ترجمه: عباس منتظري
8 شـغـل پـولـسـاز دنـيـا

خيلي‌ها شنبه صبح که سر کار مي‌روند سر ساعت 8 در محل کارشان حاضرند ولي خيلي‌ها را بايد هل داد تا ساعت 9، 10 صبح به زور پشت ميز کارشان بنشينند...

راز موفقيت گروه اول چيست؟ شغلي پولساز و جالب. سايت ياهو در يک تحقيق 8 شغل پولساز و جذاب دنيا را به مردم معرفي کرده است.


1 گرافيست: اين شغل اولين رتبه را در ميان شغل‌هاي پولساز و شاد دنيا به خودش اختصاص داده است. اين شغل به شما فرصت مي‌دهد از تمام خلاقيت‌ خودتان استفاده کنيد و روز شنبه صبح سرشار از انرژي ساعت 8 صبح در محل کارتان حاضر شويد.

آموزش و مدارک‌: شما براي کار کردن به عنوان گرافيست بايد يک ليسانس در اين رشته داشته باشيد. البته داشتن مدرک ديپلم يا فوق‌ديپلم در اين رشته نيز مي‌تواند کار شما را راه بيندازد. البته مسلما هر چه مدرک تحصيلي بالاتر و خلاقيت بيشتري داشته باشيد درآمد شما بالاتر است.

متوسط دستمزد: براساس آمارگيري که سايت ياهو انجام داده طراحان گرافيک که در استخدام شرکت‌ها هستند سالانه به طور متوسط 45 هزار دلار درآمد دارند و اگر به صورت آزاد يا قراردادي کار کنند، سالانه دستمزدي برابر 57 هزار دلار را براي خود به ارمغان مي‌آورند.

2 بازارياب (متخصص بازاريابي): اگر عاشق معاشرت هستيد و روابط عمومي بالايي داريد، اين شغل برايتان ايده‌آل است. شما در اين شغل با مردم و صاحبان صنايع و شرکت‌ها در ارتباط هستيد و بايد دايما جلسه‌هايي را براي فروش بهتر محصولات، کالاها و خدمات ترتيب دهيد.

آموزش و مدارک: براي تبديل شدن به يک متخصص بازاريابي، داشتن مدرک در يکي از رشته‌هاي روابط عمومي، روزنامه‌نگاري، بازاريابي ارتباطات عالي است. براي موفق بودن در اين رشته شما بايد دوره‌هايي در روان‌شناسي، تبليغات، مديريت بازرگاني، امور جامعه‌شناسي و نوشتن خلاق را بگذرانيد.

درآمد: براساس آمارگيري اين تحقيق درآمد متخصصان بازاريابي 51 هزار دلار در سال است.

3 حسابداري و حسابرسي: اگر شما از رياضيات و عدد و رقم لذت مي‌بريد و حساب و کتابتان هم خوب است شغل حسابرسي را انتخاب کنيد. در اين شغل شما مي‌توانيد
ته و توي اختلاس و کلاهبرداري و ساير جرايم مالي را در شرکت‌ها، ادارات و کارخانه‌ها دربياوريد و حقوق خوبي از صاحبان شرکت بگيريد. اين شغل در مقام سوم شغل‌هاي پولساز و جالب ايستاده است.

مدارک لازم: براي حسابرس شدن شما نياز به مدرک حسابداري يا يک رشته مرتبط داريد. همچنين ممکن است مدرک کارشناسي ارشد خود را در رشته مديريت بازرگاني با گرايش حسابداري گرفته باشيد.

متوسط دستمزد: انجمن حسابداران و
حساب رسان ايالات‌متحده آمريکا به طور متوسط 59 هزار دلار به صورت سالانه پرداخت مي‌کند. ميانگين درآمد حسابداران و حسابرسان در دنيا حدود 50 هزار دلار در سال است.

4 سرآشپز: اگر عاشق آشپزي و خوراکي‌ها و طعم‌ها هستيد بد نيست که سرآشپز شويد. اين شغل يک سرگرمي بزرگ به شمار مي‌آيد و شما مي‌توانيد حين کار کردن درآمد خوبي هم داشته باشيد. سرآشپزها امروزه در دنيا شغل‌هاي بسيار پولسازي دارند و از هتل‌ها تا رستوران‌ها و مراکز تهيه غذا، اين هنرمندان چيره‌دست را روي دست مي‌برند.

آموزش و مدارک: اين روزها آشپزي در بسياري از آموزشگاه‌ها يا کلاس‌هاي خصوصي آموزش داده مي‌شود. شما مي‌توانيد اين رشته را در دانشگاه بخوانيد و مدارک معتبري از دانشگاه‌هاي معروف دنيا بگيريد.

دستمزد: سرآشپزها به طور متوسط سالانه 38 هزار تا 66 هزار دلار درآمد دارند.

5 ماساژ درمانگر: اگر دوست داريد درد و ناراحتي و استرس مردم را کاهش دهيد، مي‌توانيد يک متخصص ماساژ‌درماني شويد. ماساژ اين روزها طرفداران زيادي دارد و درد و ناراحتي و استرس را از مردم دور مي‌کند.

دوره و مدارک: کلاس‌هاي خصوصي و انجمن‌هايي براي آموزش ماساژ وجود دارد که شما مي‌توانيد در اين مراکز آموزش ببينيد يا با رفتن به چين و هند هم مي‌توانيد در مراکز آموزشي معتبر اين فن آموزش ببينيد و مدرک بگيريد.

متوسط درآمد: ماساژ درمانگران در دنيا به صورت متوسط ساعتي 17 دلار درآمد دارند. اگر ماساژدرمانگران براي خودشان موسسه يا شرکت تاسيس کنند درآمدشان تا ساعتي 33 دلار هم مي‌رسد.

6 برنامه‌ريز نشست‌ها و کنگره‌ها و گردهمايي‌ها: در دنيا سالانه ميليون‌ها کنگره، نشست، جشن و ميهماني در سطوح مختلف برگزار مي‌شود. از ميهماني‌ها و جشن‌هاي ازدواج گرفته تا کنفرانس‌هاي پزشکان و مهندسان يا نشست‌هاي بين‌المللي سياستمداران. البته پشت صحنه اين نشست‌ها، افرادي با ذوق و با مديريت بالا نشسته‌اند که اين مجالس را برنامه‌ريزي و برگزار مي‌کنند. برنامه‌ريز و برگزارکننده‌هاي کنگره‌ها و نشست‌ها اين روزها رتبه ششم شغل‌هاي جالب و پولساز را به خود اختصاص داده‌اند.

* درآمد: به طور متوسط سالانه 44 هزار دلار

7 طراح داخلي (دکوراسيون): خانه‌هاي امروزي شيک و زيبا هستند و لامينيت و آرک و نورپردازي، محيط داخل منزل را دلچسب مي‌کند. اگر هنرمند هستيد و از طراحي لذت مي‌بريد هفتمين شغل لذت‌بخش و پولساز دنيا را برگزينيد طراحي داخلي.

آموزش و مدارک: ديپلم، ليسانس، کارشناسي ارشد و دکترا در طراحي داخلي وجود دارد. اين دوره‌ها را به صورت دانشگاهي و آزاد مي‌توانيد بگذرانيد و مدارک معتبر کسب کنيد.

دستمزد: متوسط درآمد طراحان داخلي در دنيا به طور متوسط 45 هزار تا 82 هزار دلار است.

8 طراح بازي ويديويي: کودکان و نوجوانان بازي‌هاي ويديويي و رايانه‌اي را دوست دارند. سالانه در دنيا ميلياردها دلار صرف خريد و فروش چنين بازي‌هايي مي‌شود.

• آموزش: ليسانس يا فوق‌ليسانس طراحي گرافيک براي اين شغل کافي است.

• دستمزد: سالانه 42 هزار تا 68 هزار دلار.

منبع: yahoo