جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 7 از 7 مجموع

موضوع: بد اخلاق بودن

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض بد اخلاق بودن

  بد اخلاق کیست ؟

  اینکه می گویند : " فلان کس ، بد اخلاق است " یا " فلان کس ، خوش اخلاق است " طبق چه معیاری است ؟

  بد اخلاقی به یکی دو بار ، " داد و بیداد " کردن نیست .

  بالاخره انسان ممکن است روزی به علتی ناراحت باشد و این ناراحتی را نتواند تحمل کند و درست هنگامی که او ناراحت است شما با او چند بار شوخی کنید و او به سر شما داد بزند که " بابا ولم کن ! "

  یا بی حوصله از سرکار آمده و می خواهد کمی استراحت کند در این راستا از او می خواهید که فلان کار را انجام دهد و او ناراحت شده و داد می زند " من این کار را انجام نمی دهم " .

  پس نتیجه می گیریم که ابن رفتارها که بیشتر مردم نیز کم و بیش دارند بد اخلاقی نیست بلکه بد اخلاقی یک صفت ثابتی است که ما از بداخلاق در بیشتر مواقع می بینیم .

  اصولاً شخص بد اخلاق ، حداقل یک کمبود در خود احساس می کند . و به همین علت ، خود را نسبت به دیگران ناقص تلقی کرده و به مرور زمان ، و با فکرهای ناصحیحی که در مقایسه ی خود با دیگران می نماید اعصاب و روانش دچار تزلزل شدید شده تا جایی که تحمل شنیدن و یا دیدن کوچک ترین رفتار متضاد با ایده و روش خود ندارد و به همین خاطر ظرفیت پر گشته و عکس العمل نشان می دهد و این عکس العمل حربه ای است که در حقیقت برای پیرو نمودن دیگران به کار می بندد و از این رو شما تا از او اطاعت می کنید ، داد و فریادی از او نمی شنوید اما هنگامی که کارها بر خلاف آنچه او می خواهد اتفاق افتاده باشد و یا بخواهد اتفاق بیفتد ، این قشقرق را به پا خواهد کرد .

  ازدواج با بد اخلاق در سخنان ائمه

  شخصی به نام حسین بن بشار به امام رضا علیه السلام نامه ای نوشت که فامیل نزدیکی دارم که از دخترم خواستگاری کرده است اما بد اخلاق است آیا به او دخترم را تزویج کنم ؟

  حضرت به او فرمود : اگر بداخلاق است به او دخترت را تزویج نکن . ( مکارم الاخلاق ، ص 203 )  اینجا باز ممکن است کسی بگوید " پس این صفت – خوش اخلاقی – از ایمان مهم تر است " .

  باید بگویم تمام صفات مهم هستند اما بعضی از اوصاف ، صفات دیگر را تحت الشعاع قرار داده و آنها را کم رنگ می کند . برای اینکه این گفته تفهیم شود برخی از روایت هایی که در رابطه با خوش اخلاقی آمده است را توضیح می دهم تا اشکال بالا در ذهن ها پیش نیاید .

  از پیامبر اکرم صلی الله علیهو آله و سلم پرسیدند : کدام اعمال بهتر است ؟

  حضرت فرمود : اخلاق نیکو . ( جامع الاخبار ، ص 107 )  امام رضا علیه السلام فرمود : پیامبر فرموده " بر شما است که خوش اخلاق باشید پس همانا آدم خوش اخلاق ، بی شک به بهشت می رود و مبادا بد اخلاق باشید ، همانا بد اخلاق بی شک به جهنم می رود .

  و در روایتی از حضرت نبی اکرم صلی الله علیه و اله و سلم آمده که حضرت فرمود : کامل ترین مومن ها ، خوش اخلاق ترین آنها می باشد همانا مسلمان کسی است که مردم از دست و زبان او در امان باشند .  و در رواست دیگری حضرت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمود : اگر آدمی بداند چه ارزشی در اخلاق نیکو وجود دارد خود را نیازمند آن " اخلاق نیکو " می دانست پس همانا خوش اخلاقی گناهان را ذوب می کند همانگونه که نمک در آب ذوب می شود .

  و در روایتی از حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم پرسیدند : بیشتر مردم با چه چیزی – صفت و عملی – وارد بهشت می شوند ؟

  حضرت فرمود : تقوای الهی و اخلاق نیکو .

  همانطور که در معنای روایات ملاحظه می کنید ، چون بد اخلاقی موجب ناراحتی مومن می گردد و هر کس ناراحتی مومن را فراهم کند غضب خدا را فراهم کرده است و شرط مسلمانی این است که مردم از اذیت های زبانی و دستی او در امان باشند ؛ پس از نشانه های مومن واقعی ، خوش اخلاق بودن آن است .

  البته این گفته به این معنی نیست که آدم " بد اخلاق " از جلگه ی مسلمانی بیرون است ؛ بلکه تاکید فراوان بر روی صفت خوش اخلاقی دارد و بد خلقی را نقص مهم برای مسلمان می داند .

  و اما از نظر روانی نیز ، آدم بد اخلاق بر محیط خانواده ، تاثیر منفی می گذارد و چه بسا با این برخوردهای ناهنجار ، مهر و محبت از بین خانواده برود و بهترین عزیز او مرگ زود رس عزیز بد اخلاقشان را از خداوند متعال مسئلت نماید .

  و از طرفی ممکن است همسر و یا خواهر و برادر و فرزند در اثر این هم نشینی ، صفت " پرخاشگری " را به ارث برده و راه و روش بد این شخص ، ناخواسته در رفتار آنان سرایت کند و به قول معروف " گرگ زاده گرگ شود " .  بد اخلاق خود را اصلاح کند

  اینجا باید به اشخاصی که ضعف اعصاب دارند تذکر دهیم که سعی کنید با نام و یاد خدا که ارامش گر دل هاست " الا بذکر الله تطمئن القلوب " بر اعصاب خود مسلط شده و با خوش اخلاقی زندگی تازه ای را با خانواده آغاز کنید چون باز هم برای اصلاح امور ، فرصت هست و " ماهی را هر وقت از آب بگیرند تازه است " .


  علی مظاهری
  روانشناس
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  اثرات خوش اخلاقي در اطرافيان  تحقيقات جديد نشان داده است که اخلاق و روحيه روزانه هر فردي به دوستان و اطرافيان او بستگي دارد.

  بر اساس تحقيقات جديد، پژوهشگران نشان داده اند آنچه که اخلاق و حوصله هر فرد را در روز مي سازد خوش اخلاقي دوستان وي است. بر اساس اين تحقيق که در هاروارد آمريکا انجام شده است، اگر صبح زود شما دوستي را ببينيد که در حال لبخند زدن است و از زندگيش رضايت دارد حتماً آن روز را بهتر و خوش اخلاق تر سپري خواهيد کرد و برعکس نارضايتي او از زندگيش شما را هم به ناراحتي مي کشاند. آنچه در اين تحقيق جالب به نظر مي رسد آن است که نه تنها خلقيات حالتي مسري دارد بلکه سيگار کشيدن و حتي عادات خوردن نيز تأثير زيادي روي افراد دارند. به شکلي که اگر دوست پرخوري داشته باشيد شم هم به همراه او بيشتر مي خوريد و حتي ممکن است عملي همچون سيگار کشيدن او، شما را هم به اين کار بکشاند. تحقيـق روي 5000 فرد بالغ در طول 20 سـال نشـان داده اسـت که خـوش اخلاقي هر فردي روي دوست صميمي که با او در ارتباط است تأثير بسيار زيادي مي گذارد. در اين تحقيق گسترده اثبات شد که دوست صميمي که هميشه خوشحال باشد حالات روحي فرد را تا 60 درصد تغيير داده و به سمت بهتر شدن سوق مي دهد.

  شـادماني ثمـره گزيـنش هـدف خـوب، بـرنامـه ريـزي بـراي رسـيدن بـه آن و تـلاش در جـهت اجـراي بـرنامـه اسـت. شـادي آسان به دست نمي آيد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  بد اخلاق ها بخوانند ...

  توصيه به خوش‌اخلاق بودن و حفظ آرامش، از اين‌پس، فقط يك توصيه اخلاقي يا سفارشي درجهت ارتقاي سلامت روان نيست بلكه توصيه‌اي براي حفظ سلامت جسم هم هست.

  اگر دل را به دريا زده‌ايد و از خرد و خاکشير کردن اعصابتان با کوچک‌ترين بوق و بهانه‌اي، نمي‌ترسيد، لااقل از خطر مرگ بترسيد که محققان به تازگي سرنخ‌هايي از آن را نيز يافته‌اند.

  آنها مي‌گويند در افراد بداخلاق و عصباني، ميزان برخي از آنتي‌اکسيدان‌هاي خون کمتر از سايرين است و همين مي‌تواند زمينه را براي ابتلاي بيشتر آنها به بيماري‌هاي قلبي فراهم کند.

  آنتي‌اکسيدان‌ها، گروهي از مواد هستند که کار آنها مبارزه با محصولات خطرناک سوخت‌وساز بدن است.

  آنتي‌اکسيدان‌ها که مي‌توان برخي ويتأمين‌ها را نيز به نوعي در بين آنها جاي داد، کار پاک کردن و تجزيه اين محصولات خطرناک را، موسوم به راديکال‌هاي آزاد، انجام مي‌دهند.

  تاکنون نقش برخي عوامل در کم شدن ميزان طبيعي آنتي‌اکسيدان‌هاي بدن، شناخته شده بود؛ عواملي مانند آلودگي هوا، سيگار و تغذيه نامناسب. اما اين اولين بار است که نقش يک عامل رواني، روي ميزان اين مواد در بدن، بررسي مي‌شود و نتيجه هم، مثبت از آب درآمده است.

  به گزارش رويترز، در بررسي اين محققان، بيش از 3 هزار و 500 مرد و زن 18 تا 30 ساله، از لحاظ عوامل خطر بيماري‌هاي قلبي ارزيابي شدند که نتايج حاضر، بخشي از اين ارزيابي است.

  محققان ابتدا سطوح برخي آنتي‌اکسيدان‌ها، از قبيل کارتنوئيد (پيش‌ساز ويتأمين a)، توکوفرول (ويتأمين e) و نيز ليکوپن را در اين افراد اندازه گرفتند. سپس در مرحله بعدي، از طريق يک پرسش‌نامه روان‌شناسي، ميزان عصبانيت آنها را در زندگي روزمره، بررسي کردند. اين بررسي‌ها، به مدت بيش از 7 سال بعد، ادامه پيدا کرد.

  نتيجه اين شد که فقط ميزان انواع کارتنوئيدهاي خون، با ميزان عصبانيت افراد رابطه معني‌داري داشت.

  بنابراين مي‌توان گفت اين مطالعه، به‌عنوان اولين قدم در بررسي اثر رفتار و وضعيت رواني فرد، در سلامت جسمي‌اش، توانسته به نتايج کوچک، اما قابل‌ملاحظه‌اي دست پيدا کند.

  البته خود اين محققان، به محدوديت‌هاي طرحشان اشاره مي‌کنند. درست است که مطالعات پيشين نشان داده بود که ميزان ابتلاي افراد پرخاشگر يا اصطلاحا عصباني، به بيماري‌هاي قلبي بيشتر و مرگ ومير آنها نيز در اثر اين بيماري‌ها بيشتر است، اما متغيرهاي ديگري نيز هستند که ممکن است در اين ميان تأثير داشته باشندو شايد نتوان اين موضوع را صد در صد به رابطه بين رفتارهاي عصبي و کاهش آنتي‌اکسيدان‌ها ربط داد.

  همه مي‌دانيم که افراد عصبي، بيشتر از بقيه ممکن است سيگار بکشند، کمتر به تغذيه‌شان توجه دارند و احتمال الکلي شدن آنها، حداقل در جوامع غربي، بيشتر است. همه اين عوامل، مي‌توانند براي بروز بيشتر بيماري‌هاي قلبي در آنها کافي باشد؛ چه ميزان آنتي‌اکسيدان‌هاي خون‌شان کمتر باشد و چه نه.

  اين نتايج که در شماره اول ژانويه 2008 نشريه «اپيدميولوژي آمريکا» منتشر شده، شايد يک بهانه دست ما بدهد که از اين به بعد براي کنترل خشم و عصبانيت‌مان، بيشتر تلاش کنيم.


  به اين ترتيب هم به سلامت روان‌ خود و اطرافيان‌مان کمک کرده‌ايم و هم به سلامت جسم‌مان.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  مردهای بد اخلاق بیشتر بیماری قلبی می گیرند
  منبع : ایسکانیوز
  متن خبر :

  به گفته پژوهشگران مردان افسرده و تند خو که زود عصبانی می شوند بیش از دیگران در معرض ابتلا به بیماری های قلبی قرار دارند.

  به گزارش گروه علمی ایسکانیوز،پژوهشگران دانشگاه کارولینای شمالی با بررسی بیش از 300تن از مردان دریافتند بدخلقی و عصبانی شدن زیاد مردان به علت افزایش التهاب باعث تسریع در تشکیل پلاکهای چربی در دیواره ی رگها و افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی می شود.
  پژوهشگران با توجه به این بررسی به مردان توصیه می کنند با حفظ آرامش خود خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  با کودکان بد اخلاق چگونه رفتار کنیم
  با کودکان بد اخلاق چگونه رفتار کنیم
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض روان‌شناسي بد اخلاقي

  پاي حرف‌هاي دکتر حسين ابراهيمي‌مقدم روانشناس باليني - دکتر مجيد سلطاني
  روان‌شناسي بد اخلاقي  زندگي يعني گزينش. شما در زندگي‌ معمولا مي‌توانيد کساني را که مايليد با آنها روابط دوستانه‌ داشته باشيد، انتخاب کنيد اما گاهي شرايطي پيش مي‌آيد که مجبوريد با کساني ارتباط برقرار کنيد که علاقه‌اي به برقراري رابطه با آنها نداريد. بداخلاق‌ها نمونه بارزي از اين افرادند. از دکتر حسين‌ ابراهيمي‌مقدم، روان‌شناس باليني و مدرس دانشگاه علوم پزشکي ايران پرسيده‌ايم: اولا بداخلاقي يعني چه؟ ثانيا چگونه بايد با بداخلاق‌ها برخورد کرد؟ ...


  سلامت : آقاي دکتر! شما به عنوان يک روان‌شناس،‌به چه کسي مي‌گوييد بداخلاق؟
  بداخلاق‌ها کساني هستند که بيشتر مردم تمايل دارند کمتر با آنها برخورد و ارتباط داشته باشند. مثلا افرادي که از کاستي‌ها، ناکامي‌ها و ضعف‌هاي ديگران احساس خوشحالي مي‌کنند؛ افرادي که مصرانه در همه کارهايي که ربطي به‌شان ندارد دخالت مي‌کنند؛ افرادي که در برخوردهايشان نزاکت اجتماعي و ادب را رعايت نمي‌کنند و افرادي از اين قبيل.
  سلامت : به نظر شما چه‌طوري بايد در زندگي‌مان،‌ مثلا در محيط کارمان، با اين قبيل افراد کنار بياييم؟
  بايد اين را درک کنيد که بالاخره باوجود تمام بدي‌ها، عيوب و کمبودهايي که برخي از مردم ممکن است دارا باشند، مقيد به برخي رفتارهاي خوب نيز هستند. بايد دريابيد که آنها چگونه کساني هستند و بايد ياد بگيريد که توجه‌تان را روي آن خوبي‌ها متمرکز نماييد.
  سلامت : اجتناب و دوري از اين افراد بداخلاق، راهکار خوبي هست يا نه؟
  نه!‌برعکس بايد با آنها کار و زندگي کنيد و هيچ گاه فکر نکنيد که بايد از چنين اشخاصي دوري کرد. در صورت لزوم، پيام‌هاي خودتان را به آنها در قالب يادداشت‌، فاکس يا از طريق پست الکترونيکي بفرستيد. اين کار بهتر از آن است که با آنها تماس تلفني يا مذاکره رو در رو داشته باشيد. اين روش به ويژه هنگامي مفيد خواهد بود که شخص زير سوال، فقط براي مدت کوتاهي در اطراف شما باشد.
  سلامت : اگر از اين افراد بداخلاق مستقيما انتقاد کنيم، به نظرتان خوب است يا بد؟ در واقع مي‌خواهم بپرسم آنها چه واکنشي به انتقاد نشان مي‌دهند؟
  نه! توصيه مي‌کنيم چنين افرادي را مستقيما مورد انتقاد و نکوهش قرار دهيد؛ چون در غير اين صورت، اين رويه نه تنها موجب بدتر شدن کنش و رفتار آنها مي‌شود، بلکه ناکامي وسرخوردگي و عجز و درماندگي را نيز برايتان به ارمغان خواهد آورد.
  سلامت :خب، بالاخره بايد کاري کرد. مگر نه؟
  اگر تحمل و شکيبايي خود را از دست داديد و ديگر نتوانستيد روحيه خودتان را در مقابل اين افراد حفظ کنيد، بايد شخص بداخلاق يا مشکل‌دار را از چگونگي تاثيري که بر شما مي‌گذارد باخبر نماييد. البته اين کار بايد با حالتي موشکافانه، دقيق و لطيف انجام گيرد. بنابراين با احتياط و عاقبت‌انديشي اقدام به چنين عملي نماييد. اصول و قواعد کلي انعکاس نظريات به شما کمک خواهد کرد که اين کار را به طريقي صورت دهيد که دردسر و ناراحتي شما را کاهش دهد؛ نه آنکه موجب وخيم‌تر شدن و بحراني‌تر شدن مشکل گردد.
  سلامت : روان‌شناسان در اين خصوص چه کمکي مي‌توانند به ما ارائه کنند؟
  برخي تست‌هاي روان‌شناسي را مي‌توانيد از طريق روان‌شناسان انجام دهيد. اول بايد از خودتان بپرسيد که مگر خودتان کاملا سالم و بي‌عيب و ايراديد؟ جواب اين سوال مطمئنا «نه» خواهد بود و اين مي‌تواند به دليل وجود رفتارهايي باشد که باعث رنجش و آزار ديگران مي‌شود. کاري کنيد که خودتان را بهتر و ارزشمندتر کنيد و رفتارتان را تغيير دهيد. در اين مسير شما مطمئنا بهبود و پيشرفت چشمگيري در نحوه برخورد با ديگران مشاهده خواهيد کرد.
  سلامت : و اگر اين‌طور نشد،‌چه؟
  بالاخره خواهيد توانست زمينه‌هاي مشترکي بين خود‌تان و شخصي که از او خوشتان نمي‌آيد، پيدا کنيد. اين موجب مي‌شود که پلي بين خودتان و فرد بداخلاق بزنيد و لااقل در زمينه‌هاي مشترک‌تان در مسيري موازي هم قرار بگيريد. اين وجوه اشتراک بين شما منجر به نزديک‌تر شدن شما به او خواهد شد و موضوعاتي براي صحبت و تبادل نظر بين شما فراهم مي‌آورد. همچنان که شما تدريجا سعي مي‌کنيد آن شخص را بهتر بشناسيد، ممکن است به نکاتي پي ببريد که به شما بصيرتي بدهد که درون آن شخص را تا حدي بکاويد و علل رفتارهاي او را که آن‌چنان موجب آزردگي خاطر شما مي‌شود، دريابيد.
  سلامت : حرف آخر؟
  با اشخاص بهانه‌جو و بدقلق با احترام رفتار نماييد. آهنگ و لحن صداي خودتان را تنظيم کنيد. مدبرانه و ماهرانه با مردم برخورد کنيد. با چنين بينش و کنشي هر چند در سطحي پايين از بدتر شدن و وخيم‌تر شدن روابط شما جلوگيري به عمل مي‌آيد
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  بدخلقی زنان عامل ژنتیكی دارد.

  نتیجه این تحقیق عدم وجود یا وجود یك یا دو متغیر در ناحیه پیشرونده ژن مخصوص گیرنده سروتونین با نام 2c را نمایان ساخت. ناحیه پیشرونده بخشی از دی ان آ است كه ساختار ژنی را كنترل می كند.

  یافته های تحقیقات جدید دانشمندان حاكی است: مسائل ژنتیكی دلیل گرایش برخی از زنان به بدخلقی را در مقایسه با سایرین توضیح می دهد.

  به گزارش مهر، دانشمندان دانشگاه پیترزبورگ در این تحقیق متغیرهای ژنتیكی مرتبط با ماده شیمیایی كنترل كننده خلق و خو را در بدن كه با بروز خشم، پرخاشگری و خصومت در زنان در ارتباط است، مورد آزمایش قرار دادند.

  "ایندرانی هالدر" و همكارانش از 550 زن اروپایی برای شركت در دو تست خشم دعوت به عمل آوردند. همچنین اطلاعات مربوط به ژنی كه به بدن در تولید سروتونین كمك می كند، جمع آوری شد. سروتونین یك ماده شیمیایی در مغز است كه احساسات و حالات افراد را كنترل می كند.

  نتیجه این تحقیق عدم وجود یا وجود یك یا دو متغیر در ناحیه پیشرونده ژن مخصوص گیرنده سروتونین با نام 2c را نمایان ساخت. ناحیه پیشرونده بخشی از دی ان آ است كه ساختار ژنی را كنترل می كند.

  بنا بر گزارش "لایوساینس"، زنانی كه از یك یا دو متغیر ژنتیكی برخوردار بودند، نمره كمتری در تست خشم دریافت كردند و این بدان معناست كه تمایل این افراد به پرخاشگری و بروز رفتارهای خشمانه بیشتر بود

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت