جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: حافظه ضعیف برای درس خواندن/32 ساله

saman_s آفلاین است تازه وارد

پیشفرض حافظه ضعیف برای درس خواندن/32 ساله

سلام

جواني 32 ساله هستم. حافظه كوتاه‌مدت و بلند مدتم بسيار ضعيف است. به دلايل كاري مجبورم درس بخوانم. براي تقويت حافظه‌ام چه كنم؟

دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
    موقعیت
    تهران
    Blog Entries
    3

پیشفرض

ابتدا بايد ببينيم تشخيصتان درست است يا نه. بيشتر مواقع تشخيص‌هايي كه افراد براي خود مي‌گذارند، اشتباه است، مگر اينكه تست حافظه از شما گرفته شده باشد. پس به بررسي دقيق‌تري نياز داريد. روان‌شناسان معمولا براي بهبود حافظه كوتاه‌مدت و بلندمدت، روش‌هاي كدگذاري را پيشنهاد مي‌كنند.

يعني افراد بايد براي تقويت حافظه، كارهايشان را علامت‌گذاري كنند. روش علامت‌گذاري به 3 بخش تقسيم مي‌شود؛ بخش اول اين است كه با صداي بلند كارها يا مطالبي كه مي‌خواهيد فراموش نكنيد، به خودتان بگوييد؛ مثلا «يادم باشد امروز روزنامه بخرم يا يك تلفن به همكارم بزنم». بخش دوم كمك‌گرفتن از ديگران است؛ مثلا به ديگران كه شامل همسر، همكاران فرزندان، دوستان و... مي‌شوند، بگوييد: «يادم بينداز فلان كار را انجام دهم». بخش سوم، يادداشت گذاشتن است. حتما افراد زيادي را ديده‌ايد كه كارهايي را كه بايد انجام بدهند يا مطالبي را كه مي‌خواهند يادشان بماند، مي‌نويسند و جلوي چشمانشان مي‌گذارند. ثبت رفتارهاي موفقيت‌آميز نيز در تقويت حافظه موثر است. به اين شكل كه اگر كار يا مطلبي را فراموش نکرده و آن را به خاطر سپرده بوديد، خودتان را تشويق كنيد. هرگز افكار منفي به خود راه ندهيد. گفتن جمله‌هايي مانند اينكه من حافظه ضعيفي دارم، مطلبي در يادم نمي‌ماند و... اثر تلقيني بر حافظه‌تان خواهدگذاشت. شايد مشکل شما در درس خواندن و يادگيري مطالب درسي، به دليل ضعف بنيه علمي‏تان باشد. در اين صورت بايد بنيه علمي‌تان را تقويت كنيد. روش درس‌خواندنتان را هم مي‌توانيد تغيير دهيد؛ يعني مطالبي كه در يك روز مي‌خوانيد، حتما در همان روز تكرار كنيد تا از حافظه كوتاه‌مدت به حافظه‌ بلندمدت منتقل شوند. مطالب آموخته شده را تكرار و تمرين كنيد. هر چه اين كار را بيشتر انجام دهيد، ميزان ماندگاري اطلاعات در حافظه بلندمدتتان بيشتر مي‌شود. مطالب طبقه‌بندي‌شده بخوانيد تا هنگام بازخواني‌شان، درك درست‌تري از آنها داشته باشيد و اطلاعات طبقه‌بندي شده ارائه بدهيد. يكي ديگر از روش‌هايي كه در تقويت حافظه كاربرد دارد، خلاصه‌برداري از مطالب خوانده شده‌است. حتما مطالب را با صداي بلند بخوانيد تا گوش‌هايتان هم مطالب را بشنوند. نکته‌هاي مهمي را كه بايد حفظ كنيد يا چند بار ديگر آنها را بخوانيد، هاي‌لايت يا برجسته و مشخص كنيد و از خودتان پرسش و پاسخ انجام دهيد. اگر همه اين‌كارها را كه در تقويت حافظه موثر هستند انجام داديد و نتيجه نگرفتيد، آن‌وقت مي‌توانيد بگوييد در حافظه مشكل دارم.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

• نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
  • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
  •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت