۴۸ درصد زنان سرپرست خانواده دارای درآمد و ۱۴ درصد هم شاغل هستند ولی ۳۸ درصد آنها خانه دار بوده و یا منبع درآمدی ندارد و نیازمند حمایت مالی هستند.
۴۸ درصد زنان سرپرست خانواده دارای درآمد و ۱۴ درصد هم شاغل هستند ولی ۳۸ درصد آنها خانه دار بوده و یا منبع درآمدی ندارد و نیازمند حمایت مالی هستند.

ناهید رام پناهی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: بر اساس آخرین سرشماری انجام شده در کشور یک میلیون و ۶۰۰ هزار خانوار توسط زنان سرپرستی می شوند که ۹ و نیم درصد این خانوارها خود سرپرست هستند و این رقم نسبت به ۳۰ سال گذشته ۳۱ درصد و نسبت به ۱۰ سال گذشته حدود ۱۳ درصد افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه ۶۷ درصد خانواده های زن سرپرست در مناطق شهری و ۳۲ درصد در مناطق روستایی زندگی می کنند افزود: ۳۶ درصد زنان، خانواده های تک نفره را سرپرستی می کنند یعنی خودسرپرست هستند که از این میان بیش از ۷۶ درصد ۶۰ سال و بیشتر سن دارند.

به گفته معاون مرکز اطلاعات و آمار شورای فرهنگی اجتماعی زنان در مجموع کل زنان سرپرست خانوار ۳۵ درصد بیش از ۶۰ سال سن دارند.

وی اظهار داشت: ۸۳ درصد زنان سرپرست خانوار بیوه هستند، ۹ درصد همسر دارند که غیبت موقت و یا دائم دارد و یا صلاحیت ندارد،۳۷ درصد مطلقه هستند و سه درصد زنان هرگز ازدواج نکرده و مجردند.

وی تصریح کرد: بر اساس اطلاعات ۳۱ درصد زنان سرپرست خانوار باسواد و ۶۸ درصد بی سوادند و باسوادان نیز قالبا تحصیلات پایینی دارند.

رام پناهی ب بیان اینکه توانمندسازی و ایجاد اشتغال برای این زنان بی سواد و یا دارای تحصیلات پایین موثر نیست، گفت: بیش از ۴۵ درصد آنها سنی بیش از ۶۰ سال داشته و قابلیت اشتغال و کارآموزی ندارد و باید با کمکهای بلاعوض تامین شوند.

رام پناهی در مورد سطح اقتصادی زنان سرپرست خانوار نیز گفت: متوسط درآمد سالانه زنان ۳۵ درصد کمتر از خانوارهای مرد سرپرست است.

البته درآمد زنان در مشاغل تعاونی فقط بیشتر از مردان است که نشان از اقبال زنان به تعاونی ها به ویژه تعاونیهای روستایی دارد.

وی تاکید کرد: در مورد لوازم عمده زندگی مانند اتومبیل و لوازم برقی خانواده های مرد سرپرست بیشتر از این امکانات استفاده می کنند و دسترسی خانوارهای زن سرپرست به این لوازم کمتر است.

به گفته وی، استانهایی مانند خراسان جنوبی، لرستان، ایلام و کهکیلویه و بویراحمد تعداد زنان سرپرست خانوار بیشتری دارند.

خبرگزارى مهر