يك كارشناس و متخصص سازمان غذا و داروي آمريكا، توصيه‌هايي را براي كاهش خطرات و هزينه‌هاي مربوط به پرتودرماني با اشعه ايكس به بيماران ارائه مي‌كند كه توجه به آنها مفيد و البته ضروري است.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا،‌ توماس اوهل هابر كارشناس خدمات بهداشت عمومي آمريكا و معاون رييس بخش ماموگرافي و برنامه‌هاي پرتودرماني در سازمان غذا و داروي آمريكا در اين باره خاطرنشان كرد: پرتودرماني يكي از مهمترين دستاوردهاي دنياي پزشكي است كه كاربردهاي بسياري دارد اما مي‌توان به دليل خطرات استفاده زياد از آن، روشهايي را در امر پيشگيري بكار گرفت.

وي در اين زمينه توصيه مي‌كند: بيماران همانطور كه هميشه فهرستي از داروهاي خود را در هنگام ملاقات با دكتر به همراه دارند بايد به همين ترتيب تمام عكس‌هاي راديوگرافي حتي عكس‌هاي دندانپزشكي را نيز هر بار كه به پزشك مراجعه مي‌كنند به همراه داشته باشند تا نيازي به تكرار عكس‌هاي قبلي نباشد. اگر نياز واقعي به پرتودرماني هست بيمار نبايد از انجام آن خودداري كند. اگر پزشك متخصص تشخيص مي‌دهد كه نيازي به پرتودرماني نيست بيمار نبايد براي انجام آن اصرار ورزد. بيمار بايد از متخصص مربوطه بخواهد كه يك صفحه محافظ در حين پرتودرماني در اختيار وي يا احتمالا فرزند وي قرار دهد تا ساير نقاط بدن در معرض تشعشع قرار نگيرند. بيماران زن در صورت بارداري حتما بايد به پزشك خود اين موضوع را اطلاع دهند.