جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 4 از 4 مجموع

موضوع: روزه گرفتن - شیر دهی

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض روزه گرفتن - شیر دهی

  دکتر مريم پوررضا- متخصص زنان و زايمان و استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران

  درباره شيردهي من شخصا منع روزه‌داري را نمي‌گويم اما به خانم‌ها مي‌گويم که قطعا براي افزايش شير، بايد در روز مايعات مصرف کنيد و ميوه و سبزي در وعده‌هاي غذايي خود بگنجانيد تا بتوانيد، کودکتان را از نعمت شير مادر برخوردار کنيد و اگر قرار است روزه بگيريد بايد اين موضوع را در ذهن داشته باشيد که شير شما کم خواهد شد

  خودداري از روزه داري در دوران شيردهي
  عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي‌گفت: به زنان داراي كودكان شير خوار توصيه مي شود كه در ماه رمضان از گرفتن روزه خودداري كنند تا در تغذيه كودك با شير مادر اختلالي ايجاد نشود چرا كه استفاده از شير خشك موجب زيان رساندن به جسم كودك مي‌شود ناهيد‌ خداكرمي افزود:‌‌از آنجايي كه روزه مي‌تواند به واسطه اينكه زمان طولاني به بدن فرد مواد قندي نمي‌رسد براي اين زنان زيان آور باشد در دوران شيردهي توصيه نمي شود.
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 18-Aug-2009 انجام شده است
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  خانمهاى شيرده با رعايت چه تغذيه اى در هنگام روزه دارى سلامت شان تضمين مى شود؟
  دركتب تخصصى تغذيه آمده است كه حدود يك سوم نياز براى ترشح شير از ذخاير چربى بدن كه در سه ماهه سوم حاملگى تشكيل شده است تأمين مى گردد و دو سوم ديگر از طريق تغذيه بايستى مهيا گردد رژيم غذايى مادر شيرده بايستى غنى از پروتئين، كلسيم، آهن و ويتامين ها باشد و در صورت لحاظ نكردن اين مواد در رژيم غذايى وى دچار كمبودهاى شديد و نهايتاً عوارض خطرناكى چون پوكى استخوان، خرابى دندانها، كم خونى و ريزش مو مى شود. طبق فتاوى مراجع عظام مادران شيرده مى توانند روزه بگيرند ولى اگر بعد از چند روز احساس كردند كه روزه سبب كاهش در مقدار شير آنها شده است روزه گرفتن جايز نيست. به مادران در دوران شيردهى توصيه مى شود در وعده هاى غذايى سحرى، افطار و شام از مواد سرشار از آهن (مثل گوشت و حبوبات) و كلسيم (مثل شير و لبنيات) بيشتر استفاده كنند و از خوردن ادويه جات، فلفل، سير، پياز و زيره كه سبب بد بو شدن شير مى شود پرهيز كنند چرا كه مكيدن فرزند يكى از عوامل مؤثر در ترشح شير است و بد بو شدن شير سبب عدم مكش نوزاد شده ومنجر به كاهش يا قطع شير مى گردد.

  از آنجا كه در سال اول به ويژه 6 ماه نخست غذاي انحصاري كودك شير مادر است و كودك انحصارا به شير مادر وابسته است مادران نبايد روزه بگيرند چون ممكن است بدن مادر در ساعات پاياني روز شير كافي توليد نكند و در نتيجه رشد كودك آسيب ببيند. اما در سال دوم تولد شيرخوار، به شرط اين كه كودك از هفته اول ماه هفتم با غذاي كمكي و از 9 تا 10 ماهگي نيز از قسمت نرم غذاي سفره تغذيه شده باشد و به عبارتي غذا خور شده باشد روزه گرفتن مانعي ندارد زيرا وابستگي شديد كودك به شير مادر كاهش پيدا كرده و روزه‌داري مادر باعث نرسيدن غذاي كافي به شير خوار نمي‌شود.

  مادران شيرده در صورت غذاخور كردن شيرخواران از 7 ماهگي مي‌توانند از سال دوم روزه بگيرند

  زنان شيرده روزه‌دار مواد غذايي با كيفيت بخورند ‌
  زنان شيرده چون بخش عمده‌اي از مواد غذايي كه مصرف مي‌كنند وارد شير شده و به كودك مي‌رسد نيازهاي تغذيه‌اي آنها بالا مي‌رود لذا براي شيردهي موفق نيازمند مصرف مواد غذايي بيشتري از نظر كمي و كيفي هستند و در صورت روزه‌دار شدن بايد هنگام سحر و افطار مواد غذايي را با كميت و كيفيت مطلوبي مصرف كنند تا لطمه‌اي به كودك وارد نشود

  مادران شیرده و روزه داری
  دکتر شیخ الاسلام اظهار می دارد: مادرانی که فرزند شیرخوار آنان یک سال به بالاست و بنابر شرایط سنی از غذاهای کمی بهره می برد، می توانند متناسب با شرایط جسمی خود، روزه بگیرند، اما به دلیل آنکه دچار کمبود کلسیم و سایر مواد مغذی نشوند و در روند شیردهی آنان اختلال پیش نیاید در وعده های غذای این ماه از مواد لبنی نظیر شیر و دوغ کم نمک استفاده کنند.


  قرآن و احادیث در مورد روزه داری زنان باردار و شیر ده در ماه رمضان نرمش به خرج داده اند . نیاز به انرژی و مواد مغذی برای زنان باردار و شیرده حیاتی تر از مردان است .

  يك متخصص تغذيه گفت:
  با توجه به اين كه در ماه‌هاي اول شيردهي كودك فقط به شيرمادر نياز دارد بهتر است مادران در شش ماه اول شيردهي روزه نگيرند. دكتر كشاورز متخصص تغذيه گفت: مادران بايد پس از 6 ماهگي نوزادان خود، روزه بگيرند و براي جبران كمبود آب بدن خود از افطار تا هنگام سحر 3 تا 4 ليوان شير و مايعات بنوشند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  يك متخصص: مادران در شش ماه اول شيردهي نبايد روزه بگيرند

  متخصصان مي‌گويند: روزه‌داري زنان شيرده‌اي كه غذايشان در افطار و سحر از حجم و تنوع مناسبي برخوردار باشد پس از شش ماه اول شيردهي بلامانع است.

  دكتر زهرا غفاري‌زاده متخصص زنان و زايمان در اين‌باره به خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) واحد علوم پزشكي ايران، گفت: زنان نبايد در شش ماه اول شيردهي روزه بگيرند زيرا در اين زمان تغذيه نوزاد به طور كامل وابسته به شيرمادر است به اين ترتيب روزه‌داري مادر در اين زمان تاثير منفي بر رشد نوزاد مي‌گذارد.

  وي در ادامه در مورد بي‌ضرر بودن روزه‌داري مادران پس از شش ماه اول شيردهي توضيح داد: مادران شيرده با مصرف منابع غذايي حاوي پروتئين، كلسيم، آهن و انواع ويتامين‌ها در وعده‌هاي افطار و سحر و مابين اين دو وعده، مي‌توانند به نحو مطلوب به نوزاد شير دهند و طي روز نيز غذاهاي كمكي را جايگزين شير خود كنند.

  دكتر غفاري‌زاده در ادامه به مادران شيرده توصيه كرد: با مصرف مواد غذايي كم حجم اما مقوي همچون لبنيات كم‌چرب، آجيل خام و انواع گوشت‌ها مي‌توانيد به حجم شيرتان بيافزاييد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  زنان در ماه‌هاي اول شيردهي روزه نگيرند


  نوزادان در ماه‌هاي اول تولد به شير مادر نياز بيشتري دارند، لذا مادران براي حفظ سلامت خود نيز بهتر است روزه نگيرند.دكتر شيرين قاضي‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) گفت: زنان شيرده مي‌توانند پس از شش ماهگي، زماني كه نوزادشان از غذاهاي كمكي استفاده مي‌كنند روزه بگيرند.
  وي درمورد تغذيه زنان شيرده هنگام روزه‌داري گفت: مادران بايد در هنگام سحر، از شير و مايعات استفاده كنند، چرا كه اگر آب كمي به بدن آنان برسد حجم شيرشان كم مي‌شود لذا به مادران توصيه مي‌شود در طول روز نيز فعاليتي نداشته باشند تا ميزان آب بدنشان ذخيره شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت