بعضي افراد بر اين عقيده‌اند كه چشمان هر شخصي، دريچه‌اي به سوي دورن وي است، اما براي آن كه به اين نتيجه منحصر به فرد دست پيدا كنيم، بهتر اين است كه از اين دو گوي بلورين بينايي نهايت مراقبت را به جا بياوريم.

به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» ايسنا، براي دستيابي به بهداشت و زيبايي چشمان در سنين مختلف بايد چند راهكار را مدنظر قرار دهيم.

دكتر «ديويد اي. بانك» متخصص زيبايي چشم و صورت در آمريكاست. وي در مصاحبه‌اي با خبرگزاري آسوشيتدپرس، گفت: هنگامي كه با گودي، سياهي و چين و چروك دور چشم مواجه هستيد، تنها دليل آن مي‌تواند كم خوابي باشد. براي آن كه اين نواقص را از چشمان خود دور كنيد، بهتر اين است كه مدت زمان خواب و استراحت خود را بيشتر و يا متعادل كنيد. از استعمال دخانيات دوري كرده و مواد غذايي سالم مصرف كنيد.

اين متخصص زيبايي چشم و صورت در ادامه افزود: دومين روش و راهكار اين است كه حين خروج از منزل و محل كار و با دانستن اين موضوع كه بيشتر وقت خود را تحت اشعه خورشيد و يا لامپ‌هاي مهتابي سپري كنيد، از كرم‌ها و پوشش‌هاي ضد اشعه ماوراي بنفش و مضر خورشيد استفاده كنيد. روش‌هاي ذكر شده براي افراد در سنين 20 سالگي است. پس از آن يعني در سن 30 سالگي بايد از راهكارهايي متفاوت بهره جست.

به گزارش ايسنا، بر اساس تحقيقات صورت گرفته اين موضوع مشخص شد كه بالا رفتن سن، اولين اثر خود را بر چشم‌ها مي‌گذارد. به همين روي، بهترين راه اين است كه از پيرشدن آن‌ها جلوگيري كنيم. بينايي انسان‌ها به چشمانشان بستگي دارد. بايد از راهكارهايي براي حفاظت از اين گوي‌هاي بلورين استفاده كرد.

دكتر «ديويد اي. بانك»‌ معتقد است كه تزريق ژل‌هاي طبيعي و كرم‌هاي چشمي حاوي كلريد سديم بهترين راهكار است. اين مواد طبيعي از خشك شدن پوست اطراف چشم‌ها و از بين رفتن سلول‌ها جلوگيري به عمل مي‌آورند. در اين سن بايد از خط چشم‌هاي سياه رنگ خودداري كنيد؛ چرا كه مواد داخل اين خط چشم‌ها مي‌توانند بخش‌هاي نرم و سلول‌هاي زنده دور چشم را از بين ببرند، اما مي‌توانيد اين خط چشم‌ها و سرمه‌ها را در خارج از چشم و براي زيبايي به كار ببريد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، دكتر «بانك» در ادامه افزود كه براي سنين 40 سالگي بهترين روش هيدراته كردن يا آب رساني به پوست اطراف چشم است. در اين سنين سلول‌هاي پوست به ويژه در اطراف چشم رو به خشك شدن گذاشته و پير شدن چشم را سرعت مي‌بخشند. خشك شدن پوست باعث ايجاد پف و ورم در اطراف چشمان مي‌شود؛ چرا كه توكسين پوست از بين مي‌رود.

در سن 50 سالگي به بالا هم كه چين و چروك‌هاي صورت به ويژه در اطراف چشم بيش از پيش نمايان مي‌شود، بهترين راه استفاده از ويتامين a است. اين ويتامين سلول‌هاي مرده پوست را بار ديگر به تحرك مجبور مي‌كند و كالوژن جديد مي‌سازد كه براي درخشندگي و بينايي فرد مفيد هستند.

به گزارش ايسنا، بر اساس تحقيقات دكتر «بانك» و گروهي از پژوهشگران دانشكده حفاظت از پوست آمريكا، مرطوب كردن پوست و استفاده از كرم‌هاي مخصوص شب و عدم استفاده از لوازم آرايشي در مدت زماني طولاني همگي به حفظ زيبايي چشم در اين سن مي‌افزايد.