دانشمندان آمريكايي مي‌گويند كه در حال تلاش براي استفاده از نانوفن‌آوري به عنوان منبعي براي توليد ابزارهاي تصويربرداري و تشخيصي در درمان بيماري‌هاي زنان هستند.


به گزارش سرويس «فن‌آوري» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، محققان مركز پزشكي دانشگاه راش آمريكا طي همكاري گسترده‌اي با محققان آزمايشگاه ملي آرگون و مؤسسه فن آوري الينويز در نظر دارند به اين مهم دست يابند.


به گفته اين محققان، نانوفن‌آوري ممكن است در نهايت به كشف راه‌هاي جديد جهت درمان و برطرف كردن سرطان تخمدان در زنان منجر شود.


دكتر جاكوپ رومنچ از دانشگاه راش گفت: در حالي كه نرخ مرگ و مير بسياري از سرطان‌ها طي سال‌هاي اخير كاهش قابل ملاحظه‌اي پيدا كرده است، نرخ مرگ و مير مربوط به سرطان تخمدان در زنان طي 50 سال اخير تغييري نكرده است.


به گفته وي علت اصلي اين مشكل به تاخير افتادن فرايند و تشخيص درمان اين سرطان خطرناك است.


رومنچ ادامه داد: با اين حال با كشف ويژگي‌هاي گوناگون استفاده از نانوفن‌آوري اميدواريم كه سرطان تخمدان را در زنان در مراحل ابتدايي تشخيص داده و با استفاده از ابزارهاي جديد تصويربرداري نرخ مرگ و مير اين سرطان را به حداقل برسانيم.


به گزارش ايسنا، دكتر جاكوپ همچنين گفت: اين اميدواري وجود دارد كه در كنار اين تكنيك‌ها با بهره‌گيري از تكنيك حمل دارو به وسيله نانوذرات و رساندن آنها به سلول‌هاي سرطاني، اين سرطان كاهش يابد.


به عقيده محققان استفاده از تجهيزات پزشكي و تشخيصي در ابعاد نانو مي تــواند به آرزوهايي از پزشكان جامه عمل بپوشاند كه تا پيش از اين تصورش هم غير ممكن بوده است.


گفتني است كه سرطان تخمدان پنجمين سرطان شايع در ميان زنان آمريكايي است