جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 9 از 9 مجموع

موضوع: رانندگی سالمندان(مقالات و گزارشات)

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض رانندگی سالمندان(مقالات و گزارشات)

  دکتر سهيلا خوش‌بين رييس اداره سالمندان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

  10 نكته درباره رانندگي سالمندان

  اگر شما سالمند گرامي وسيله نقليه شخصي داريد، بايد بدانيد که تغييراتي که بر اثر افزايش سن به وجود مي‌آيند، مانند کندشدن عکس‌العمل‌ها، ضعف تمرکز و جهت‌يابي، کاهش قدرت بينايي و شنوايي، مهارت رانندگي را کم مي‌کنند...

  بنابراين براي پيشگيري از حادثه و حفظ ايمني، نکات زير را رعايت کنيد. دانستن اين نکات ضروري، به ويژه در تابستان که فصل تعطيلات و سفر رفتن است، الزامي است:

  1 تا جايي که امکان دارد کمتر از وسيله نقليه شخصي استفاده کنيد.

  2 اگر رانندگي مي‌کنيد، حتما براي معاينه چشم و گوش و تجديد گواهينامه رانندگي‌تان اقدام کنيد. چنانچه به شما توصيه شده است که با عينک يا سمعک رانندگي کنيد، حتما اين کار را انجام دهيد.

  3 استفاده از کمربند ايمني را فراموش نکنيد.

  4 در صورت داشتن لرزش دست از رانندگي خودداري کنيد.

  5 اگر احساس خستگي يا خواب‌آلودگي مي‌کنيد، بهتر است رانندگي نکنيد. ضمنا چنانچه داروهاي خواب‌آور مصرف مي‌کنيد از رانندگي اجتناب کنيد.

  6 بهتر است شب‌ها رانندگي نکنيد. نور تند در شب، مانع ديد کافي مي‌شود. تلاش کنيد با برنامه‌ريزي مناسب، کارهاي ضروري را در طول روز انجام دهيد تا نيازي به رانندگي در شب نداشته باشيد.

  7 در ساعات شلوغ و پرازدحام رانندگي نکنيد. مي‌توانيد زمان رفت و آمد خود را در ساعات کم‌تردد روز تنظيم کنيد و مي‌توانيد با خودتان قرار بگذاريد سيگار کشيدن را براي خود و ديگران داخل خودرو ممنوع کنيد. اين قانون ممنوعيت مي‌تواند براي سلامتي شما و خانواده‌تان حياتي باشد.

  8 هرگز حين رانندگي از تلفن همراه استفاده نکنيد. هرگز با سرعت نامناسب يا بيش از حد رانندگي نکنيد و از رانندگي در مسافت‌هاي طولاني بپرهيزيد.

  9 در صورت داشتن بيماري قلبي، ريوي، عصبي، اسکلتي عضلاني و ديگر بيماري‌ها به خصوص در صورت مصرف داروهاي خاص حتما با پزشک خود جهت رانندگي مشورت کنيد.

  10 هرچند وقت يک بار وسيله نقليه خود را از نظر ترمز، فرمان و... توسط تعميرکار چک کنيد. بهتر است در صورت نياز به پنچرگيري با کمک ديگران اين کار را انجام دهيد يا در جابه‌جا کردن لاستيک و نشستن و بلند شدن حين پنچرگيري به نکات مهمي که در خصوص سلامت ستون فقرات اشاره شده است، اهميت دهيد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  رانندگان مسن‌ کمتر تصادف مي‌کنند


  نتايج يک بررسي در آلمان نشان مي‌دهد رانندگان بين 60 تا 65 ساله کمتر موجب بروز تصادف مي‌شوند.
  خبرگزاري آلمان از فلنزبورگ گزارش داد، اکهارد سينکه، رييس اداره حمل و نقل موتوري آلمان گفت: "بر خلاف تصور مردم، افراد مسن‌تر بهتر رانندگي مي‌کنند."

  در همين حال مطالعات نشان مي‌دهد که تازه از سن 70 سالگي است که توانايي رانندگي در افراد کاهش مي‌يابد.

  با اين حال بيشتر مردان جوان هستند که موجب تصادف مي‌شوند.

  همشهری
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  رانندگی در سالخوردگی  سالخوردگی فصل كم‌رنگ شدن توانایی‌ها و قدرت‌های بشری است. به موازات كم شدن این توانایی‌ها، محدودیت‌های ذاتی انسانی نیز در این دوره سنی بیشتر خود را نشان می‌دهد. پذیرفتن این امر به خصوص برای آن دسته از افرادی كه سال‌های جوانی و میانسالی‌شان را با انرژی و فعالیت زیادی پشت‌سر گذاشته‌اند، به مراتب سخت‌تر و ناممكن‌تر است.
  واكنش برخی افراد به این موقعیت انزوا و گوشه‌گیری از فعالیت‌های اجتماعی و نهایتا افسردگی است كه مسلما واكنش درستی نیست. اما افراد دیگری هستند كه سعی می‌كنند این محدودیت‌ها را بشناسند و به نحوی با آنها كنار بیایند، طوری كه از همین دوره نیز بهره لازم را ببرند و خوب، سالم و بانشاط زندگی كنند.
  ● دیدن، شنیدن، راندن
  رانندگی یكی از موقعیت‌هایی است كه كم شدن توانایی‌های بشری را در دوران سالمندی خیلی خوب نشان می‌دهد. در این سنین قوای ذهنی تا حدی- به نسبت دوران نوجوانی و جوانی- كاهش می‌یابد. بنابراین مدت زمانی كه بین دیده شدن یك مانع یا شنیده شدن یك صدای هشدار دهنده و بعد پردازش آن، تصمیم‌گیری در قبال آن و در نهایت اجرای واكنش مناسب نسبت به آن لازم است، به طرز قابل توجهی افزایش می‌یابد. این یعنی همان <زمان واكنش> كه پیش از این درباره نقش آن در سلامت رانندگی توضیح داده شد.
  سالمندان متاسفانه دچار كاهش قدرت ورودی‌های بدن- یعنی شنوایی و بینایی- هم می‌شوند كه باز آنها را در معرض خطر بیشتری در هنگام رانندگی قرار می‌دهد.
  <پیرچشمی>، یكی از عوارض مربوط به دستگاه بینایی است كه در این دوران اتفاق می‌افتد. پیرچشمی به این معناست كه چشم قدرت تطابق خود را برای دید اشیا در فواصل مختلف، از دست می‌دهد. یعنی نمی‌تواند خود را برای دیدن اجسام به نسبت فاصله‌شان از چشم هماهنگ كند. ضمن آنكه دیگر مشكلات چشمی مانند بالا رفتن فشار كره چشم (آب مروارید) هم در این دوران شایع است و می‌تواند دید را مختل كند.
  لرزش دست و اندام‌ها و كم شدن قوای جسمی هم در صورتی كه خیلی شدید باشد، می‌تواند در رانندگی یك سالمند اختلال ایجاد كند و نگذارد او به اندازه سال‌های گذشته از مهارت‌هایش استفاده كند. همچنین ممكن است چنین فردی خیلی زود از تمركز زیاد، نشستن مداوم در صندلی ماشین و نگه داشتن فرمان آن احساس خستگی كند.
  همه موارد فوق باعث می‌شود كه رانندگی در دوران سالخوردگی ملاحظات خاصی داشته و انجام آن نیازمند دقت و توجه بیشتری باشد تا سلامت و ایمنی راننده و سایر سرنشینان فراهم شود.
  ● راننده بمانید
  اولین توصیه به سالمندان عزیز آن است كه حتی‌الامكان از وسایل نقلیه عمومی استفاده كنند. این كار هم به كم شدن ترافیك شهر و آلودگی هوا كمك می‌كند و هم شما را از رانندگی طولانی و خسته كننده بی‌نیاز می‌سازد.
  اگر در هر كدام از موارد گفته شده مشكل جدی دارید، به این توصیه بیشتر دقت كنید. در مسیرهای كوتاه می‌توانید از وسیله شخصی‌تان استفاده كنید و خود آن را برانید. سعی كنید بیشتر از یك ساعت پشت فرمان ننشینید. مسیرهای كم تردد برای رانندگی مناسب‌ترند. پس بهتر است به انتخاب مسیر نیز توجه بیشتری داشته باشید.
  از رانندگی در هوای برفی، بارانی، شب‌ها یا نزدیك غروب (اصطلاحا هوای گرگ و میش) بپرهیزید. در این اوقات دید سالم‌ترین راننده‌ها هم مختل می‌شود و مشكلات را چند برابر می‌كند.
  از معاینه دوره‌ای چشم‌هایتان غفلت نكنید. از آنجا كه در پیرچشمی تطابق مختل شده و نزدیك‌بینی و دوربینی توام وجود دارد، عینك‌هایی كه از دو نوع عدسی ادغام شده ساخته شده‌اند، گزینه خوبی خواهد بود.
  توصیه‌ غیربدیهی آنكه لطفا از عینكی كه تهیه كرده‌اید، استفاده كنید. سعی كنید با پنجره باز حركت كنید تا بهتر بتوانید صدای بوق‌های (و همین‌طور فریادهایی)! رانندگان محترم دیگر را بشنوید. اگر مشكل شنوایی دارید، برای معاینه مراجعه كنید و اگر نیاز به تهیه سمعك دارید، برای رانندگی هم كه شده حتما این موضوع را پی‌گیری كنید.
  سعی كنید تنهایی رانندگی نكنید. حتی یك نوه ۱۰ تا ۱۲ ساله می‌تواند در موقع لزوم كمك‌هایی به شما بدهد كه فكرش را هم نمی‌توانید بكنید!
  به‌طور منظم و دوره‌ای ماشین را برای معاینه پیش یك مكانیك قابل اعتماد ببرید. خراب شدن ماشین یكی از مهم‌ترین راه‌های لذت بردن از رانندگی در هر سن و سالی است.

  روزنامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  نکته بهداشتی روز: برای رانندگی پیر شده‌ام؟

  رانندگی می‌تواند برای برخی از سالمندان با توجه نزول کارکرد جسمی و روانی آنها به عملی خطرناک بدل شود.
  برخی از نشانه‌های هشداردهنده‌ای که نشان می‌دهد پشت فرمان نشستن برای یک فرد سالمند ممکن است دیگر ایمن نباشد، اینها هستند:

  مشکلات حافظه، مانند فراموش کردن مقصد یا مسیر.
  اشکال در تمرکز.
  اشکال بینایی به طور کلی، یا تحت شرایط خاص.
  اشکال در شنوایی.
  آرتریت (التهاب مفاصل)، به خصوص هنگامی که دست‌ها و انگشتان را مبتلا کرده باشد.

  همشهری
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  هشدار به سالمنداني که رانندگي مي‌کنند


  باشگاه خبرنگاران جوان: تحقيقات نشان مي‌دهد، سالمنداني كه هنگام رانندگي پنج بار توقف مي‌كنند نياز به مراقبت‌هاي پزشكي دارند.

  دکتر مهدي خان‌پر در تحقيقات پايان نامه‌اي خود به بررسي رانندگي بد در اين افراد پرداخت. اين پژوهش روي 23 نفر فرد سالمند در سنين 65 تا 86 سالگي انجام شد. بنا بر اين گزارش؛ افرادي كه هنگام رانندگي بنا به هر دليلي به طور مكرر توقف مي‌كنند، در مقايسه با سالمنداني كه به طور يكنواخت به رانندگي ادامه مي‌دهند، 85/4 درصد بار احتمال دارد تا نياز به مراقبت‌هاي طولاني مدت درخانه سالمندان و يا مراقبت‌هاي پزشكي داشته باشند.
  همچنين افرادي كه با افزايش سن هرگز رانندگي نمي‌كنند، 53/3 بار بيشتر احتمال دارد كه نياز به مراقبت‌هاي پزشكي داشته باشند. نتايج اين تحقيقات نشان مي‌دهد، افراد سالمند بايد درباره زمان مناسب كنار گذاشتن رانندگي و خطرهاي آن كاملا فكر كرده و هنگام تصميم گيري براي ادامه آن با پزشك خود مشورت كنند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  ايمني، رانندگي و سالمندي


  با افزايش سن، عضلات به تدريج ضعيف‌تر مي‌شوند، مفاصل سفت شده و ميزان انعطاف‌پذيري آنها کاهش مي‌يابد. واکنش‌هاي بدن کاهش يافته و مجموعه اين عوامل رانندگي را سخت‌تر مي‌کند اما آماده نگه‌داشتن بدن به کاهش مشکلات حين رانندگي کمک مي‌کند. اين آمادگي جسماني قدرت و انعطاف‌پذيري عضلات شانه، بازوها و پاها را افزايش داده و رانندگي را براي شما تسهيل مي‌کند. انجام فعاليت‌هايي مانند پياده‌روي، دوچرخه‌سواري و بازي تنيس هم به ايمني رانندگي کمک مي‌کند. اگر دچار بيماري هستيد و محدوديت حرکتي داريد درباره شروع ورزش حتما با پزشک خود صحبت کنيد.

  داروهايتان را بشناسيد


  داروهايي که از سوي پزشک براي بيماران تجويز مي‌شوند و دارو‌هاي بدون نسخه ممکن است سبب گيجي و يا کند کردن زمان عکس‌العمل هنگام رانندگي شده و ايمني را در رانندگي کاهش دهند. افراد با پير شدن به آثار جانبي داروها حساس‌تر مي‌شوند بنابراين هميشه پيش از مصرف دارو برچسب روي داروها را بخوانيد. آنتي‌هيستامين‌ها يا ضدحساسيت‌ها، آرام‌بخش‌ها، داروهاي درمان‌کننده افسردگي و ديابت و مسکن‌هاي قوي از جمله داروهايي هستند که در صورت مصرف‌شان هنگام رانندگي بايد دقت بيشتري کرد بنابراين سعي کنيد پيش از رانندگي آنها را مصرف نکنيد و از پزشک خود بخواهيد در صورت امکان داروي ديگري را برايتان تجويز کند.

  کنترل منظم بينايي و شنوايي


  قدرت شنوايي و بينايي به‌خصوص بينايي در شب با افزايش سن کاهش مي‌يابد. آسيب‌هاي شنوايي توانايي شنيدن بوق خودروهاي ديگر را کاهش داده و خطرات زيادي به دنبال دارد. اختلالات بينايي هم ديد کامل همه خودروها و دوچرخه‌ها و عابران را با اشکال مواجه مي‌کند. برخي مشکلات شايع که رانندگي را با خطر همراه مي‌کند عبارت‌اند از:


  • کاتاراکت يا آب ‌مرواريد: بيماري کاتاراکت يا آب مرواريد همان تيره شدن لنز چشم‌هاست. اين بيماري سبب اشکال در درست ديدن مي‌شود و حتي ممکن است موجب حساسيت بيش از اندازه به نور شود و رانندگي در شب را با مشکل مواجه کند.


  • گلوکوم يا آب‌سياه: اين بيماري که همان فشار بالاي درون کره چشم است سبب کاهش ديد محيطي مي‌شود و مانع ديدن عابران پياده و وسايل نقليه موتوري مي‌شود که از اطراف حرکت مي‌کنند.


  • تخريب ماکولا: در اين بيماري بخش مرکزي ميدان بينايي تخريب مي‌شود. با وجود اين اختلال ديدن عابران پياده و يا اشيايي که به طرف ما مي‌آيند مشکل است بنابراين بهتر است از پزشک بخواهيد تا يک برنامه منظم براي معاينه شما طرح‌ريزي کند حتي اگر فکر مي‌کنيد شنوايي و بينايي شما بدون مشکل است حتما به طور منظم برنامه‌ معاينه داشته باشيد. مشکلات در مراحل اوليه راحت‌تر درمان مي‌شوند.

  شناخت محدوديت‌ها


  با افزايش سن و بروز برخي مشکلات جسمي،‌ سالمندان مجبورند داروهاي خاصي مصرف کنند و اين رانندگي را مشکل مي‌کند. بيماري‌هايي که روي رانندگي اثر مي‌گذارد عبارت‌اند از:


  • آرتريت يا آرتروز: مفاصل دردناک موجب محدوديت در توانايي سالمندان براي مشاهده همه جانبه آينه‌ها، نگاه به اطراف، حرکت گردن و شانه براي مشاهده عقب و خم شدن زانوها براي کنترل پدال گاز و ترمز مي‌شود.


  • ديابت: بيماري ديابت يا قند يا همان اختلال در کنترل قند اعصاب دست‌ها، چشم‌ها و پاها را دچار آسيب مي‌کند و زمان واکنش نشان دادن به حوادث احتمالي را کند کرده و محدوديت‌ زيادي در بينايي ايجاد مي‌کند. با وجود بيماري ديابت اگر قندخون ناگهاني افت کند راننده دچار گيجي و گاه شوک مي‌شود و هوشياري خود را از دست داده و ممکن است حوادث بدي هنگام رانندگي اتفاق بيفتد.


  • بيماري پارکينسون: بيماري پارکينسون يک بيماري اعصاب است که سبب کند شدن حرکات و لرزش مي‌شود. اين بيماري که موجب تعادل نداشتن مي‌شود توانايي فرد را در گرداندن فرمان و واکنش‌هاي سريع را که گاه در رانندگي لازم است کاهش مي‌دهد.


  • سکته: سکته که به دليل کاهش يا قطع خون‌رساني به مغز ايجاد مي‌شود موجب آسيب به بافت‌هاي مغزي ‌شده و سبب مشکلاتي در تعادل افراد بيمار مي‌شود. همچنين ممکن است بينايي فرد دچار مشکل شده و کنترل عضلات يک يا هر دو طرف بدن نيز با مشکل مواجه شود بنابراين بهتر است آن دسته از سالمنداني که به اين بيماري‌ها مبتلا هستند درباره بي‌خطر بودن و ايمن بودن رانندگي با پزشک خود مشورت کنند و محدوديت‌هاي خود را بيشتر بشناسند.

  کنترل وضعيت سلامت


  با رعايت توصيه‌هاي پزشک، وضعيت سلامت خود را در در حد ايده‌آل نگه‌داريد و بيماري خود را تحت کنترل درآوريد. براي مثال اگر مبتلا به ديابت هستيد، حتما طبق دستورات پزشک با مصرف صحيح دارو و غذا قند خون خود را کنترل کنيد. با اين کار زماني که پشت فرمان هستيد، قندخونتان افت خواهد کرد و رانندگي ايمني خواهيد داشت بدون اينکه خطري شما را تهديد کند.

  رانندگي در شرايط خوب


  در صورتي که امکان دارد، در روز و زماني که هوا خوب است رانندگي کنيد. کمتر در جاده‌هاي شلوغ رانندگي کنيد و بيشتر در خيابان‌هايي رفت و آمد کنيد که برايتان آشنا است. در آب و هواي بد و باراني رانندگي نکنيد. زماني که خسته‌ايد و يا عصباني هستيد رانندگي نکنيد. سعي کنيد در هنگام رانندگي از گوش کردن به راديو، خوردن و يا صحبت کردن با تلفن همراه يا فرد ديگر در خودرو خودداري کنيد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  تا چه زمانی سالمندان می توانند رانندگی کنند؟  ● آیا سالمندان می توانند رانندگی کنند؟
  سالمند شدن به این معنی نیست که دوران رانندگی شما به سرآمده است .کنترل خویش را در دست بگیرید و این را درک کنید که چگونه محدودیت های جسمی شما می تواند رانندگی شما را تحت تأثیر قرار بدهد . برنامه ریزی داشته باشید و قدم های ساده ای در جهت کاهش موقعیت های خطرناک بردارید . از این اطلاعات در جهت حفظ ایمنی خود در جاده استفاده کنید و زمان کاهش و محدود کردن رانندگی خود را تشخیص دهید .
  اکثریت افراد زمانی که رانندگی می کنند دچار فشار عصبی می شوند ، اما همینطور که سن شما بالا می رود ، موقعیت هایی که باعث عصبی شدن شما می شوند بیشتر می شود و شما و دیگران را در معرض خطر تصادف قرار می دهد .
  ● اثرات جسمی در سالمندان
  همینطور که سن شما بالا می رود ، عضلات شما به صورت عمومی ضعیف تر می شود . مفاصل شما خشک تر و سفت تر شده و قابلیت انعطاف شما کاهش می یابد . رفلکس های شما نیز ممکن است شروع به کاهش کند . جمع این اثرات باعث سخت تر شدن رانندگی با کاهش عناصر ضروری در رانندگی می شود . چرخاندن چرخهای در حال حرکت ، شتاب گرفتن و توقف و نگاه کردن از روی شانه های خود و انجام مانورهای سریع از جمله این اقدام هاست .
  شنوائی باعث تقویت توانائی شما در شنیدن صدای یک خودرو یا ترن که به سرعت به شما نزدیک می شود می گردد .
  مشکلات شایع بینائی که با توانائی رانندگی شما تداخل دارند عبارتند از :
  ۱) آب مروارید ( کاتاراکت )
  دید تار یا همراه کدورت می شود . آب مروارید باعث حساس شدن شما به نور یا هاله نورانی می شود و این باعث سخت شدن رانندگی شما در شب می شود .
  ۲) گلوکوم ( آب سیاه )
  این دسته از بیماریها - که با افزایش فشار داخل چشم شما مشخص می شوند باعث تداخل در دید شما نسبت به افراد پیاده یا وسایل نقلیه می شود که از اطراف به شما نزدیک می شوند .
  ۳) دژنراسیون ( تخریب ) ماکولا‌:
  این حالت باعث از دست رفتن قسمت مرکزی میدان بینائی شما می گردد . بدون این قسمت از بینائی دشوار است که شما افراد پیاده یا وسایل نقلیه ای که به سمت شما می آیند را ببینید .
  ● اثرات سالمندی در ذهن
  ممکن است شما دچار سختی در تمرکز و واکنش سریع بشوید . این به معنای دشواری در تصمیم گیری های آنی مثلاً در سرعت های بالا و ترافیک سنگین می باشد . تغییر در ذهن شما باعث گیجی لحظه ای و تصمیم گیری های اشتباه می شود .
  ● اثرات بیماری های سالمندی
  بسیاری از وضعیت های پزشکی که در دوران سالمندی بیشتر هستند می توانند توانائی شما را در رانندگی محدود کنند . برای مثال :
  ۱) بیماری آلزایمر :
  آلزایمر که بیماری خاصی است که باعث از دست رفتن حافظه می شود باعث کندی واکنش ، ایجاد مشکل در قضاوت فاصله و فضا و کاهش قدرت برنامه ریزی می گردد . این باعث احتمال گم شدن شما ، گیج شدن در اتوبان ها و خیابان های یکطرفه جدا شده و خطر تصادف می گردد .
  ۲) آرتریت
  مفاصل دردناک باعث محدود شدن قدرت دیدن آینه های بغل ، دید از روی شانه ها ، محکم گرفتن فرمان در حرکت سریع چرخ ها و حرکت زانوها در هنگام ایست و توقف می گردد .
  ۳) دیابت
  دیابت که باعث اختلال در قند خون می شود می تواند باعث تخریب در دستان ، چشم ها و پاهای شما شود . دیابت باعث کاهش قدرت واکنش و بینائی شما می گردد و اگر قند خون شما افت شدیدی داشته باشد شما دچار گیجی و لرزش و اختلال هوشیاری و حتی از دست رفتن کامل هوشیاری می شوید .
  ۴) بیماری پارکینسون
  پارکینسون یک بیماری مربوط به سیستم اعصاب است که باعث سفتی عضلات ، کندی حرکات و لرزش می شود . این حالات باعث تأثیر منفی روی قدرت هدایت چرخ ها و انجام حرکات سریع می شوند .
  ۵) سکته مغزی
  سکته مغزی به وسیله تغییر در جریان خون مغز شما اتفاق می افتد . این حالت باعث تخریب بافت مغزی و اختلالات تعادل ، کاهش قدرت بینائی و از دست رفتن کنترل عضلات در یک یا هر ۲ سمت بدن می شود .
  ● اثرات داروها
  بسیاری از سالمندان حداقل یک یا بیشتر دارو استفاده می کنند . داروهای تجویز شده و بسیاری از داروهای بدون نسخه باعث احساس خواب آلودگی یا کندی واکنش ها می شود ، مخصوصاً وقتی که با سایر داروها ترکیب می شوند . همین طور که سن شما افزایش پیدا می کند بیشتر به این اثرات حساس می شوید .
  ● چه اقداماتی برای محافظت از خودتان می توانید انجام دهید :
  سالمندی روی رانندگی مسلماً اثراتی خواهد گذاشت ولی شما می توانید اقداماتی را برای محافظت از خود و دیگران انجام دهید .
  آزمایش های منظم در زمینه بینائی و شنوایی خودتان انجام دهید ؛ از پزشکتان بپرسید که چند وقت یکبار نیاز به این بررسی ها دارید .
  داروهای خود را بشناسید . از پزشکتان در مورد عوارض احتمالی داروهایتان بر روی رانندگی بپرسید و در صورت لزوم جایگزین احتمالی آن ها را بخواهید .
  ▪ از نظر جسمانی آمادگی خود را حفظ کنید .
  تناسب جسمی باعث تقویت قدرت و انعطاف می شود که به شما در هدایت فرمان و دید طرفین از روی شانه ها کمک می کند .
  قند خونتان را مرتباً آزمایش کنید ؛ در صورتی که مبتلا به دیابت هستید و برای کنترل قندخونتان مشکل دارید قبل از نشستن پشت فرمان قندتان را چک کنید .
  ▪ در شرایط پر استرس رانندگی نکنید .
  مسیر خود را با برنامه ریزی قبلی طی کنید . این باعث می شود که روی رانندگیتان تمرکز کنید و حواستان معطوف مسیریابی نشود .
  خودروی خود را به روز کنید . چیزهایی مثل آینه های بزرگ ، دید خوب ، قفل ها و پنجره های قوی و نقل و انتقال اتوماتیک می تواند در غلبه شما بر محدودیت های جسمیتان کمک کند . مهارت های رانندگی خود را تقویت کنید .
  ▪ از مصرف الکل پرهیز کنید .
  ● چه زمانی باید از انجام رانندگی خودداری کنید ؟
  رانندگی یک بخش ضروری در زندگی بیشتر افراد است . متأسفانه ، علیرغم همه تلاشهائی که برای آمادگی خود انجام می دهید ، ممکن است به نقطه ای برسید که انجام رانندگی دیگر به نفع شما و دیگران نباشد . علائم آن را بهتر بشناسید .
  برخی علائم بیشتر مشهود هستند . در صورتی که خود را درگیر تصادفات قابل پیشگیری می بینید ، برگ های هشدار و جریمه شما افزایش یافته است ، یا با همراهی رانندگی می کنید که او خود را در امنیت نمی بیند ولی گاهی علائم ضعیف تر هستند ، این ها شامل :
  ▪ حرکت بسیار آهسته در بزرگراهها
  ▪ عدم توانایی توقف کامل در مورد تابلوی توقف
  ▪ حواس پرتی و عدم هشیاری
  ▪ انجام حرکات نامنظم و غیرقابل پیش بینی
  ▪ واکنش های بسیار کند
  ▪ قرار گرفتن در معرض بوق های پیاپی رانندگان دیگر
  ▪ بی توجهی به علائم و هشدارهای ترافیکی یا عدم اطمینان در مورد معنی آنها
  ▪ عصبی شدن در شرایط شلوغی و ترافیک
  ▪ ناراحت و عصبی کردن همراهان خود در اتومبیل به صورتی که از همراهی شما در اتومبیل خودداری کنند .
  با درک محدودیت های خود در رانندگی ، می توانید بهتر برای رانندگی آماده شوید .
  به توصیه های خانواده و دوستان خود گوش کنید . اگر به شما توصیه کردند که به پزشکتان مراجعه کنید حتماً در مورد سلامت و وضعیت رانندگی خود ایشان را در جریان قرار دهید
  پزشکان بدون مرز
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #8
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  هوا را از من بگیر،‌رانندگی را نه


  وای خدای من! اعصابمو خرد كرده! چرا نمی‌ره؟ بیب، بیب، بیب... نخیر تا آقا گاز و كلا‌چ رو پیدا كنه، ما ۲ ساعتی تو ترافیك موندیم! پدرجان حواست كجاست؟ بجنب بابا، كار داریم...

  جابه‌جایی برای تمامی سالمندان ضروری است. تحرك، ضامن دستیابی و مشاركت فرد سالمند در فعالیت‌های خانوادگی، فرهنگی، اجتماعی، آموزشی و حرفه‌ای است. شكوفایی فیزیكی و روحی، مشاركت در زندگی و داشتن آینده‌ای خوب و در جریان، به تحرك بستگی دارد. برای بسیاری از سالمندان، اتومبیل. واسطه اجتماعی ضروری است. این توصیه‌ها به هیچ‌وجه به منظور گرفتن قدرت تحرك و جابه‌جایی از یك سالمند نیست بلكه هدف، به فكر انداختن و پیش‌بینی مشكلات احتمالی برای فراهم آوردن بستری است كه در آن بتوانیم برای مدت طولانی در امنیت كامل، رانندگی كنیم. از سال ۱۳۷۵ هر ۹۰ دقیقه یك فرد مسن به جمعیت سالمندان افزوده می‌شود.

  ● از خودشناسی تا رانندگی

  همین‌طور كه سن بالا می‌رود، عضلات به‌صورت عمومی ضعیف‌تر می‌شوند. مفاصل خشك‌تر و سفت‌تر شده و قابلیت انعطاف‌ و سرعت عكس‌العمل كاهش می‌یابد. همگی اینها باعث سخت‌تر شدن رانندگی می‌شود. با بالا رفتن سن، ناگزیر ناراحتی‌هایی در بینایی و شنوایی پیش می‌آید. به‌طور كل، پیری، قدرت دید را كاهش می‌دهد و این در حالی است كه در رانندگی، ۹۵ درصد اطلاعات لازم از همین طریق به مغز مبادله می‌شود. به عبارت دیگر، وقتی فرد جوان تابلویی را از ۱۰۰ متری می‌خواند، فرد سالخورده باید به ۶۵ یا ۷۰ متری آن برسد تا بتواند آن را بخواند. از سوی دیگر، فرد ۶۰ ساله‌ برای رانندگی در شب حداقل به چهار برابر نوری نیاز دارد كه یك جوان ۲۰ ساله می‌خواهد.

  ▪ از جمله شایع‌ترین مشكلات بینایی كه با توانایی رانندگی فرد سالمند تداخل دارند عبارتند از:

  ـ آب مروارید:

  فرد دچار دید تار همراه با كدورت می‌شود. آب مروارید سبب حساس شدن چشم شما به نور یا هاله نورانی می‌شود و این مورد رانندگی در شب را دشوار می‌كند.

  ـ گلوكرم (آب سیاه) : این دسته از بیماری‌ها كه با افزایش فشار داخل چشم شما مشخص می‌شود، در دید شما نسبت به افراد پیاده یا وسایل نقلیه كه از اطراف به شما نزدیك می‌شوند تداخل ایجاد می‌كند.

  ـ دژنراسیون ماكولا:

  این حالت باعث از دست رفتن قسمت مركزی میدان بینایی شما می‌شود. بدون این قسمت از بینایی، دیدن افراد پیاده یا وسایل نقلیه‌ای كه به سمت شما می‌آیند، دشوار است.

  یكی دیگر از عوارض سالمندی، پایین آمدن قدرت شنوایی است. به این ترتیب ممكن است شما صدای بوق اتومبیل‌ها، آژیر آمبولانس یا ماشین پلیس را به راحتی نشنوید.

  ممكن است در سالمندی دچار سختی در تمركز و واكنش سریع بشوید. این به معنی دشواری در تصمیم‌گیری‌های آنی مثلا در سرعت‌های بالا و ترافیك سنگین است. تغییر در ذهن شما باعث گیجی لحظه‌ای و تصمیم‌گیری‌های اشتباه می‌شود. افراد سالخورده اطلاعات را دیر دریافت كرده و دیر به آنها پاسخ می‌دهند، به خصوص زمانی كه می‌خواهند به چپ بپیچند! بسیاری از وضعیت‌های پزشكی كه در دوران سالمندی به وجود می‌آیند، توانایی سالمند را در رانندگی محدود می‌كنند. برای مثال:

  ـ بیماری آلزایمر:

  آلزایمر بیماری‌ خاصی است كه سبب از دست رفتن حافظه می‌شود و كندی واكنش، ایجاد مشكل در تشخیص فاصله و فضا و كاهش قدرت برنامه‌ریزی را در پی دارد. آلزایمر باعث گم شدن فرد، گیج شدن در اتوبان‌ها و خیابان‌های یك طرفه و در نهایت، تصادف می‌شود.

  ـ آرتریت:

  مفاصل دردناك باعث محدود شدن قدرت دیدن آینه‌های بغل، دید از روی شانه‌ها، محكم گرفتن فرمان در حركت سریع چرخ‌ها و حركت زانوها در هنگام توقف می‌شود.

  ـ دیابت:

  دیابت سبب اختلال در قندخون می‌شود. دست‌ها، پاها و چشم‌ها را نیز تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. قدرت واكنشی و بینایی را كاهش می‌دهد. اگر قند افت شدیدی داشته باشد، سالمند و هر بیمار دیگری دچار گیجی، لرزش و اختلال در هوشیاری و حتی از دست رفتن كامل هوشیاری می‌شود.

  ـ پاركینسون:

  این بیماری مربوط به سیستم اعصاب است و باعث سفتی عضلات، كندی حركات و لرزش می‌شود. این حالات روی قدرت هدایت چرخ‌ها و انجام حركات سریع، تاثیر منفی می‌گذارد.

  ـ سكته مغزی:

  سكته مغزی به وسیله تغییر در جریان خون مغز اتفاق می‌افتد. این حالت باعث تخریب بافت مغزی و اختلالات تعادل، كاهش قدرت بینایی و از دست رفتن كنترل عضلات در یك یا هر دو سمت بدن می‌شود. بسیاری از سالمندان حداقل یك یا بیشتر دارو مصرف می‌كنند. داروهای تجویز شده و بسیاری از داروهای بدون نسخه، باعث احساس خواب‌آلودگی یا كندی واكنش‌ها می‌شود، به خصوص وقتی با سایر داروها هم تركیب می‌شود. وقتی سن بالاتر می‌رود، نسبت به تاثیر این داروها حساس‌تر می‌شویم. از جمله داروهایی كه مصرف آنها معمولا سبب تصادف می‌شود، می‌توان به قرص‌های آرام‌بخش، ضد‌افسردگی، خواب‌آور، داروهای بیماری‌های قلبی، شربت سینه یا داروهای روماتیسم اشاره كرد. در كنار این مسایل، ناتوانی افراد مسن در تطبیق دادن خود با اتومبیل‌های مدرن، زیرساخت‌های جدید جاده‌ای و قوانین جدید را نیز باید در نظر بگیریم.

  ● احتیاط، شرط عقل

  سالمندی بی‌شك بر رانندگی تاثیر می‌گذارد ولی شما می‌توانید اقداماتی را برای محافظت از خود و دیگران انجام دهید:

  - به یك چشم پزشك و پزشك عمومی مراجعه كنید. آزمایش‌های منظمی در زمینه بینایی و شنوایی انجام دهید و هر چند وقت یك بار این كار را تكرار كنید.

  - داروهایتان را بشناسید و از پزشك‌تان درباره عوارض ناشی از آنها اطلاعاتی كسب كنید.

  - به وضعیت جسمی خود برسید. تناسب جسمی باعث تقویت قدرت و انعطاف‌ می‌شود و به شما در هدایت فرمان و دید طرفین از روی شانه كمك می‌كند.

  - در شرایط پراسترس، رانندگی نكنید.

  - مسیرتان را با برنامه‌ریزی قبلی تعیین كنید و به قوانین احترام بگذارید. فاصله‌تان را با ماشین جلویی حفظ كرده و سرعت مناسبی را انتخاب كنید.

  - ماشین‌تان را به روز كرده و تا حد ممكن از دنده اتوماتیك، استفاده كنید.

  - بعضی عادات‌تان را كنار بگذارید. كمربند ایمنی را ببندید، شب‌ها رانندگی نكنید و در هنگام رانندگی، غذاهای شیرین نخورید چون ۳۰ تا ۶۰ دقیقه پس از هضم آنها خواب‌تان می‌گیرد.

  ● خداحافظی با فرمان

  درباره رانندگی باید واقع‌بین بود و به حرف‌های اطرافیان گوش كرد. یك لحظه بی‌احتیاطی جان شما و دیگران را به خطر می‌اندازد.

  درصورتی كه خود را درگیر تصادفات قابل پیشگیری می‌بینید، برگ‌های هشدار و جریمه شما افزایش یافته است، در بزرگراه‌ها بسیار كند رانندگی می‌كنید، نمی‌توانید جلوی تابلوی ایست به‌موقع توقف كنید، دچار حواس‌پرتی یا عدم هوشیاری شده‌اید، مدام دیگران برایتان بوق می‌زنند و در شلوغی و ترافیك، عصبی می‌شوید، بهتر است محدودیت‌های خود را در رانندگی درك كرده و به توصیه‌های دوستان و افراد خانواده‌تان گوش كنید.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #9
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  رانندگان مسن در تصادفات روزانه رکورد دارند

  ايسکانيوز: محققان دريافتند که رانندگان مسن‌تر نسبت به رانندگان جوان‌تر بيشترين عامل تصادفات روزانه را به خود اختصاص داده‌اند. محققان براي‌ کمک به بهبود وضع ترافيک، ويژگي‌هاي‌ رانندگان مسن‌تر و نوع تصادفاتي‌ که در آنها دخيل بوده‌اند را در شهر کانزاس مورد بررسي قرار دادند و دريافتند که در مقابل افراد جوان‌تر، بيشتر تصادفاتي که افراد مسن مرتکب مي‌شوند در طول روز اتفاق مي‌افتد و در بيشتر موارد منجر به جرح يا فوت مي‌شود. محققان در پي ‌يافتن علت بروز اين‌گونه تصادفات از سوي‌ افراد مسن هستند و با اين کار از تعداد اين حوادث و شدت آنها کاسته خواهد شد.

  اين قشر از رانندگان را معمولا افراد 65 سال به بالا تشکيل مي‌دهند و نوع تصادفات آنها بيشتر شامل برخورد با اتومبيل ديگري است. ولي در مورد رانندگان جوان‌تر، اين نوع حوادث اکثرا شامل خارج شدن از مسير اتومبيل و برخورد با افراد ديگر است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت