يک فوق تخصص سرطان شناسي:
راديوتراپي يکي از کم عارضه‌ترين روشهاي درمان سرطان است
حدود20 درصد از سرطان‌ها با راديوتراپي قابل درمان هستند


يک فوق تخصص خون و انکولوژي گفت: راديوتراپي يکي از روش‌هاي اصلي درمان سرطان محسوب مي‌شود كه در بيشتر موارد موثر است.

دکتر مهدي جليلي، فوق تخصص خون و آنکولوژي(سرطان شناسي) و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا منطقه علوم پزشکي تهران اظهار داشت: از بين بردن تومورهاي بدخيم توسط اشعه دادن به آنها را راديوتراپي مي‌گويند. راديوتراپي يک فن و روش است که ازنظر پزشکي معادل شيمي درماني است.

وي در ادامه افزود: راديوتراپي يک درمان موضعي است يعني فقط سلولهاي سرطاني آن ناحيه از بدن را که به آن اشعه تابانده مي‌شود نابود مي‌کند؛ يعني اين روش درماني مانند عکس گرفتن از سينه بدون درد است و بيش از چند دقيقه در هر نوبت طول نمي‌کشد.

دکتر جليلي ادامه داد: بطورکلي سرطان درمان پذير است؛ در مرحله اول براي درمان ابتدا از روشهاي جراحي و راديوتراپي که درمان اصلي هستند استفاده مي‌شود و در مرحله دوم از شيمي درماني براي درمان فرد بيمار کمک مي‌گيرند.

وي درخصوص درمان بيشتر سرطانها با راديوتراپي گفت: حدود 20 درصد از انواع سرطان‌ها با راديوتراپي، 25 درصد با جراحي و شيمي درماني و حدود 5 درصد با شيمي درماني بهبود مي‌يابند.

دکتر جليلي افزود: سرطان‌هايي مثل لوسمي (نوعي سرطان خون) که سلولهاي سرطاني درکل گردش خون وجود دارند نمي‌توان از اشعه استفاده کرد، اما در تومور اندامهاي مختلف مثل تومور روده يا ريه از راديوتراپي استفاده مي‌شود.

اين فوق تخصص انکولوژي افزود: طي درمان با راديوتراپي ممکن است سلولهاي سالم اطراف تومور هم آسيب ببينند اما افراد تحت مداوا نگران نباشند؛ زيرا پزشک قبل از درمان به اين نکته توجه مي‌کند و با توجه به منطقه تومور، ميزان اشعه را طوري تنظيم مي‌کند که کمترين آسيب به سلولهاي اطراف برسد.

وي همچنين تصريح کرد: ميزان اشعه ايکس به نوع و محل تومور بستگي دارد، براي اندامهاي حساسي مانند ريه، روده و معده ميزان کمتر و براي دست و پا اشعه قوي‌تر استفاده مي‌شود. با روشهاي نقشه کشي سه بعدي، استفاده از دستگاه‌هاي مدرن و تجهيزات پزشکي تلاش مي‌کنيم بيشترين ميزان اشعه را به دوز مناسبي برسانيم که اين بستگي به ناحيه راديوتراپي دارد.

دکتر جليلي درخصوص عوارض جانبي راديوتراپي گفت: از جمله عوارض شايع، عوارض پوستي و سوختگي محل موردنظر را مي‌توان نام برد که منظور از سوختگي تنها تغيير رنگ پوست و بندرت سوختگي‌هاي درجه اول است.

وي در ادامه افزود: ريزش مو در محل درمان معمولاً درحدود هفته سوم ظاهر مي‌شود که بعضي از مواقع موقتي است. بعد از 2 تا 3 ماه دوباره موها رشد خواهد کرد و بعضي مواقع ريزش مو دائمي است.

اين فوق تخصص خون و آنکولوژي به بيماران توصيه کرد: محل راديوتراپي را درمعرض ضربات احتمالي قرار ندهيد، چنانچه ناحيه لگن و شکم راديوتراپي مي‌شود درطول درمان با راديوتراپي، حتماًٌ از روشهاي پيشگيري از حاملگي استفاده کنيد.

وي در ادامه تاکيد کرد: زنان باردار مطلقاً نمي‌توانند تحت درمان با راديوتراپي واقع شوند و اگر قبلاً از راديوتراپي استفاده کرده‌اند درصورت عود تومور و لزوم استفاده از اشعه ايکس از دوز پايين اشعه استفاده مي‌شود.

دکترجليلي در پايان يادآور شد: راديوتراپي راه درمان قطعي سرطانها با عوارض کمتر است و يکي از دو درمان اصلي بهبود سرطان به شمار مي‌آيد. در مواقعي که راديوتراپي نتواند به بهبود قطعي سرطان منجر شود و سرطان در بدن بيمار پخش شود از درمانهاي تسکيني استفاده مي‌شود، يعني درد بيماران و علائم آزاردهنده آنها کاهش داده مي‌شود.