بر اساس پژوهش جدیدی، زنانی که به لحاظ ژنتیکی مستعد ابتلا به سرطان پستان یا تخمدان هستند، می‌توانند با انجام عمل جراحی پیشگیرانه، به طور چشمگیری خطر مبتلا گشتن به این بیماری را کاهش دهند. این پژوهش که حدود 2500 زن با جهش‌های ژنتیکی خاصی را تحت آزمایش و بررسی قرار داده، نشان داده است که عمل جراحی پیشگیرانه (با برداشتن قسمتی یا کل پستان، تخمدان یا لوله‌های فالوپ) تقریبا مانع از بروز هر کدام از این سرطان ها می‌گردد.

براساس این پژوهش، 7 درصد زنان که تحت عمل جراحی پیشگیرانه قرار نگرفته‌اند، بروز سرطان پستان در مدت زمان مشابه‌ای در آنان مشاهده شده است. همچنین در بین زنانی که با جراحی، لوله‌های تخمدان و تخمدانشان را برداشته‌اند، خطر سرطان تخمدان کاملا از بین رفته است.

ویرجینیا کاکلامانی، استادیار پزشکی در دانشگاه نورت وسترن (ایالت متحده)، می‌گوید که این پژوهش نه تنها مزایای بالقوه جراحی پیشگیرانه را نشان داده است، بلکه اهمیت آزمایش ژنتیکی برای تشخیص حضور جهش ژنی را نیز ثابت کرده است. وی همچنین می‌افزاید که پزشکان مراقبت‌های اولیه، پزشکان متخصص زنان و زنان باید از وجود این آزمایش (تشخیص حضور جهش ژنتیکی) آگاه باشند. در این صورت، اگر زنی سابقه خانوادگی سرطان تخمدان یا پستان دارد، می‌تواند آزمایش ژنتیکی بدهد. با اینکه بسیاری از زنان در صورت نداشتن سرطان، تمایلی به این جراحی ندارند، محققین این پژوهش اصرار دارند که بیماران با خطر بالای ابتلا می‌بایست این اقدامات پیشگیرانه را مد نظر داشته باشند. کاکلامانی همچنین تأکید می کند که زنان باید بدانند که گزینه‌های زیبائی برای زنان تا حد زیادی بهبود یافته و برداشتن لوله‌های فالوپ و تخمدان عملی نسبتا کم خطر محسوب می‌شود.