يك متخصص گوارش:
دخانيات و نوشيدني‌هاي بسيارداغ خطرسرطان مري را افزايش مي‌دهد
تشخيص به موقع سرطان مري مي‌تواند باعث بهبود کامل اين بيماري شود


به گفته متخصصان؛ سرطان مري بيماري است که با استعمال دخانيات، خوردن نوشيدني‌هاي بسيار داغ و کاهش مصرف ميوه و سبزي‌هاي تازه مرتبط است.

دکتر « درياني » متخصص گوارش در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشکي ايران، گفت: سلول‌هاي تومور ممکن است در زير مخاط مري گسترش پيدا کنند و يا به طور مستقيم در لايه عضلاني رشد و به قسمت لنفاوي وارد شوند كه در اين مرحله مري انسداد پيدا کرده و احتمال پاره شدن مري و آسيب ديدن عروق بزرگ به وجود مي‌آيد.

وي ادامه داد: از نشانه‌هاي اين بيماري سختي در بلع است که ابتدا در هنگام خوردن غذاهاي سخت و با گذشت زمان حتي با خوردن غذاهاي نرم و مايعات نيز به وجود مي‌آيد و از نشانه‌هاي ديگر آن احساس يک توده در گلو، بلع سخت و دردناک و احساس درد در قفسه سينه است.

دکتر درياني افزود: سرطان مري با انجام آندوسکوپي از مري، معده و دوازدهه همراه با نمونه‌گيري از آنها تشخيص داده مي‌شود و اگر اين بيماري در مراحل اوليه تشخيص داده شود، احتمال بهبودي کامل وجود دارد اما متاسفانه در بيشتر بيماران سرطان مري در مراحل انتهايي تشخيص داده مي شود و بيمار با توجه به پيشرفتي که بيماري در او وجود داشته، جراحي، شيمي درماني و يا پرتودرماني انجام مي‌شود.

وي به بيماران مبتلا به سرطان مري توصيه کرد که غذاهاي پرکالري و سرشار از پروتئين را به صورت غذاي نرم و مايع مصرف کنند و مراقب کاهش وزن خود باشند.