جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج 1 تا 10 از 11 مجموع

موضوع: بررسی مفید بودن خواب نیمروز (مقالات)

 1. #1
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض بررسی مفید بودن خواب نیمروز (مقالات)

  راز خواب نيم روز
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=958
  اندر فوايد خواب قيلوله
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=958
  تاثير خواب بعداز ظهر در كاهش ناراحتي هاي قلبي
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=958
  خواب نيمروزی، تنبلی يا نياز طبيعی؟
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=958
  چرت نيمروزي بهترين راه پيشگيري از بروز بيماري قلبي است
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=958
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 21-Aug-2010 انجام شده است

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض خواب ظهر از خستگي‌زدايي بيشتري برخوردار است

  يک روانپزشک گفت: ميزان خستگي‌زدايي خواب ظهر بيشتر از خواب شبانه است، به گونه‌اي که خواب ظهر نيم ساعته که معمولاً در کشورهاي شرقي مرسوم است، مي تواند به اندازه تمام ساعت خواب شبانه به انسان انرژي دهد.
  ابوالفضل قريشي در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا- منطقه زنجان، بهداشت نامناسب خواب را از عمده ترين عوامل مؤثر در اختلالات خواب دانست و ابراز کرد: عدم رعايت اصول اوليه خواب نظير عدم خوابيدن به موقع در هنگام شب و بيداري به وقت مناسب در صبح، موجب ايجاد مشکل در خوابيدن مي‌شود.

  وي تصريح کرد: انسان از يک سيکل طبيعي برخوردار است، به طوري که در اين چرخه به طور فيزيولوژيک انسان ساعت‌هاي خواب و بيداري را تجربه مي کند که اين فرآيند نزديک به چرخه 24 ساعت طلوع و غروب آفتاب مي باشد.

  اين متخصص اعصاب و روان با بيان اينكه خواب شبانه با شرايط فيزيولوژيک بدن انسان و ترشح برخي هورمون ها در بدن سازگار مي باشد، افزود: هماهنگي ساعات خواب و بيداري انسان با اين سيکل طبيعي باعث بهره وري بيشتر از شرايط فيزيولوژيکي و لذت بخشي بيشتر او در زندگي مي گردد و هرچه اين سيکل به هم بخورد، زمينه اختلالات خواب و بيداري نيز فراهم مي شود.

  وي با اشاره به اينکه به طور فيزيولوژيک، نياز افراد مختلف به خواب متفاوت است، گفت: به طور ميانگين 6 الي 9 ساعت خواب براي افراد مناسب است، اما مشاده مي شود انسان هايي که به خواب کمتري نياز دارند، از نظر فعاليت هاي اجتماعي پوياتر هستند و ميزان انرژي و بهره ورري آنها در زندگي بيشتر است.

  وي عواملي نظير اضطراب و افسردگي را در ايجاد اختلال در خواب مؤثر ارزيابي کرد و افزود: مصرف مواد محرکي نظير چاي پر رنگ، قهوه، غذاهاي سنگين با کالري و چربي بالا نيز مي تواند باعث دير به خواب رفتن و بيداري شبانه گردد.

  عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي زنجان با تأکيد بر نظم در امر سحرخيزي، تصريح کرد: بهتر است محل مناسب و تاريک و کم سر و صدايي به طور ثابت براي خواب تعريف شود و جاي خواب مرتب تغيير نکند. همچنين استفاده از يک دوش آب ملايم قبل از خواب، مي تواند باعث آرامش اعصاب و خواب راحت شود.

  قريشي خاطر نشان کرد: چنانچه فردي هنگام شب نمي تواند بخوابد، بدون اصرار از رختخواب بلند شود و مدتي به اموري مثل مطالعه بپردازد. چرا که دراز کشيدن در بستر مي تواند خستگي فرد را رفع کند و مدت زمان به خواب رفتن وي را طولاني نمايد. همچنين اصرار بر خوابيدن در صورت بي خوابي خود ايجاد استرس مي نمايد.

  وي با ذکر اين مطلب که ورزش کردن در طول روز خود به خود موجب آرامش کلي فرد با کنترل اضطراب و در نتيجه خواب متعادل مي گردد، توصيه کرد: اگر چه در صورت رعايت بهداشت خواب، اکثر مشکلات خواب حل مي شود، اما بايد بيماري هايي نظير اضطراب و افسردگي يا ساير بيماريها کنترل شوند و در صورت ادامه روند اختلال در خواب به روانپزشک مراجعه کرد.

  اين روانپزشک خواب نامناسب را در روند کيفي زندگي مؤثر دانست و اظهار کرد: خواب مناسب انرژي لازم جهت پرداختن به امور روزمره را در فرد تأمين مي نمايد و در صورت بي توجهي به کيفيت خواب خستگي روزانه، بي انرژي بودن، بي قراري، پرخاشگري و عدم وجود تمرکز در انجام کارها در فرد بروز مي نمايد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  چرت نيم‌روز حافظه را تقويت مي‌كند

  پژوهشگران اعلام كردند برخلاف اين تصور كه چرت نيمروز ممكن است به خواب راحت شبانه آسيب برساند، نتايج يك تحقيق جديد نشان داده است كه نه تنها اين تصور صحيح نيست بلكه حتي اين كار براي تقويت حافظه سودمند است.


  به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، گروهي از پژوهشگران در آمريكا مطالعه اي انجام دادند كه نشان مي‌دهد حدود 45 دقيقه چرت زدن در بين روز مي‌تواند قدرت و توان عملكردي حافظه را بهبود بخشد.


  اين تحقيقات از سوي متخصصان دانشكده پزشكي هاروارد و بر روي 33 داوطلب شامل 11 مرد و 22 زن با متوسط سني 23 سال صورت گرفته است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  فوايد خواب نيمروز

  خواب نيمروز مختص كودكان‌يا سالخوردگان نيست؛ بسياري از زنان و مرداني كه شاغل هستند بعدازظهرها مي‌خوابند زيرا اين عمل باعث كاهش استرس و همچنين افزايش كارايي افراد مي‌شود.

  محسنات خواب در نيمه روز را بشناسيد

  بنا بر تحقيقي كه اخيرا توسط مؤسسه ملي پيشگيري و آموزش سلامتي روي افراد و خواب آنها انجام گرفته، 62درصد افراد دست‌كم دچار مشكلات مربوط به خواب هستند. خواب بد روي زندگي روزانه تأثيرگذار است. 48درصد افرادي كه مورد پرسش قرار گرفته‌اند مي‌گويند كه خواب بد اثري منفي روي شخصيت آنها دارد، 45درصد معتقدند روي خلق‌وخو يا قابليت تمركز آنها، 32درصد روي فعاليت‌هاي روزانه و 32درصد روي روابطشان با ديگران تأثيرگذار است. چاره اين مشكلات يك چيز است: خواب نيمروز!

  ششمين ساعت

  بنا بر گفته برونو كامباي، نويسنده كتاب« در مدح خواب نيمروز»، واژه خواب نيمروز از واژه لاتين Sixta آمده و به معناي ششمين ساعت روز است كه درواقع نزد رومي‌ها به ساعت ظهر اطلاق مي‌شود. بنابراين خواب نيمروز استراحتي همراه خواب يا بدون آن است و به‌دنبال غذاي ظهر مي‌آيد. و بر‌خلاف عقايد مرسوم، عادت ساده دراز‌كشيدن به‌مدت چند‌ثانيه در روز مي‌تواند به‌عنوان عملي نيروبخش، خواب نيمروز درنظر گرفته شود.

  خواب نيمروز ژنتيك است!

  آيا مايليد بعد از غذا چرت بزنيد؟ اين مسئله فقط مربوط به هضم غذا نيست. برونو كامباي خاطرنشان مي‌كند: «به‌نظر مي‌رسد كه اين مسئله بيشتر مربوط به ريتم بيولوژيكي ذاتي باشد. در واقع، چنانچه احساس ناگهاني خستگي در بعدازظهر مربوط به خوردن غذا بود، بعد از صبحانه و شام نيز شاهد اين حالت بوديم و افرادي كه ناهار نمي‌خوردند بعدازظهرها نمي‌خوابيدند. احساس خستگي ناگهاني حتي در بين افرادي كه ناهار نخورده‌اند نيز ديده مي‌شود. از اين رو به‌نظر مي‌رسد كه خواب نيمروز از نظر ژنتيك برنامه‌ريزي شده باشد».

  سلامتي، خلاقيت و كارايي با خواب نيمروز

  خواب نيمروز فوايد متعددي دارد: استرس را كاهش مي‌دهد، حافظه، تمركز و خلاقيت را بهبود مي‌بخشد و كاركرد مغز و اعصاب را دوباره به حالت تعادل درمي‌آورد. از اين‌رو چند دقيقه‌اي استراحت اين امكان را فراهم مي‌سازد تا با شارژ مجدد باتري‌ها به‌طور مؤثر فعال و پرجنب و جوش بمانيد. افرادي كه برنامه كاري زيادي دارند براي كاهش زمان خوابشان در شب، بعدازظهرها مي‌خوابند. اين كار به‌طور روزانه مي‌تواند يك تا 2 ساعت خواب را صرفه جويي كند.

  چه وقت و چگونه خواب نيمروز را به كاربريم

  مدت زمان خاصي براي خواب نيمروز وجود ندارد. زمان خوب زماني است كه براي شما مناسب باشد. اما براي آنكه سرحال بياييد، مدت زمان استاندارد خواب نيمروز 20‌دقيقه است. با اين حال، دفعات خواب نيمروز (يك، 2يا 3بار در روز يا بيشتر) و مدت زمان آن(از يك تا 30دقيقه يا بيشتر)به معيارهاي شخصي بستگي دارد؛ به برنامه زمان‌بندي شده و اولويت‌هاي فرد.

  قبل از هر چيز بايد احساس راحتي كنيد. چنانچه نمي‌توانيد دراز بكشيد، روي صندلي به حالت نشسته بمانيد، پشتتان را صاف كنيد و درصورت ممكن سرتان را به عقب تكيه دهيد يا برعكس به جلو خم كنيد. نويسنده كتاب در مدح خواب نيمروز توصيه مي‌كند: بهتر است دست‌ها و پاهايتان را از هم دور كنيد، چشم‌هايتان را ببنديد و به‌تدريج تنفستان را كند و تمامي عضلات بدنتان را شل كنيد.داخل هواپيما، اتومبيل، قطار و حتي سر كار، خواب نيمروز همه جا مي‌تواند عملي شود.

  Doctissimo.fr
  همشهری
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  خواب نيمروزي به سلامت روان کمک مي‌کند


  ايسنا: تحقيقات نشان مي‌دهد مرگ و مير ناشي از بيماري‌هاي قلبي در افرادي که حدود 20 تا 30 دقيقه و حداقل سه روز در هفته هنگام بعد از ظهر مي‌خوابند، کاهش مي‌يابد.


  دکتر نسرين اسدي متخصص قلب و عروق گفت: «خواب کوتاه نيمروزي علاوه بر کمک به سلامت روان و ايجاد احساس شادابي در فرد، احتمال مرگ و مير ناشي از سکته قلبي و ساير بيماري‌هاي قلبي‌عروقي را کاهش مي‌دهد.» وي گفت: «خواب نيمروزي مي‌تواند استرس را کاهش دهد، همچنين انسان‌ها به‌طور طبيعي در اوقاتي از روز نوعي تمايل بيولوژيک به خواب دارند که معمولا بعد از ناهار تا هنگام نيمروز را شامل مي‌شود.» با اين حال خوابيدن بيش از نيم ساعت در روز، باعث ايجاد خواب عميق شده، بيدار شدن فرد را مشکل کرده و فوايد آن را نيز کاهش مي‌دهد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  خواب بعد از ظهر احتمال بروز سکته را کاهش مي‌دهد


  مهر: جديدترين تحقيقات حاکي از آن است که خواب بعد از ظهر با کاهش دادن فشار خون احتمال بروز سکته را کاهش مي دهد.
  به گزارش فوربز محققان تعدادي فرد سالم را که شب کم خوابيده بودند، در سه گروه گوناگون مورد بررسي قرار دادند. گروهي از اين افراد بعد از ظهر مدام در حال انجام کار و ايستاده بودند، گروهي دراز کشيده و بيدار بودند و گروهي خوابيد. بررسي نتايج نشان داد فشار خون تنها در گروهي که خوابيد، کاهش يافت. بنابر همين گزارش، کاهش فشار خون در مرحله کوتاهي پيش از بخواب رفتن افراد رخ مي دهد. به همين دليل به نظر مي رسد افرادي که بعد از ظهرها مي‌خوابند، به دليل کاهش فشار خون، کمتر در معرض ابتلا به سکته قرار دارند. در مقابل مشخص شده بالاترين زمان فشار خون به جز در زمان فعاليت‌هاي بدني و تحرک زياد، در هنگام صبح و پس از بيدار شدن از خواب شبانه است. به همين دليل محققان مشغول بررسي احتمال سکته افراد در هنگام صبح هستند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  خواب نيمروزي خطر مرگ ناشي از بيماري‌هاي قلبي را بويژه در مردان جوان، كاهش مي‌دهد.

  پژوهشگران يوناني در جديدترين تحقيقات خود نشان دادند خواب نيمروزي خطر مرگ ناشي از بيماري‌هاي قلبي را بويژه در مردان جوان، كاهش مي‌دهد.

  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از بي‌بي‌سي، محققان يوناني در يك تحقيق شش ساله دريافتند خواب نيمروزي (نيم ساعت و سه بار در هفته) خطر مرگ ناشي از بيماري‌هاي قلبي را ‪ ۳۷‬درصد كاهش مي‌دهد.

  به گفته پژوهشگران خواب نيمروزي موجب آرامش در افراد شده و سطح استرس آنها را كاهش مي‌دهد.

  گفته مي‌شود در كشورهايي كه در آنها خواب نيمروزي رايج است ميزان بيماري هاي قلبي كمتر است.

  پژوهشگران يوناني در تحقيقات خود ‪ ۲۳‬هزار و ‪ ۶۸۱‬مرد و زن ‪ ۲۰‬تا ‪ ۸۶‬ساله را كه سابقه بيماري قلبي و يا هرگونه بيماري شديد ديگري را نداشتند طي شش سال مورد بررسي قرار دادند.

  نتايج اين تحقيقات حاكي از آن است كه خطر مرگ در مردان شاغلي كه خواب نيمروزي داشتند ‪ ۶۴‬درصد كاهش داشته و اين خطر در بين مرداني كه كار نمي كردند ‪ ۳۶‬درصد كاهش نشان مي‌دهد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #8
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  چرت بعد از ناهار، خطر ابتلا به ديابت را تشديد مي‌كند

  نتايج يك تحقيق جديد نشان داد: چرت زدن خطر ابتلا به ديابت نوع دوم را افزايش مي‌دهد.

  به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، پژوهشگران هشدار دادند: چرت منظم روزانه بعد از ناهار احتمال بروز ديابت را بويژه در افراد مستعد تشديد مي‌كند.

  بر اساس نتايج تحقيق جديدي كه روي 16 هزار و 480 داوطلب انجام گرفته است،‌افرادي كه چرت نيمروزي دارند 26 درصد بيشتر از ديگران به ديابت نوع دوم مبتلا مي‌شوند.

  محققان مي‌گويند: چندين فاكتور مختلف در اين زمينه نقش دارند. از جمله آنها يكي مختل شدن خواب شبانه و ديگري ارتباط بين چرت زدن و كاهش فعاليت و تحرك بدني است. اما در كنفرانسي كه اخيرا در اين زمينه در گلاسكو برگزار شده است گروهي از پژوهشگران اعلام كردند كه فاكتورهايي همچون ژنتيك و اضافه وزن در اين ارتباط به مراتب بهتر هستند.

  محققان مي گويند: خواب در طول روز مي‌تواند خواب راحت شبانه را دچار اختلال كند. وقتي مدت خواب شب از حد معمول كاهش پيدا كند خطر ابتلا به ديابت نوع دوم تشديد مي‌شود. بعلاوه گروهي از محققان مي‌گويند: هورمونهايي كه به شيوه‌اي تاثيرگذار عملكرد انسولين را متوقف مي‌كنند با چرت زدن در طول روز فعال مي‌شوند. يا به بيان ديگر، بيدار شدن پس از چرت نيمروزي هورمونها و مكانيسم‌هايي را در بدن فعال مي‌كند كه به طور موثر كارايي انسولين را متوقف مي‌كنند. اين واكنش در واقع پيش فاكتور ابتلا به ديابت نوع دوم است. در شرايطي كه انسولين در بدن به طور مناسب توليد نشده و كار نكند خطر بروز ديابت در كمين است.

  به گفته محققان؛ اين تحقيق بار ديگر به وجود رابطه مهم بين اختلال در الگوي خواب و افزايش خطر ابتلا به ديابت اشاره مي‌كند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #9
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  قيلوله نيمروزي ؛ كي و چقدر؟
  جام جم آنلاين: تحقيقات جديد نشان مي‌دهد كه خواب بعدازظهر به كاركرد حافظه بلندمدت كمك مي‌كند. همچنين اين مطالعات نشان مي‌دهد كه 90 دقيقه خواب نيمروز، به حافظه كمك بسياري مي‌كند البته هنوز اطلاعات دقيقي از پردازش مغز هنگام خواب فهميده نشده، اما نتيجه اين تحقيقات نشان مي‌دهد، احتمال دارد خواب نيمروزي، سرعت حافظه را تقويت كند.
  براي تعيين بهترين زمان خواب نيمروز، بهتر است بدانيد ساعت دروني بدن شما از چه نوعي است. اگر اختيار كامل داشته باشيد تا برنامه روزانه‌تان را تنظيم كنيد، چه زماني به بستر مي‌رويد و چه زماني از خواب بر مي‌خيزيد؟

  خواب نيمروز به مدت يك ساعت، باعث بهبود هوشياري تا 10‌ساعت مي‌شود. نتايج تحقيقي انجام شده در دانشگاه هاروارد نشان داد كه چرت زدن به مدت 45 دقيقه توانايي يادگيري و به خاطر سپردن را افزايش مي‌دهد.

  چرت زدن فشارهاي روحي را كم مي‌كند و خطر حمله قلبي و سكته، ديابت و افزايش وزن را كاهش مي‌دهد. چرت‌زدن باعث مي‌شود تا شما منطقي‌تر، سالم‌تر و ايمن‌تر باشيد؛ اما نيازمند شناخت بدن خود هستيد تا بدانيد چگونه بهترين خواب نيمروز را داشته باشيد.

  اگر تمايل داريد تا صبح زود مانند ساعت 6 از خواب برخيزيد و حوالي ساعت 21 تا 22 به بستر رويد، بهترين زمان خواب روزانه شما ساعت 13 تا 30/13 است. اما اگر دوست داريد تا پاسي بعد از نيمه‌شب بيدار باشيد و حوالي ساعت 8 تا 9 صبح بيدار شويد، دروازه خواب روزانه شما اندكي ديرتر باز مي‌شود يعني حوالي ساعت 30/14 تا 15.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 10. #10
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  كاهش فشار خون، هنگام خواب بعد از ظهر
  خواب بعدازظهر با پايين آمدن فشار خون، خطر بروز سكته در افراد را كاهش مي دهد.
  به نقل از خبرگزاري آلمان، محققان دانشگاه ليورپول، 9 فرد سالم كه شب كم خوابيده بودند را در سه گروه مختلف مورد بررسي قرار دادند. گروهي از اين افراد بعد از ظهر دائماً سرپا بوده و ايستاده بودند، گروهي دراز كشيده و بيدار بودند و گروهي خوابيدند.
  نتيجه اين تحقيق نشان داد، فشار خون تنها در گروهي كه خوابيدند كاهش يافت.
  اين گزارش مي افزايد، كاهش فشار خون در مرحله كوتاهي پيش از بخواب رفتن افراد رخ مي دهد. اين كاهش فشارخون علت اصلي كم شدن خطر بروز سكته در افرادي است كه بعدازظهرها مي خوابند.
  همچنين محققان تأكيد كردند، بالا بودن خطر بروز سكته قلبي، صبح ها به دليل افزايش فشار خون هنگام بيدار شدن از خواب است كه اين محققان هم اكنون در حال اثبات اين موضوع هستند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت