سپري در برابر حوادث
مازيار عطاري

يكي از مهمترين تفاوت‌هاي وسائل نقليه جديد، يعني همين خودروهاي متنوع و رنگارنگ امروزي، با اسب و گاري‌هاي قديمي، سپرخودرو است! سرعت بالا، جنس سفت خودرو كه غالبا از فلزات سخت و محكم ساخته مي‌شود، ايمني سرنشينان خودروها و همين‌طور عابران پياده را به شدت تهديد مي‌كند.

فرض كنيد يك پيكان با سرعت 80 كيلومتر بر ساعت به شما برخورد كند. اگر فرض كنيد كه پس از اين تصادف زنده مانده‌اند خواهيد ديد كه همچون پركاهي به عقب پرت مي‌شويد! مطالب قديمي اين ستون را درباره برخورد و تكانه به ياد بياوريد! تكانه يك خودرو يعني سرعت آن ضرب در جرم آن و اين يعني اينكه هر چه سرعت يا جرم يك خودرو بيشتر شود، تكانه آن بيشتر مي‌شود و در هنگام تصادف و برخورد، تكانه بيشتري را به مصدوم وارد مي‌كند.

خطر فقط براي عابران پياده نيست بلكه خودرو شما، حجم عظيمي از خطر را هميشه به همراه دارد، باك بنزين، حاوي ماده‌اي است كه در اثر برخورد و وارد آمدن تكانه شديد، مي‌تواند انفجار مهيبي را ايجاد كند.

اگر دو خطر عمده، آسيب جسمي به عابر پياده و انفجار باك بنزين را در كنار خسارت‌هاي مالي جدي ناشي از تغيير شكل خودروي خود بگذاريد، ضرورت استفاده از روش‌هايي براي كاهش اين صدمات برايتان بيشتر روشن مي‌شود.

اولين ايده‌اي كه به ذهن مي‌رسد، استفاده از مواد نرم و قابل انعطاف در خودرو است. آنچه كه درباره تكانه و برخورد خوانده‌ايد را مرور كنيد. به ياد بياوريد كه اگر برخورد، يك برخورد ناكشسان باشد (مثل برخورد يك گلوله به يك كيسه پر از روغن! و يا برخورد فردي كه درگير آتش شده و خود را از طبقه دهم ساختمان روي تشك نجات‌آتش‌نشاني مي‌اندازد)، تكانه‌اي به فرد مصدوم و يا ماشين منتقل مي‌شود و يا به عبارت ديگر، ضربه كند و آرامي را تجربه مي‌شود.

فقط يك مشكل باقي مي‌ماند. اگر خودرو شما از مواد خيلي نرم و قابل انعطاف ساخته شده باشد، ديگر استحكام مورد نياز براي حمل سرنشين و حركت در سرعت‌هاي بالا را نخواهد داشت. براي همين لازم است در ساختمان خودرو از فلزات و يا پلاستيك‌هاي سخت استفاده شود.

اين جاست كه چالش اصلي به وجود مي‌آيد. از يك طرف براي حفظ ايمني بيشتر بايد از مواد انعطاف‌پذير استفاده كرد و از طرف ديگر براي حفظ استحكام و كارآيي خودرو، بايد مواد سخت و محكم را به كار برد.

جواب اين چالش را در عمل، سپرهاي ماشين‌ها مي‌دهند. سپرها از مواد انعطاف‌پذير و داراي حالت فنري ساخته مي‌شوند تا وظيفه مهم و خطيرشان را براي افزايش بيشتر ايمني خودرو به انجام برسانند.

براي اينكه با تاثير طراحي خودرو در سلا‌مت خود آشنا شويد به ادامه مبحث توجه كنيد.

در طراحي خودروهاي دهه هفتاد و قبل از آن مشاهده مي‌كنيم كه معمولا جلوي خودرو به حالت قائم و اصطلاحا پخ است و سپر جلو هم تا حد زيادي از جلوي خودرو بيرون زده است. در مدل‌هاي دهه هشتاد، جلو پنجره تا حد قابل ملاحظه‌اي به سمت عقب زاويه گرفته و سپر جلو كمتر از قبل بيرون زده است.

هر چه به دهه نود نزديك مي‌شويم، جلوي خودرو حالت قوس‌دار يا اصطلاحا تخم‌مرغي پيدا مي‌كند كه اين امر علاوه بر كاهش مقاومت هوا (حالت آيروديناميكي) صدمه كمتري را نيز به عابر پياده وارد مي‌كند.

در مدل‌هاي دهه هفتاد و يا قديمي‌تر، در اثر برخورد سپر جلو معمولا پاي عابر پياده دچار شكستگي شده و ضمنا شكل جلوي خودرو موجب پرتاب شدن شخص به طرف مخالف مي‌شود. حال آنكه در خودروهاي با طراحي جديد عابر پياده پس از برخورد با جلوي خودرو به روي كاپوت مي‌افتد و سپس از كنار خودرو به پايين مي‌غلتد.

علاوه بر اين جنس سپر جلو و ضخامت ورق جلوي خودرو به گونه‌اي است كه به راحتي تغيير شكل داده و باعث كاهش ضربه وارد شده به شخص و يا حتي انتقال نيرو و به ساير قسمت‌هاي خودرو مي‌شود. اين همان تكنيك قديمي است كه در شيشه جلو نيز استفاده مي‌شود. با وجود آنكه مدت‌هاست مي‌توان از شيشه‌هاي نشكن و مقاوم در مقابل ضربه استفاده كرد اما ترجيح داده مي‌شود كه هنگام برخورد اشخاص به شيشه جلو، تغيير حالت و شكستگي در شيشه به وجود آيد و نه در سر شخص.‌