جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 3 از 3 مجموع

موضوع: سادیسم (مقالات و گزارشات)

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض سادیسم (مقالات و گزارشات)

  سادیسم و ناهنجاریهای جنسی: نشانه ها و روشهای درمانی

  سادیسم و ناهنجاری های جنسی معمولاً متاثر از عدم تعادل بین نیازهای جنسی و ارضای آنها و نیز افکاری بیمار گونه می باشد که به طرق مختلف در زندگی افراد نمایان و باعث ناهنجاریهای بسیاری در زندگی فردی و اجتماعی میگردد. شرایط محیطی و نبود آموزشهای صحیح باعث گسترش روز افزون افراد مبتلا به این عارضه شده است.

  کسانی که از سادیسم و ناهنجاریهای جنسی رنج می بردند در زندگی خود انواع شکستها را تجربه میکنند و بدلیل داشتن افکاری پریشان که صرفاً آب و رنگی جنسی دارد به خود و جامعه ای که در آن حضور دارند صدمات جبران ناپذیری می زنند.

  از مهمترین نشانه های سادیسم و ناهنجاریهای جنسی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1- نگاه کردن و خیره شدن هوس آلود بصورت مستمر به جنس مخالف و برانداز کردن قسمتهای مختلف اندام افراد در معابر، اماکن عمومی و میهمانی ها و تعریف و تمجید از آن اندامها در ذهن. اینگونه افراد با نگاه های سنگین خود موجبات ناراحتی دیگران را فراهم کرده و سبب نا امنی اجتماعی میگردند. انسانی که از سلامت فکری برخوردار است هیچگاه به خود اجازه نمی دهد که جنس مخالف را کالایی برای لذت بخشی و هوسرانی بشمار آورد. یک انسان متمدن تا قبل از ازدواج خویشتن داری نموده و امیال جنسی و ارضای آنها را پس از ازدواج فقط محدود به همسرش میکند.

  2- داشتن افکار مداوم پیرامون برقراری رابطه جنسی. کسانی که بیش از حد و بصورت همیشگی در ذهن خود به مسئله رابطه جنسی میپردازند گویی چیز مهمتری در زندگی آنها وجود ندارد.

  3- استفاده از الفاظ رکیک و فحاشی جنسی.

  4- حسادتهای جنسی. کسانی که به رابطه عاشقانه بین دو نفر حسد می ورزند و سعی در تخریب و سنگ اندازی در آن رابطه را دارند به نوعی گرفتار سادیسم جنسی می باشند. این گونه افراد از اینکه جایگزین رقیب عشقی خود شوند لذت بیمار گونه ای میبرند.

  5- متلک ها و مزه پرانیهای جنسی. عبارت است از گفتن جملاتی غیر اخلاقی به جنس مخالف که معمولاً تعابیر جنسی و ناراحت کننده دارند.

  6- خود ارضایی. عمل وسواس گونه لذت بردن از خود و ارضای جنسی بدین شیوه میتواند یکی از نشانه های سادیسم جنسی باشد.

  7- تفکرات برقراری رابطه جنسی با محارم، آزار جنسی کودکان و سوء استفاده جنسی از آنها.

  8- تعرض، توهین، بد رفتاری و ایجاد محدودیت برای افراد صرفاً به این دلیل که آنها ممکن است دچار انحرافات جنسی باشند. متهم کردن دیگران بر اساس توهمات و حدس های بی اساس. این دسته از مبتلایان به دلیل وجود کمبودها و گره های زیاد در زندگی خود اقدام به آزاد و اذیت افراد می نمایند.

  9- بازدید تصاویر، فیلمها و سایتهای جنسی، گپ های جنسی در چت روم ها، به نمایش گذاردن اندام از طریق وب کم، استفاده از تلفن برای گفتگوهای جنسی با افراد غریبه.

  10- برقراری روابط جنسی غیر متعارف همراه با صدمه رساندن و جراحات به خود یا طرف مقابل از قبیل بریدگی، بستن دست و پا، شلاق زدن و ضربه زدن.

  11- تمایل به برقراری رابطه جنسی با افراد گوناگون با وجود داشتن همسر. خیانت و تنوع طلبی. رابطه جنسی با روسپیان، تجاوزات جنسی. برقراری تماس بدنی و چسبیدن به دیگران در محیطهایی مانند مترو، اتوبوس،...

  12- همجنس بازی. عبارت است از برقراری روابط جنسی با همجنس خود.

  13- شک کردن های زیاد و بی مورد به همسر و باز خواستهای وسواس گونه. در این شرایط فرد بطور مداوم تصور میکند همسرش در حال خیانت و برقراری رابطه جنسی با اشخاص دیگر است.

  14- برخی خیالپردازی های جنسی همانند رابطه جنسی گروهی و یا سهیم کردن شریک جنسی با فردی دیگر. تصور اینکه شریک جنسی در حال برقراری رابطه جنسی با فردی دیگر است. این یکی از ویران کننده ترین موارد سادیسم جنسی بشمار میرود.

  15- برقراری رابطه جنسی با حیوانات. که حتی تصور آن شان انسان را به پایین ترین سطح خود می رساند.

  16- آرایش های بسیار غلیظ، استفاده از لباسهای تحریک کننده و نامناسب به قصد جلب توجه و ظاهرسازی هایی که جاذبه جنسی را به نمایش بگذارند.

  طبیعی است که برخی از موارد فوق نشانگر سادیسم جنسی حاد و برخی دیگر از شدت کمتری برخوردارند. کسانی که نشانه های فوق را دارند باید برای رهایی از تاثیرات مخرب فردی و اجتماعی این بیماری به متخصصین روانکاو مراجعه و با بهره گیری از روشهای درمانی اقدام به معالجه خود کنند.

  برخی از اقداماتی که میتوان برای درمان انجام داد:


  • زدودن افکار نامعقول جنسی، کنترل و پالایش تصورات ذهنی.
  • مطالعه و بالا بردن سطح آگاهی.
  • ازدواج هوشمندانه و زندگی عاشقانه.
  • ورزش.
  • شرکت در فعالیتهای سالم اجتماعی.
  • ارتباط با خدا و روی آوردن به معنویات.
  • برقراری ارتباط با افراد سالم و یافتن دوستان مفید.
  • خویشتن داری.

  سادیسم جنسی عوارض کوتاه مدت و طولانی مدت فردی-اجتماعی دارد از جمله:


  • تقلیل قوه تفکر
  • عارضه های عصبی و روانی
  • افزایش بیماریهای جنسی
  • افسردگی
  • برهم خوردن روابط و شکست در ازدواج
  • کم شدن حافظه و فراموشی
  • نا امنی اجتماعی
  • طرد شدگی
  • رواج روابط نامشروع
  • عقب ماندگی اجتماعی

  رابطه جنسی نیز همانند سایر نیازهای بشر باید امری طبیعی تلقی گردیده و به نحوی مطلوب ارضاء و برآورده شود ولی فقط با ساز و کاری که خداوند تعیین نموده که همان ازدواج و تشکیل خانواده است. فراهم نبودن بستر مناسب برای ازدواج و نیز هرگونه ارضای نامتعارف این میل و نیز نادیده گرفتن آن میتواند به بحران جنسی در یک جامعه تبدیل شود. فشارهای جنسی ناشی از عدم ازدواج بموقع به فرد و اجتماع لطمات زیادی خواهد زد. مسائل جنسی باید از سنین پایین آموزش داده شود تا افراد با آگاهی کامل با این مسئله برخورد کنند و از خطرات جسمی-روانی آن در امان باشند.

  هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  گفتگو با دکتر پرويز مظاهري، دبير علمي انجمن روانپزشکي ايران - دکتر مجتبي جوان‌بختي
  ساديسم يعني آزردن و لذت بردن

  سال‌ها پيش، وقتي دانش‌آموز دبستان بودم،‌ معلمي داشتم که به بچه‌هاي پرجنب و جوش و شلوغ کلاس مي‌گفت:«ساديسمي!» و من هم تا سال‌ها فکر مي‌کردم هر که شيطنت داشته باشد آدم ساديسمي است؛ بعدها فهميدم ساديسم يعني‌چه و به چه شخصيتي مي‌گويند ساديستيک. اگر شما هم مي‌خواهيد با مفهوم دقيق اين واژه آشنا شويد، گفتگوي ما را با دکتر پرويز مظاهري، روانپزشک و دبير علمي انجمن روانپزشکي ايران بخوانيد...


  سلامت : تقريبا همه مردم به نوعي واژه ساديسم را شنيده‌اند و تصورات متفاوتي از اين کلمه دارند. از نظر روان‌شناسان اين واژه چه مفهومي دارد؟
  ساديسم عبارت است از علاقه به آزار رساندن به ديگران به صورت جسمي، رواني و جنسي به طوري که اين آزار رساندن موجب لذت و آرامش فرد آزاررسان مي‌شود.
  سلامت : چرا نام ساديسم براي آن انتخاب شده است؟
  در اواخر قرن 18 در فرانسه نويسنده‌اي به نام مارکي دوساد در نوشته‌هاي خود ويژگي شخصيتي اين‌گونه افراد را بيان کرده بود. اصطلاح «ساديسم» را از نام «دوساد» گرفته‌اند.
  سلامت : ويژگي‌هاي شخصيتي فرد ساديسمي را توضيح دهيد.
  اين افراد از تحقير و تمسخر و آزار روحي و يا جسمي و جنسي افراد به خصوص در حضور ديگران لذت زيادي مي‌برند و گاهي رفتارهاي پرخاشگرانه يا جنايتکارانه از خود بروز مي‌دهند.
  سلامت : ميزان شيوع اين اختلال چه قدر است؟
  در ابتدا بايد عرض کنم اين ويژگي شخصيتي تا چند سال قبل يعني تا زمان طبقه‌بندي موسوم به اي‌.‌اس‌.‌ام سه به عنوان اختلال شناخته مي‌شد ولي از زمان انتشار طبقه‌بندي اي‌.‌اس‌.‌ام چهار از آن به عنوان يک ويژگي شخصيتي نام برده مي‌شود و با وجود نادر بودن آن متاسفانه در زندگي روزمره به افرادي برخورد مي‌کنيم که معيارهايي از اين ويژگي را دارا هستند.
  سلامت : مي‌توانيد مثال‌هايي در اين مورد بيان کنيد؟
  در روابط روزمره در اجتماع به خصوص اداره‌ها، ميهماني‌ها و حتي مجامع علمي به افرادي برخورد مي‌کنيم که از تحقير و تمسخر و کنايه زدن ديگران لذت مي‌برند و لبخند رضايت بر لبان آنها مي‌نشيند. براي مثال شوهري که در حضور ميهمانان همسر خود را شماتت و تحقير مي‌کند، پدري که اين رويه را در مورد فرزندانش اعمال مي‌کند، رييسي که از آزار روحي کارمندان زيردست خود لذت مي‌برد و يا معلمي که عادت به ناچيز شمردن و تحقير شديد دانش‌آموزان خود دارد.
  سلامت : آيا صرف تحقير ديگران ساديسم است؟
  خير، همان‌گونه که در تعريف ساديسم ذکر شد، اين عمل (آزار جسمي، رواني و جنسي ديگران) بايد موجب ارضاي روحي و لذت و آرامش خود فرد بشود. اين افراد در روابط زناشويي، همسر يا شريک جنسي خود را مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار داده و احساس لذت مي‌کنند.
  سلامت : چه عواملي موجب پيدايش اين ويژگي در شخصيت انساني مي‌شود؟
  هنوز علت کاملا مشخصي براي ديگرآزاري مشخص نشده است و اطلاعات کمي در مورد زمينه‌هاي ژنتيکي و يا خانوادگي افراد مبتلا وجود دارد. فرويد معتقد بود که آنها در دوران کودکي اضطراب اختگي را تجربه کرده‌اند (کودک مدام نگران اخته شدن به وسيله والد هم‌جنس خود است، به دليل اينکه خود را رقيب عشقي وي مي‌داند) و زماني از نظر جنسي ارضا مي‌شوند که بتوانند موجب ترس و آزار ديگران شوند.
  سلامت : اين مشکل از چه سني شروع مي‌شود؟
  در دوران نوجواني و اوايل بزرگسالي خود را نشان مي‌دهد و هيچ‌گونه ارتباطي نيز با سوءمصرف داروها، بيماري‌هاي جسمي يا ضربه مغزي قبلي ندارد.
  سلامت : چه تفاوتي بين ساديسم و اختلال شخصيت ضد اجتماعي وجود دارد؟
  در اختلال شخصيت ضد اجتماعي فرد آزاررسان، به دليل لذت بردن ديگران را آزار نمي‌دهد ولي فرد مبتلا به ساديسم از آزار دادن و صدمه زدن به قرباني خود احساس لذت مي‌کند.
  سلامت : اين اختلال قابل درمان است يا خير؟
  روان‌درماني تحليلي و رفتاردرماني تا حدودي موثر هستند. ملاک‌هاي شخصيتي از قبيل مکانيسم‌هاي کپي‌برداري، باورها و ويژگي‌هاي رفتاري مدت زمان طولاني براي تثبيت شدن نياز دارند و به کندي تغيير مي‌کنند. رفتارهايي از قبيل بي‌توجهي، گوشه‌گيري و پايين بودن اعتماد به نفس در ايشان با چند ماه درمان قابل تغيير هستند. شرکت در گروه‌هاي خودياري و همچنين خانواده درماني نيز مي‌توانند موجب تغيير در رفتارهاي فرد شوند. کاهش استرس‌هاي محيطي مي‌تواند موجب کاهش اضطراب يا افسردگي در مبتلايان شود.


  داروها اثر محدودي دارند و در عين حال که مي‌توانند سوءمصرف شوند و يا در اقدام به خودکشي استفاده شوند اضطراب و افسردگي ايجاد شده را درمان مي‌کنند.
  سلامت : اين اختلال چه عوارضي را به دنبال خواهد داشت؟
  همانند ساير اختلالات روان‌پزشکي، به مرور موجب کاهش عملکرد شغلي و اجتماعي فرد مي‌شود. نزديکان و يا همکاران وي، او را بايکوت کرده و از وي کناره‌گيري مي‌کنند و چه بسا در مواردي که آزارهاي جنسي يا جسمي شديد باشد، مشکلات قانوني نيز پيدا خواهند کرد.

  به نقل از هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  "سادیسم"؛ خودآگاه یا ناخودآگاه!

  مصاحبه رادیوئی با دبیر علمی انجمن روانپزشکان ایران در باره سادیسم

  http://www.iranseda.ir/FullItem/?g=645275
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت