درمان سرطان با آب انار
سلامت: اگر نتايج تحقيقات آزمايشگاهي دانشگاه ويسكونسين در ماديسون در دنياي واقعي به حقيقت بپيوندد، عصاره انار مي تواند از ابتلا به سرطان پروستات پيشگيري كرده و حتي در صورت بروز، رشد آن‌را آهسته‌تر كند.‌ بر اساس آخرين تحقيقات انجام شده توسط دكتر حسن مختار و همكارانش، رشد سرطان پروستات در اثر تماس با عصاره انار محدود مي‌شود. به اين ترتيب كه وقتي محققان عصاره به دست آمده از انار را در محيط آزمايشگاه به سلول‌هاي سرطاني پروستات تزريق كردند، دريافتند كه رشد اين سلول‌ها محدود مي شود و نكته جالب‌تر اينكه، اين محدوديت رشد سلول‌هاي سرطاني به ميزان عصاره انار بستگي دارد، يعني هر چه ميزان عصاره انار تزريق شده به سلول‌هاي سرطاني پروستات بيشتر باشد، رشد آنها بيشتر محدود مي‌شود.

شايع‌ترين سرطان مردانه
پروستات يك غده جنسي مردانه در زير مثانه و سرطان پروستات شايع‌ترين سرطان در بين مردان است. سلول‌هاي پروستات طبيعي در سطح خود گيرنده‌هايي دارند كه در اثر هورمون‌هاي جنسي مردانه مثل تستوسترون تحريك مي‌شوند. اين تحريك سلول‌هاي پروستات توسط هورمون‌هاي جنسي مردانه باعث رشد و تكثير سلول‌هاي پروستات مي‌شود. وقتي كه به هر دليلي رشد و تكثير سلول‌هاي پروستات از حالت طبيعي خارج شده و بيش از حد انجام گيرد، تومور سرطاني در غده پروستات تشكيل مي‌شود و اصطلاحا فرد به سرطان پروستات مبتلا مي‌شود. سرطان پروستات معمولا مردان با سنين بالا را گرفتار كرده و با علايمي مثل مشكلات ادراري بروز مي‌كند. سلول‌هاي پروستات وقتي سرطاني مي‌شوند، به‌عنوان نشانه، از خود ماده‌اي ترشح مي كنند به نام آنتي ژن ويژه پروستات(‌پي.اس.اي.) اين، ماده‌اي است كه پزشكان از آن براي بررسي سرطان پروستات خصوصا بررسي‌هاي پس از درمان، استفاده مي‌كنند.

انار، ضد سرطان طبيعي
وقتي دكتر مختار و همكارانش در تحقيق اخير، سلول‌هاي سرطاني پروستات انسان را به بدن موش تزريق كرده و سپس موش‌هاي آلوده شده را با آب انار تغذيه كردند ، دريافتند كه ظهور تومور پروستات در بدن موش به تاخير افتاد. ظاهرا آب انار باعث كاهش مولكول‌هاي گيرنده هورمون‌هاي جنسي مردانه در سلول‌هاي پروستات مي‌شود. به همين دليل هورمون هاي جنسي ديگر نمي توانند سلول‌هاي پروستات را تحريك كنند تا به سلول‌هاي سرطاني تبديل شوند. همچنين آب انار آنتي ژن ويژه پروستات را هم كاهش مي دهد. با نتايج به دست آمده در اين تحقيق به نظر مي رسد كه خوردن انار و نوشيدن آب آن براي مردان خصوصا مرداني كه مبتلا سرطان پروستات هستند، مي تواند يك روش بدون عوارض پيشگيري و در مان باشد. دكتر مختار در اين باره مي‌گويد: <بر اساس اطلاعات موجود احتمالا انار مضرات و عوارضي ندارد ، در حالي كه فوايد زيادي براي آن كشف شده است. بنابراين مصرف آن پر فايده به نظر مي‌رسد.> البته قبلا هم اثر مطلوب انار روي سرطان پوست توسط همين دكتر مختار و همكارانش ثابت شده بود. دكتر مختار در اين باره مي‌گويد: <شايد انار روي ساير انواع سرطان نيز اثرات مطلوبي داشته باشد.> و حتي شايد در عصاره انار دارويي ضدسرطان نهفته است.