جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 3 از 3 مجموع

موضوع: ريزش مو پس از زايمان / میز گرد

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض ريزش مو پس از زايمان / میز گرد

  الهه جوانپور/«ميزگردزيبايي» درباره ريزش موي خانم آذر با حضور دکتر بهروز باريک‌بين، دکتر منصور نصيري‌کاشاني و دکتر فريده مهتي‌پور متخصصان پوست دکتر مهرداد کريمي متخصص طب سنتي، دکتر سيدعلي کشاورز متخصص تغذيه و رژيم درماني و دکتر بدري?السادات بهرامي روان?شناس
  ريزش مو پس از زايمان

  اگر بچه داريد، حتما ريزش موي بعد از زايمان را تجربه کرده‌ايد. بيشتر خانم‌ها در طول بارداري از اينکه ريزش مويشان قطع مي‌شود خوشحال مي‌شوند اما اين شادي دوام چنداني ندارد و بعد از فارغ شدن، تعداد موهايي که حين شامپو کردن مي‌ريزد، بسيار بيش از قبل مي‌شود. اين ريزش کاملا طبيعي است و بعد از مدتي برطرف مي‌شود اما گاهي دليل آن رژيم‌هاي غلط لاغري براي کاهش سريع اضافه وزن بعد از بارداري است...

  اگر شما هم مشکل ريزش مو داريد، بهتر است توصيه‌هاي کارشناسان را بخوانيد.

  خانم آذر که بعد از زايمان دچار ريزش مو شده ، مي‌گويد:

  دکتر مي‌گويد ريزش موي تلوژن دارم

  خانمي‌ 38 ساله هستم که 2 بارداري پشت سرهم داشتم. البته زماني که باردار بودم، همزمان به فرزند اولم شير مي‌دادم. هم‌اکنون يکي از فرزندانم 3 ساله و ديگري 2 ساله است.

  وزن اضافه‌ام را بعد از بارداري زير نظر متخصص تغذيه کم کردم اما با وجودي که مي‌گويند از نظر تغذيه‌اي هيچ کمبودي در رژيمم وجود ندارد، همچنان از ريزش شديد مو بعد از زايمان رنج مي‌برم. به متخصص پوست مراجعه کردم و مکمل روي، آهن و ويتامين تجويز کردند. لطفا مشکل ريزش موي بعد از زايمان و اينکه تا چه مدت طول خواهد کشيد با کارشناسان «سلامت» مطرح کنيد. آيا به‌خاطر بارداري‌هاي پشت سرهم دچار اين مشکل شده‌ام؟ در ضمن حدود 2 ماه پيش با استرس شديدي روبرو شدم که ريزش مويم را تشديد کرد. دکترم مي‌گويد نام بيماري‌ام «ريزش موي تلوژن» است. لطفا مرا بيشتر با اين بيماري آشنا کنيد.

  نگاه متخصص طب سنتي

  درمان گياهي ريزش مو

  دکتر مهرداد کريمي

  متخصص طب سنتي

  در طب مدرن تعداد داروهاي موضعي که به رشد مو کمک کنند يا جلوي ريزش آن را بگيرند، بسيار کم است اما در طب سنتي درمان‌هاي نسبتا مناسبي هم براي پيشگيري از ريزش و هم افزايش روند رويش مو وجود دارد. البته اين درمان‌ها زمان‌بر هستند و اين اتفاق فقط در طب سنتي ايراني نمي‌افتد و در تمام ‌مکاتب علمي ‌پوست، ريزش مو با دشواري درمان مي‌شود و بايد اين مساله را درنظرگرفت. در طب سنتي درمان‌ ريزش مو به 2 گروه تقسيم مي‌شود؛ درمان‌هاي موضعي و خوراکي. آنچه امروز بيشتر به کار مي‌رود، درمان‌هاي موضعي است. از نظر طب سنتي، روند توليد مو به مسايل دروني بستگي دارد و لازم است فرد مزاج معتدل و سالمي‌ داشته باشد تا رويش مويش سالم و درست انجام شود. در کساني که به دلايل مختلف دچار اختلال مزاج هستند، ريزش مو ديده مي‌شود. براي اين گروه درمان‌هاي موضعي کافي نيست و لازم است با درمان‌هاي خوراکي، ابتدا مزاج اصلاح شود.

  براي پيشگيري از ريزش مو اصطلاحا از مواد قابض استفاده مي‌شود و حنا، مورد و سدر در اصطلاح عام ريشه را سفت مي‌کنند. نکته جالب اينکه هر 3 گياه آثار ضدقارچ، ضدباکتري و ضدالتهابي هم دارند. افرادي که دچار ريزش مو مي‌شوند، معمولا پوست ملتهبي دارند و بثورات پوستي و چربي در سطح پوست سر آنها مشهود است. اين 3 گياه چربي و التهاب را کاهش مي‌دهند و از ريزش مو پيشگيري مي‌کنند.

  برخي گياهان به افزايش خونرساني موضعي کمک مي‌کنند که از معروف‌ترين آنها گياه رزماري است و فراورده‌هاي آن به‌راحتي در دسترس است. تمام گياهاني که جريان خون موضعي را تقويت مي‌کنند، نه‌تنها در پيشگيري از ريزش مو، بلکه در رشد مجدد آن نيز موثرند. رزماري آثار ضدالتهابي هم دارد و مي‌تواند بيماري‌هاي التهابي پوست سر را بهبود دهد. برخي از ترکيب‌هاي بابونه و آويشن نيز خواص مشابه رزماري دارند و از فراورده‌هاي آنها براي بهبود اگزما و درماتيت استفاده مي‌شود. آويشن نيز در عين حال که جريان خون موضعي را تقويت مي‌کند، آثار ضدباکتري و ضدقارچ دارد و مي‌تواند هم در پيشگيري از ريزش مو و هم تقويت رويش آن موثر باشد.

  از جمله داروها و تونيک‌ها يا تقويت‌کننده‌هاي گياهي ديگر مي‌توان به گياه نخل مرداب اشاره کرد. اين گياه درگذشته به شکل خوراکي براي درمان بزرگي خوش‌خيم پروستات استفاده مي‌شد اما هم‌اکنون مصرف موضعي آن به دليل تاثيري که بر هورمون‌هاي جنسي مردانه دارد و مي‌تواند الگوي ريزش موي مردانه را کاهش مي‌دهد، براي درمان ريزش مو به کار مي‌رود.

  برخي درمان‌ها نيز در قديم انجام مي‌شدند اما امروزه به دليل ايجاد تحريکات پوستي، توصيه نمي‌شوند. مثلا قرار دادن سير و پياز رنده يا ورقه شده روي پوست گرچه خونرساني را تقويت مي‌کند و خواص ضدالتهابي دارد، اما باعث بروز تاول‌هاي شديد پوستي و حساسيت‌هاي شديد مي‌شود و استفاده از آنها درست نيست.

  نگاه متخصص پوست

  موهايتان را کوتاه کنيد تا کمتر بريزد

  دکتر منصور نصيري‌کاشاني

  دانشيار دانشگاه علوم پزشکي تهران

  يکي از علل اصلي ريزش مو، ژنتيک است و بعد از آن تغذيه، نحوه بستن مو و... کوتاه نگه داشتن مو‌ها مي‌تواند در سلامت مو نقش داشته باشد اما اين باور که با کوتاه کردن مو ريشه آن قوي‌تر مي‌شود، اشتباه است. وقتي مو‌ها کوتاه مي‌شود، نقش عوامل فيزيکي مثل کشيده شدن کمرنگ‌تر و ريزش مو کمتر خواهد شد.

  برخي افراد فکر مي‌کنند وقتي مو کوتاه‌تر است، مواد مغذي بيشتر و راحت‌تر به نوک آن مي‌رسد و به همين دليل ريزش مو کمتر است! اين تصور هم اصلا درست نيست چون مو بافتي مرده است و غير از ريشه، بافت آن تغذيه نمي‌شود.

  خانم‌هايي که موهاي بلندي دارند، بايد آن را به‌گونه‌اي جمع کنند که از ريشه امکان حرکت داشته باشد. بهتر است ماهي يک بار نوک موها چيده شود تا ضخيم‌تر به نظر برسد. شانه کردن مو در حمام نيز عادت بسيار غلطي است که باعث کنده شدن لايه‌هاي پوشاننده مو مي‌شود و آن را کدر و تار نشان مي‌دهد.

  پرسشي از متخصص پوست

  دکتر بهروز باريک‌بين

  استاديار دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي

  ريزش مو بعد از زايمان طبيعي است؟

  سلامت: آيا بارداري يا شيردهي اين خانم مي‌تواند علت ريزش مويشان باشد؟

  دليل ريزش مو نه بارداري است و نه شيردهي، بلکه زايمان است. بعد از زايمان، به دليل تغييرات شديد هورموني، کم‌خوني و استرس زايمان، ريزش موي خاصي از نوع «تلوژن افلوويوم» يا ريزش موي تلوژن رخ مي‌دهد که معمولا گذراست اما گاهي با ريزش موي با علت‌هاي ديگر از جمله ريزش موي آندروژنيک يا نوع مردانه همزمان مي‌شود و به‌طور کامل بهبود پيدا نمي‌کند.

  سلامت:ريزش موي طبيعي بعد از زايمان، از چه زماني شروع مي‌شود و تا کي ادامه خواهدداشت؟معمولا در دوران بارداري فاز فعال رشد مو طولاني‌تر و وضعيت موها بهتر مي‌شود اما از حدود يک ماه بعد از زايمان، ريزش مو دوباره شروع مي‌شود و ممکن است تا يک سال ادامه داشته باشد.

  سلامت: بعد از زايمان تا چه مقدار ريزش مو طبيعي است؟پاسخ اين سوال بسيار مشکل است. در افراد سالم ريزش روزانه 50 تا 100 عدد موي تلوژن (در فاز استراحت) طبيعي تلقي مي‌شود و افزايش ريزش مو بعد از زايمان هم طبيعي است تا مثلا 200 عدد در روز هم شايع است.

  سلامت: ريزش موي خانم آذر بيش از يک سال است که ادامه دارد. اين موضوع غيرعادي است؟بله، اگر ريزش موي بعد از زايمان بيش از يک سال طول بکشد، بايد بررسي‌هاي بيشتر شامل آزمايش‌هاي هورموني و آزمايش تيروييد انجام شود.

  سلامت: آيا ريزش موي بعد از زايمان به درمان نياز دارد؟اين نوع ريزش مو هم خود‌به‌خود بهبود مي‌يابد و هم قابل درمان است. مصرف ماينوکسيديل 2 درصد به صورت موضعي و برخي تونيک‌هاي گياهي در بهبود اين وضعيت موثرند. توجه به درمان فقر آهن (در صورت وجود) و مصرف برخي مکمل‌هاي غذايي مو و ناخن نيز مفيد است. گاهي مصرف مکمل‌ها حتي اگر لازم هم نباشند، مي‌تواند از نظر رواني براي بيمار سودمند باشد. توجه به تغذيه صحيح بعد از زايمان نيز بسيار مهم است.

  سلامت: آيا رنگ کردن مو بعد از زايمان هم اين ريزش را شديدتر مي‌کند؟نه. رنگ کردن تأثيري بر ريزش مو ندارد

  نگاه متخصص تغذيه

  کمبود ويتامين b1 افزايش ريزش مو

  دکترسيدعلي کشاورز

  مدير گروه تغذيه و بيوشيمي ‌دانشگاه علوم پزشکي تهران

  نامتعادل بودن تغذيه‌، يکي از علل ريزش مو است. از ريزمغذي‌هايي که کمبود آنها باعث ريزش مو مي‌شود، روي يا زينک، آهن و ويتامين‌هاي گروه ب به‌خصوص ب1 هستند. اگر افرادي که رژيم لاغري مي‌گيرند مواد نشاسته‌اي را در برنامه غذايي خود محدود کنند، از آنجا که ويتامين ب1 بيشتر از طريق نان به بدن مي‌رسد، احتمال اينکه دچار ريزش مو شوند، زياد خواهد بود. حتي کساني که رژيم‌هاي خيلي محدود دارند، بايد روزانه حداقل 150-75 گرم نان يعني 2 تا 5 واحد کربوهيدرات مصرف کنند. وقتي ميزان مصرف کربوهيدرات به کمتر از 5 واحد رسيد، مصرف مکمل‌هاي گروه ب لازم است. دريافت کم و ناقص پروتئين هم به دليل ايجاد اختلال در ميزان اسيد‌هاي آمينه که براي رشد و ماندگاري مو لازم است و کاهش ميزان آهن و روي در بدن، ريزش مو را افزايش مي‌دهد. کساني که معمولا گوشت، مرغ و ماهي کمي‌ مي‌خورند، لازم است از مکمل‌ها استفاده کنند. مکمل‌هاي پوست، مو و ناخن که در داروخانه‌ها موجود است، حاوي ويتامين مينرال و اسيد‌هاي آمينه هستند و مصرف آنها به کساني که رژيم کاهش وزن دارند، توصيه مي‌شود. متاسفانه برخي افراد به محض اينکه متوجه ريزش موي خود مي‌شوند، علت آن را کمبود آهن و کم‌خوني تصور مي‌کنند و بدون مراجعه به پزشک و خودسرانه، قرص‌‌هاي آهن و زينک مصرف مي‌کنند که بسيار مضر است. مصرف بسيار و نامناسب آهن باعث ايجاد رسوب در کبد و بروز بيماري، لکه‌هاي پوستي و گاهي ايجاد مسموميت مي‌شود.

  پرسشي از متخصص پوست

  دکتر فريده مهتي‌پور

  عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي

  ريزش موي تلوژن يعني چه؟

  تلوژن افلوويوم (ريزش موي تلوژن) با ريزش ‌موهاي سر در يک برهه زماني نسبتا کوتاه مشخص مي‌شود. شدت ريزش به نحوي است که بيمار متوجه آن خواهد شد و معمولا خيلي سريع باعث کم‌پشت شدن موها در تمام نواحي سر مي‌شود. اگر شخصي زمينه ريزش موي ارثي نيز داشته باشد، اين ريزش سريع‌تر، واضح‌تر و شديدتر خواهد بود. معمولا اين اتفاق به دنبال استرس‌هاي وارد شده به فرد مي‌افتد. اين استرس‌ مي‌تواند جسمي‌ يا رواني باشد. از شايع‌ترين اين عوامل مي‌توان به بيماري‌هاي عفوني يا هر نوع بيماري مزمن و طول کشيده، تصادف‌ و جراحي‌هاي بزرگ يا هر نوع مشکل رواني و استرس شديد اشاره کرد. انواع رژيم‌هاي غذايي نيز نوعي استرس براي بدن محسوب مي‌شوند و چنانچه توام با کاهش مصرف پروتئين باشند، ريزش موي تلوژن را به دنبال خواهند داشت. علت اين نامگذاري آن است که موها در اثر استرس شديد از فاز رشد سريع و ناگهاني (آناژن) وارد فاز استراحت (تلوژن) مي‌شوند و در اين فاز به علت نازک شدن مو و توقف فعاليت‌هاي هورموني در پياز مو، موها به راحتي مي‌ريزند و تا وقتي که عامل استرس‌زا وجود دارد، اين وضعيت نيز ادامه مي‌يابد. گاهي ريزش مو چند ماه بعد از بروز استرس شروع مي‌شود، بنابراين بايد تمام حوادث، پيشامدها و آسيب‌هاي رواني و جسمي‌ حداقل طي 6 ماه گذشته را در نظر گرفت. اين نوع ريزش تا حدود زيادي برگشت‌پذير است و به درمان‌هاي تخصصي و خاصي نيازي ندارد. به هر حال مادر شدن و رسيدگي به بچه?هاي پشت سرهم مسووليتي پراسترس است. بررسي وضعيت سلامت عمومي، انجام آزمايش‌هاي روتين و در مواردي انجام‌ آزمايش‌هاي هورموني با صلاحديد پزشک مي‌تواند به کشف و رفع عامل ريزش موي تلوژن کمک کند. در برخي موارد تألمات روحي علاوه بر اختلال در ترشح هورمون‌هاي داخلي، باعث بروز تغيير رفتار و شيوه زندگي مي‌شود و تغذيه و خواب بيمار را مستقيم تحت‌تاثير قرار مي‌دهد. اين نوع تغييرات نيز بعد از چند ماه آثار خود را در ريزش مو نشان خواهدداد. در صورت حل مشکلات رواني و جسمي‌ به‌تدريج موها به چرخه رويش طبيعي خود برمي‌گردند و کم‌پشتي ايجاد شده جبران خواهد شد. اگر عوارض و آسيب‌هاي ناشي از استرس‌ها ‌تا مدت‌ها باقي بماند، مشاوره‌هاي روان‌پزشکي، ورزش و تغييرات تغذيه‌اي زير نظر پزشک مي‌تواند به حل مشکل کمک کند.

  نگاه روان?شناس

  ضرورت

  مديريت استرس

  دکتر بدري‌السادات بهرامي‌

  مشاور خانواده

  امروزه مي‌توان رد پاي استرس را در به وجود آمدن انواع و اقسام بيماري‌هاي جسمي ‌و رواني به وضوح مشاهده کرد. تحقيقات مختلفي که در اين باره صورت گرفته نشان مي‌دهد وقتي بدن به مدت طولاني تحت استرس قرار مي‌گيرد، هورمون‌هاي مختلف بدن که براي کنترل اوضاع و مديريت شرايط بحران ترشح مي‌شوند باعث مي‌شوند کل بدن انسان تحت‌تاثير قرار بگيرد و وي را دچار بيماري‌هاي مختلف و مزمن کند اما چطور مي‌توان جلوي استرس را گرفت؛ استرسي که امروزه به بخشي از زندگي روزمره ما تبديل شده است و چه براي زن و چه مرد از مسايل گوناگون ناشي مي‌شود. اولين نکته آگاه بودن از شرايط خود است. ما معمولا با هجوم انواع استرس‌ها يکي پس از ديگري مواجه‌ايم و پيش از آنکه مشکل قبلي را حل کرده باشيم يا حتي بدانيم داريم زير فشار استرس‌ها زندگي مي‌کنيم هيچ کمکي به خود نمي‌کنيم و به روزي مي‌رسيم که مانند اين خانم بروز علامت‌هاي ظاهري بيماري‌ها، شرايط پرتلاطم دروني را فرياد مي‌زنند. بسياري از خانم‌هايي که مادر مي‌شوند، نمي‌دانند هفته و ماه‌هاي اول تولد کودک، با فشار و استرس بچه‌داري همراه است و بايد تلاش کنند از تنش رها شوند. وقتي مادرها بدانند ورود يک نوزاد و مواجه شدن با ناشناخته‌هاي او مانند نگراني از شيرخوردن مناسب کودک و رسيدگي به او به مديريت نياز دارد و برهم خوردن روال خواب و خوراک مادر به مشکلات ديگر روزمره افزوده مي‌شود، خود را سرزنش نخواهند کرد که چرا مثل قبل از پس همه کارها برنمي‌آيند. به‌خصوص اينکه براي خانم آذر اين فشار با بارداري غافلگيرکننده بعدي مضاعف هم شده است. پس لازم است خانم‌ها مديريت استرس‌هاي زندگي را بياموزند و اولويت‌بندي کارها را فراموش نکنند. گنجاندن شادي در زندگي و پذيرش مسايل مهم است، چون هر بار که مي‌خنديد ماهيچه‌هاي بدن به آرامش مي‌رسد. سعي کنيد هر کار و فعاليتي که معمولا موجب شادي‌تان مي‌شود در برنامه روزمره‌تان قرار دهيد. ورزش و کنترل تنفس زمان عصبانيت و تنش، کمک گرفتن از ديگران و استفاده از نظرهاي مادرهاي ديگران و از همه مهم‌تر مديريت زمان از اصلي‌ترين عوامل استرس‌زا در زندگي امروز است. از انجام کارهاي اضافي‌اي که در حد توانتان نيست، خودداري کنيد. براي کارها با توجه به درجه اهميت اولويت‌بندي و بعضي امور را به همسرتان واگذار کنيد. هميشه سعي کنيد پيش‌بيني‌هاي لازم را براي آينده در نظر بگيريد تا از تنشتان کاسته شود.

  هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  rivasi آفلاین است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Sep 2019
  فیسبوک من
  کلیک کنید
  ارسالها
  1
  Blog Entries
  1

  پیشفرض

  روغن کندش بزنید

 3. #3
  imenbazar آفلاین است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Mar 2016
  فیسبوک من
  کلیک کنید
  ارسالها
  1

  پیشفرض

  با استرس کل بدن تحت تاثیر قرار میگیرد هورمون ها مختلف بدن برای کنترل اوضاع و مدیریت شرای بحران ترشح میشوند.


  ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
  من امیر افشار نوری هستم مدیر وب سایت ایمن بازار. من متخصص سیستم های ایمنی از قبیل سیستمهای اعلام حریق، هشدار دهنده نشت گاز، دوربین مدار بسته، سیم و کابل و سیستم اعلام سرقت هستم. دارنده چندین مقام المپیاد ریاضی و دارای دو ثبت اختراع بوده و به شطرنج و طراحی مدارات الکترونیک علاقه مندم.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت