«من اين موفقيتم را مديون پدر و مادرم هستم.» اين جمله‌اي است که اکثر افراد مي‌گويند اما گاهي اوقات اين حرف بيشتر ناشي از احساسات است تا واقعيت. به هر حال هر پدر و مادري در تربيت و موفقيت فرزندان نقش دارد اما نقش بعضي از پدر و مادرها بسيار پررنگ‌تر است...

توماس اديسون: در مورد معروف‌ترين مخترع تاريخ، داستان‌هاي زيادي وجود دارد. آزمايش‌هاي عجيب و غريب او، آزمايشگاهش داخل واگن يک قطار و چند صد اختراع مختلفش اما شايد دانستن اين نکته بد نباشد که مدت تحصيل اديسون در مدرسه فقط سه ماه بوده است. رفتار او آن قدر عجيب بود که معلمش لقب «خنگ» به او داده بود و همين باعث شد تا او کاملا توسط مادرش تربيت و آموزش داده شود: «مادرم دليل ساخته شدن من بود. آن‌قدر به من مطمئن بود که من احساس مي‌کردم دليلي براي زنده ماندن دارم. احساس مي‌کردم نبايد نااميد باشم.»

مايکل فلپس: قهرمان افسانه‌اي تاريخ المپيک با 14 مدال طلا و چند مدال ديگر، هنوز سي سالش نشده است. مايکل فلپس که براي به دست آوردن اين موفقيت يک برنامه فشرده و منظم را به مدت چند سال پي گرفته بود هم از آن بچه‌هايي است که موفقتيش در درجه اول به خاطر مادرش است. «پسر شما هيچ‌وقت قادر به تمرکز روي هيچ چيزي نخواهد بود.» اين جمله نااميدکننده معلم مايکل باعث دلسردي مادرش دبورافلپس نشد. تلاش‌هاي مادر براي کشف استعداد فرزندش، مايکل را تبديل به قهرمان شناي تاريخ کرد.

هلن کلر: فعال سياسي، نويسنده و سخنران. اينها فعاليت‌هاي خانم هلن‌کلر بود اما شهرت او فقط به خاطر اين اقداماتش نيست. او تمام اين کارها را در حالي انجام داد که از 19 ماهگي کر و لال و نابينا بود. مادر هلن‌کلر، تحت تاثير نوشته‌اي از چارلز ديکنز و همچنين ديدن کنجکاوي و استعدادهاي دختر معلولش تمام تلاشش را براي پيشرفت او انجام داد. او توانست معروف‌ترين متخصص گوش و حلق و بيني آمريکا را پيدا کند و از طريق وي به الکساندر گراهام‌بل معرفي شود. پشتکار و حمايت او باعث شد تا تلاش معجزه‌آساي خانم آن سوليوان معلم شخصي هلن‌کلر نتيجه بدهد و بعد از چند سال اين دختر بتواند به روش خاص خود حرف بزند، بشنود و حتي ببيند.

انزو زيدان: يکي از مناقشات سياسي فرانسه و اسپانيا در سال گذشته مساله تابعيت يک پسربچه 15 ساله بود اما اين پسربچه يک بچه معمولي نيست. او پسر زين‌الدين زيدان نابغه فوتبال است. زيدان مربي شخصي پسرش است و آموزش‌هاي او باعث شده از همين حالا باشگاه‌هاي مختلف براي داشتن اين بازيکن در چند سال ديگر مبارزه کنند اما از آن مهم‌تر دعواي سياسي ورزشي فرانسه و اسپانيا براي داشتن انزو است. همسر زيدان اسپانيايي است و همين باعث داشتن تابعيت دوگانه براي انزو شده است. به هر حال تيم ملي هر دو کشور مايل‌اند شاگردي را که علاوه بر آموزش‌هاي زيدان، ژن‌هاي او را هم دارد به عضوبت بگيرند.