يک فوق تخصص گوارش گفت: شايع‌ترين سرطان دستگاه گوارش در مردان سيگاري، سرطان مري است و تنها روش تشخيص آن آندوسکوپي است.
دکتر سيد محمود اسحاق حسيني، عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با ايسنا اظهار کرد: مردان، سيگاري‌ها، الکلي‌ها و افرادي که سابقه بيماري‌هاي مري دارند بيش از ديگران در معرض ابتلا به سرطان مري هستند.

دکتر اسحاق حسيني در ادامه با اشاره به اين که سرطان مري در حاشيه درياي مازندران به شدت شايع است، افزود: سرطان مري در کشور ما در منطقه دشت مغان تا دشت گرگان و به نسبت آن در حاشيه بالايي درياي خزر و در کل مسير جاده ابريشم بيشتر ديده مي‌شود.

وي درمورد علت شيوع اين سرطان در اين مناطق گفت: علت اصلي اين فزوني به طور مشخص معلوم نيست اما دلايلي مانند نوع تغذيه، مصرف سيگار و الکل را مي توان نام برد.

وي در توضيح سرطان مري با اشاره به اين که سرطان مري دو نوع است، گفت: سرطان سلول‌هاي پوششي جدار مري به سه قسمت مري فوقاني، مري مياني و مري تحتاني تقسيم مي‌شود که سرطان در مثلث تحتاني مري در ايران و در حاشيه جنوبي درياي مازندران شايع‌تر است.

اين فوق تخصص گوارش در مورد نوع ديگر سرطان مري توضيح داد: شيوع آدنوکارسينوم در ايران در حال افزايش است و به علت عدم ارتباط مناسب مري و معده و برگرداندن مواد غذايي و اسيد صفرا به درون مري و پس از گذراندن چندين مرحله بروز مي يابد.

وي درمورد علل ايجاد سرطان معده گفت: علل مادرزادي (مثل وجود حلقه و وب در مري) و عوامل اکتسابي مانند مصرف سيگار و الکل، نوع تغذيه و کمبود مواد غذايي و ويتامين‌هايي مانند روي و ويتامين a از عوامل مهم و زمينه ساز سرطان مري است.

اين عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران با تاکيد بر اين که مجموع سرطان‌هاي مري علامت اوليه ندارند، افزود: تنها علامت اوليه سرطان مري، بلع سخت غذا است که فرد نمي‌تواند به راحتي غذا را فرو دهد، اين حالت ابتدا نسبت به جامدات و بعد از مدتي نسبت به مايعات نيز نمود پيدا مي‌کند.

وي درمورد علت آسيب پذيري بافت مري گفت: بافت مري برخلاف ساير بافت‌هاي دستگاه گوارش يک لايه مخاطي کمتر از ديگر بافت‌ها دارد و اين باعث گسترش زودهنگام سلول‌هاي سرطاني مي‌شود.

دکتر اسحاق حسيني در مورد نحوه تشخيص اين سرطان اظهار داشت: از آنجايي که سرطان مري هيچ علامتي ندارد و در نتيجه تشخيص آن ديرانجام مي گيرد، تنها روش تشخيص آندوسکوپي است و افراد در معرض خطر حتماً بايد آندوسکوپي شوند.

دکتر اسحاق حسيني در پايان از دو روش راديوتراپي و جراحي به عنوان روش‌هاي درمان نام برد و افزود: راديوتراپي در سرطان قسمت‌هاي فوقاني مري کاربرد دارد و براي درمان قسمت‌هاي مياني و تحتاني جراحي و راديوتراپي توصيه مي‌شود.