گودي كمر تا 30 درجه قابل قبول و طبيعي است

كمر درد به علت افزايش بيش از اندازه قوس كمر به اين علت است كه به صورت طبيعي ستون فقرات وزن بدن را در قسمت‌هاي مختلف مهره مخصوصاً جلوي مهره‌ها توزيع مي‌كند
.
مدير گروه طب فيزيكي و توانبخشي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي گفت: گودي كمر تا 30 درجه قابل قبول و طبيعي است و استفاده از پشتي‌‌هاي كوچك مي‌تواند اين قوس طبيعي را در نشستن‌هاي طولاني هنگام رانندگي و كار با كامپيوتر حفظ كند.

سيد‌منصور رايگاني در گفت‌وگو با فارس، با بيان اينكه كمر به طور طبيعي مقداري گودي دارد افزود: در ستون فقرات از ناحيه گردن، پشت، كمر تا قسمت خاجي هر كدام ي سري قوس‌هاي مخصوص به خود را دارد كه ميزان آن نسبت به كمر تا 30 درجه است.

وي افزود: آنچه كه اشكال ايجاد مي‌كند افزايش غيرطبيعي قوس‌ كمر است كه شايع‌ترين وضعيتي كه به دنبال آن مي‌آيد افزايش غيرطبيعي قوس‌كمر است كه باعث درد در ناحيه تحتاني ستون فقرات مي شود كه همان كمر دردي است كه فرد به خاطر آن به پرشك مراجعه مي‌كند.

رايگاني تصريح كرد: كمر درد به علت افزايش بيش از اندازه قوس كمر به اين علت است كه به صورت طبيعي ستون فقرات وزن بدن را در قسمت‌هاي مختلف مهره مخصوصاً جلوي مهره‌ها توزيع مي‌كند. اما در اين حالت درد بيشتر در قسمت‌هاي خلفي و مفاصل كوچك ستون فقرات متمركز مي‌شود كه اين مفاصل تحمل وزن بيش از اندازه را ندارد. لذا درد ايجاد مي‌شود.

مدير گروه طب فيزيكي و توان‌بخشي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي ادامه داد: علت اصلي افزايش غيرمعمول قوس كمر در اكثر موارد چاقي شكمي و ضعف عضلات شكم است و دلايل ديگر به خاطر اشكالات ساختاري ستون فقرات مخصوصاً در قسمت كمر و خاجي است كه شكستگي ستون فقرات، سرخوردگي مهره و شكاف مادرزادي در ستون فقرات منجر به تخريب و لغزندگي مهره شده و خودش را به صورت گودي كمر نشان مي‌دهد.

وي اضافه كرد: افزايش قوس كمر منجر به ضعيف‌شدن بيش از حد عضلات شكم، كوتاهي عضلات ستون فقرات، كوتاهي عضلات پشت ران و پا و درد در نواحي لگن پشت‌پا و ساق پا مي‌شود كه بهترين راه جلوگيري از اين حالت حفظ تناسب اندام و رژيم غذايي مناسب انجام ورزش‌هاي مختص تقويت عضلات شكم است.

رايگاني با بيان اينكه راه درمان اين عارضه پيشگيري از افزايش آن با كاهش وزن است تصريح كرد: ايستادن‌هاي طولاني مدت آن هم به صورت خبر‌دار مي‌تواند اين عارضه را منجر شود كه در اين حالت بهتر است در هنگام ايستادن پاي افراد از هم فاصله داشته باشد به طوري كه يك پا جلو و يك پا عقب باشد و فرد مقداري خود را به سمت جلو خم مي‌كند و اگر ايستادن طولاني مدت است با چهارپايه‌اي پاي خود را روي آن قرار دهد و به طور متناوب عوض كند.

وي گفت: استفاده از پشتي‌هايي كه قوس طبيعي 30 درجه كمر را در نشستن‌هاي طولاني حفظ مي‌كند در هنگام رانندگي و كار با كامپيوتر كمك ويژه‌اي مي‌كند.