جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 7 از 7 مجموع

موضوع: علت سرطان ریه

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض علت سرطان ریه

  چگونه می توان از سرطان ریه جلوگیری نمود؟
  ▪ اگر شما سیگاری هستید، آنرا ترک کنید.
  ▪ اگر شما سیگاری نیستید در محیط کار یا محیطهای عمومی عاری از آلودگی با دود سیگار یا هرگونه آلاینده قرار بگیرید.
  ▪ از وجود دود سیگار در خانه پرهیز کنید.
  ▪ اگر شما در محیطهای کار با گرد و غبار و بخارهای مختلف در تماس هستید در مورد نحوه حفاظت خود سؤال کنید.
  ▪ هرگز سیگار نکشید چرا که در صورت کار در محیط های آلوده شانس ابتلای شما بسیار زیادتر خواهد بود.

  سیگار - سرطان ریه
  http://forum.iransalamat.com/showthread.php?t=16599
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  علل سرطان ریه چیست ؟
  اصلی ترین علت بروز سرطان ریه سیگار کشیدن می باشد. دود سیگار بیش از ۴۰۰۰ نوع ماده شیمیائی دارد که اغلب آنها سرطان زا می باشند. هر وسیله دیگری نظیر پیپ یا قلیان نیز شرایطی مشابه سیگار دارد.
  هر چه مدت زمان استفاده از سیگار و مقدار مصرفی آن در روز بیشتر باشد، شانس بروز سرطان نیز بالاتر خواهد بود.اما در صورت قطع سیگار سالانه شانس بروز سرطان بطور قابل ملاحظه ای کم خواهد شد، بطوریکه بعد از ۱۰ سال از ترک آن شانس ابتلا به ۳/۱ تا نصف مورادیکه هنوز سیگار می کشند،خواهد رسید. بعلاوه ترک سیگار منجر به کاهش قابل ملاحظه سایر بیماریهای وابسته به سیگار نظیر بیماریهایی قلبی سکته مغزی، آمفیزم و برونشیت مزمن خواهد شد.
  بعلاوه باید گفت که بسیاری از مواد شیمیایی موجود در سیگار برای کسانیکه بطور غیر مستقیم در معرض آن قرار دارند می تواند خطرناک باشد و منجر به بروز سرطان ریه شود.
  در ایالات متحده بنظر می رسد که دومین علت بروز سرطان ریه گاز رادون می باشد. این گاز به راحتی می تواند از جداره خانه ها، و از طریق لوله ها و فاضلاب شهری انتشار پیدا کند و از آنجایی که فرد نمی تواند این گاز را ببیند یا بوی آن را حس کند، تنها راه ارزیابی فرد با این گاز ، اندازه گیری آن می باشد. تماس با رادون همراه با کشیدن سیگار به میزان قابل ملاحظه ای شانس ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهد.
  علت دیگر بروز سرطان ریه تماس با مواد شیمیایی موجود در محیطهای کاری می باشد. از این میان آزبستوز ، از جمله مواد شناخته شده در این گروه است. اما علاوه بر آن به مواد دیگری نظیر اورانیوم ، آرسنیک و بعضی مشتقات نفتی نیز باید اشاره شود. زمانیکه تماس های شغلی همراه با سیگار کشیدن باشد، شانس ابتلا به سرطان ریه چند برابر خواهد شد.
  سرطان ریه برای رشد نیاز به مدت زمان زیادی دارد. اما تغییراتی که در ریه ایجاد می شود تقریباً از همان ابتدای تماس با مواد سرطان زا شروع می شود. بالافاصله بعد از شروع تماس یکسری سلولهای خاص در داخل پوشش جداره مجاری هوایی قرار می گیرند. این سلولها غیرطبیعی بوده و در صورت ادامه تماس سلولهای بیشتری پدید می آیند و زمینه برای ایجاد سرطان فراهم می شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  سبب شناسی: سرطان زایی ریه

  عامل مستعد و پیشتاز در تظاهر سرطان ریه مانند هر سرطان دیگری به هم خوردن نظم تقسیم سلولی است. تحقیقات آماری و بالینی روند بدخیمی بیماری سرطان ریه را به این عوامل ارتباط می دهند:

  ▪ اعتیاد به دخانیات: خطر ابتلا به سرطان ریه با افزایش مقدار و مدت تماس با دود تنباکو رابطه مستقیم دارد و هرچه سن شروع استعمال دخانیات پایین‌تر باشد عامل مستعد کننده و پیشتاز در ابتلای به سرطان ریه افزایش پیدا می‌کند.

  ▪ آلاینده‌های موجود در هوای محیط زیست و محل کار: موادی چون آزبست (پنبه نسوز)، گاز رادون (گازی بی رنگ و بی بو که از تجزیه طبیعی اورانیم در آب، خاک و مصالح ساختمانی قدیمی تولید می شود)، اورانیوم و نیکل عامل مستعد کننده و پیشتاز در ابتلاء به سرطان ریه هستند.


  ▪ استنشاق دود سیگار در محیط برای افراد غیر سیگاری

  ▪ عوامل ژنتیکی: وجود سابقه سرطان ریه بین اعضای نزدیک خانواده احتمال ابتلا به این سرطان را افزایش می ‌دهد.

  ▪ عوامل ایمنولوژیک (ایمنی) : نارسایی مکانیسم ایمنی طبیعی بدن عاملی مستعد کننده در ایجاد سرطان ریه شناخته شده است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  الیاف آزبست ( پنبه کوهی )

  الیف آزبست که الیاف سیلیکاتی هستند در احتمال ابتلا به سرطان ریه و خطر انداختن زندگی انسان می تواند نقش عمده ایی داشته باشد.

  در گذشته از آزبست برای عایق حرارتی و صوتی استفاده می شد اما در حال حاضر در برخی جوامع استفاده از آن ممنوع شده است. در معرض آزبست قرار گرفتن خطر ابتلا به سرطان ریه و سرطانی که مربوط به غشاء مایع ریوی می باشد را افزایش می دهد. افراد سیگاری به طور جدی در خطر ابتلا به سرطان ریه هستند. افرادی که سیگاری نیستند ولی کارشان در ارتباط با ازبست است ۵ برابر بیشتر از سایر افراد عادی جامعه به سرطان ریه دچار می شوند . افراد سیگاری که در معرض آزبست هستند ۵۰ الی ۹۰ درصد بیشتر از سایر افراد به این سرطان دچار می شوند.

  ـ گاز رادئون

  گاز رادئون گاز خنثی شیمیایی طبیعی است که از نابودی و فساد اورانیوم بوجود می آید . خرابی آن موجب بوجود آمدن فرآورده ای می شود که انواعی از اشعه های یونیزه را تولید می کند. گاز رادئون یکی از دلایل ناشناخته سرطان ریه می باشد حدود ۱۲ درصد از سرطان های ریه ایی که منجربه مرگ می شوند توسط گاز رادئون است. حدود ۱۵۰۰۰الی ۲۲۰۰۰ سرطان ریه ایی که سالانه رخ می دهد با آزبست ، سیگار و گاز رادئون می باشد.

  گاز رادئون می تواند به خاک رفته .و آز انجا از طریق پی ساختمان ، لوله ها و فاضلاب و دیگر شکافهای موجود به خانه ها راه یابد . حفاظت محیط زیست آمریکا اعلام کرده از هر ۱۵ خانه یک مورد به میزان بالا و خطرناکی در معرض گاز رادئون است. گاز رادئون نامرئی و بی بو است ولی با آزمایشات و وسایل و ابزار خاصی قابل شناسایی است .

  ـ سابقه خانوادگی (ارثی)

  درحالیکه دود تنباکو از علل مهم و عمده سرطان ریه می باشد تنها افراد سیگاری به سرطان ریه مبتلا نمی شوند علل دیگری نیز در این موضوع دخیل است از جمله عوامل ژنتیکی که یکی دیگر از علل مهم احتمال ابتلا به سرطان ریه می باشد. مطالعات بیشماری نشان می دهند سرطان ریه هم در افراد سیگاری و هم در افراد غیر سیگاری که در خانواده شان سابق سرطان ریه داشتند احتمال دارد رخ دهد .تحقیقات اخیر نشان می دهد در روی کروموزوم شماره ۶ ژنی وجود دارد که با افزایش احتمال سرطان در ارتباط است.

  ـ بیماریهای ریوی

  وجود برخی بیماریهای ریوی مخصوصا بیماری (copd) بیماری مزمن ریوی ، اندکی با احتمال بروز سرطان در ارتباط است ( این افراد ۴ الی ۶ برابر بیشتر از افراد عادی جامعه احتمال ابتلا به سرطان ریه را دارند.) حتی بدون درنظر گرفتن اثرات مرتبط با دود سیگار نیز این عامل باعث افزایش احتمال بروز سرطان ریه می گردد .

  ـ آلودگی هوا

  آلودگی هوا ناشی از وسایل نقلیه ، صنعت و ماشین های زراعتی می توانند احتمال کلی ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهند بیش از ۱ درصد سرطان های ریه که منجربه مرگ افراد می شود ناشی از آلودگی هوا است متخصصین و کارشناسان معتقدند بیش از اندازه در معرض ]وای آلوده قرار گرفتن به همان اندازه که در کنار افراد سیگاری قرار گرفتن خطرناک است ، احتمال بروز سرطان را بالا ببرد
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  چه عواملی باعث بروز سرطان ریه می شود ؟

  ▪ کشیدن سیگار

  ▪ استنشاق دود سیگار

  ▪ الیاف آزبست (پنبه کوهی)

  ▪ گاز رادئون

  ▪ سابقه خانوادگی( ارثی)

  ▪ بیماریهای ریوی

  ▪ آلودگی هوا

  ـ کشیدن سیگار

  شیوع بیماری سرطان ریه ارتباط مستقیمی به کشیدن سیگار دارد حدود ۹۰ درصد سرطان های ریه به علت استفاده از تنباکو افزایش می یابد و احتمال سرطان ریه با مقدار و میزان سیگاری که فرد در هر زمان می کشد ، افزایش می یابد .

  همچنین کشیدن پیپ و سیگاربرگ نیز باعث بروز سرطان ریه می شود ، اگرچه هیچکدام به اندازه سیگار احتمال سرطان ریه را افزایش نمی دهد.

  فردی که روزانه یک جعبه سیگار می کشد ۲۵ برابر بیشتر از فردی که سیگار نمی کشند ،احتمال دارد به سرطان ریه دچار شود . و افرادی که از سیگار برگ و پیپ استفاده می کنند نسبت به افراد معمولی ۵ برابر بیشتر احتمال مبتلا شدن به سرطان ریه را دارند .دود تنباکو شامل ۴۰۰۰ ترکیبات مواد شیمیایی است که بیشتر آنها باعث بروز سرطان می شوند ،یعنی سرطان زا هستند.

  عوامل شغلی
  عوامل معینی در خانه و یا محل کار مثل استفاده از پنبه های نسوز و یا تشعشعات رادیواکتیویته می توانند عوامل ایجاد سرطان ریه در فرد باشند. در حقیقت اگر در معرض این عوامل قرار گیرید ریسک ابتلا به بیماری در حدود ۲ تا ۳ درصد افزایش پیدا می کند. این رقم زمانیکه که شما خودتان هم سیگاری باشید بالاتر خواهد رفت.
  ▪ پنبه نسوز: یک ماده طبیعی است که از الیاف بسیار ریزی تشکیل شده است که می تواند باعث ایجاد بیماری های مختلفی در فرد شوند. این ماده معمولا در ساختمان خانه ها، مواد عایق کاری و همچنین به عنوان بازدارنده آتش مورد استفاده قرار می گیرد. چندی پیش سازمان محافظت از محیط زیست استفاده از چند فراورده پنبه نسوز را ممنوع اعلام کرد، اما این در حالی است که هنوز در ساختمان خانه های قدیمی، لوله های آب، مواد عایق کاری، مقواهای قطور، رنگ های با فندگی و سایر مواد پوششی و همچنین برخی کاشی ها و موزاییک ها از این ماده استفاده می شود.
  در افراد سیگاری استفاده از این ماده ریسک ابتلا به بیماری را ۲۵/۱ تا ۵ بار نسبت به افراد عادی افزایش می دهد. این رقم بر اساس میزان و مدت زمان قرار گرفتن در معرض ماده فوق الذکر تغییر خواهد کرد.
  رادون نوعی گاز می باشد که از طریق شکست اورانیوم آزاد می شود. معمولا در خاک، سنگ های زیر زمینی، چاه ها و مصالح ساختمانی یافت می شود. در امریکا تقریبا ۱ خانه از هر ۱۵ خانه سطوح مختلفی از این گاز را دارا هستند. به همین دلیل وزیر بهداشت و درمان و سازمان حفاظت از محیط زیست دستور آزمایش کل خانه ها را صادر کردند. آمار بدست آمده باورنکردنی بود. در تمام خانه ها مقادیر مختلفی از این گاز کشف شد. دومین عامل ابتلا به سرطان ریه بعد از سیگار چنین عواملی هستند که در حدود ۵ تا ۱۵ درصد از کل سرطان های ریه از این طریق ایجاد می شوند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  رابطه غذاهاي غني از فسفات و ابتلا به سرطان ريه


  طبق تحقيقاتي که اخيرا در مجله تخصصي ريه و تنفس آمريکا به چاپ رسيده است مواد غذايي صنعتي غني از فسفات در موش‌هاي آزمايشگاهي سبب رشد سريع‌تر تومورهاي سرطاني ريه مي‌شود. به نقل از خبرگزاري‌ فرانسه اين مواد گرچه سبب افزايش حبس آب و بهبود بافت غذايي مي‌شوند اما پيشرفت تومورهاي سرطان ريه را نيز در انسان به دنبال خواهند داشت... به گفته محققان دانشگاه ملي سوول در کره جنوبي تنظيم ميزان فسفات در رژيم غذايي حتي به مبتلايان به سرطان ريه نيز کمک مي‌کند تا به درمان‌ها بهتر پاسخ دهند. فسفات ماده‌اي است که نقشي اساسي در متابوليسم سلول و مکانيسم انتقال انرژي بازي مي‌کند ولي در عين حال مي‌تواند سبب فعال شدن نشانه‌هاي ژنتيکي و رشد سلول‌هاي سرطاني در ريه شود. ميزان فسفات مورد نياز براي هر فرد 470 ميلي‌گرم در روز است که هم‌ اکنون به 1000 ميلي‌گرم رسيده است.

  محققان كره جنوبي هشدار دادند:
  مواد غذايي فرآوري شده حاوي افزودني‌ها، رشد سرطان ريه را تسريع مي‌كنند

  به گفته پژوهشگران؛ افزودني‌هاي مجاز معمول خوراكي كه با نام فسفاتها شناخته شده هستند، رشد تومورهاي ريوي را تسريع مي‌كنند.

  به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، پژوهشگران كره جنوبي در تحقيقات اخير خود روي موشهاي آزمايشگاهي دريافته‌اند؛ افزودني‌هاي خوراكي باعث مي‌شوند كه تومورهاي سرطان ريه سريعتر رشد كنند و در نتيجه سرطان حادتر مي‌شود.

  براساس اين گزارش، افزودني‌هاي خوراكي در بسياري از نوشيدني‌هاي بدون الكل و نوشابه‌ها، مواد غذايي كبابي و گوشتها و پنير فرآوري شده يافت مي‌شوند.

  آزمايشات اخير روي موشهاي آزمايشگاهي همچنين نشان مي‌دهد كه اين قبيل افزودني‌ها كمك مي‌كنند كه تومورها در همان آغاز شكل گيري و در مراحل ابتدايي بروز سرطان به سرعت رشد كنند.

  محققان دانشگاه ملي سئول با دستيابي به اين نتايج تاكيد كردند كه فسفات غيرآلي كه جزو مهم تشكيل دهنده افزودني‌هاي مواد غذايي فرآوري شده است به شدت پيشرفت سرطان ريه را در موشها تحريك و تشديد مي‌كند.

  با توجه به اين يافته، محققان تاكيد كردند: پرهيز از مصرف مواد غذايي كه حاوي اين مواد افزودني و مصنوعي هستند مي‌تواند در پيشبرد درمان سرطان ريه و همچنين پيشگيري از بروز اين سرطان نقش حياتي ايفا كند.

  فسفاتها امروزه جزو اصلي تغذيه انسان شده‌اند در تركيباتي كه غني از كلسيم و آهن هستند استفاده مي‌شوند و از خشك شدن يا تخريب مواد غذايي جلوگيري مي‌كنند.

  بر اساس مطالعات دقيق‌تر در دهه1990 مقدار افزودني‌هاي حاوي فسفات در رژيم غذايي روزانه هر فرد بالغ بر حدود 470 ميليگرم در روز بود در حالي كه اين رقم در حال حاضر به يكهزار ميلي گرم در روز افزايش يافته و اين افزايش مي‌تواند عواقب نامطلوبي براي سلامت انسانها داشته باشد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  فوق تخصص ريه: سرطان ريه از عوارض درازمدت سلاح‌هاي حاوي اورانيم ضعيف شده است

  ريه يكي از راههاي ورود اورانيم ضعيف شده به بدن است و بر اساس مطالعات انجام شده سرطان ريه از عوارض درازمدت سلاح‌هاي اورانيم ضعيف شده است.  دكتر مصطفي قانعي فوق تخصص ريه و دانشيار دانشگاه علوم پزشكي بقيه‌الله در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران با بيان اين كه راه تماس اورانيم ضعيف شده از دو طريق خارجي و داخلي است، خاطرنشان كرد: راه خارجي از طريق اثرات كم تشعشعي است كه خطرات چنداني ندارد اما تماس داخلي از طريق خوراكي و مصرف آب آشاميدني و يا غذاي آلوده به اورانيم و يا خاك حاوي اورانيم است.  وي ادامه داد: راه استنشاقي ورود اين ماده هنگامي صورت مي‌گيرد، كه فرد در زمان انفجار سلاح در محل حادثه باشد؛ همچنين آلودگي زخمها از طريق تركش‌هاي آلوده به اين ماده در بدن وجود دارد اورانيم ضعيف شده از اين طريق وارد گردش خون شده و به شكل تشعشع با دوز پايين عمل مي‌كند و تا زماني كه ذرات راديواكتيو در بدن وجود دارد اين تشعشع ادامه دارد.  دكتر قانعي گفت: عوارض اين سلاحها به دو صورت شيميايي و راديوژيك است.  كليه و ريه دو عضو هدف اين سلاح‌هاست شايعترين شكل سميت شيميايي اورانيم به صورت يورااورانيل است كه خواص بيولوژيكي متعددي دارد، اين ماده وارد جريان خون شده در استخوان رسوب و سالها باقي مي‌ماند.  وي يادآور شد: 90 درصد اين ماده 24 ساعت بعد، از طريق ادرار دفع مي‌شود. عوارض متعدد كليوي از طريق دفع پروتئين و اختلالات مجاري كليه و گلومر و لوله‌هاي كليه است.  اين دانشيار دانشگاه علوم پزشكي ادامه داد: عوارض تشعشعي اين سلاح‌ها به تجزيه اورانيم 238 به امواج آلفا، بتا و گاما برمي‌گردد اين امواج از سر سلول گذشته و تغييرات بافتي را در ارگانيسم‌ها ايجاد مي‌كند.  دكتر قانعي يادآور شد: ذرات بتا قدرت تشعشعي يونيزان بالايي دارند و قادرند از صدها سلول بگذرند ذرات آلفا نيز به دليل جرم بالا و بار مثبت و توانايي يونيزان خطرناك و سرطان‌زا و داراي عوارض ژنتيكي هستند.  دكتر قانعي در پايان خاطرنشان كرد: تغييرات كروموزومي اين سلاح‌هاي حاوي اورانيم روي توليدمثل اثر و باعث بروز ناهنجاري‌هاي جنيني مي‌شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت