جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج 1 تا 10 از 13 مجموع

موضوع: لوردوز و كيفوز (قوز) ستون فقرات(مقالات)

 1. #1
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض لوردوز و كيفوز (قوز) ستون فقرات(مقالات)

  وقتی انحنای طبیعی ستون فقرات.. که قائدتا باید بطور کیفوز باشه.. از بین رفته باشه.. یعنی کیفوز یا همو ن قوز عادی رو نداشته باشه.. بهش میگن لوردوز. در بسیاری از موارد لوردوز تنها نوعی اشکال ظاهری و ضعیتی هست که در اثر شلی عضلات و سنگینی شکم به وجود می آید. گاهی اوقات, لوردوز بوجود آمده جبرانی است و برای به تعادل رساندن ناهنجاری ظاهری کیفوز( در قسمت بالا و پائین) یا ظاهر خم شدن غیر عادی مفصل ران, ایجاد میشود. اما بطور کلی هم کیفوز و هم لوردوز یک مقدار عادی دارن.. یک مقدار های غیر عادی.. که پزشک باید معاینه کنه و اگه صلاح بدونه عکسی در خواست کنه... گاهی لازم میشه خط کشی رو روی عکس بزارن و دقیقا با بررسی زوایای مختلف بگن که میزان قوس و انحنا عادی هست یا غیر عادی


  Kyphosis (Curvature of the Spine)

  http://orthoinfo.aaos.org/fact/thr_r...category=Spine
  Kyphosis
  http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/e...cle/001240.htm

  Lordosis

  http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/e...cle/003278.htm
  __

 2. #2
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  فرار از قوز بالا‌ي قوز


  دكتر هانيه زاير رضايي
  صاف بشين، قوز نكن!همه ما روزانه اين را به هم تذكر مي‌دهيم اما متا‡سفانه بيشترمان آن را ناديده مي‌گيريم. اغلب ما زماني متوجه بد نشستن و بد ايستادنمان مي شويم كه يا به وضوح قوز كرده‌ايم، يا كمر درد گرفته ايم.پس بهتر است قبل از اينكه دير شود اصول صحيح مراقبت از كمر را ياد بگيريم چون پيشگيري از صدمات ناحيه كمر به مراتب آسان تر از معالجه آنهاست.

  كمر سالم در بدن سالم
  يك كمر سالم در حالت طبيعي، قوي، انعطاف‌پذير و بدون درد است. عملكرد اصلي كمر محافظت از اندام فوقاني، نگهداري از طناب نخاعي، كمك به انعطاف پذيري و ايجاد محلي براي اتصال عضلات و <ليگامان>هاست.
  ستون مهره‌ها 33 استخوان (مهره) دارد و 240 استخوان بالايي به‌وسيله ديسك‌هايي كه نقش بالشتك دارند، از هم جدا مي شود. اين استخوان‌ها توسط 118 مفصل به‌هم متصل مي‌شوند. البته مهره‌ها و ديسك‌هاي مابين آنها بيشترين فشار را تحمل كرده و بزرگ‌ترين اعضاي فقرات كمر هستند. يك ستون فقرات سالم داراي راستاي صحيح به همراه سه قوس طبيعي است كه توسط عضــلات پشت، شــــكم، باسن و پا محافظت مي‌شود.
  نخاع كه در واقع طنابي از اعصاب است 45 سانتي‌متر طول و 2/5 سانتي‌متر ضخامت دارد. تمام فعاليت‌هايي كه پايين تر از سطح گردن اتفاق مي‌افتد، تحت هدايت نخاع است. 31 جفت عصب از نخاع خارج مي‌شود. كه اين اعصاب اطلاعات را از مغز به ساير قسمت‌هاي بدن منتقل مي‌كنند. همچنين در اين منطقه 400 ماهيچه وجود دارد كه باعث حركت در تمامي جهات مي‌شوند.

  قوز بيماري نيست
  واقعيت اين است كه قوس شديد در ناحيه كمر، افتادگي شانه ها و قوس آنها‌ ‌به طرف سينه و انحنا در پشت گردن هيچ كدام بيماري نيستند. اما آنچه ناراحت كننده است، ظاهر نامناسبي است كه ايجاد مي شود.

  چرا قوز؟
  نامناسب قرار گرفتن بدن باعث كشيدگي كمر شده و نه تنها سبب آسيب آن مي‌شود بلكه شكل و ظاهر نامناسبي هم به وجود مي آورد.
  افزايش قوس كمر در نتيجه ضعف عضلات شكم است. عضلات ضعيف شكم ،كمر را از داشتن يك حايل قوي و محكم محروم مي كندو افزايش وزن باعث افزايش احتمال كشيدگي كمر مي شود. وقتي چاق مي‌شويد در اثر شلي عضلات و سنگيني شكم گودي كمر افزايش يافته و‌ ‌اين گودي كمرباعث بيشتر شدن قوز در ناحيه بالاي قفسه‌ ‌سينه مي‌شود.
  استفاده نادرست از كوله پشتي و حمل كوله‌هاي سنگين نيز مي‌تواند در ايجاد قوز موِثر باشد. بر خلاف آنچه تصور مي‌كنيد، پوشيدن كفش‌هاي پاشنه بلند اثري در ايجاد و يا پيشرفت قوز ندارد. بسياري از حالت‌هاي نادرست بدن از سنين پايين در افراد ايجاد مي‌شود. دخترها و پسرهاي قد بلند سعي مي‌كنند با قوز كردن خود را كوتاه‌ترنشان دهند. همچنين افراد قد كوتاه تلاش مي‌كنند كه قد بلند به نظر بيايند و اين باعث افزايش قوس كمر مي شود.

  هواي كمر را داشته باش
  براي از بين بردن قوز هيچ راه حل ساده‌اي وجود ندارد. اگر چه پزشك، شما را به سمت بهبودي هدايت مي‌كند، ولي داشتن يك كمر سالم كاملاً به خود شما بستگي دارد. تنها شما مي‌توانيد وضعيت نشستن خود را بهبود ببخشيد و از فشارهاي وارده به كمر در ضمن فعاليت‌هاي روزانه جلوگيري كنيد. همچنين تنها شما هستيد كه با دنبال كردن يك برنامه ورزشي روزانه كمك به قوي كردن عضلات شكم و كمرخود مي كنيد. با انعطاف‌پذيري و قوي نگه داشتن ستون فقرات، سه قوس طبيعي پشت را در وضعيت طبيعي حفظ كنيد تا راستاي ستون فقرات موزون باقي بماند. توجه داشته باشيد كه با رعايت نكات ريز مي توانيد كمري بدون قوز داشته باشيد.
  براي بلند كردن اجسام سنگين هيچگاه كمر را در حالي‌كه زانوهايتان صاف است، خم نكنيد. هنگام بلند كردن اجسام از چرخيدن دوري كنيد. سعي كنيد زانو هاي خود را خم كنيد، نه كمر را. جسمي را كه بلند كرده‌ايد نزديك به بدنتان نگهداريدو اجسام را تا سطح سينه خود بالا بگيريد. در صورت سنگين بودن اجسام از كمك سايرين استفاده كنيد. هنگام ايستادن سعي كنيد يك پاي خودرا بالا نگه داريد و به تناوب حالت خود را تغيير دهيد. تلاش كنيد به گونه اي بايستيد كه سه قوس ستون فقرات شما در وضعيت طبيعي قرار گيرند. هنگام راه رفتن، سر را بالا نگه داريد و كفش راحت با پاشنه كوتاه بپوشيد. سعي كنيد قوس گردن رادر وضعيت عادي نگه داريد. صاف بايستيد با چانه روبه بالا. شكم را داخل نگه داريد و لگن را مقداري بچرخانيد. به اين ترتيب شما قوس طبيعي كمرتان را حفظ خواهيد كرد. از رانندگي در وضعيتي كه فرمان ماشين از شما دور است و شما مجبور به اتساع كمر جهت گرفتن فرمان ماشين و يا فشردن پاها روي پدال هستيد، خودداري كنيد. وضعيت نادرست فوق منجر به كشش ناسالمي در بدن شما مي‌شود.
  هميشه صندلي را به جلو بكشيد و سعي كنيد زانوهاي خود را هم سطح با لگن نگه داريد. مستقيم بنشينيدو با هر دو دست رانندگي كنيد. براي محافظت فقرات كمري خوب است كه يك حوله لوله شده را در قوس كمر بگذاريد.
  براي اينكه در هنگام نشستن قوز نكنيد، از نشستن بر روي صندلي‌هايي كه بلند است و يا از ميز كار شما فاصله زيادي دارد، پرهيز كنيد. بر روي صندلي‌هايي بنشينيد كه ارتفاعشان به اندازه اي است كه شما به راحتي قادر به قرار دادن كف پاها بر روي‌‌زمين‌هستيد‌در‌حال ‌كه زانوهاي شما هم سطح لگن قرار گرفته باشند. هنگام نشستن، كمر خود را با قرار دادن حوله لوله شده، صاف كنيد. صاف و درست نشستن تنفس را راحت تر مي‌سازد و جريان خون را به مغز افزايش مي‌دهد، برعكس قوز‌كردن‌از‌حجم ريه‌ها كاسته و از ميزان رسيدن خون و اكسيژن به مغز مي كاهد. از خوابيدن بر روي تشك‌هاي نرم، فرورونده و بدون حفاظ پرهيز كنيد. خوابيدن بر روي شكم باعث ايجاد قوس‌ناسالم‌در‌كمر مي‌شود.
  از تشك‌هاي سفت براي خوابيدن استفاده كنيد. روي پهلو بخوابيد و زانو هاي خود را خم كنيد و يا به پشت بخوابيد و يك بالش در زير زانوهاي خود قرار دهيد. حالت خود را با ايستادن مقابل ديوار چك كنيد. در وضعيت صحيح تنها فاصله كمي بين پشت شما و ديوار ايجاد مي‌شود. حالت تنبل و قوز كرده و يا حالت نظامي باعث افزايش قوس كمر مي شود.

 3. #3
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  يك متخصص ارتوپد:
  تبليغات قوزبندهاي طبي فقط جنبه تجارت و سودجويي دارد
  بدون تجويز پزشك از كمربندهاي طبي استفاده نكنيد

  يك متخصص ارتوپد اظهار كرد: استفاده از قوزبندها و كمربندهاي طبي بدون تجويز پزشك باعث ضعف عضلات مي‌شود و فرد را پس از استفاده دچار مشكلات جبران ناپذيري مي‌كند.

  دكتر سيد پيمان شاهدلو در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران گفت: استفاده از قوزبندها و كمربندهاي طبي به هيچ وچه بدون تجويز پزشك توصيه نمي‌شود و تبليغات آنها فقط جنبه تجارت و سودجويي دارد چرا كه استفاده آنها آسيب و مشكلات كمر فرد را بعد از استفاده افزايش مي‌دهد.

  وي در اين رابطه توضيح داد: قوزبند يا كمربندهاي طبي چون به مدت كوتاهي به منظور برطرف كردن درد استفاده مي‌شوند ضعف عضلات فرد را بيشتر مي‌كند و اين ضعف‌ها بعد از مدتي دردهاي بيشتري را در عضلات كمر و ستون فقرات به وجود مي‌آورد.

  دكتر شاهدلو علت ايجاد قوز در كمر را نيز بيشتر ضعف عضلات ستون فقرات دانست و برطرف كردن آن را توسط ورزش مناسب قابل درمان خواند.

  دكتر شاهدلو تصريح كرد: در بعضي از قبايل آفريقايي از سنين 1 يا 2 سالگي حلقه‌هايي آهني را در گردن دخترانشان مي‌كردند و هر سال حلقه‌اي به آن مي‌افزودند و تا سنين جواني اين كار را ادامه مي‌دادند ولي وقتي اين حلقه‌ها را از گردن آنها باز كردند به علت ضعف عضلاني شديدي كه در گردن آنها بوجود آمده بود قادر به نگه داشتن گردن خود نبودند . دقيقا همين اتفاق در مورد كساني مي‌افتد كه از قوزبندهاي طبي و يا كمربندها استفاده مي‌كنند.

 4. #4
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  قوز نکنید

  عضلات ستون فقرات در افراد دارای مشاغل دفتری و مجبور به استفاده از کامپیوتر، در صورت نامناسب بودن سطح میز و پایین بردن سر، شانه ها و دستها هنگام تایپ یا مطالعه تغییر می کند. این افراد ممکن است در دراز مدت به کیفوز (قوزپشتی) دچار شوند.
  این مشکل با مشاهده بیمار از پهلو در ناحیه ای که قوس ستون فقرات بیشتر شده قابل تشخیص است. قوزپشتی به علت وضعیت نامناسب قرارگیری بدن یا به علل مادرزادی می توانند ایجاد شود. اسکیوز (Scohosis) انحراف جانبی ستون فقرات است که با مشاهده از پهلو قابل تشخیص نیست و برای تشخیص آن از پشت به ستون فقرات فرد توجه می شود.
  همچنین نامتقارن بودن سرشانه ها، نامتقارن بودن چین پهلویی قسمت بالای لگن و نامتقارن بودن قوس استخوان(ilium)ایلیاک سمت راست لگن با سمت چپ، از موارد تشخیص اسکلیوز پشتی است. به وسیله رسم خطی که از زائده خاری مهره هفت گردنی به زائده خاری مهره پنج کمری وصل می شود، می توان به تشخیص اسکلیوز پشتی نیز پرداخت که این خط در افراد طبیعی راست و در افراد اسکلیوز به شکل S و یا C است.

 5. #5
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  نحوه صحیح ایستادن، نشستن و خوابیدن
  http://www.iransalamat.com/index.php...n=show&id=2114

 6. #6
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  روش برخورد با کیفوز ستون فقرات(قوز)

  - اگه اون تغییر زاویه ستون فقرات حالت پیشرونده داشته باشه... باید به طریق جراحی اصلاح بشه
  ( بطور کلی موارد جراحی شامل : تغییر زاویه بیش از 75 درجه- کیفوز پیشرونده- درد زیاد شونده- وجود مشکلات دستگاه عصبی مثل فلج )
  2- اگه جراحی نیاز نداشته و بیمار مشکلاتی مثل درد اون قسمت داشته از وسائل کمکی مثل انواع ارتوز ها استفاده میشه و یا از روش های طب فیزیکی کمک گرفته میشه...
  3- اگه احساس بشه بیماری خاصی باعث بروز قوز شده باید بیماری اولیه را باید درمان کرد...

  در غیر موارد ذکر شده احتیاج به درمان ندارد


  معرفی بعضی از منابع انگلیسی در باره کیفوز(قوز)
  http://orthoinfo.aaos.org/fact/thr_r...category=Spine
  http://orthopedics.seattlechildrens....d/kyphosis.asp
  http://www.mayoclinic.com/health/kyp...681/DSECTION=8
  http://www.spineuniverse.com/display...ticle4068.html
  http://www.cnn.com/HEALTH/library/DS/00681.html
  http://www.mayoclinic.com/health/kyphosis/DS00681
  http://en.wikipedia.org/wiki/Kyphosis
  http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/e...cle/001240.htm
  http://www.spineuniverse.com/display...ticle1437.html

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  متخصصان پزشكي ورزشي توصيه كردند:
  از خم شدن زياد و طولاني هنگام انجام كار خودداري كنيد
  دانش‌آموزان در هنگام نوشتن زياد خم نشوند

  به گفته كارشناسان پزشكي ورزشي خم شدن بيش از حد و به مدت زياد در هنگام نوشتن، غذا خوردن و ساير كارها عوارض زيادي را براي ستون فقرات در پي دارد.

  به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، رعايت نكردن نكات ضروري در مورد چگونگي نشستن در هنگام فعاليت در موارد حاد دو نوع قوز در ناحيه ستون فقرات ايجاد مي‌كند كه يكي قوز استخواني و ديگري قوزهايي است كه به علت بافت نرم و عضلات ايجاد مي‌شود.

  در اين ميان متخصصان ارتوپد اعلام كردند: افرادي كه در هنگام فعاليت در حالت نشسته از جمله خوردن و نوشتن به مدت طولاني خم مي‌شوند مستعد پيدا كردن قوز نوع دوم هستند.

  گفتني است: اين معضل به ويژه در مورد دانش‌آموزان كه گاه به مدت طولاني در حالت نشسته و خم شده قرار مي‌گيرند، اهميت دارد زيرا به مرور زمان عضلات آنها ضعيف مي‌شود و اگر در ترك اين عادت نادرست خود اقدام نكنند پس از گذشت مدتي به طور حتم قوز نوع دوم را پيدا مي‌كنند.

  لذا متخصصان پزشكي ورزشي تاكيد كرده‌اند كه ضروريست در هنگام فعاليت ستون فقرات كاملا در حالت ايستاده قرار گيرد زيرا عدم توجه به اين معضل مشكلات متعددي را براي ستون فقرات افراد به همراه دارد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #8
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  آيا ميدانيد يكي از شايعترين اختلالات در انحناهاي ستون فقرات ، گودي بيش از حد كمر است ؟

  بسياري از ما علت كمردردهاي خود را گودي بيش از حد كمر ميدانيم.اين گودي بيش از حد چيست ؟ چرا بوجود مي آيد ؟ اصولا آيا كمر انحنائي دارد ؟

  در اين مقاله سعي ميكنيم پاسخ اين سؤالات را به شما بدهيم.

  در صورتيكه ستون فقرات را از نيمرخ نگاه كنيد ، متوجه وجود يكسري فرو رفتگيها و برجستگيهائي در قسمتهاي مختلف آن خواهيد شد . در حالت طبيعي فقرات گردن داراي يك انحنا ( تقعر )بسمت داخل ، فقرات پشتي انحنا بسمت خارج ( تحدب ) و ناحيه ي كمر انحناي رو به جلو ( تقعر ) ميباشند. بدليل شباهت اين انحناي كمر به نماي ظاهري لوردهاي انگليسي در زمان ايستادن ، اصطلاح لوردوز براي اين حالت مورد استفاده قرار گرفته است ! وجود اين انحناها براي ما نقشي بسيار مهم داشته و بسياري از توانائي هاي ما در اثر همين برجستگيها و فرورفتگيها پديد مي آيد، و اصولا توانائي ايستادن ما تا حد بسيار زيادي مديون همين انحناهاست ! ميزان انحناي ستون فقرات در يك ناحيه ، بر ساير قسمتها نيز اثر گذاشته و ميتواند آنها را تغيير دهد.
  وقتي ميزان انحناي كمر به حدي بيشتر از ميزان طبيعي آن ميرسد براي ناميدن آن اصطلاحا از كلمه ي هيپرلوردوزيس يا گودي بيش از حد كمر استفاده مي كنيم.

  چرا گودي بيش از حد در كمر بوجود مي آيد ؟

  در حقيقت ستون فقرات توسط تعداد زيادي عضله محافظت مي شود كه سلامت و تعادل آنها در سلامت و نرمال بودن حالت ستون فقرات نقش بسيار مهمي ايفا مي كند.

  عدم تعادل در عضلات نامبرده ( يعني قوي بودن برخي و ضعف يا گرفتگي بعضي ديگر از آنها ، موجب پديد آمدن ناهنجاري هائي در شكل كلي ستون فقرات خواهد شد.در اين ميان نقش عضلات شكمي ، بازكننده هاي مفصل پا به لگن ( همسترينگ ها و نيز عضله ي بزرگ پشت باسن ) در ايجاد هيپرلوردوزيس ، پر رنگ تر از ساير عضلات اين ناحيه است.

  برخي از علل گودي بيش از حد كمر :
  از جمله علت هاي اصلي گودي بيش از حد كمر مي توان به موارد زير اشاره كرد :
  * آكندروپلازي : اين بيماري در حقيقت ارثي بوده و با اختلالدر رشد و تكامل استخوان ها و نسوج غضروفي همراه است.
  * التهاب ديسك كمر يا در اصطلاح علمي ديسكايتيس
  * كيفوزيس يا قوز بيش از حد ناحيه ي پشت : در اين حالت ستون فقرات كمر بطور جبراني دچار انحناي بيش از حد مي گردد.
  * چاقي : خصوصا بزرگي بيش از حد شكم و ضعف عضلات اين ناحيه باعث كشيدگي بيش از حد ستون فقرات بسمت جلو و افزايش گودي كمر خواهد شد.
  * پوكي استخوان : با تسهيل تغيير ارتفاع و شكل نرمال مهره ها باعث تغيير انحناهاي طبيعي ستون فقرات مي شود.
  * در رفتگي تدريجي مهر ه ها يا در اصطلاح علمي اسپونديلوليستزيس : اين حالت اغلب در ناحيه ي كمر ديده مي شود و با لغزش يا جابجائي مهره ها همرا است. اين بيماران معمولا از كمر درد ، احساس جدا شدگي و لقي كمر ، گودي بيش از حد كمر و برجستگي باسن شكايت دارند.

  * ضعف عضلات شكمي در اثر علل مختلف

  آيا درست نشسته ايد ؟!؟
  اغلب ما بدون اينكه خودمان آگاه باشيم ، در بسياري اوقات روز با بد نشستن و استفاده ناصحيح از ستون فقراتمان به تخريب و پيري زودرس و آن دامن ميزنيم . بسياري از دردهاي گردن ، كتف ، شانه ، كمر و... در اثر نا آگاهي از طرز استفاده صحيح از بدن بوجود مي آيند .
  براي درست نشستن ، از يك صندلي مناسب بهره بگيريد .اين صندلي بايد توانائي تغيير ارتفاع را داشته و همچنين پشتي آن نيز بتواند قابل تنظيم باشد تا فشار هاي وارده بر ناحيه پشت را كاهش دهد.زانوهاي شما بايد همسطح مفصل لگنتان باشند.. سعي كنيد صاف بنشينيد و از لميدن يا خم شدن بر روي ميز كار پرهيز نمائيد. در صورت نياز براي حمايت كمرتان از يك بالشتك كوچك و مناسب بهره بگيريد.
  حالا كه وضعيت سرو گردن را تنظيم كرديد ، به پاهايتان توجه كنيد ! كف پاها را صاف بر روي زمين بگذاريد و در صورت لزوم از يك زير پائي مناسب استفاده كنيد، و هيچگاه پاها را بصورت ضربدري قرار نداده ، و يا روي نوك پنجه نگه نداريد. اين كار از وارد شدن فشارهاي بيش از حد بر مفاصل شما جلوگيري خواهد كرد.از جمع كردن پا زير تنه خودداري كنيد.
  در صورتيكه با مونيتور كامپيوتر كار مي كنيد ، حداقل فاصله ي 25-75 سانتيمتر را ( بين چشم و صفحه )رعايت كنيد .براي اين كار رعايت فاصله اي معادل طول بازو كفايت مي كند.بالاي صفحه مونيتور در سطح چشم شما باشد، اين كار حتي مي تواند با استفاده از چند كتاب صورت گيرد

  در زمان نشستن ، كف پا را صاف بر روي زمين قرار دهيد، صندلي خود را تنظيم كنيد، و در صورت نياز از يك بالشتك كوچك براي پر كردن فضاي خالي پشت كمرتان استفاده كنيد.
  * وقتي ايستاده ايد ، يك پا را مستقيم روي زمين و ديگري را روي يك پله ، چهار پايه و يا هر چيز مشابه ( در سطحي كمي بالاتر از پپاي ديگر قرار دهيد ).اين كار حمايت كمرتان را افزايش خواهد داد .
  *بهترين حالت براي خوابيدن ، وضعيت صورت و شكم رو به بالاست ، در حاليكه بالشي زير زانوها قرار گيرد ، اما در صورتي كه تمايل داريد بر روي شكم بخوابيد حتما بالشي زير شكم خود قرار دهيد .
  * توجه داشته باشيد كه پوشيدن كفش هاي پاشنه بلند ، موجب افزايش گودي كمرتان خواهند شد.
  * از تقويت عضلات شكم ، باسن و كمر غافل نباشيد

  دکتر ظهرابی

 9. #9
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  خمیدگی کافیست! پشتتان را صاف نگهدارید
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=528
  درمان غير جراحي مناسب‌ترين روش تسكين درد در عارضه قوزپشتي است
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=528
  تشخيص ديرهنگام قوز پشت منجر به كاهش عملكرد ريوي و قلبي مي‌شود
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=528
  قوز پشت يكي از پيامدهاي كاهش كلسيم بدن است
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=528
  قوز نکنید
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=528

 10. #10
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  گودي کمر از کجا مي‌آيد؟

  پرسشي از دکتر فرزاد کارگرزاده جراح ستون فقرات و مفاصل و عضو هيات علمي
  دانشگاه شهيد بهشتي - الهه رضائيان


  سلامت : آقاي دکتر! دردهاي ستون مهره‌ها و گودي کمر جزو مشکلات شايع است. چطور مي‌توان از ايجاد اين مشکلات پيشگيري کرد؟
  پيش از هر چيز بايد راستاي ستون مهره را بشناسيد و دقت کنيد هر کاري که موجب به هم خوردن اين راستا شود مي‌تواند موجبات درد ستون فقرات را فراهم کند. يک تقعر تحتاني در ناحيه کمر داريم که به آن لوردوز کمري مي‌گوييم، تحدب بالايي آن منطقه که درست در قسمت پشت است را کيفوز مي‌ناميم و انحناي مقعر ديگري در گردن وجود دارد که لوردوز خفيف گردني گفته مي‌شود. اين حالت ستون مهره‌ها که حالت مارپيچ و فنري‌شکل را به آن مي‌دهد موجب مي‌شود تحرک صورت گيرد. هر حالتي که لوردوز کمر، کيفوز پشتي و لوردوز گردن را به هم بزند درد توليد مي‌کند و سپس اسپاسم عضله و گرفتگي آن به مرور پيش مي‌آيد و فشار به استخوان‌ها و در نهايت مشکلات ديسک بروز مي‌کند.  سلامت : چه مواردي موجب تغيير حالت طبيعي ستون مهره‌ها مي‌شود؟
  اول از همه وجود يک شکم بزرگ موجب زياد شدن لوردوز کمري مي‌شود و براي جبران اين حالت، ستون مهره‌ها ناچار است انحنا و تحدب ناحيه پشتي را بيشتر کند و همين امر در نهايت به گودي زياد کمر، قوز شدن پشت و به ناچار، زياد شدن انحناي گردن منجر مي‌شود. علاوه بر‌آن گاهي در افراد لاغر به دليل ضعف عضلات شکمي چنين حالتي ايجاد شده و گودي کمر زياد شود.  سلامت : رعايت اصول صحيح نشستن چقدر در پيشگيري از مشکلات ستون مهره‌ها موثر است؟
  طرز صحيح نشستن موجب حفظ حالت طبيعي ستون مهره‌ها شده و عضلات هر قسمت مجبور نمي‌شوند براي جبران وضعيت غلط نشستن کار بيشتري بکنند و دچار اسپاسم و خستگي شوند. کف‌پا، باسن، پشت و کتف شما بايد در وضعيت صحيح قرار بگيرند تا احساس راحتي کنيد. اگر پاي شما به زمين نرسد و آويزان باشد موجب خستگي و درد مي‌شود. اگر کتف به صندلي نچسبد، سر به ناچار در حالت جلو مي‌افتد و خستگي، گرفتگي عضلات گردن و گاهي سوزش کتف را موجب مي‌شود.  سلامت : گاهي افراد خود را روي صندلي سر مي‌دهند و به حالت نيم‌هلال مي‌نشينند. اين کار به ستون مهره‌ها آسيب مي‌رساند؟
  نشستن طولاني‌مدت در اين وضعيت به ستون مهره‌ها شکل مي‌دهد و به‌خصوص اگر فرد در سنين رشد اين طور بنشيند، اين شکل‌گيري ناصحيح ستون مهره‌ها پايدار مي‌شود.  سلامت : آيا در سنين بالا مي‌توان بدشکلي ستون مهره‌ها را اصلاح کرد؟
  عضله‌هاي ما در هر سني 25 درصد قدرت تقويت دارند اما اگر در کودکي عضله‌هاي ما درست شکل بگيرند و انحناهاي طبيعي در وضعيت اصولي رشد کنند ستون مهره‌ها شکل صحيح مي‌گيرد. اگر در کودکي بد بنشينيد ستون مهره بدشکل شده و در ميانسالي اگر بخواهيد عضله خود را تقويت کنيد نيازمند صرف نيروي زياد و البته بازدهي کمتر هستيد. به هر حال جلوي ضرر و آسيب به ستون مهره‌ها را بايد بگيريد و با رعايت اصول بهداشتي ستون مهره‌ها بر سلامت و شادابي خود بيفزاييد.  سلامت : و توصيه آخر؟
  هنگام مطالعه، نوشتن، غذا خوردن و هر کار ديگر اصول درست نشستن را رعايت کنيد. به سمت جلو خم نشويد و ستون مهره‌ها را در زاويه کمتر از 90 درجه قرار ندهيد. حتي زاويه 90 درجه و کاملا صاف نشستن هم صحيح نيست بايد در زاويه 110 تا 120درجه بنشينيد. چون اگر سرتان را به جلو خم کنيد دچار گرفتگي عضلات مي‌شويد و بعد از مدتي سردردهاي طولاني به سراغتان مي‌آيد و تمرکز کافي را نخواهيد داشت. موقع نشستن پاها را به زير صندلي نبريد. اين کار گودي کمر‌تان را مي‌افزايد و به زانوها فشار مي‌آورد. توصيه مهم ديگر در خصوص توالت رفتن است. بهتر است از توالت‌فرنگي استفاده شود و اين نکته در خصوص کساني که مشکل کمر و زانو دارند جزو ضروريات اصلي تلقي مي‌شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت