اقدامات لازم هنگام خشك شدن گردن چيست ؟

اگر زماني كه از خواب بر مي خيزيد، گردنتان اصطلاحاً خشك شده است ، در طرز خوابيدنتان تجديد نظر كنيد . چه مواقعي با بروز خشكي گردن بايد به پزشك حتماً مراجعه كرد؟
1-زماني كه احساس ناخوشايندي در هنگام برگرداندن سر وجود دارد.
2-بدنبال تصادفي كه در آن سر به عقب وجلو پرتاب شده است و بعد از 2 روز هنوز گردن خشك است .
3- اگر تورم غدد لنفاوي ، تب ، سردرد، و يا تهوع وجود دارد، فوراً به پزشك مراجعه كنيد.
4- خشكي گردن با گزگز يا درد شديدي كه به انگشتان مي كشد همراه است .
البته تصادفات رانندگي ، سقوط ، التهاب مفاصل و حتي كوران هواي سرد مي توانند باعث خشك شدن گردن شوند اما محتمل ترين علت خوابيدن در وضعيت نامناسب براي گردن است . ديگر علت احتمالي بيماري هايي مثل آنفلوآنزا ، فلج اطفال ومننژيت وامثالهم هستند كه گرفتاري هاي جدي تري هستند . البته اين بيماري ها با علائم ديگري مثل تهوع ، سردرد و تورم غدد لنفاري همراهند.
اقدامات درماني
1-گرم نگاه داشتن :
گرم كردن مستقيم گردن با كيسه آب گرم به مدت 20 تا 30 دقيقه و 3 بار در روز اغلب ناراحتي خشك شدن گردن را تسكين مي دهد . مي توانيد حوله اي در آب داغ خيسانده و بعد از چلاندن دورگردن ببنديد و يا مدت زيادي را زير دوش آب داغ بايستید و بگذاريد آب مستقيما بر پشت گردنتان بريزد ، اما اگر خشك شدن گردن در اثر حادثه ظرف 2 روز گذشته است ، آن را گرم نكنيد . چون گرما در اين حالت ناراحتي و درد را افزايش مي دهد.
2 – حركت دادن گردن :
كشيدن و حركت دادن آرام گردن خشك شدن آن را بر طرف مي كند . اگر مي توانيد گردنتان را 4 يا 5 روز به آرامي حركت دهيد . سر را با احتياط از يك طرف به طرف ديگر برگردانيد . شانه راستتان را نگاه كنيد و تا پنج بشماريد و سپس شانه چپ را نگاه كنيد و باز تا پنج بشماريد . اين كار را روزي 3 بار تكرار كنيد.
3-استفاده از پمادهاي موضعي :
استفاده از اين داروها براي گرم كردن و تسكين درد ، علت خشكي گردن را بر طرف نمي كند ، ولي درد آن را كاهش مي دهد. كساني كه به آسپرين حساسيت دارند. نبايد از پمادهاي حاوي اين دارو استفاده كنند . اگر ازپماد گرم كننده استفاده مي كنيد، كيسه آب گرم را فراموش كنيد، چون استفاده همزمان آنها ممكن است باعث سوختگي شود.
4-پنجره ها را ببنديد :
وزيدن نسيم خنك يا كوران هوا شما را وادار به گرفتن وضعيتي غير عادي براي گرم شدن مي كند كه ممكن است به خشك شدن گردن منجر شود.
5- استفاده از بالش مناسب :
گذاشتن 2 يا 3 بالش در زير سر ممكن است خوشايندي باشد ، ولي گردن را ناراحت مي كند . استفاده از يك بالش پر تكيه گاه مناسبي براي گردن است . بالش هاي طبي هم خوب هستند. وسط اين بالش ها كمي گود است تا سر درحالت صاف وگردن بر روي تكيه گاه بالش قرار گيرد.
6-استراحت: اگر برايتان امكان دارد ، بعد از ظهر كمي روي زمين يا كاناپه دراز بكشید تا گردن استراحت بكند.
7- مراجعه به پزشك :
اگر خشك شدن گردن بيشتر از 2 روز طول بكشد و اين كارها آن را درمان نكند. ، نزد يك پزشك برويد تا علت آن را بيابيد . شايد او بستن گردن بند طبي را تجويز كند يا شما را براي ماساژ و روش هاي ديگر درماني نزد فيزيوتراپ بفرستد