پژوهشگران آمريكايي اعلام كردند: داروهايي كه اغلب براي تقويت استخوانها استفاده مي‌شوند در حفاظت از بدن در برابر تشعشعات مفيد هستند.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، به گفته گروهي از محققان؛ اين داروها اغلب براي تقويت استخوانها و پيشگيري از بروزعارضه پوكي استخوان تجويز مي‌شوند. در حالي كه مي‌توانند از بدن در برابر تماس با پرتو درماني و اشعه راديواكتيو محافظت كرده و در نتيجه احتمال ابتلا به سرطان خون را كاهش دهند.

اين محققان روي دو تركيب موجود در يك گروه از داروها موسوم به «بيسفوسفونات‌ها» مطالعه كرده‌اند. آنها دريافتند: اگر موشها در معرض دوز بالاي پرتوهاي راديواكتيو قرار بگيرند در صورتي كه از اين دارو مصرف كرده باشند ابتلاي آنها به سرطان خون يا به تعويق مي‌افتد و يا در برخي موارد اصلا اين موشها به سرطان خون مبتلا نمي‌شوند.

در اين تحقيق الكساندرا ميلر، دانشمند انستيتو تحقيقاتي راديوبيولوژي نيروهاي مسلح در مري لند آمريكا روي روشهاي حفاظت از پرسنل ارتش و فضانوردان در برابر تشعشعات راديو اكتيو مطالعه كرده است.

نتايج اين تحقيق در انجمن آمريكايي تحقيقات سرطان در كلورادو ارائه مي‌شود.

دكتر ميلر درباره يافته جديد خود گفت:‌ از اين روش مي‌توان هم چنين براي كمك به بيماران سرطاني كه با پرتودرماني تحت معالجه قرار مي‌گيرند و به همين دليل در معرض خطر ابتلا به سرطان خون هستند، استفاده كرد. به اين ترتيب مي‌توان از عوارض جانبي پرتودرماني در اين بيماران به ميزان قابل توجهي كاست. دو تركيب فوق شامل «اتان -1-هيدروكسي – 1» و «1-بيسفوسفونات» هستند. ميلر موشهاي آزمايشگاهي را آن قدر در برابر پرتوهاي راديواكتيو قرار داد تا به سرطان خون مبتلا شوند. وي سپس اين تركيبات را به موشها تزريق كرده و منتظر ماند.

در حالت عادي اين موشها بايد ظرف 92 تا 110 روز مي‌مردند اما با مصرف اين دارو طول عمر موشها بين 150 تا 170 روز افزايش يافت. مطالعات دكتر ميلر روي نمونه‌هاي انساني ادامه دارد.