جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 6 از 6 مجموع

موضوع: کاشت سلول‌های بنیادی مو، تبلیغات یا واقعیت

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض کاشت سلول‌های بنیادی مو، تبلیغات یا واقعیت

  سلولهای بنیادی فولیکول مو از تبلیغات تا واقعیت
  دکتر محمد علی نیلفروش زاده [ متخصص پوست و مو ]
  کشف سلولهای بنیادی فولیکول مو مژده ای بود برای بیمارانی که از ریزش مو رنج می برند. حدود 40% مردان و 20% زنان بالای 50 سال دچار درجاتی از ریزش مو هستند.
  بررسیهای جدید در دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا نشان می دهد که علت اصلی ریزش مو در مردان فعالیت ناقص سلولهای بنیادی است. ریزش موی مردانه شایعترین فرم ریزش مو است و در مردان مستعد از نظر ژنتیکی ایجاد می شود.
  طاسی در مردان یک بیماری نیست، بلکه پاسخ فیزیولوژیک ایجاد شده بوسیله هورمونهای آندروژنی در افراد مستعد از نظر ژنتیکی است.
  در این تحقیق که در تعدادی از افراد کاندید کشت مو انجام شده بود. محققان فولیکولهای مو در ناحیه دارای مو و طاس را با یکدیگر مقایسه کردند و به این نتیجه رسیدند که در مناطق دارای مو و طاس تعداد سلولهای بنیادی مو با هم برابر است ولی در مناطق طاس سلولهای تکامل یافته معروف به "Progenitor Cells" کمتر وجود دارد.

  در روش کاشت سلولهای بنیادی فولیکول مو واکنش متقابل سلولهای بنیادی فولیکول مو hair follicle stem cell (FSC) با سلولهای مزانشیمال درم در محیط آزمایشگاه با تکثیر قابل توجهی همراه بوده است.
  در پروژه پیوند سلولهای درمال پاپیلای انسانی، نمونه کوچکی از فولیکولهای مو در طول یک پروسه جراحی تحت بی حسی موضعی از اسکالپ بیمار برداشته می شود. این سلولها از بقایای فولیکول مو جدا می گردد. و در یک محیط کشت مناسب در طول 3 هفته تکثیر شده و به صورت سوسپانسیون استریل در یک محیط انتقال مخصوص تزریق می گردد. تزریقات بصورت سطحی انجام شده و به دنبال این عمل، رویش موی جدید بعد از تقریباً 3 ماه اتفاق می افتد. کاربرد کلینیکی این روش در مطالعات متفاوت است. فاز 1 این پروژه در 7 داوطلب در انگلستان صورت گرفت و نتایج منفی گزارش شد ولی در فاز II که توسط دکتر Farjo در حال انجام است بصورت کلی موهای ایجاد شده، 40% افزایش موها در هر سایز 18% افزایش مو با قطر بیشتر از 30 میکرون بوده است.

  تکنیک کاشت سلولهای بنیادی فولیکول مو در حال حاضر در ایران برای اولین بار در فاز حیوانی با نتایج قابل قبولی همراه بوده است ولی در انسان هنوز به نتایج قطعی نرسیده است که امید است در آینده نزدیک بتواند تحولی در درمان ریزش مو ایجاد کند.
  در این پروژه مشکلات بسیار کمتری پیش راه است، چرا که برداشت بافت از بیمار تنها با یک نمونه کوچک که شامل تقریباً 120 فولیکول مو باشد، انجام می شود و بنابراین آسیب آزار دهنده پوست سر به شکل حیرت انگیزی کاهش می یابد، بنابراین این تکنیک بسیار ساده تر با مدت زمان کوتاه تر و درد کمتری همراه است. مزیت دیگر این روش استفاده مجدد از همان نمونه کوچک در صورت ناکافی بودن مقدار مو است که در پیوند مو چنین امری امکان پذیر نیست.

  اما این روش مشکلات خود را نیز دارد از جمله اینکه در ین روش باید توانایی سلولهای بنیادی در تولید مو حفظ شود و مطمئن باشیم که تعداد قابل توجهی از سلولهای مورد نیاز در محیط کشت رشد خواهند کرد. تکنیک باید به گونه ای برنامه ریزی شود که هزاران سلول در هر بیمار تولید شده و باعث رشد موی استاندارد قابل قبولی برای بیمار شود.
  بعلاوه این ریسک وجود دارد که هیچکدام از این موها دوام رشد نداشته باشد و موهای رشد یافته باقی بماند و موهای رشد یافته نیز قطر و رشد و سلامت قابل قبولی داشته باشد.

  هزینه بسیار بالای این روش و نگرانی در مورد مشکلات احتمال بعدی و عدم ایجاد ظاهر دلخواه با توجه به اینکه کنترل ویژه ای در مورد تراکم یکنواخت و جهت موها وجود ندارد، از دیگر مشکلات این روش هستند.

  متاسفانه امروز با تبلیغاتی مواجه هستیم که با ادعاهای دروغین مردم را مورد فریب خود قرار می دهند از جمله اینکه درمان ریزش مو با کمک سلولهای بنیادی، ظرف نیم ساعت موهای خود را باز یابید و...
  که همه ادعایی بیش نیستند و همانطور که اشاره شد این مطالعات در دنیا هم هنوز به نتیجه قطعی نرسیده است چه برسد که بصورت روتین در مطبها قابل انجام باشد.
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 18-Jun-2013 انجام شده است
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض طاس‌ها بی‌مو نیستند!

  دانشمندان علت طاسی در مردان را نه فقدان مو، بلکه وجود مشکل در ساخت موی جدید اعلام کردند.

  به گزارش ایسنا، نقص ساخت به این معنی است که موی ساخته شده به قدری کوچک و نازک است که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیست و این باعث طاسی کلاسیک یا عقب‌نشستن خط مو می‌شود.

  more تست طاسی در ۶۰ ثانیه

  این تیم آمریکایی در گفت‌وگو با مجله کلینیکال اینوستیگیشن، سلول‌های بنیادی را که مسئول تولید مو هستند، در بروز طاسی تاثیرگذار دانسته است.

  متخصصان امیدوارند که بتوانند مشکل طاسی مردان را با ترمیم عملکرد این سلول‌ها بهبود ببخشند.

  در نهایت آنها امیدوارند که بتوانند کرمی تولید کنند که برای کمک به سلول‌های بنیادی در تولید موی سالم در پوست سر استفاده شود.

  تیم تحقیقاتی دانشگاه پنسیلوانیا، فولیکول موی ناحیه‌های بی‌مو را در خوکچه ‌هندی‌های نر که پیوند مو روی آنها انجام شده بود با نواحی پر مو مقایسه کردند.

  اگر چه تعداد سلول‌های بنیادی در نواحی بی‌ مو با نواحی عادی پر مو یکسان بوده، تعداد کمتری گونه‌های کامل‌تر موسوم به سلول پیشرو در نواحی بی‌ مو وجود دارد.

  این تفاوت به این معنی است که فولوکول مو در نواحی بی‌ مو از بین نرفته بلکه جمع می‌شود و موی جدید به وجود آمده نسبت به موی نرمال بسیار ریز است.

  دکتر جورج کوتزارلیس که رهبری این تحقیقات را بر عهده دارد گفت: این موضوع این مفهوم را می‌ساند که در فعال‌سازی سلول‌های بنیادی که سلول‌های پیشرو را در پوست سر بی‌مو تبدیل می‌کنند مشکل وجود دارد.

  تا این زمان دلیل اصلی طاسی مردان نامعلوم باقی مانده اما متخصصان معتقدند که هورمون مردانه تستوسترون در آن دخیل بوده و همچنین طاسی در خانواده ارثی است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض تا چند سال دیگر برای همیشه با طاسی خداحافظی کنید

  دانشمندان توانستند با استفاده از سلول‌های بنیادی قدم‌های تازه‌ای برای درمان ریزش موی سر بردارند.
  به گزارش سلامت نیوز طاسی سر یکی از مشکلاتی است که قرن‌هاست مردان را در سنین میانسالی به خود دچار می‌کند، اما اکنون دانشمندان دانشگاه تکنولوژی برلین توانستند برای اولین بار فولیکول‌های موی مصنوعی را با استفاده از سلول‌های بنیادی پرورش دهند.
  البته این فولیکول‌ها از سلول‌های حیوانات تهیه شده و اندکی از اندازه طبیعی کوچک‌تر هستند، اما این تیم امیدوار است بتواند تا سال آینده با استفاده از سلول‌های بنیادی موهای انسان را رشد دهد.
  دکتر رونالد لاستر محقق ارشد این مطالعات در این باره گفت: تا پنج سال آینده میلیون‌ها نفر در سراسر جهان که دچار ریزش مو شده‌اند می‌توانند با استفاده از سلول‌های بنیادی صاحب مو شوند. ما به زودی می‌توانیم این فولیکول‌ها را در قسمت‌های بدون موی سر پیوند زده و به این ترتیب برای همیشه با معضل ریزش مو خداحافظی کنیم.
  سلول‌های بنیادی از اصلی‌ترین سلول‌های بدن انسان هستند. با ایجاد تغییرات در این سلول‌ها می‌توان هر بافتی از بدن را از استخوان گرفته تا کلیه و قلب و هر عضو دیگر را رشد داد.
  در حال حاضر برای درمان طاسی موی سر، فولیکول‌های قوی‌تر از پشت و اطراف سر جدا شده و به قسمت‌های کم‌موی جلو سر پیوند زده شود.
  این عمل جراحی بین 5 تا 10 ساعت به طول می‌انجامد و برای آن‌که نتیجه دلخواه به دست بیاید باید حداقل چند بار این اعمال تکرار شود. اما دانشمندان معتقدند با استفاده از فولیکول‌هایی که در محیط آزمایشگاهی رشد داده می‌شوند دیگر نیازی به این عمل‌ها نیست.
  حتی از این فولیکول‌ها می‌توان برای آزمایش داروها و محصولات آرایشی جدید استفاده کرد.
  دکتر لاستر در این باره گفت: از سال 1950 تا کنون میزان استفاده از مواد شیمیایی در محصولات بهداشتی نزدیک به 500 برابر شده است. برای بررسی اثر این محصولات آزمایشات زیادی روی حیوانات انجام می‌شود، اما اکنون با استفاده از این فولیکول‌ها دیگر نیازی به انجام آزمایش روی این حیوانات نیست.
  منبع:خبرآنلاین
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  کاشت سلول‌های بنیادی مو، تبلیغات یا واقعیت

  چهره هر فرد عامل مهمی در روابط اجتماعی او محسوب می‌شود و از آنجا كه كیفیت زندگی هر فرد به ارتباط اجتماعی‌اش بی‌ارتباط نیست، توجه به این مورد برای هر فردی جذاب است.

  یكی از مهم ترین مسائل در زیبایی هر فرد، خط رویش مو در پیشانی اوست كه به مرور زمان و با افزایش سن پیشانی بلندتر و موهای جلوی سر نازك تر می شود.

  كشف سلول های بنیادی فولیكول مو مژده ای است برای بیمارانی كه از ریزش مو رنج می برند. آن هم در شرایطی كه حدود 40 درصد مردان و 20 درصد زنان بالای 50 سال دچار درجاتی از ریزش مو هستند.

  در پروژه تزریق سلول های بنیادی فولیكول مو در انسان، نمونه كوچكی از فولیكول های مو یا همان ساختمان لوله ای شكل مو در طول یك پروسه جراحی تحت بی حسی موضعی از پوست سر بیمار برداشته می شود.

  این سلول ها از بقایای فولیكول جدا می شود و در یك محیط كشت مناسب طی سه هفته تكثیر شده و در یك محیط استریل مخصوص تزریق می شود. به دنبال این عمل، رویش موی جدید تقریبا پس از سه ماه اتفاق می افتد. اما آیا بهره گیری از این روش نوین می تواند به كابوس كم مویی یا بی مویی بسیاری از افراد پایان دهد؟

  دكتر محمد علی نیلفروش زاده، متخصص پوست و مو در پاسخ به این پرسش در گفت وگو با جام جم می گوید: این پروژه اكنون در فاز حیوانی با نتایج قابل قبولی همراه بوده است ولی در انسان نتایج قابل قبولی نداشته كه امید است در آینده نزدیك بتواند تحولی را در درمان ریزش مو ایجاد كند، در حالی كه متاسفانه تعدادی از مراكز زیبایی پوست و مو در كشورمان از عبارت سلول های بنیادی با هدف عوامفریبی استفاده می كنند، بیماران نباید فریب این عبارت ها را بخورند.

  وی می افزاید: پروژه تزریق سلول های بنیادی فولیكول مو تاكنون در هفت داوطلب در انگلستان صورت گرفته كه نتایج آن منفی گزارش شده است، ولی در فاز دوم این پروژه كه در حال انجام است، محققان شاهد 40 درصد افزایش موها در هر سایز و 18 درصد افزایش مو با قطر بیشتر از 30 میكرون بوده اند، اما در فاز انسانی تاكنون نتایج از لحاظ زیبایی قابل قبول نبوده و با وجود ارائه این اطلاعات در كنگره های مختلف، گزارش علمی نتایج فاز انسانی به صورت مقاله به چاپ نرسیده است.

  روشی موثر، اما در حال انتظار

  سلول های بنیادی كه در ناحیه پیاز مو قرار دارد، توانایی تبدیل به لایه سطحی پوست فولیكول مو، غدد چربی و كمك به ترمیم پوست بعد از جراحت را دارد.

  دكتر نیلفروش زاده با اشاره به این مطلب می افزاید: البته پس از انجام موفقیت آمیز تحقیقات نهایی بر ایده های كاشت سلول های بنیادی در پوست سر، می توان به درمان های جایگزین موثری برای ریزش مو دست یافت. از سوی دیگر نتایج این تحقیقات در آزمایش های تحلیلی پوست در صنعت مواد آرایشی و بهداشتی بسیار كمك كننده خواهد بود.

  البته تحقیقات اخیر، برگشت ناپذیر بودن توانایی رشد مجدد موها را در برخی انواع ریزش مو نشان می دهد، چراكه سلول های بنیادی در ریزش موی ارثی و ریزش موی سكه ای كه یك بیماری خود ایمنی است، موثر است.

  پی آر پی؛ درمانی كمكی برای ریزش مو

  موضوع دیگری كه این روزها در تبلیغات با آن مواجه می شویم، كاربرد پلاسمای غنی از پلاكت یا پی آر پی در ریزش مو است، اما دكتر نیلفروش زاده در مورد قابل اعتماد بودن این تبلیغات توضیح می دهد: از جمله اثرات مفید كاربرد پی آر پی در اعمال جراحی می توان به كاهش خونریزی عروقی، كاهش درد و تورم پس از اعمال جراحی و افزایش سرعت بهبود زخم اشاره كرد، ولی كاربرد این روش در درمان طاسی ایده ای نو محسوب می شود.

  این متخصص پوست و مو معتقد است پی آر پی علاوه بر درمان زخم های پوستی می تواند به ساخت عروق جدید و سطحی از پوست كه به استحكام و جوانی آن منجر می شود، كمك كند و باعث بهبود ضخامت پوست و خاصیت الاستیكی آن شود. اما در ارتباط با ریزش مو می توان آن را نوعی درمان كمكی به شمار آورد و به طور قطعی جایگزینی برای پیوند مو محسوب نمی شود.

  پی آر پی با تزریق سلول بنیادی متفاوت است

  بسیاری به اشتباه تزریق سلول بنیادی به فولیكول مو را با پی آر پی مشابه می دانند، اما این روش با تزریق سلول های بنیادی فولیكول مو كه تنها در مراكز معتبر دنیا و فقط در یك مركز تحقیقاتی در ایران آن هم در فاز حیوانی در حال انجام است، كاملا متفاوت محسوب می شود.

  دكتر نیلفروش زاده در این باره توضیح می دهد: تزریق سلول های بنیادی فقط در مراكز تحقیقاتی دانشگاهی معتبر و با تجهیزات استاندارد و پیشرفته قابل انجام است اما تزریق پلاكت ها كه اجسام كروی یا بیضوی شكل است ـ كه از قطعه قطعه شدن سلول های بزرگ در مغز استخوان حاصل می شود ـ اصلا جزو سلول ها به شمار نمی رود، بنابراین نمی تواند سلول بنیادی باشد.

  تزریق سلول های بنیادی به فولیكول مو در كشور فقط در مركز تحقیقات پوست و سلول های بنیادی دانشگاه تهران و موسسه رویان در حال انجام است.

  جام جم
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  درمان طاسی با سلول‌های بنیادی واقعی است؟

  چهره هر فرد عامل مهمی در روابط اجتماعی او محسوب می‌شود و از آنجا که کیفیت زندگی هر فرد به ارتباط اجتماعی‌اش بی‌ارتباط نیست، توجه به این مورد برای هر فردی جذاب است.

  به گزارش ایسنا، جام جم آنلاین در ادامه نوشت: یکی از مهم‌ترین مسائل در زیبایی هر فرد، خط رویش مو در پیشانی اوست که به مرور زمان و با افزایش سن پیشانی بلندتر و موهای جلوی سر نازک‌تر می‌شود. کشف سلول‌های بنیادی فولیکول مو مژده‌ای است برای بیمارانی که از ریزش مو رنج می‌برند. آن هم در شرایطی که حدود 40 درصد مردان و 20 درصد زنان بالای 50 سال دچار درجاتی از ریزش مو هستند.

  در پروژه تزریق سلول‌های بنیادی فولیکول مو در انسان، نمونه کوچکی از فولیکول‌های مو یا همان ساختمان لوله‌ای شکل مو در طول یک پروسه جراحی تحت بی‌حسی موضعی از پوست سر بیمار برداشته می‌شود.

  این سلول‌ها از بقایای فولیکول جدا می‌شود و در یک محیط کشت مناسب طی سه‌هفته تکثیر شده و در یک محیط استریل مخصوص تزریق می‌شود. به دنبال این عمل، رویش موی جدید تقریبا پس از سه ماه اتفاق می‌افتد. اما آیا بهره‌گیری از این روش نوین می‌تواند به کابوس کم‌مویی یا بی‌مویی بسیاری از افراد پایان دهد؟

  دکتر محمد علی نیلفروش‌زاده، متخصص پوست و مو در پاسخ به این پرسش در گفت‌وگو با جام‌جم می‌گوید: این پروژه اکنون در فاز حیوانی با نتایج قابل قبولی همراه بوده است ولی در انسان نتایج قابل قبولی نداشته که امید است در آینده نزدیک بتواند تحولی را در درمان ریزش مو ایجاد کند، در حالی که متاسفانه تعدادی از مراکز زیبایی پوست و مو در کشورمان از عبارت سلول‌های بنیادی با هدف عوامفریبی استفاده می‌کنند، بیماران نباید فریب این عبارت‌ها را بخورند.

  وی می‌افزاید: پروژه تزریق سلول‌های بنیادی فولیکول مو تاکنون در هفت داوطلب در انگلستان صورت گرفته که نتایج آن منفی گزارش شده است، ولی در فاز دوم این پروژه که در حال انجام است، محققان شاهد 40 درصد افزایش موها در هر سایز و 18 درصد افزایش مو با قطر بیشتر از 30 میکرون بوده‌اند، اما در فاز انسانی تاکنون نتایج از لحاظ زیبایی قابل قبول نبوده و با وجود ارائه این اطلاعات در کنگره‌های مختلف، گزارش علمی نتایج فاز انسانی به صورت مقاله به چاپ نرسیده است.

  روشی موثر، اما در حال انتظار

  سلول‌های بنیادی که در ناحیه پیاز مو قرار دارد، توانایی تبدیل به لایه سطحی پوست فولیکول مو، غدد چربی و کمک به ترمیم پوست بعد از جراحت را دارد.

  دکتر نیلفروش‌زاده با اشاره به این مطلب می‌افزاید: البته پس از انجام موفقیت‌آمیز تحقیقات نهایی بر ایده‌های کاشت سلول‌های بنیادی در پوست سر، می توان به درمان‌های جایگزین موثری برای ریزش مو دست یافت. از سوی دیگر نتایج این تحقیقات در آزمایش‌های تحلیلی پوست در صنعت مواد آرایشی و بهداشتی بسیار کمک‌کننده خواهد بود.

  البته تحقیقات اخیر، برگشت‌ناپذیر‌بودن توانایی رشد مجدد موها را در برخی انواع ریزش مو نشان می‌دهد، چراکه سلول‌های بنیادی در ریزش موی ارثی و ریزش موی سکه‌ای که یک بیماری خود ایمنی است، موثر است.

  پی‌آر‌پی؛ درمانی کمکی برای ریزش مو

  موضوع دیگری که این روزها در تبلیغات با آن مواجه می‌شویم، کاربرد پلاسمای غنی از پلاکت یا پی‌آر‌پی در ریزش مو است، اما دکتر نیلفروش‌زاده در مورد قابل اعتماد بودن این تبلیغات توضیح می‌دهد: از جمله اثرات مفید کاربرد پی‌آر‌پی در اعمال جراحی می‌توان به کاهش خونریزی عروقی، کاهش درد و تورم پس از اعمال جراحی و افزایش سرعت بهبود زخم اشاره کرد، ولی کاربرد این روش در درمان طاسی ایده‌ای نو محسوب می‌شود.

  این متخصص پوست و مو معتقد است پی‌آر‌پی علاوه بر درمان زخم‌های پوستی می‌تواند به ساخت عروق جدید و سطحی از پوست که به استحکام و جوانی آن منجر می‌شود، کمک کند و باعث بهبود ضخامت پوست و خاصیت الاستیکی آن شود. اما در ارتباط با ریزش مو می‌توان آن را نوعی درمان کمکی به شمار آورد و به‌طور قطعی جایگزینی برای پیوند مو محسوب نمی‌شود.

  پی‌آر‌پی با تزریق سلول بنیادی متفاوت است

  بسیاری به اشتباه تزریق سلول بنیادی به فولیکول مو را با پی‌آر‌پی مشابه می‌دانند، اما این روش با تزریق سلول‌های بنیادی فولیکول مو که تنها در مراکز معتبر دنیا و فقط در یک مرکز تحقیقاتی در ایران آن هم در فاز حیوانی در حال انجام است، کاملا متفاوت محسوب می‌شود.

  دکتر نیلفروش‌زاده در این باره توضیح می‌دهد: تزریق سلول‌های بنیادی فقط در مراکز تحقیقاتی دانشگاهی معتبر و با تجهیزات استاندارد و پیشرفته قابل انجام است اما تزریق پلاکت‌ها که اجسام کروی یا بیضوی شکل است که از قطعه‌قطعه‌شدن سلول‌های بزرگ در مغز استخوان حاصل می‌شود اصلا جزو سلول‌ها به شمار نمی‌رود، بنابراین نمی‌تواند سلول بنیادی باشد. تزریق سلول‌های بنیادی به فولیکول مو در کشور فقط در مرکز تحقیقات پوست و سلول‌های بنیادی دانشگاه تهران و موسسه رویان در حال انجام است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  prp یکی از روشهای سلول بنیادی نست

  پي‌آرپي (prp) درمان ريزش مو است؟
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت