ترجمه: سميرا امين/پله پله تا ملاقات با موفقيت
ترک عادت مقدمه موفقيت است

در زمان و مكاني كه ديگران شكست خورده‌‌اند شما مي‌توانيد موفق باشيد؛ شما مي‌توانيد يك عادت جديد را شروع كنيد يا يك عادت كهنه را كنار بگذاريد در حالي كه ديگران نه عادت جديدي را وارد زندگي‌شان مي‌كنند و نه عادت كهنه‌اي را از زندگي‌شان بيرون‌ مي‌اندازند...

شما مي‌توانيد زندگي‌تان را تغيير دهيد؛ نه فردا بلكه همين امروز؛ اگر مي‌خواهيد اعتيادتان به موادمخدر، الكل يا سيگار را كنار بگذاريد، وزنتان را كاهش دهيد، كمتر قهوه بخوريد، ديگر سر كودكتان فرياد نكشيد، درآمد بالاتري داشته باشيد يا حتي در كارتان اعتمادبه‌نفس بيشتري داشته‌باشيد، كمي صبر كنيد زيرا بيشتر مردم وقتي يك عادت جديد را وارد زندگي‌شان، مي‌كنند 10 عادت خوب ديگر را از ياد مي‌برند؛ در حالي كه اگر عادت‌هاي خوب فراموش يا ترك شود، موفقيت شما از بين مي‌رود قبل از اينكه حتي شروع به كاري كرده باشيد. اگر به اين 10 نكته توجه كنيد، موفقيت شما در آينده تضمين خواهدشد.


1 شناسايي عادت‌ها

كنجكاو و ريزبين باشيد. مي‌خواهيد وزنتان را كم‌كنيد؟ دقيق بدانيد كه چه ميزان مي‌خواهيد وزنتان كم شود و در چه محدوده زماني مي‌خواهيد اين كار را انجام دهيد. مثلا اگر مي‌خواهيد 5 كيلوگرم در 5 ماه كم كنيد، برنامه‌اي بريزيد كه ماهي يك كيلوگرم وزنتان پايين‌بيايد. شايد بپرسيد اين مساله چه ربطي به عادت‌ها دارد؟ اگر عادت‌هاي بد غذايي خود را بشناسيد، ماه به ماه، هفته ‌به هفته، روز به روز و ساعت به ساعت، در ترك آنها تلاش مي‌كنيد. كمتر شيريني مي‌خوريد، بيشتر فعاليت مي‌كنيد، مسيري را پياده تا سر كار مي‌رويد و... اين يعني ترك يك عادت بد و به دست آوردن يك عادت خوب.


2 لذت شروع?كردن يا ترك يك عادت بد

شما به يك انگيزه قوي براي انجام كارها نياز داريد تا در سربالايي‌هاي مسير هلتان بدهد و در چاله‌ها دستتان را بگيرد. شما بايد مشتاق ترك يك عادت يا مشتاق شروع يك عادت جديد باشيد و اين، اصلي‌ترين قدم است. اگر در حال حاضر از شرايطي كه داريد راضي هستيد و از آن لذت مي‌بريد، هرگز موفق به تغيير آن نخواهيد شد چرا كه درونتان صدايي به شما مي‌گويد نيازي به تغيير نيست و همه‌چيز خوب است. آيا علت تصميم شما براي تغيير اين است كه ديگران مدام به شما مي‌گويند بايد تغيير كنيد؟ اين انگيزه شايد شما را تكان بدهد، اما حركت نه!

بايد به صداي درونتان و آنچه از شما مي‌خواهد گوش دهيد. البته گاهي صداي درونتان با خواست منطقي شما هماهنگ نيست و اين تضاد شما را مدام به عقب و جلو مي‌برد. در اين وضعيت چه بايد بكنيد؟ با خودتان حرف بزنيد و توضيح بدهيد با اين كاري كه انجام مي‌دهيد، چه چيزهايي به دست مي‌آوريد و چه چيزهايي را از دست مي‌دهيد. يك فهرست تهيه كنيد؛ فهرستي كه به شما بگويد اگر اين كار را انجام دهيد چه مي‌شود و اگر انجام ندهيد. چه براي به دست‌آوردن موفقيت بايد بدانيد «چرا» مي‌خواهيد تغيير كنيد و هر چقدر جواب اين «چرا» محكم‌تر و اصولي‌تر باشد؛ آينده روشن‌تر خواهد بود. آيا واقعا مي‌خواهيد به هدفتان برسيد؟ اين سوال را خيلي جدي از خودتان بپرسيد. اگر جواب مثبت است، پس حتما موفق خواهيد شد، در غير اين صورت نه...!


3 براي خودتان روشن كنيد چرا اين عادت را ايجاد يا ترك كرده‌ايد

گاهي عادت‌هاي نادرست ما راهي اشتباه بوده‌اند براي دور شدن از استرس و مشكل‌هايي كه داشته‌ايم و نتوانسته‌ايم آنها را حل كنيم. سيگار كشيده‌ايم چون تحمل مشكلي را نداشته‌ايم؛ قرص آرام‌بخش خورده‌ايم چون بي‌خواب شده بوده‌ايم؛ كارمان را درست انجام نداده‌ايم چون اصلا كارمان را دوست نداشته‌ايم واما براي مديريت استرس‌ها و از بين بردن و تعديل آنها راه‌هاي بهتر و ايمن‌تري هم وجود دارد. اگر در حال فرار از گذشته هستيد، بهتر است دست از فرار بكشيد و با آن مواجه شويد. ترستان را كنار بگذاريد و راه‌حلي براي گذشته‌هايي كه آزارتان مي‌دهد، پيدا كنيد. اگر از اضافه‌وزن عذاب مي‌كشيد، دست از ملامت خودتان برداريد و به جاي آن روزي نيم ساعت ورزش كنيد. به جاي صرف وقت براي تماشاي تلويزيون و حرف‌زدن با تلفن، ورزش كنيد. اگر نمي‌‌توانيد، حتما خيلي تنبل هستيد و بايد بدانيد تنبل‌‌ها جايي در ميان افراد موفق ‌ندارند‌، پس حرص نخوريد و همان تلويزيون‌تان را تماشا كنيد. مي‌توانيد از دوستان نزديكتان هم كمك بگيريد. با آنها درددل كنيد و و از ضعف‌ها و ترس‌‌هايتان بگوييد. به ياد داشته باشيد فراموش‌كردن يك اتفاق ناخوشايند، به زمان نياز دارد. عجله نكنيد. وقت به اندازه كافي داريد البته اگر از ته دل بخواهيد.


4 پيام‌هاي منفي را با پيام‌هاي مثبت جابه‌جا كنيد

از لحظه‌اي كه تصميم مي‌گيريد عادت بدي را ترك كنيد؛ تغيير را شروع كرده‌ايد. به خودتان يادآوري كنيد: «من در حال كم كردن وزن هستم»، «دفعات سيگار كشيدن من كم شده»، «مي‌خواهم درس بخوانم» و... اين پيام‌ها مي‌تواند به شما كمك كند تا مسيرتان را ادامه دهيد. به عقب نگاه نكنيد، به زماني كه از دست داده‌ايد و به زماني كه صرف اعتياد يا رابطه عاطفي اشتباه كرده‌ايد؛ فكر نكنيد. اگر واقعا به كارتان ايمان داشته باشيد، مي‌توانيد پيام‌هاي بد و منفي را كه در مغزتان ريشه دوانده كم‌كم با پيام‌هاي خوب و مثبت جايگزين كنيد. خودتان را دوست داشته باشيد، از عادت‌هاي بدتان متنفر باشيد نه از خودتان! خودتان را ببخشيد همان‌طور كه خدا وعده داده ما را مي‌بخشد. جمله‌هاي مثبت و اميدبخش را از اينترنت، كتاب، روزنامه و.... جمع و در مورد آنها فكر كنيد. شما مي‌توانيد موفق باشيد اگر واقعا و از صميم قلب بخواهيد.


5 كنجكاوي به خرج دهيد

براي موفقيت برنامه‌ريزي داشته باشيد. زيرا براي دستيابي به آن به جزييات نياز داريد. دقيقا بدانيد هدف نهايي شما چه نقطه‌اي است و براي رسيدن به آن چند سال، روز، ماه و ثانيه وقت داريد. دقيقا بدانيد وسايلي كه براي طي اين مسير لازم داريد، چيست؟ كتاب، يك وسيله ورزشي، كفش، يك مشاور و يك ... از درست بودن راهتان مطمئن شويد. آيا براي شما اين رژيم كه هزينه هم دارد، موثر است؟ آيا اين مشاور واقعا در كارش تخصص دارد؟ آيا اين ماده باعث ترك اعتياد مي‌شود؟ از اطلاعات اينترنت هم استفاده كنيد.


6 مسووليت‌پذير باشيد

اگر بخواهيد مي‌توانيد هماني باشيد كه در روياهايتان تصور مي‌كنيد اما واقعا رسيدن يا نرسيدن به هدف به خود شما ربط دارد. اين نكته‌ها واقعا تضمين‌كننده موفقيت هستند به شرطي كه اهل عمل باشيد و كارهايي كه بايد، انجام دهيد. تمام همه كارهاي لازم را روي برگه‌اي بنويسيد و در پايان هر روز در مورد آنها از خودتان بازخواست كنيد و به خودتان پاسخگو باشيد.


7 رفتارتان را تقويت كنيد

به رفتار مثبت جديدتان جايزه بدهيد. به سينما برويد. يك لباس تازه يا يك خوراكي خوشمزه بخريد. همه اينها مغز شما را براي انجام يك كار مثبت تشويق مي‌كند. خيلي به خودتان سخت نگيريد يا سهل‌انگار نباشيد. خودتان را جمع‌وجور و مثل يك انسان بالغ رفتار كنيد.


8 يك سيستم تقويتي داشته باشيد

يك دوست پيداكنيد، يك همراه دلسوز، حتي يك گروه مناسب كه آنها هم شرايطي مثل شما داشته باشند. گروه‌هايي مثل گروه‌هاي ترك اعتياد، گروه‌هاي همراه خانواده و... دست از ويران‌كردن خودتان برداريد و براي اينكه وضعيت بهتري داشته باشيد تلاش بيشتري بكنيد. اگر در يك جمع قرار بگيريد و ببينيد فقط شما مشكل نداريد و ديگران هم مثل شما مشكل‌ دارند حتي مشكل‌هاي بزرگ‌تر از شما، خواسته يا ناخواسته اعتماد به نفس و دلگرمي بيشتري پيدا مي‌كنيد.


9 برنامه جلوگيري داشته باشيد

اگر مي‌خواهيد طي مسير موفقيت، موفق باشيد، گاهي با خودتان كاملا خلوت كنيد و فهرست آنچه بايد و آنچه نبايد انجام دهيد را مرور كنيد. گاهي حمام بهترين مكان براي اين كار است! اگر ديديد خيلي عقب هستيد، نسخه جمله‌هاي مثبت را به كار بگيريد. اجازه ندهيد طولاني بودن مسير شما را از پا بيندازد. در اين مرحله داشتن يك فهرست از افرادي كه مي‌توانند به شما انرژي مثبت بدهند هم كارساز است.


10 اتاق گريه تدارك ببينيد

در راه تغيير و ترك عادت، هميشه دلهره‌ها و سختي‌هايي وجود خواهد داشت كه اين مسير باعث مي‌شود احساس ناراحتي شديدي كنيد ولي طبيعي است پس منتظر چنين لحظاتي باشيد و براي آن اتاق گريه تدارك ببينيد تا بتوانيد در مواقع لزوم بغضي بتركانيد و دلي آسوده كنيد. به هر حال بايد بدانيد اوج اين حالت در 30-20 روز اول تغييرات است يا در نيمه‌نهايي آن. در اين مدت شما اجازه داريد حسرت گذشته را بخوريد اما حواستان جمع باشد كه نبايد خيلي طولاني شود.

و آخر هم اينكه همان‌قدر كه ممكن است موفق بشويم ممكن است شكست بخوريم پس اگر مي‌خواهيد دل به دريا بزنيد تا حدامكان هم به غرق شدن فكر كنيد و هم به پيدا كردن صدف!

منبع: Self growth

هفته نامه سلامت