‌ كلي‌
  براي‌ تشخيص‌ اقدامات‌ زير ممكن‌ است‌ انجام‌ شوند: نمونه‌برداري‌ از تومور؛ عكس‌برداري‌ از دستگاه‌ گوارش‌ فوقاني‌ (از جمله‌ مري‌)؛ سي‌تي‌ اسكن‌؛ ازوفاگوسكوپي‌ (با استفاده‌ از يك‌ نوع‌ وسيله‌ براي‌ ديدن‌ داخل‌ مري‌ كه‌ سر آن‌ يك‌ منبع‌ نوري‌ قرار دارد).
  درمان‌ سرطان‌ مري‌ عبارت‌ است‌ از جراحي‌، اشعه‌درماني‌، شيمي‌درماني‌، يا تركيبي‌ از آنها
  داروها
  امكان‌ دارد داروهاي‌ ضد درد يا مخدرها براي‌ رفع‌ درد تجويز شوند.
  آرام‌بخش‌ها براي‌ كم‌ كردن‌ اضطراب‌
  گاهي‌ داروهاي‌ ضد سرطان‌
  آنتي‌كولينرژيك‌ها يا مسدودكننده‌هاي‌ كانال‌ كلسيم‌ براي‌ اسپاسم‌ (گرفتگي‌) مري‌
  فعاليت‌
  تا آنجا كه‌ مي‌توانيد فعاليت‌ خود را حفظ‌ كنيد.
  رژيم‌ غذايي‌
  غذاهاي‌ نرم‌ تا مايعات‌. از خوردن‌ شكلات‌، الكل‌، و چربي‌ پرهيز كنيد.
  پيش‌ از جراحي‌ امكان‌ دارد نياز به‌ حمايت‌ مخصوص‌ تغذيه‌اي‌ وجود داشته‌ باشد (گذاشتن‌ لوله‌ تغذيه‌ در معده‌ و دادن‌ رژيم‌ اختصاصي‌ از اين‌ راه‌).
  در اين‌ شرايط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نماييد
  اگر شما يا يكي‌ از اعضاي‌ خانواده‌تان علايم‌ سرطان‌ مري‌ را داريد، خصوصاً مشكل‌ در بلع‌
  اگر علي‌رغم‌ درمان‌، درد بدتر و غيرقابل‌ تحمل‌ شود.
  اگر دچارعلايم‌ جديد وغيرقابل توجيه شده ايد‌. داروهاي‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممكن‌ است‌ عوارض‌ جانبي‌ به‌همراه‌ داشته‌ باشند.

  وزارت بهداشت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  سرطان مري در گفتگو با دکتر ايرج خسرونيا، متخصص داخلي

  چاي را داغ ننوشيد


  از جمله پذيرايي‌ها در خانه ما ايرانيان، تهيه چاي و تعارف آن به مهمانان است. اما اگر از ما مي‌پرسيد، پيشنهاد مي‌کنيم که چاي داغ به مهمانان تعارف نکنيد زيرا مصرف چاي و غذاهاي بسيار داغ به همراه برخي عادت‌هاي اجتماعي ديگر در ايجاد سرطان مري موثر است. گفتگوي ما را با دکتر ايرج خسرونيا، رييس انجمن متخصصان داخلي ايران، بخوانيد تا درباره اين شايع‌ترين سرطان دستگاه گوارش اطلاعات بيشتري کسب کنيد.

  سلامت : وضعيت سرطان مري را در کشورمان چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟
  سرطان مري در برخي کشورهاي اروپايي و آمريکايي در ميان سرطان‌هاي دستگاه گوارش، شيوع کمتري دارد اما در برخي مناطق جهان از جمله کشورمان، از شايع‌ترين سرطان‌هاي دستگاه گوارش به شمار مي‌رود. اين نوع سرطان در سواحل جنوبي درياي خزر شيوع بيشتري دارد، به طوري که بيشترين شيوع اين بيماري در گنبد و گرگان مشاهده مي‌شود. انواع سرطان مري نيز به دو دسته سرطان سلول‌هاي سنگفرشي و استوانه‌اي تقسيم‌بندي مي‌شود.
  سلامت : چه عواملي در سرطان‌هاي مري نقش دارد؟
  يکي از عوامل مهم خطرساز براي ايجاد سرطان مري از نوع سلول سنگفرشي، رژيم غذايي است. غذاهايي که حاوي ترکيبات نيتروزامين هستند، غذاهاي آلوده به قارچ‌هايي که سم توليد مي‌کنند و همچنين مصرف چاي داغ و غذاهاي بسيار داغ و بعضي عادات اجتماعي از جمله جويدن يا داخل دهان نگه داشتن موادي مانند ناس، در ايجاد سرطان مري موثرند. کمبود بعضي از مواد و ريزمغذي‌ها از جمله کمبود سلنيوم، ويتامين a‌ و روي نيز از عوامل مستعدکننده سرطان مري هستند. از همه مهم‌تر، مصرف سيگار و الکل است. سرطان مري در طبقات اجتماعي اقتصادي پايين شايع‌‌تر است که ممکن است مربوط به نوع تغذيه باشد. هيدروکربن‌هاي پلي‌اروماتيک که در حين پختن غذا در حرارت‌هاي زياد که باعث سوختن غذا مي‌شود، ايجاد مي‌شوند، در افزايش شيوع سرطان مري موثر است.
  سلامت : سرطان مري در کدام جنس بيشتر مشاهده مي‌شود؟
  در مجموع سرطان مري در مردها شيوع بالاتري دارد. البته اين تفاوت جنسي در مناطق با شيوع بالا خيلي چشم‌گير نيست و حتي در بعضي مناطق اين آمار تفاوت مي‌کند.
  سلامت : مسايل ژنتيکي چقدر در ايجاد سرطان مري موثر است؟
  نوع سنگفرشي سرطان مري در مردان و در سياه‌پوستان شايع‌تر است و تغييرات ژنتيکي مشخصي در اين نوع سرطان مشاهده مي‌شود، از جمله فعال‌شدن ژن‌هاي فعال‌کننده سرطان يا غيرفعال‌شدن ژن‌هاي سرکوب‌کننده سرطان. همچنين تغيير در ژن‌هاي ترميم‌کننده شکستگي‌ ماده وراثتي دي.‌ان‌.اي مي‌تواند فرد را مستعد بروز اين نوع سرطان کند.
  سلامت : سرطان مري چه علايمي ايجاد مي‌کند؟
  شايع‌ترين علامت سرطان مري، احساس گيرکردن غذا در مري است که به‌طور پيش‌رونده‌اي شدت آن افزايش مي‌يابد، به‌طوري که در ابتدا اين علامت گاهي، اتفاق مي‌افتد و منحصر به مصرف غذاهاي جامد و سفت مانند نان، ميوه و گوشت است اما با پيشرفت بيماري، اين گيرکردن غذا نيز بيشتر روي مي‌دهد و در نهايت، فرد حتي در خوردن مايعات نيز دچار اشکال مي‌‌شود. علامت ديگر در حين بلع است. بي‌اشتهايي و کاهش وزن نيز در اين بيماران شايع است. علايم ديگري که در موارد پيشرفته‌تر سرطان ايجاد مي‌شود، اغلب در رشد سرطان به نقاط ديگر و با تهاجم موضعي آن به احشاي مجاور ايجاد مي‌شود، از جمله فلج‌شدن تارهاي صوتي حنجره و اختلال در صحبت‌کردن يا سرفه و عفونت مکرر ريه در اثر ورود مواد غذايي به دستگاه تنفس يا دردهاي شديد استخواني.
  سلامت : سرطان مري را چطور در مراحل نخست تشخيص دهيم؟
  متاسفانه در بيشتر موارد به دليل نداشتن علامت اختصاصي سرطان مري دير تشخيص داده مي‌شود. هنگامي که فرد از گيرکردن مداوم غذا شاکي است، دست کم 60 درصد فضاي مري به وسيله تومور اشغال شده است. اما اهميت دادن به علايم به ويژه در افرادي که به نحوي در معرض خطر هستند مي‌تواند تا حدودي در تشخيص زودتر سرطان مري کمک کند. در مواردي نيز مي‌توان بيماري را با بيماريابي زودتر کشف کرد. در اين شيوه که در افراد در معرض خطر و در فواصل مشخص صورت مي‌گيرد، رنگ‌آميزي‌هاي حين آندوسکوپي در تعيين محل مشکوک کمک بيشتري مي‌کند.
  سلامت : از چه روش‌هاي آزمايشگاهي براي تشخيص سرطان مري در مراحل نخست آن مي‌توانيم استفاده کنيم؟
  بهترين روش تشخيص سرطان مري پس از گرفتن شرح حال و معاينه کامل، استفاده از آندوسکوپي و نمونه‌گيري است اما با بررسي عکس رنگي نيز مي‌توان به وجود تومور پي برد ولي براي تشخيص قطعي پس از گرفتن عکس لازم است بيمار آندوسکوپي شده و از محل ضايعه نمونه‌برداري شود. پس از تشخيص، از سي‌تي‌اسکن و اندوسونوگرافي براي تشخيص و تعيين موقعيت سرطان کمک گرفته مي‌شود.
  سلامت : سرطان مري چگونه درمان مي‌شود؟
  به‌طور معمول، براي سرطان‌هاي مري از روش جراحي استفاده مي‌شود که مري را خارج کرده و از معده يا روده بزرگ به جاي آن استفاده مي‌کنند. غير از جراحي، از شيمي‌درماني و اشعه‌ درماني هم استفاده مي‌شود. اگر بيماري در مراحل اوليه تشخيص داده شود، از آندوسکوپي هم مي‌توان براي درمان بهره گرفت اما اگر بيماري خيلي پيشرفت کرده باشد و اميد چنداني به زندگي بيمار نباشد، اغلب از جراحي صرف‌نظر کرده و تنها از درمان‌هاي حمايتي و مراقبتي براي کاهش علايم و بهبود کيفيت زندگي بيمار استفاده مي‌شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  مري لوله درازي است بين ستون فقرات و جناغ که در دنباله حلق قرار دارد و معده را با حلق مربوط مي سازد ؛ و سرطان آن ، پنجمين سرطان شايع در دنياست که بيشتر در مردان رخ مي دهد . متاسفانه به دليل تشخيص دير هنگام سرطان مري ، اکثرا مرگ زا و کشنده است .
  اين نوع سرطان در کمربندي از آسيا ، شمال ايران ( گرگان ، ترکمن صحرا ، هشتپر ) حول کشورهاي چين ، جمهوريهاي آسيايي شوروي سابق ، مغولستان - شايعتر است .

  تومورهاي مري دو نوع خوش خيم و بدخيم هستند . در شهرهاي شمالي ايران به دليل استفاده مکرر از غذاهاي نمک دار براي تمام وعده هاي ناهار يا شام استعداد و آمادگي بيشتر به سرطان مري را دارند .

  علل :

  سيگار کشيدن و استعمال ساير فراورده هاي دخاني ، ترياک کشيدن ، نوشيدن مشروبات الکلي ، نوشيدن چاي داغ ، از عوامل بروز اين سرطان است . از ديگر عوامل مي توان مصرف ماهي دودي ، اغذيه نمک سود مانند کلم شور و خيارشور به مقادير زياد در طي سال ، ماهي شور ، ترشي جات ، سموم قارچها ، کمبودهاي ويتاميني ، املاح و ترکبيات معدني و شيميايي و علل ناشناخته را نام برد .

  علائم باليني:

  اختلال بلع ، درد زير جناغ ، بي اشتهايي ، کاهش وزن ، خشونت صدا ، خونريزيهاي پنهان گوارشي ، درد ، عفونتهاي مکرر ريوي .

  تشخيص :

  راديوگرافي با بلع باريم ( ماده حاجب ) ، آندوسکوپي ، نمونه برداري .

  درمان :

  جراحي ، شيمي درماني و اشعه درماني .

  پيشگيري:

  بهترين راه پيشگيري از سرطان مري ، عدم استعمال دخانيت و پرهيز از ترياک ، خودداري از نوشيدن مشروبات الکلي و چاي داغ و خوراکيهاي نمک سود است . افرادي که در بلع غذاهاي جامد دچار مشکل باشند ، اما مايعات را به آساني مي توانند بخورند بايد به پزشک مراجعه کنند .
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت