۱۰ واقعیت خواب


خواب ها می توانند جالب، هیجان انگیز، وحشتناک یا صرفا عجیب و غریب و غیرعادی باشند. در این مقاله با ١٠ واقعیت درباره خواب که توسط پژوهشگران کشف شده است، آشنا می شویم.

١) همه خواب می بینند

مردها خواب می بینند. زن ها خواب می بینند. حتی بچه ها خواب می بینند. همه ما خواب می بینیم، حتی کسانی که ادعا می کنند که خواب نمی بینند هم خواب می بینند. در واقع، پژوهشگران دریافته اند که افراد معمولا هر شب چند بار خواب می بینند که هر کدام بین پنج تا ٢٠ دقیقه طول می کشد. بنابراین، در طول عمر معمولی، افراد به طور میانگین شش سال را صرف خواب دیدن می کنند!

٢ ) اغلب خواب ها فراموش می شوند

براساس برآوردهای صورت گرفته توسط آلن هابسن، پژوهشگر، حدود ٩٥ درصد خواب ها کوتاه زمانی پس از بیدار شدن، فراموش می شوند. چرا به یاد آوردن خواب ها دشوار است؟ براساس یک نظریه، تغییراتی که در مغز در خلال خوابیدن اتفاق می افتد از پردازش و ذخیره سازی اطلاعات که برای شکل دادن حافظه مورد نیاز است، پشتیبانی نمی کند. اسکن مغزی از افراد به هنگام خواب نشان داده است که قطعه پیشانی، ناحیه ای که نقشی کلیدی در شکل دادن حافظه بازی می کند، در خلال خواب rem (مرحله حرکات سریع چشم)، یعنی مرحله ای که خواب دیدن اتفاق می افتد، غیرفعال است.

٣) همه خواب ها رنگی نیستند

با وجودی که حدود ٨٠ درصد خواب ها رنگی هستند اما درصد کمی از افراد ادعا می کنند که فقط خواب های سیاه و سفید می بینند. در یک مطالعه، افرادی که در حال خواب دیدن بودند را از خواب بیدار می کردند و از آنها می خواستند که از یک طیف رنگ، رنگی که مطابق با خواب شان بوده را انتخاب کنند. بیشترین رنگی که انتخاب شد، رنگ های روشن و ملایم بودند.

٤) خواب زن ها و مردها متفاوت است

پژوهشگران به تفاوت هایی بین محتوای خواب های زن ها و مردها پی برده اند. در یک مطالعه، چنین نتیجه گیری شده است که مردها بیشتر از زن ها خواب هایی درباره پرخاشگری می بینند. براساس گفته های ویلیام دامهف، پژوهشگر خواب، زن ها خواب های طولانی تر و با شخصیت ها و اشخاص بیشتر می بینند. در ارتباط با شخصیت هایی که نوعا در خواب ها ظاهر می شوند، در خواب مردها تعداد شخصیت های مرد دو برابر تعداد زن هاست در حالیکه زن ها درباره هر دو جنسیت تقریبا به طور برابر خواب می بینند.

٥) حیوانات هم احتمالا خواب می بینند

آیا تاکنون سگ یا گربه ای را دیده اید که پا یا دمش را در هنگام خواب تکان می داده است؟ هر چند با اطمینان نمی توان در این مورد صحبت کرد اما پژوهشگران معتقدند که حیوانات نیز احتمالا خواب می بینند ومانند انسان ها، مراحل خواب شامل چرخه های rem و nrem را طی می کنند.

٦) شما می توانید خواب هایتان را کنترل کنید

خواب روشن خوابی است که شما با وجودی که هنوز در حال خواب هستید اما از اینکه دارید خواب می بینید آگاهی دارید. در خلال این نوع خواب، شما می توانید غالبا محتوای خوابتان را کنترل یا هدایت کنید. تقریبا نیمی از مردم می توانند به یاد آورند که حداقل یک بار چنین خوابی را تجربه کرده اند و برخی افراد به دفعات چنین تجربه ای را داشته اند.

٧) هیجانات منفی در خواب ها متداول ترند

در طول یک دوره ۴۰ ساله، کالیون هال، پژوهشگر، بیش از ٥٠ هزار خواب را از دانشجویان دانشکده ثبت کرد. این گزارش ها در خلال دهه ١٩٩٠ در دسترس عموم قرار گرفت. گزارش خواب ها نشان داد که بسیاری از هیجانات از جمله شادی، لذت و ترس در خواب ها وجود داشته است. متداول ترین هیجانی که در خواب ها وجود داشته، اضطراب بوده و به طور کلی هیجانات منفی بسیار بیشتر از هیجانات مثبت بوده است.

٨) نابینایان نیز خواب می بینند

کسانی که قبل از پنج سالگی بینایی شان را از دست داده اند، در دوران بزرگسالی خواب های تصویری نمی بینند اما هنوز خواب می بینند. به رغم فقدان تصاویر، خواب افراد نابینا به همان پیچیدگی و روشنی افراد بیناست. خواب افراد نابینا به جای حس تصویری، معمولا شامل اطلاعاتی از دیگر حواس نظیر صوت، لمس، مزه، شنوایی و بویایی است.

٩) در هنگام خواب دیدن، عضلات تان فلج هستند

مشخصه خواب rem، مرحله ای که خواب دیدن در خلال آن اتفاق می افتد، فلج عضلانی است. چرا؟ این پدیده، فقدان کشیدگی طبیعی عضلانی در خواب نام دارد و شما را از حرکت و نقش بازی کردن در خواب هایتان به هنگام خوابیدن باز می دارد. اساسا به دلیل آنکه نورون های حرکتی تحریک نمی شوند، بدن شما حرکت نمی کند. در برخی موارد، این فلج عضلانی حتی تا ١٠ دقیقه پس از بیدار شدن نیز ادامه می یابد. وضعیتی که به آن فلج خواب می گویند. آیا تاکنون برایتان پیش آمده که وسط یک خواب وحشتناک از خواب پریده باشید و ببینید که قادر به حرکت نیستید؟

١٠) بسیاری از خواب ها جهانی هستند

با وجودی که خواب ها غالبا به شدت تحت تاثیر تجربیات فردی ما هستند اما پژوهشگران دریافته اند که برخی موضوعات در بین فرهنگ های مختلف، بسیار مشترکند. برای مثال، آدم ها در سراسر دنیا غالبا خواب هایی درباره تحت تعقیب بودن، مورد حمله قرار گرفتن یا پرت شدن می بینند. خواب های مشترک دیگر شامل رویدادهای مدرسه، احساس یخ زدگی و بی حرکتی، دیر رسیدن و پرواز است.روزنامه شرق