شخص مبتلا ممکن است تنها صداهای ساده هنگام خواب ادا کند، اما ممکن است به صورت طولانی هم حرف بزند. ممکن است کسانی که صدای فرد مبتلا را می شنوند، بفهمند که او چه می گوید و ممکن است قادر به فهم حرف های او نباشند. حرف زدن هنگام خواب می تواند در مرحله خواب rem رخ دهد. در این حالت شخص حرف هایی را که طی رویاهایش می زند، بر زبان می آورد. حرف هنگام خواب می تواند در خواب غیرrem هم واقع شود. درمانی برای این اختلال وجود ندارد.

برخی افراد وقتی که خواب هستند کلماتی را بیان می‌کنند که در بسیاری از موارد موقتی بوده و تحت شرایط خاصی ایجاد می‌شود با این حال این صحبت‌ها نیازمند بررسی است زیرا ممکن است خود فرد اصلا متوجه نشود.
به نقل از‌ ای‌بی‌سی‌نیوز، حرف زدن در خواب در افراد و شرایط مختلف متفاوت است اما اصولا در خواب عمیق یعنی مرحله ۳ و ۴ خواب اتفاق می‌افتد که شخص به گونه‌ای حرف می‌زند که گویی در رویا است فقط در موارد حاد مانند بیداری عمل می‌کند.

بیشتر افراد از آنچه در خواب می‌گویند بی‌اطلاع هستند و حتی ناراحت می‌شوند. گاهی ممکن است این افراد علاوه بر حرف زدن دست و پای خود را نیز حرکت داده و یا حتی در خواب راه بروند. گاهی هم با اضطراب از خواب بیدار می‌شوند اما صبح روز بعد همه چیز فراموش می‌شود.

حرف زدن در خواب بسیار بی‌ضرر است. البته به‌طور حتم اطرافیان را نگران کرده و ممکن است آنان به ویژه همسر فرد با صدای او از خواب بیدار شود اما مشکل جدی ایجاد نمی‌کند. علت این مساله هنوز کاملا معلوم نیست اما به نظر می‌رسد بیشتر در افرادی وجود دارد که تحت فشارهای شدید روحی هستند یا به دلایل دیگری بیمارند. حرف زدن در خواب ممکن است در کودکان با ترس‌های شبانه مرتبط باشد و در بزرگسالان با خرخر.