نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع
 1. #1
  p.hekmat آفلاین است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  May 2012
  ارسالها
  2

  پیشفرض برای ترک اعتیاد پدر چه کنیم؟

  سلام

  پدر معتادي داريم که دوست داريم وي را ترک دهيم اما نمي‏دانيم براي کمک به او چه بايد بکنيم. لطفا ما را راهنمايي کنيد

 2. #2
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  خانواده ها بايد بدانند که مي‌توانند در ترغيب فرد معتاد براي تغيير عادت و سبک و روش زندگي خود نقش موثري داشته باشند و آنها بايد روح تازه‌اي را به زندگي فرد معتاد بدمند.

  لازم نيست او را ترغيب كنيد ناگهان تغييراتي در زندگي‌اش ايجاد كند يا اقدام‌هاي پيچيده و دشواري انجام دهد بلکه بهترين راه?حل اين است که ابتدا اهداف سهل‌الوصول و آسان‌تري را براي او معين کنيد تا وي آن راه حل را انتخاب كند. به عنوان مثال تغييرات ظاهري مي‌تواند نقطه شروع مناسبي باشد.

  تشويق او براي رسيدگي به ظاهر، آراستگي و تميزي لباس‌ها به نحوي که از شلختگي و بي‌حوصلگي نشاني نداشته باشد، کوتاه‌کردن ناخن‌ها، اصلاح صورت و از اين قبيل كارها كه روحيه وي را از کسالت دور خواهند کرد، از جمله اين اقدام‌هاست. شايد ديدار بزرگ‌ترها و جمع‌شدن خانواده دور هم، انگيزه ايجاد چنين تغييراتي را فراهم كند.

  توجه داشته باشيد که هرچه پيوندهاي معنوي در تار و پود خانواده گسترش‌يافته‌تر و اخلاقي‌بودن رفتارها ملموس‌تر باشد، فرصت‌هاي ارزشمند بيشتري براي بازگشت به زندگي در اختيار فرد معتاد قرارمي‌گيرد. اين امر مستلزم وقت‌گذاشتن و با هم‌بودن است.

  همچنين خانواده مي‌تواند راهكارهاي جديدي براي در کنار هم‌بودن امتحان كند. مي‌توانيد فعاليت‌هايي ترتيب دهيد که همگي اعضاي خانواده در آن درگير شوند و از در کنار هم‌بودن لذت ببرند؛ مثلا همگي با هم براي تغيير دكوراسيون فصل سرد در خانه و سر‌زدن به بزرگ‌ترها دور هم جمع شويد.

  خانواده مي‌تواند فرصت دوستي‌هاي جديدي را براي فرد معتاد خلق کند و يا او را در موقعيت‌هاي مناسب به تجديد رابطه با دوستان قديمي‌که مصرف‌کننده نيستند، ترغيب کرده و با تقويت اعتمادبه‌نفس او، اين نگراني را که مورد پذيرش ديگران قرار نگيرد، از بين ببرند. نكته اينجاست كه براي شخص درحال ترک اعتياد هرگونه ارتباط با افراد مصرف‌کننده يا دوستاني كه يادآور آن دوران هستند، وسوسه‌گر و دردسرساز است. به عبارتي هرچه از آنها بيشتر فاصله بگيرد و حتي فرار کند، برايش مناسب‌تر خواهد بود. خانواده‌ها آگاه باشند براي پيشگيري از اين ارتباطات، رفتارهاي توام با تحکم يا نصيحت‌هاي خشک و خالي چندان موثر نمي‌افتند اما ارشاد مهربانانه همراه با نوازش، همدلي و خيرخواهي، در گفت‌وگو با فرد معتاد و کمک به درک واقعي خطري که در اين ارتباطات او را تهديد مي‌کند، کارساز خواهد بود.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0