13 نکته درباره رانندگي در دوران بارداري
کمربند ايمني تان را ببنديد؛ حتي اگر بارداريد

در دوران بارداري انجام فعاليت‌هاي عادي و روزمره ممكن است براي شما مشكلاتي ايجاد كند. ممكن است دائم از خود بپرسيد آيا انجام دادن اين‌كار ‌خطر دارد؟ آيا مي‌تواند به جنين من آسيب برساند؟ آيا مي‌توانم به كار خود ادامه بدهم؟ مي‌توانم رانندگي كنم؟ و سوالات بسياري كه احتمالا پيش از بارداري هيچ‌گاه فكرش هم به ذهنتان خطور نكرده بوده است...واقعيت اين است كه يك خانم باردار مي‌تواند بسياري از فعاليت‌هاي قبلي خود را با كمي تغيير و احتياط ادامه بدهد. يكي از اين كارهاي روزمره، رانندگي كردن است. اگر مطمئن نيستيد كه مي‌توانيد اين‌كار را انجام بدهيد يا خير، حتما با پزشك خود مشورت كنيد. تا زماني كه هيچ‌گونه محدوديتي از نظر پزشكتان نداشته باشيد، منعي براي رانندگي نداريد. در اين مقاله سعي شده است هر آنچه يک خانم باردار بايد در طي رانندگي به آنها توجه کند، گنجانده شود.


• هرگز قبل از بستن كمربند ايمني رانندگي نكنيد. بعضي از خانم‌ها نگرانند كه نكند بستن كمربند ايمني، جنين آنها را تحت فشار قرار دهد اما چه بسا نبستن كمربند شما را در معرض حوادث بدتر و خطرناك‌تري قرار دهد. براي آنكه هم كمربندتان را ببنديد و هم نگران آسيب به جنين‌تان نباشيد، آن را درست زير شكمتان ببنديد. اين‌كار باعث مي‌شود در ترمزهاي ناگهاني يا در دست‌اندازهاي تند در امان بمانيد و به سمت جلو پرت نشويد. از کشيدن کمربند و شل کردن آن خودداري کنيد زيرا در اين‌ صورت بستن يا نبستن آن تفاوتي به حالتان نخواهد داشت.

• در حال حاضر بسياري از خودروها کيسه هوا ندارند، حتي‌المقدور از اين خودروها استفاده نکنيد يا ترجيحا خودتان رانندگي را بر عهده نگيريد. در صندلي عقب خودرو بنشينيد و کمربند ايمني‌تان را ببنديد.

• صندلي خود را طوري تنظيم كنيد كه شكمتان به فرمان نزديك نباشد يا به آن نچسبد.

• هرگز هنگام رانندگي كار ديگري انجام ندهيد. از صحبت با تلفن همراه حتي با هندزفري و سر و کله زدن با ضبط‌صوت يا خوردن و نوشيدن حين رانندگي خودداري کنيد.

• از رانندگي طولاني‌مدت و سفرهاي طولاني اجتناب كنيد. به خصوص اگر در ماه‌هاي آخر بارداري هستيد زيرا پاها در دوران بارداري بيشتر در معرض ابتلا به اسپاسم و گرفتگي عضلاني هستند و ممكن است اين گرفتگي تعادل شما را براي کار با پدال‌ها به هم بزند.

• اگر هنگام رانندگي دچار انقباض‌هاي رحمي شديد يا خداي ناكرده كيسه آبتان پاره شد، هر چه سريع‌تر خودرو را در كناري متوقف كنيد و كمك بخواهيد. توصيه مي‌شود به دليل مشكلاتي كه ممكن است در ماه‌هاي آخر بارداري براي شما پيش بيايد، حتي‌المقدور هنگام رانندگي با خود يك نفر همراه داشته باشيد.

• اگر در طول رانندگي، لاستيك خودرويتان پنجر شد، هرگز خودتان براي پنچرگيري اقدام نكنيد. بلكه از پليس راهنمايي و رانندگي يا از تعميركاران سياري كه در خيابان‌ها تردد مي‌كنند و مجوز اين‌كار را دارند، كمك بخواهيد.

• وقتي خسته هستيد، رانندگي نكنيد. اين كار مي‌تواند به يك حادثه و تصادف جدي منجر شود.

• اگر احيانا دچار تصادف يا هر نوع سانحه رانندگي خفيف شديد، ساعاتي پس از تصادف استراحت کنيد و هرگونه انقباض، خونريزي، درد و .... را به پزشک خود اطلاع دهيد ولي اگر تصادف شديد کرديد، حتما به پزشک مراجعه کنيد زيرا ممکن است در اثر تکان‌هاي شديد حين تصادف، جفت از رحم جدا شده باشد و شما مجبور به زايمان زودرس شويد.

• هرگاه در طول رانندگي احساس خستگي كرديد، با روشن كردن چراغ راهنما، اتومبيل را به سمت راست خيابان هدايت و براي دقايقي توقف كنيد، پياده شويد، قدم بزنيد و دوباره به رانندگي خود ادامه دهيد.

• اگر در 3 ماهه اول بارداري هستيد و دچار تهوع و استفراغ بارداري مي‌شويد، از رانندگي خودداري كنيد زيرا ممكن است اين حالت در پشت فرمان به شما دست دهد و مجبور باشيد يك‌مرتبه سر خود را به سمت پايين بياوريد. اين‌كار بسيار خطرناك است و گاهي به تصادف مي‌انجامد.

• از آنجا كه ممكن است در يك سفر كوتاه شهري مدت زمان طولاني در ترافيك بمانيد، شيشه‌هاي خودرويتان را به طور كامل ببنديد تا در معرض دود ديگر خودروها و سرب ناشي از آنها قرار نگيريد.

• هنگام رانندگي به سمت جلو متمايل نشويد و کاملا صاف به صندلي تکيه دهيد. براي راحتي بيشتر مي‌توانيد از کوسن‌هاي طبي مخصوص خودرو که در فروشگاه‌ها عرضه مي‌شوند، استفاده کنيد.

هفته نامه سلامت