جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: آسيب شناسي زندگي مجردي در کلان شهرها

دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
    موقعیت
    آمریکا

پیشفرض آسيب شناسي زندگي مجردي در کلان شهرها

آسيب?شناسي زندگي مجردي در کلان شهرها
    مجردها و مشکل ها

«خانه مجردي» و «زندگي مجردي» واژه‌هايي هستند كه در كشور ما چندان پسنديده و پذيرفته نيست و زماني كه صحبت از آنها به ميان مي‌آيد؛ معمولا عوام، جواني را تصور مي‌كنند كه اوقاتش را با خوشگذراني و روابط بي‌قيدوبند مي‌گذراند...

آخرين گزارش‌هاي سازمان ملي جوانان حاكي از افزايش تمايل جوانان به زندگي مجردي‌ است به‌گونه‌اي كه در كلان‌شهرهايي مثل تهران، شيراز، مشهد، اصفهان، تبريز و اهواز 30 درصد جوانان زندگي مجردي دارند. سازمان ملي جوانان از اين آمارها ابراز نگراني كرده و نسبت به افزايش چنين زندگي‌اي به خانواده‌ها هشدار داده است. البته هشدارها به اين دليل جدي‌تر مي‌شود كه دختران بخش قابل?توجهي از آمار سازمان ملي جوانان را تشكيل مي‌دهند.

«18 ساله كه بودم مهندسي كامپيوتر دانشگاه تهران قبول شدم. تا زماني كه درسم تمام شود، در خوابگاه دانشگاه بودم ولي بعد از آن تصميم گرفتم يك خانه بگيرم و تنها زندگي كنم.» اين بخشي از زندگي مريم است كه الان 31 ساله است و چند سالي است مجردي زندگي مي‌كند. او مي‌گويد: «بعد از اينكه درسم تمام شد، با كمك يكي از دوستانم در يك شركت كامپيوتري كار پيدا كردم و توانستم درآمدي داشته باشم و يك خانه 50 متري اجاره كنم.» چرا پيش خانواده‌ات بازنگشتي؟ جواب مي‌دهد: «در شهرمان كار نبود، 3 خواهر و 2 برادر ديگر هم در خانه داشتم كه نمي‌توانستم با آنها كنار بيايم. تازه اگر برمي‌گشتم، هر روز بايد با پدر و مادرم جر و بحث مي‌كردم چون پدر ديكتاتوري دارم كه مدام در كوچك‌ترين كارهاي روزمره من دخالت مي‌كند. اگر برمي‌گشتم بايد شوهر مي‌كردم چون در شهرستان رسم است كه دختر زود بايد شوهر كند وگرنه كلي حرف و حديث پشت‌سرش است، پس بهترين تصميمي كه مي‌توانستم بگيرم اين بود كه مستقل شوم. اين جوري اختيارم دست خودم است و نبايد براي هر چيزي توضيح بدهم و احساس آزادي و راحتي مي‌كنم.»

چرا آمار زندگي مجردي در حال افزايش است؟

مهم‌ترين موضوعي كه جوانان را به سمت زندگي مجردي سوق مي‌دهد، استقلال است. در حالي كه پيش از اين جوانان زود ازدواج مي‌كردند و تشكيل خانواده مي‌دادند و به سرعت صاحب خانه و شغل مي‌شدند و به فكر زندگي مجردي نمي‌افتادند. دكتر فريد براتي، روان‌شناس و مدرس دانشگاه تغيير خواسته‌ها و علايق و ديدگاه جوانان را علت افزايش تمايل به زندگي مجردي مي‌داند و مي‌گويد: «به نظر مي رسد امروز نگرش جوانان به زندگي تغيير كرده و ديگر مانند قديم ازدواج اولويت اولشان نيست. در يك نظرسنجي که اخيرا انجام شده، مشخص شد كه ازدواج در اولويت 7 و 8 جوانان است و اشتغال و تحصيل براي آنها اهميت بيشتري دارد.» مديركل سابق امور زنان و خانواده بهزيستي با بيان اينكه زندگي مجردي براي دختران تبعات بيشتري دارد، ادامه مي‌دهد: «ازدواج ديرهنگام، احساس سرخوردگي، تنهايي و احساس انتخاب‌ نشدن از عواملي است كه سلامت رواني و اجتماعي دختراني را كه زندگي مجردي دارند، تحت‌تاثير قرار مي‌دهد.»

اين مشاور خانواده يادآور مي?شود: «اگر مراكز مشاوره را پايگاه ديده‌وري مشكلات اجتماعي بدانيم، بايد بگويم در سال‌هاي اخير براساس مشاهدات ما در مراكز مشاوره، برخي جوانان در اثر بالارفتن سن ازدواج به يك نوع زندگي مشترك که گاهي غيرشرعي و غيرقانوني است روي آورده‌اند. وي با بيان اينكه در حال حاضر اين نوع زندگي‌ها در غرب بسيار رايج است، مي‌گويد: «اولين‌‌بار اين شيوه زندگي در بلژيك رواج يافت. نتايج بررسي‌هايي كه در اين زمينه انجام شد، نشان داد هزينه‌هاي بالاي زندگي و ناتواني جوانان براي ازدواج، دليل رواج چنين زندگي‌‌هايي شده است.» دكتر براتي با بيان اينكه زندگي مجردي در كشور ما به ويژه براي دختران پذيرفته نيست، تاكيد مي‌كند: «اين نوع زندگي با ارزش‌ها، شرايط اجتماعي و اعتقادي جامعه ما سازگار نيست و باعث تعارض و بحران‌هاي اجتماعي خواهدشد.» وي با اشاره به نارضايتي والدين از زندگي مجردي فرزندانشان مي‌افزايد: «بسياري از والدين به مراكز مشاوره مراجعه مي‌كنند و با ابراز نگراني از اينكه فرزندشان زندگي مجردي را انتخاب كرده، از ما راه‌حل مي‌خواهند.» دكتر براتي با انتقاد از عملكرد مسوولان براي آموزش جوانان و والدين، تاكيدمي‌كند: «متاسفانه به جوانان مهارت‌هاي زندگي را آموزش نمي‌دهيم و آموزشي نيز براي والدين در تعامل با فرزندانشان نداريم. از لحاظ علمي نيز‌ آسيب‌هاي اجتماعي بررسي نمي‌شود. سنگين بودن هزينه‌هاي زندگي، جوانان را از ازدواج فراري مي‌دهد و به فكر چنين زندگي‌اي مي‌اندازد.»

زندگي مجردي؛ به اجبار يا به انتخاب؟

نمي‌توان به زندگي مجردي فقط با ديدگاه منفي نگاه كرد بلكه بايد عوامل به‌وجود‌آورنده آن را به خوبي شناخت تا بتوان آسيب‌هاي آن را بررسي كرد. تجرد از عوارض زندگي مدرن امروز است؛ وقتي ميزان درآمد جوانان آنقدر نيست كه بتوانند يك زندگي را اداره كنند و اندازه خانه‌ها آنقدر كوچك است كه اعضاي خانواده به راحتي نمي‌توانند در آن زندگي كنند، ترجيح مي‌دهند مجرد بمانند. اين ديدگاه رييس اداره سلامت اجتماعي وزارت بهداشت است. سهيلا اميدنيا به ضعيف‌شدن روابط اجتماعي در جامعه اشاره مي‌كند و معتقد است: «جوانان مهارت‌هاي ارتباط ميان اعضاي خانواده و حتي بين 2 جنس مخالف را حتي در مدارس و دانشگاه را آموزش‌ نمي‌بينند. معمولا همه به جوانان هشدار مي?دهند اما هيچکس راه?حل مناسبي ارايه نمي?دهد. علاوه بر آن، استرس و ناامني رواني و اجتماعي آستانه تحمل افراد را كم مي‌كند و اينها دليلي براي افزايش تجرد است.» فرهنگ مصرف‌گرايي مورد ديگري است كه رييس اداره سلامت اجتماعي به آن اشاره مي‌كند: «مصرف?گرايي و لذت‌جويي به طرز چشمگيري در جامعه افزايش يافته و باعث بالارفتن سن ازدواج و تجرد شده است.» اميدنيا، زندگي مجردي و تمايل به استقلال در جوانان را نگران‌كننده نمي‌داند بلكه اعتقاد دارد بايد نگران آن بود كه جوانان به اجبار به زندگي مجردي روي بياورند.

اين مشاور خانواده، فرهنگ ايراني و شرقي را فرهنگ جمع‌گرايي توصيف مي‌كند و مي‌گويد: «فردگرايي و تجرد در كشور ما قدمت ندارد، در حالي كه سابقه آن در كشورهاي غربي به يك قرن مي‌رسد. در كشور ما تا چند دهه پيش پدربزرگ و مادربزرگ و عروس و دامادها با يكديگر در يك خانه زندگي مي‌كردند در يك گذر تاريخي كه با سرعت صورت گرفت، ديگر مجالي براي آموزش مهارت براي زندگي مستقل فراهم نشد و در واقع يک نوع آشفتگي در اين سبک زندگي به وجود آمد که نه به مباني زندگي مدرن نزديک بود و نه به جامعه سنتي قبلي. در اين صورت جوانان بدون داشتن آگاهي لازم، به سمت زندگي مجردي روي مي‌آورند.» همان‌طور كه پيش از اين نيز در اين گزارش مطرح كرديم، استقلال مهم‌ترين دليل جوانان براي زندگي مجردي است.

رييس اداره سلامت اجتماعي وزارت بهداشت نيز اين موضوع را تصديق مي‌كند و صحبت?هايش را با بيان اين پرسش‌ها ادامه مي‌دهد: «آيا جوانان براي داشتن استقلال آموزش ديده‌اند؟ آيا آموخته‌اند كه چگونه از خودشان مراقبت كنند؟ آيا ارزش‌هاي اجتماعي‌اي را كه بايد در زندگي مجردي در نظر داشته باشند، مي‌دانند؟ بهتر نيست به فكر آگاه كردن جوانان باشيم؟» وي در مورد اقدام‌هاي وزارت بهداشت براي آموزش مهارت‌هاي اجتماعي مي‌گويد: «آموزش‌هاي اجتماعي و ارتباطي متعددي اعم از شيوه دوست‌يابي، شناخت خود، مهارت‌هاي ارتباطي روش‌هاي مديريت زندگي در دفتر ما در حال طراحي است كه قرار است با همكاري آموزش و پرورش و وزارت علوم بستر لازم براي اجراي آن فراهم شود.»

نگاهي ديگر

محمدرضا متقي

در زندگي مجردي، ظرف‌ها خود به خود شسته نمي‌شوند!

علي صمدزادگان، دانشجوي حقوق دانشگاه شهيد بهشتي که خود ساکن تهران است ولي براي رسيدن به استقلال فردي خانه‌اي جداگانه را اجاره و براي تامين هزينه‌هاي خود مشغول به کار شده درباره تصوراتش از اين نوع زندگي مي‌گويد: «بر پايه القائاتي که جامعه ايجاد کرده بود، هميشه فکر مي‌کردم زندگي مجردي يک زندگي بي‌قيد و بند، بي‌نظم، بدون هدف و پيرو روزمرگي است و فقط صرف زندگي‌کردن و خوشگذراني در آن مطرح است اما پس از ورودم به اين زندگي و با کلنجارهايي که با خود و خانواده داشتم متوجه شدم بسياري از آنها، انگاره‌هاي ناصحيح بود. براي اينکه بتوانم اجاره بهاي خود را پرداخت کنم مشغول کار شدم و ورزش‌هاي رزمي آموزش مي‌دهم. مي‌دانم خودم موظف به انجام كارهايم هستم. به قول يکي از اساتيدم که اين را به مزاح مطرح مي‌کرد در زندگي مجردي هيچ ظرفي خودبه‌خود شسته نمي‌شود. من اين کلام را بسط مي‌دهم و مي‌گويم در زندگي مجردي هيچ مشکلي خود‌به‌خود حل نمي‌شود و بايد براي آن تلاش کرد تا از پس اين مصائب برآمد.»

وي تصريح مي‌کند: «از مسايل مهمي که اين نوع زندگي به فرد خواهد داد، آزادي‌هايي است که در زندگي، خود مالک آن نبوديم. آزادي انديشه، آزادي پوشش، رفتار و... . در اين ورطه است که فرد خود دروني‌اش را آشکار مي‌كند. اگر مومن است زيست مومنان دارد، اگر اخلاقي است زيست اخلاقي، ولي اگر پايبند به اخلاق و ايمان نباشد به راه‌هايي کشيده مي‌شود که شايد ديگر راه بازگشتي از آن متصور نيست. راحت‌تر بگويم فرد مالک تنهايي‌اي مي‌شود که مي‌تواند در آن فکر کند، اگر فکر پاک دارد به پاکي و اگر فکر ناپاک دارد، به مسير انحراف رهنمون مي‌شود.»

وي در ادامه مي‌گويد: «از ديگر مسايل مهم اين نوع زندگي‌، مسايل مالي است. اينجا ديگر هزينه‌ها بايد حساب‌شده باشد، تو نمي‌تواني به هر شکلي که مي‌خواهي هزينه کني. من يک خانه 40 متري اجاره کرده‌ام و ماهانه 200 هزار تومان اجاره مي‌پردازم اين در صورتي است که حقوقم مشخصا براي يک زندگي عادي نيز کفايت نمي‌کند، بايد هزينه‌هاي رفت‌و‌آمدم کنترل شده باشد، برخلاف باور همه براي همخواني دخل و خرج بايد هزينه‌هاي تفريحم به حداقل برسد و حتي گاهي بايد در غذا نيز صرفه‌جويي کنم.»وي در ادامه مي‌گويد: «من امروز صاحب استقلالي شده‌ام که همراه با تنهايي است، مشخصا جدايي انسان از خانواده کار سخت و دشواري خواهد بود، به‌خصوص اينکه هميشه عادت کرده بودم صبح با ديدن مادرم، پدرم و ديگر اعضاي خانواده روز را آغاز کنم اما اکنون تنها چيزي که مرا از خواب بيدار مي‌کند، صداي ساعت زنگي است که بايد آن را خودم تنظيم کنم. شايد به‌همين‌خاطر بيشتر دوست دارم بيرون از خانه با دوستانم باشم يا از طريق تارنماهاي اجتماعي تنهايي‌ام را پر کنم»

وي در پايان خاطرنشان مي?کند: «بايد دانست که زمان اين نوع زندگي بسيار کوتاه است. اگر فرد آموزش‌هاي لازم را نديده باشد، اين نوع زندگي براي او زهر و اگر تربيتي صحيح داشته باشد، مي‌تواند به منزله پادزهر باشد و اين قضيه ابتدا بر دوش خانواده، سپس مدارس، رسانه‌ها و جامعه است. بايد جوانان بياموزند که چگونه مسووليت زندگي‌اي را که در آينده بر عهده آنهاست به نحو احسن بپذيرند.»

هفته نامه سلامت
    عضو تحریریه علمی ایران سلامت

دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
    موقعیت
    آمریکا

پیشفرض

نگاه آسيب شناس/ دکتر مصطفي اقليما/رييس انجمن مددکاري اجتماعي و متخصص آسيب‌هاي فردي و خانوادگي
    هيچ‌کس دوست ندارد زندگي مجردي را انتخاب کند

انسان موجودي اجتماعي است و نمي‌تواند تنها زندگي کند. حتي حيوانات نيز زندگي گروهي دارند، بنابراين هيچ‌کس نمي‌خواهد تنها بماند، مگر تحت شرايط خاص اجتماعي و فرهنگي. در قديم جوان‌ها تا درسشان تمام مي‌شد، سر کار مي‌رفتند و زود ازدواج مي‌کردند اما با رواج شهرنشيني، خانواده از شکل گسترده به هسته‌اي ‌رسيد. طي 20 سال گذشته تورم، فقر و بيکاري زياد شده، به‌گونه‌اي که در حال حاضر آمار طلاق بسيار افزايش يافته است...

در قديم، خانواده‌ها در خانه‌هاي بزرگ زندگي مي‌کردند اما در حال حاضر آپارتمان‌هاي 60-50 متري گنجايش يک خانواده بزرگ را ندارد. ميزان درآمد جوانان نيز کفاف تامين هزينه‌هاي زندگي مشترک را نمي‌دهد، بنابراين آنها به زندگي مجردي روي مي‌آورند. توجه داشته باشيد اولين نيازهاي فيزيولوژيک انسان، خوراک و نيازهاي جنسي است. مي‌توانم بگويم 70 درصد جواناني که به زندگي مجردي روي مي‌آورند، نمي‌خواهند کارهاي خلاف شرع انجام دهند و در اين صورت ممکن است گاهي به خود?ارضايي روي آورند. اين انحرافات جوانان را عصبي مي‌کند، دچار احساس گناه مي‌شوند و فشارهاي روحي-رواني به سراغشان مي‌آيد. علاوه بر آن، هورمون‌هاي بدن دختراني که سنشان بالا رفته و هنوز ازدواج نکرده‌اند، به هم مي‌ريزد و بيماري دستگاه تناسلي به سراغشان مي‌آيد و عصبي مي‌شوند. برخي جوانان نيز خواسته‌ يا ناخواسته به روابط نامشروع روي مي‌آورند و دردسرها شروع مي‌شود. درحقيقت نوعي اطمينان نداشتن به اطرافيان و جامعه در جوان شکل مي‌گيرد که با علايم بيماري رواني بروز مي‌کند.

بايد بدانيم آنچه جوان‌ها را از خانه فراري مي‌دهد، نداشتن آرامش است. جوان به آرامش خيال و احترام در خانواده نياز دارد. جوانان از اينکه مدام مورد قضاوت قرار گيرند و به عقايدشان احترام گذاشته نشود، شکايت دارند. يکي از دلايل اصلي بازنگشستن جوانان شهرستاني بعد از ادامه تحصيل به شهرشان، اين است که در شهرستان‌ها محيط کوچک است و همه مدام قضاوت مي‌شوند و احساس مي‌کنند در صورت بازگشت بايد به سنت‌هايي تن دهند که برايشان قابل‌قبول نيست. از سوي ديگر، در جامعه والدين سنتي هستند و به فرزندانشان فشار مي‌آورند که زودتر ازدواج کنند و زماني که شرايطش فراهم نباشد، جوان مستأصل مي‌شود.

من معتقدم هيچ‌کس دوست ندارد هميشه تنها زندگي کند، شايد چند سال بتواند تنها باشد اما زماني که درآمد مناسبي و موفقيت مناسب ازدواج پيدا کرد، حتما به فکر تشکيل خانواده مي‌افتد، بنابراين بايد شرايط ازدواج را براي جوانان آسان و به جاي سخت‌گيري‌هاي بي‌اساس، درکشان کنيم و به آنها استقلال دهيم. به نظر من مهم‌ترين دغدغه براي جوان، احترام و آرامش است و اگر اين 2 در خانه وجود داشته باشد، او هرگز به زندگي مجردي روي نمي‌‌آورد.
    عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

• نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
  • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
  •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت