فوق تخصص جراحي سرطان خبر داد:
سرطان مري دومين سرطان شايع کشور
جام جم آنلاين: دبير علمي انجمن جراحان عمومي ايران از سرطان مري به عنوان دومين سرطان شايع کشور پس از سرطان پوست خبر داد و مصرف زياد برنج و چاي داغ را به عنوان دو عامل خطر مهم در بروز سرطان مري دانست.

به گزارش مهر، دکتر پرويز دريايي استعمال دخانيات، مصرف الکل، خوردن مواد اسيدي و قليايي و وراثت به عنوان عوامل بروز سرطان مري ياد کرد و گفت: با توجه به شيوع مصرف ناس در منطقه خراسان، مصرف برنج فراوان در استانهاي گيلان، گلستان و مازندران و نوشيدن چاي داغ در استان آذربايجان شرقي از عوامل گسترش اين نوع سرطان در مناطق جغرافيايي خاص کشور است.

اين فوق تخصص جراحي سرطان با بيان اينکه سن بروز انواع سرطان ها در کشور از جمله سرطان دستگاه گوارش 10 سال کمتر از کشورهاي غربي است، گفت: نتايج گروهي از پژوهشگران ژاپني نشان مي‌دهد که بر اثر مصرف فراوان برنج، ميزان ويتامين ب1 دريافتي کاهش و قوام مخاط مري در بخش فوقاني دستگاه گوارش افزايش مي‌يابد که اين تغييرات در دراز مدت به نفع سرطان مري است.

دريايي، ميزان بقا و طول عمر هر بيمار مبتلا به سرطان مري تحت درمان را وابسته به بيولوژي تومور و ويژگي هاي باليني بيمار دانست ولي در عين حال افزود: براي 15 درصد از بيماران با هر درجه و اندازه تومور ميزان بقا و طول عمر سه سال برآورد شده است.

دبير علمي انجمن جراحان عمومي ايران در ادامه بر ضرورت تشخيص زودهنگام بيماران جهت آغاز درمان موثر و رضايت بخش تاکيد کرد.