كارشناس و مسئول آموزش تخصصي سازمان امداد و نجات جمعيت هلال‌احمر‌ گفت: بايد قبل از وقوع زلزله جهت امداد ‌رساني سريع مشخصات كامل اعضاي خانواده به همراه گروه خوني افراد در يك محل مطمئن قرار گيرد.
به گزارش سلامت نیوز محمد‌ مجيدي نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا» اظهار داشت: براي تسهيل در امداد ‌رساني پس از وقوع زلزله، اسامي تمام اعضاي خانواده ساكن در محل و عكس هر يك از آنان با نام، سن، شماره و محل صدور شناسنامه و گروه خوني اعضاء پشت عكس نوشته شود و داخل كيف لوازم ضروري امداد قرار گيرد.

وي افزود: چنانچه افراد ساكن يك مجتمع مسكوني هستند، دفتري تهيه شود و شرح حال فرد يا افراد بيمار، نوع بيماري، نام و ميزان داروي مصرفي مريض در آن ذكر شود تا در صورت لزوم امداد‌گران از آن استفاده كنند.

مجيدي نژاد گفت: تعدادي از كليد‌هاي خانه را افراد به يكي از دوستان و يكي از بستگان خود تحويل دهند و شخصي را نيز در خارج از شهر مشخص كنند تا در صورت امكان بتواند به محض برقراري ارتباط تلفني با افراد آسيب‌ديده تماس حاصل كند.

وي اظهار داشت: بايد افراد شماره تلفن‌هاي تماس‌هاي ضروري و شماره پزشك خود را نيز در كيف اضطراري امداد خود نگهداري كنند.

مجيدي نژاد خاطرنشان كرد: آگاهي از وسايل ضروري و چگونگي كاربرد آن پس از وقوع زلزله استفاده از اين ابزار را آسانتر مي‌كند و در اين راستا افراد نيز بايد از محل نگهداري اين وسايل اطلاع كامل داشته باشند